اولین ربات انسان نمای فرودگاه مونیخ با همکاری هواپیمایی لوفت هانزا!

ربات انسان نمای فرودگاه مونیخ | Humanoid Robot in Munich Airport

شرکت هواپیمایی لوفت هانزا (Lufthansa) و فرودگاه مونیخ (Munich Airport) در یک همکاری دوجانبه، برای اولین بار آزمایش ربات انسان نما را در ترمینال شماره ۲ فرودگاه آغاز کرده اند. این ربات انسان نما قرار است در ترمینال شماره ۲ پرسه بزند و به انواع پرسش های مسافران پاسخ بدهد. مسافرانی که بلیط هواپیمایشان را به مقصد فرودگاه مونیخ رزرو کرده باشند از این پس می توانند این ربات بامزه و دوست داشتنی را در فرودگاه ببینند و از او راهنمایی بخواهند. اگر به ترمینال شماره ۲ رسیدید و در مورد گیت پروازی، فروشگاه و نزدیک ترین رستوران سوال داشتید دیگر لازم نیست از کارکنان فرودگاه سوال بپرسید، یک ربات مهربان و مودب مشتاقانه منتظر است تا شما را راهنمایی کند و با حوصله به تمام پرسش هایتان پاسخ دهد. تصور راهنمایی خواستن و صحبت با یک ربات شاید به نظر عجیب برسد، اما این ربات مجهز به هوش مصنوعی است و به بهترین شکل می تواند شما را راهنمایی کند. ربات انسان نمای فرودگاه مونیخ به زبان انگلیسی صحبت می کند و به هرسوال به طور جداگانه و اختصاصی پاسخ می دهد. با الی گشت همراه باشید تا با ربات انسان نمای فرودگاه مونیخ بیشتر آشنا شویم.

ربات انسان نمای فرودگاه مونیخ با هوش مصنوعی

اولین ربات انسان نما در فرودگاه های آلمان

مطالب مرتبط:
ربات ها جای مهمانداران هتل را گرفتند
۶ تکنولوژی که صنعت هواپیمایی را در سال ۲۰۱۷ متحول کرد

این ربات با قد ۱۲۰ سانتی متر، چشم هایی گرد و براق و صدایی لطیف از این به بعد در فرودگاه مونیخ به مسافران کمک می کند. ربات انسان نمای فرودگاه مونیخ، «جوزی پپر» (Josie Pepper) نام دارد و از ۱۵ فوریه ۲۰۱۸ کار خود را در فرودگاه مونیخ آغاز کرده است. جوزی پپر قرار است به پرسش های مسافران در ترمینال شماره ۲ پاسخ دهد. پرسش های مسافران می تواند در مورد شماره گیت پروازی، مسیر رستوران یا یک فروشگاه خاص باشد، این ربات انسان نما در چشم های آن ها نگاه می کند و با لحنی مودبانه و دوستانه آن ها را راهنمایی می کند.

ربات انسان نمای فرودگاه مونیخ آلمان

فرودگاه مونیخ با همکاری ایرلاین معتبر و بین المللی لوفت هانزا پروژه آزمایشی این ربات انسان نما را انجام می دهند. شرکت هواپیمایی لوفت هانزا و فرودگاه مونیخ با ارائه این ربات انسان نما تحولی عظیم در صنعت هواپیمایی ایجاد کرده اند: جوزی پپر اولین ربات انسان نما مجهز به هوش مصنوعی است که در یک فرودگاه آلمانی امتحان می شود. این ربات قرار است در چندین هفته اول به صورت آزمایشی و در قسمت هایی از ترمینال شماره ۲ به راهنمایی مسافران بپردازد. این ربات انسان نما با ظاهر دوست داشتنی ای که دارد به زبان انگلیسی صحبت می کند و قرار است مسافران را از هواپیما به ساختمان اصلی هدایت می کند. لوفت هانزا و فرودگاه مونیخ قصد دارند با این دوره آزمایشی بازخورد و واکنش مسافران را به یک ربات انسان نما ارزیابی کنند. مسئولین این پروژه می خواهند میزان پذیرش ربات توسط مسافران را بررسی کنند و عکس العمل مردم را بسنجند. اگر بازخوردها مثبت باشد قرار است ربات انسان نمای فرودگاه مونیخ همیشه در این فرودگاه مشغول به کار باشد و به راهنمایی مسافران بپردازد. در همین مدت کم ظواهر امر نشان می دهد که حضور این ربات در فرودگاه مورد استقبال مسافران قرار گرفته است و جوزی پپر توانسته ارتباط خوبی با انسان ها برقرار کند.

ربان انسان نمای فرودگاه مونیخ با همکاری لوفت هانزا

جوزی پپر، ربات انسان نمای باهوش

گفتیم که ربات انسان نمای فرودگاه مونیخ مجهز به هوش مصنوعی (artificial intelligence) است. ربات ها با استفاده از هوش مصنوعی می توانند رفتارهایی شبیه به انسان داشته باشند و با درک و پردازش موقعیت های مختلف، واکنش متناسب با آن موقعیت را نشان دهند. قدرت درک و استدلال و تجزیه و تحلیل اطلاعات یکی از قابلیت های هوش مصنوعی است که این ربات ها را هرچه بیشتر شبیه به انسان می کند. به همین دلیل به این دسته ربات ها، ربات های انسان نما (humanoid robot) می گویند. مغز جوزی پپر از یک پردازنده پیشرفته با کارآیی بالا تشکیل شده است که به یک شبکه اینترنت وای فای متصل است. این پردازنده با فضای ابری (Cloud) مرتبط می شود که گفتار را پردازش و تفسیر می کند و آن ها را به داده های فرودگاه متصل می کند.

اما این ربات انسان نما یک تفاوت اساسی با سایر ربات ها دارد: وقتی جوزی پپر صحبت می کند صرفا یک سری متن های از قبل آماده را بیان نمی کند. ربات انسان نمای فرودگاه مونیخ مجهز به هوش مصنوعی است، پس یک ربات باهوش است و توانایی یادگیری دارد! به همین دلیل درست مثل انسان واقعی و همانند عملکرد یک مغز واقعی به هر سوال جداگانه و اختصاصی پاسخ می دهد! سیستم مغز این ربات پرسش های مرتبط را با یکدیگر ترکیب می کند و پاسخی جامع و کامل به مسافر ارائه می کند.

حضور ربات انسان نمای فرودگاه مونیخ

اما این ربات انسان نما توانایی های منحصربفردش را چگونه به دست آورده است؟ پشت مغز هوشمند این ربات، سامانه کامپیوتری هوش مصنوعی و اینترنت اشیاء ابر-محور (Watson Internet of Things) شرکت IBM قرار دارد. ربات انسان نمای لوفت هانزا توسط شرکت فرانسوی سافت بانک رباتیک (SoftBank Robotics) طراحی و تولید شده است. وقتی این ربات خانم با ظاهر دوست داشتنی اش وارد فرودگاه مونیخ شد کارکنان لوفت هانزا و فرودگاه متفق القول نام «جوزی» را برای او انتخاب کردند.

استفاده از ربات های انسان نما

ربات ها به فرودگاه می آیند!

همان طور که در بالا هم اشاره کردیم جوزی پپر، اولین ربات انسانی است که در یک فرودگاه آلمانی به کار گرفته شده است. اما حضور ربات ها در فرودگاه پدیده جدیدی نیست و پیش از این نیز فرودگاه های مختلف این پروژه را اجرا کرده اند.  شرکت هواپیمایی اوا ایر (EVA Air) در فرودگاه تائویوان تایوان (Taoyuan Airport) نیز یک ربات در بخش چک-این دارد. همچنین در فرودگاه سونگشان تایپه (Songshan Airport ) نیز رباتی مشابه به راهنمایی مسافران پروازهای بین المللی می پردازد.

منبع: munich-airport.com

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد