چطور از فرودگاه داکا بنگلادش به مرکز شهر برویم؟

حمل و نقل فرودگاه داکا | Dhaka Airport Transportation

فرودگاه بین المللی شاه جلال که به فرودگاه داکا شهرت دارد بزرگ ترین فرودگاه در کشور بنگلادش است. داکا پایتخت بنگلادش است و اکثر گردشگرانی که به این کشور سفر می کنند بلیط هواپیمای خود را به مقصد فرودگاه داکا رزرو می کنند. این فرودگاه پذیرای میلیون ها گردشگر از سرتاسر دنیاست و در سال ۲۰۱۷ بیش از ۱۱ میلیون مسافر از فرودگاه داکا برای جابجایی استفاده کرده اند. در این مطلب قصد داریم گزینه های حمل و نقل فرودگاه داکا و راه های دسترسی به مرکز شهر را به شما معرفی کنیم. با استفاده از این اطلاعات می توانید به راحتی خود را به هتل و مرکز شهر برسانید. با الی گشت همراه باشید.

داکا بنگلادش

دسترسی از فرودگاه داکا به مرکز شهر

مطالب مرتبط:
راهنمای سفر به بنگلادش
تنها کشور ۶ فصل جهان کجاست؟

فرودگاه داکا فرودگاه اصلی و بین المللی کشور بنگلادش است و در ۲۰ کیلومتری شمال پایتخت بنگلادش قرار گرفته است. این فرودگاه دارای سه ترمینال مسافربری است که با T1، T2 و T3  مشخص می شوند. دو فرودگاه اول برای پروازهای خارجی و بین المللی استفاده می شوند و فرودگاه سوم به پروازهای داخلی اختصاص دارد. ایرلاین های مختلفی مثل امارات، الاتحاد، قطر ایرویز، سنگاپور ایرلاینز، تای ایرویز، ترکیش ایرلاینز و ایرعربیا پروازهای مختلفی را در این فرودگاه انجام می دهند. شما با استفاده از تاکسی، اتوبوس، ریکشا و قطار می توانید خود را به هتل و مرکز شهر برسانید. برای بسیاری از گردشگرانی که به داکا سفر می کنند تاکسی بهترین گزینه است. اما اگر دل نترسی دارید و چمدان های زیادی هم ندارید می توانید سایر گزینه ها را هم در نظر بگیرید. با استفاده از وسایلی مثل قطار و ریکشا می توانید با هزینه ای به مراتب ارزان تر خود را به مقصد برسانید. در ادامه هریک از این موارد را جداگانه توضیح می دهیم.

حمل و نقل فرودگاه داکا

تاکسی

ایستگاه تاکسی ها بیرون ساختمان ترمینال فرودگاه قرار دارد و به محض خارج شدن از سالن پروازهای ورودی آن ها را خواهید دید. کرایه این تاکسی قبل از سوار شدن مشخص می شود و آن را پرداخت می کنید. البته همیشه سعی کنید با راننده در مورد قیمت چانه بزنید و مهارت مذاکره خود را محک بزنید؛ چون می توانید تا حد زیادی تخفیف بگیرید. تاکسی هایی که در فرودگاه فعالیت می کنند تاکسی های رسمی و مجوزدار فرودگاه هستند و امنیت بالایی دارند اما به نسبت تاکسی های شهری کرایه بسیار بیشتری از مسافران دریافت می کنند. اگر از فرودگاه خارج شوید و به آن طرف خیابان بروید تاکسی هایی را خواهید دید که با کمتر از نصف مبلغ شما را به مرکز شهر می رسانند. اما مراقب باشید! چون این تاکسی ها مجوزدار نیستند و مسلما امن ترین راه برای رسیدن به مرکز شهر محسوب نمی شوند. در صورتی که دوست و آشنایی در داکا دارید بهترین کار این است که از او بخواهید برای شما تاکسی بگیرد. با استفاده از تاکسی در مدت زمان حدودا ۴۰ دقیقه یا بیشتر (بسته به شدت ترافیک) می توانید به مرکز شهر داکا برسید. در فرودگاه انواع مختلف تاکسی وجود دارد: زرد، سفید یا سیاه، اما همگی آن ها مجهز به دستگاه تاکسیمتر هستند. البته تاکسی های مشکی مبلغ ورودی متفاوتی دارند اما در هر صورت بهتر است قبل از سوار شدن در مورد کرایه با راننده به توافق برسید. تاکسی بهترین و راحت ترین گزینه حمل و نقل فرودگاه داکا است و با اینکه گران است اما امنیت بسیار بالایی دارد. به همین دلیل گردشگران و توریست هایی که برای اولین بار به بنگلادش سفر می کنند ترجیح می دهند با استفاده از تاکسی به هتل و مرکز شهر بروند. اگر چمدان های زیادی همراهتان دارید، همراه با کودکان خردسال سفر می کنید و دوست دارید با رفاه و راحتی بیشتری به هتل برسید توصیه می کنیم از تاکسی استفاده کنید.

تاکسی داکا

ریکشا و اتوریکشا

ریکشا (Rickshaw) نوعی وسیله نقلیه سه چرخه است که به وسیله دوچرخه، موتور یا انسان کشیده می شود و در کشورهای جنوب آسیا مثل هند، بنگلادش و … دیده می شود. این وسیله یکی از جذابیت های گردشگری برای توریست ها هم به شمار می رود. اگر دوست دارید ریکشاسواری کنید از همان فرودگاه می توانید این کار را انجام دهید. برای اینکار باید از فرودگاه خارج شوید و از جاده اصلی عبور کنید تا ریکشاها را ببینید که منتظر مسافر هستند.حتما قبل از سوار شدن در مورد کرایه با راننده چانه بزنید و بعد از توافق سوار شوید. به یاد داشته باشید که بسیاری از راننده های ریکشا انگلیسی بلد نیستند پس بهتر است روی مهارت های ایما و اشاره خود کار کنید یا حداقل چند کلمه زبان بنگالی یاد بگیرید! اگر سبک سفر می کنید و دوست دارید ماجراجویی در بنگلادش را زودتر شروع کنید ریکشا گزینه مناسبی است. اما اگر چمدان های زیادی همراهتان دارید یا همراه با کودکان خردسال هستید این گزینه چندان پیشنهاد نمی شود.

ریکشا داکا

اتوبوس

اتوبوس هم یکی از گزینه های ارزان حمل و نقل فرودگاه داکا محسوب می شود. اتوبوس ها از جاده اصلی و در فاصله ۵ دقیقه پیاده روی از ساختمان ترمینال مسافران را سوار می کنند. به یاد داشته باشید که اتوبوس در بنگلادش بسیار شلوغ و پرازدحام است بنابراین اگر چمدان های زیادی دارید و حوصله شلوغی و همهمه را ندارید از این گزینه استفاده نکنید.

اتوبوس داکا

قطار

ایستگاه راه آهن بوندور بیمان (Biman Bondor Railway Station) یا ایستگاه راه آهن فرودگاه نیز یکی دیگر از گزینه های حمل و نقل فرودگاه داکا است و مسافران را به مرکز شهر منتقل می کند. این ایستگاه روبروی فرودگاه شاه جلال داکا قرار دارد و برای رسیدن به آن باید کمی پیاده روی کنید. از این ایستگاه هم می توانید به مرکز شهر بروید و هم با قطار به سایر شهرهای بنگلادش متصل شوید.

قطار داکا

سرویس شاتل هتل

برخی هتل های بزرگ و معتبر داکا سرویس شاتل فرودگاهی را هم (با دریافت هزینه یا رایگان) در اختیار میهمانانشان قرار می دهند. بنابراین قبل از رسیدن به فرودگاه با پذیرش هتل تماس بگیرید و در مورد این سرویس پرس و جو کنید. در صورتی که هتل محل اقامتتان چنین سرویسی ارائه می کند مطمئنا یکی از بی دردسرترین و بهترین گزینه های حمل و نقل فرودگاه داکا برای شما خواهد بود.

منبع: dhaka-airport.com

سفر به جنگل های سونداربانس در مرز بنگلادش و هند
آشنایی با غذاهای معروف بنگلادش
راهنمای سفر به بنگلادش
زندگی با زباله ها | عکس روز نشنال جئوگرافیک

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code