معرفی فرودگاه بین المللی داکا

آشنایی با فرودگاه بین المللی داکا | Shahjalal International Airport

امروز می خواهیم یکی از فرودگاه های بین المللی کشور بنگلادش را به شما معرفی نماییم که نقش مهمی را در صنعت فرودگاه و حمل و نقل این کشور ایفا می نماید، فرودگاه بین المللی داکا (Shahjalal International Airport). این فرودگاه که در واقع به نام فرودگاه بین المللی شاه جلال در این کشور فعالیت می نماید، بزرگ ترین فرودگاه کشور اندونزی است. اگر قصد دارید تا به این کشور سفر کنید و در داکا فرود بیایید، در ادامه با ما در الی گشت همراه باشید تا به اتفاق یکدیگر اطلاعات و مشخصات فرودگاه داکا را به اتفاق یکدیگر مورد بررسی قرار دهیم.

اطلاعات فرودگاه بین المللی داکا

تاریخچه ی فرودگاه بین المللی داکا

مطالب مرتبط:
راهنمای سفر به بنگلادش
سفر به جنگل های سونداربانس در مرز بنگلادش و هند
چطور از فرودگاه داکا بنگلادش به مرکز شهر برویم؟

در سال ۱۹۷۱ لین فرودگاه افتتاح شد و شروع به کار نمود اما به خاطر وجود مشکلات بسیاری از جمله جنگ، صدمات زیادی به این فرودگاه وارد شد. پس از پایان مشکلات، این فرودگاه که با تمامی صدماتش به حال خود رها شده بود، مجددا مورد توجه قرار گرفت و به عنوان فرودگاه اصلی بنگلادش انتخاب گشت.

این فرودگاه تا به الان اسامی زیادی همچون زیا، شاهنامه، … و اسامی دیگری را تجربه کرده است اما در سال ۲۰۱۰ دولت بنگلادش نام این فرودگاه را به شاه جلال که یکی از شخصیت های معروف و محبوب بنگلادشی است تغییر داد. البته این فرودگاه را به نام فرودگاه داکا می شناسند. همانطور که گفتیم، فرودگاه بین المللی شاه جلال که به فرودگاه داکا شهرت دارد بزرگ ترین فرودگاه در کشور بنگلادش است. داکا پایتخت بنگلادش است و اکثر گردشگرانی که به این کشور سفر می کنند بلیط هواپیمای خود را به مقصد فرودگاه داکا رزرو می کنند.

این فرودگاه پذیرای میلیون ها گردشگر از سرتاسر دنیاست و بر اساس آمار رسمی که از این فرودگاه منتشر شده است، در سال ۲۰۱۷ بیش از ۱۱ میلیون نفر مسافر از فرودگاه داکا برای جا به جایی خود در مقصدهای داخلی و خارجی استفاده کرده اند. فرودگاه داکا، فرودگاه اصلی و بین المللی کشور بنگلادش است و در ۲۰ کیلومتری شمال پایتخت بنگلادش قرار گرفته است.

تاریخچه ی فرودگاه بین المللی داکا

این فرودگاه دارای ۳ ترمینال مسافربری است که با T1، T2 و T3 مشخص می شوند. دو ترمینال اول برای پروازهای خارجی و بین المللی استفاده می شوند و فرودگاه سوم به پروازهای داخلی اختصاص دارد. ایرلاین های مختلفی مثل شرکت هواپیمایی امارات، الاتحاد، قطر ایرویز، سنگاپور ایرلاینز، تای ایرویز، ترکیش ایرلاینز و ایرعربیا پروازهای مختلفی را در این فرودگاه انجام می دهند. مساحت زمین که این فرودگاه در آن واقع شده است برابر است با ۱۹۸۱ هکتار که در حال حاضر ۸۰۲ هکتار آن در تصرف فرودگاه است.

این فرودگاه در حال حاضر گنجایش پذیرش ۱۸٫۵ میلیون مسافر در سال را دارد و پیش بینی شده است تا سال ۲۰۲۶ این فرودگاه افزایش ظرفیت بیش از این مقدار را هم داشته باشد. در سال ۲۰۰۹ میلادی این فرودگاه، ۹٫۱ میلیون نفر مسافر و ۲۴۸ هزار تن بار را در خود پذیرش نمود. میانگین پرواز در این فرودگاه، حداقل روزی ۱۹۰ پرواز است. این فرودگاه توسط اداره ی هواپیمایی و نیروی هوایی دولت بنگلادش اداره می شود. از دیگر خصوصیاتی که این فرودگاه دارد این است که راه های دسترسی بسیار آسانی دارد.

در واقع شما به عنوان مسافر این فرودگاه می توانید با استفاده از تاکسی، اتوبوس، ریکشا و قطار می توانید خود را به هتل و مرکز شهر برسانید. برای بسیاری از گردشگرانی که به داکا سفر می کنند تاکسی بهترین گزینه است. با استفاده از وسایلی مثل قطار و ریکشا می توانید با هزینه ای به مراتب ارزان تر خود را به مقصد برسانید. این فرودگاه ۸ لاین مختلف در آزادراه به مرکز شهر داکا راه دارد.

اطلاعات فرودگاه بین المللی داکا

نام فرودگاه بین المللی داکا: Shahjalal International Airport

کد یاتا: DAC

کد ایکائو: VGHS

نوغ فرودگاه: عمومی/ نظامی

ارتفاع از سطح دریا: ۸ متر

وب سایت رسمی فرودگاه بین المللی داکا: www.caab.gov.bd

راه های دسترسی به فرودگاه بین المللی داکا

راه های دسترسی به فرودگاه بین المللی داکا

همانطور که گفتیم، شما با استفاده از تاکسی، اتوبوس، ریکشا و قطار می توانید خود را به هتل و مرکز شهر برسانید. برای بسیاری از گردشگرانی که به داکا سفر می کنند تاکسی بهترین گزینه است. ایستگاه تاکسی ها بیرون ساختمان ترمینال فرودگاه قرار دارد و به محض خارج شدن از سالن پروازهای ورودی آن ها را خواهید دید. کرایه این تاکسی قبل از سوار شدن مشخص می شود و آن را پرداخت می کنید.

البته همیشه سعی کنید با راننده در مورد قیمت چانه بزنید و مهارت مذاکره خود را محک بزنید؛ چون می توانید تا حد زیادی تخفیف بگیرید. تاکسی هایی که در فرودگاه فعالیت می کنند تاکسی های رسمی و مجوزدار فرودگاه هستند و امنیت بالایی دارند اما به نسبت تاکسی های شهری کرایه بسیار بیشتری از مسافران دریافت می کنند. اگر از فرودگاه خارج شوید و به آن طرف خیابان بروید تاکسی هایی را خواهید دید که با کمتر از نصف مبلغ شما را به مرکز شهر می رسانند.

اما مراقب باشید، چون این تاکسی ها مجوزدار نیستند و مسلما امن ترین راه برای رسیدن به مرکز شهر محسوب نمی شوند. در صورتی که دوست و آشنایی در داکا دارید بهترین کار این است که از او بخواهید برای شما تاکسی بگیرد. با استفاده از تاکسی در مدت زمان حدودا ۴۰ دقیقه یا بیشتر که بسته به شدت ترافیک است، می توانید به مرکز شهر داکا برسید.

معرفی فرودگاه بین المللی داکا

ریکشا، نوعی وسیله نقلیه سه چرخه است که به وسیله دوچرخه، موتور یا انسان کشیده می شود و در کشورهای جنوب آسیا مثل هند، بنگلادش و … دیده می شود. این وسیله یکی از جذابیت های گردشگری برای توریست ها هم به شمار می رود. اگر دوست دارید ریکشاسواری کنید از همان فرودگاه می توانید این کار را انجام دهید.

برای این کار باید از فرودگاه خارج شوید و از جاده اصلی عبور کنید تا ریکشاها را ببینید که منتظر مسافر هستند. حتما قبل از سوار شدن در مورد کرایه با راننده چانه بزنید و بعد از توافق سوار شوید. اتوبوس هم یکی از گزینه های ارزان حمل و نقل فرودگاه داکا محسوب می شود. اتوبوس ها از جاده اصلی و در فاصله ۵ دقیقه پیاده روی از ساختمان ترمینال مسافران را سوار می کنند.

از قطار هم می توانید استفاده کنید. ایستگاه راه آهن فرودگاه نیز یکی دیگر از گزینه های حمل و نقل فرودگاه داکا است و مسافران را به مرکز شهر منتقل می کند. این ایستگاه روبروی فرودگاه شاه جلال داکا قرار دارد و برای رسیدن به آن باید کمی پیاده روی کنید.

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد