۶ تکنولوژی که صنعت هواپیمایی را در سال ۲۰۱۷ متحول کرد

 تکنولوژی هایی که صنعت هواپیمایی را متحول کردند

این روزها سرعت فناروی و تکنولوژی های جدید به حدی زیاد شده که تصویر آینده هرروز هیجان انگیزتر می شود. صنایع مختلفی درصدد استفاده ازاین تکنولوژی ها برای تسهیل روند خدمات خود هستند. صنعت هواپیمایی نیز برای بهبود کیفیت ارائه خدمات به مسافران قصد دارد از این فناوری ها استفاده کند که تحولی عظیم در صنعت حمل و نقل هوایی ایجاد خواهد کرد. در این مطلب قصد داریم مروری بر ۶ تکنولوژی داشته باشیم که در سال ۲۰۱۷ بیش از همه بر صنعت هواپیمایی تاثیر گذاشته و این صنعت را در آستانه تحولی شگرف قرار داده اند. با الی گشت همراه باشید تا با این تکنولوژی ها آشنا شویم.

بلاک چین
  • تکنولوژی بلاک چین یا زنجیره بلوکی | Blockchain

مطالب مرتبط:
مهمترین تاثیرات تکنولوژی در سفرهای هوایی
دستاوردهای کاربردی تکنولوژی در سفر

استفاده از تکنولوژی بلاک چین (Blockchain)  در صنعت هواپیمایی در سال ۲۰۱۶ به شدت مورد توجه قرار گرفت و در سال ۲۰۱۷ با قوت بیشتری ادامه پیدا کرد. این تکنولوژی بیش از همه مورد استفاده شرکت های واسطه هواپیمایی مثل شرکت های فروش بلیط و خدمات مسافرتی قرار خواهد گرفت. هرچند این تکنولوژی عمده شهرتش را مدیون مفهوم بیت کوین و پروژه هایی است که با استفاده از این فناوری توسط بانک های بزرگ بین المللی آغاز شده است، اما تکنولوژی بلاک چین فرصت های فوق العاده ای در اختیار صنعت هواپیمایی قرار می دهد که به مراتب فراتر از معاملات مالی خواهد بود. از جمله این امکانات می توان به مدیریت هویت، شناسایی مسافت پروازهای مکرر و مسافران وفادار، ردیابی چمدان ها در پروازهای متوالی و ارائه بلیت های الکترونیکی اشاره کرد.

تکنولوژی هواپیمای بدون سرنشین
  • هواپیماهای بدون سرنشین | Drones

تکنولوژی هواپیمای بدون سرنشین (Drones) از آن دست ایده های ناب و مبتکرانه ای است که خیلی ها را عاشق خود کرده و خیلی ها را از این سرعت بالای تکنولوژی حیرت زده کرده است. هواپیماهای بدون سرنشین در میان کاربران تفریحی محبوبیت زیادی پیدا کرده و با افزایش تقاضا رفته رفته مقرون به صرفه تر نیز می شود. سال ۲۰۱۷ سال ورود هواپیماهای بدون سرنشین به تجارت هوایی است. شرکت آمازون مسابقه ای تحت عنوان رقابت هواپیمای بدون سرنشین راه اندازی کرده است و در صدد استفاده از این نوع هواپیما برای تحویل محصولات به مشتریان است.

شرکت مسافربری مشهور اوبر نیز قصد دارد از این تکنولوژی برای حمل و نقل مسافران استفاده کند. این شرکت در مقاله ای که سال گذشته منتشر کرد در مورد این طرح و موانع و مزایای استفاده از آن صحبت کرد. چیزی که فقط در فیلم های علمی تخیلی می توانسیتم ببینیم کم کم دارد به واقعیت می پیوندد و ممکن است به زودی شاهد تاکسی های هوایی باشیم.

پیش بینی می شود وسایل نقلیه VTOL (وسایلی که به صورت عمودی از زمین بلند می شوند و فرود می آیند) به شدت در فضاهای شهر مورد استقبال قرار بگیرد. اما استفاده از این نوع وسایل نیازمند زیرساخت هایی است که باید ایجاد شود. زیرساخت هایی مثل پارکینگ روی پشت بام، فرودگاه مخصوص خودروهای پرنده. برخی از چالش های پیش رو که در مقاله شرکت اوبر مطرح شده عبارتند از:

چالش های قانونی

تکنولوژی استفاده از باتری

عملکرد و کارایی خودرو

مدیریت ترافیک هوایی

سر و صدا و آلودگی صوتی ایجاد شده

زیرساخت های مورد نیاز برای ساخت ورتیپورت (فرودگاه وسیله های پروازی عمودی)

آموزش خلبان ها

تکنولوژی واقعیت افزوده
  • واقعیت افزوده | VR

واقعیت مجازی (VR) اغلب همراه با عینک هایی است که شما را به دنیایی مجازی می برد که در آن، حرکات واقعی شما به دنیای مجازی منتقل می شود. از سوی دیگر، واقعیت افزوده (AR)  پتانسیل زیادی برای ورود به هواپیما و فضای فرودگاه دارد.

تصویر بالا دید فرضی یک مسافر بااستفاده از AR است و همانطور که می بینیم دید او با اطلاعاتی در مورد مکان همراه شده است. این اطلاعات می توانند شامل اطلاعات مکانی، زمانی، هشدارها و نکات احتیاطی و … باشد. با استفاده از این فناوری مسافر مثلا با نگاه کردن به صندلی راحتی و دو بار پلک زدن می تواند آن را تهیه کند. در واقعیت افزوده پلک زدن نقش کلیک موس را ایفا می کند! همین رویه می تواند در رمپ فرودگاه و اجرای عملیات ها استفاده شود.

چت بات
  • ربات های سخنگو

در حالت معمول انتظار می رود مسافران برای کرایه اتومبیل، رزرو بلیط، رزرو هتل و … اپلیکشن های متفاوتی را دانلود و نصب کنند. این تعداد اپلیکشن برای یک سفر ممکن است آزاردهنده باشد.

از سال ۲۰۱۷ عصر گفتگوی ربات های سخنگو یا چت بات ها شروع می شود که قادر خواهند بود تمامی این خدمات را برای مسافران انجام دهند.

بیتکوین تکنولوژی
  • سیستم های موقعیت یاب داخلی

برای مدت های طولانی به نظر می رسید امکان اطلاع دقیق از موقعیت اشیا متحرک (مثل آدم ها) در داخل ساختمان ها غیرممکن است. سیستم موقعیت یاب جهانی (GPS) برای داخل ساختمان ها چندان کارایی ندارند، زیرا سیگنال های ماهواره ای آنقدر قوی نیستند و دقت کافی را ندارند. تکنولوژی بیکن (Beacons technology)  انقلابی در پیشرفت فناوری ایجاد کرد و خطوط هوایی و فرودگاه ها درصدد هستند با استفاده از این تکنولوژی به ارائه خدمات بهتر به مسافران بپردازند.

تکنولوژی موقعیت یاب بیکن این امکان را به فرودگاه ها می دهد تا از موقعیت دقیق افراد مطلع شوند و اطلاعات مورد نیازشان را برایشان ارسال کنند. این اطلاعات می تواند شماره گیت، وضعیت پرواز یا حتی آدرس کافی شاپ مورد علاقه مسافر باشد.

تکنولوژی موقعیت یاب
  • امکانات جدید سیستم توزیع خطوط هوایی

با پیشرفت فناوری خطوط هوایی به سمت هرچه پویاتر کردن سیستم توزیع خود پیش می روند. در این سیستم جدید خطوط هواپیمایی کنترل بیشتری بر نحوه توزیع دارند، شرکت های مسافرتی توانمندتر می شوند و سیستم توزیع جهانی قادر به ارائه محصولات و خدمات بهتر و بیشتری خواهد بود. برنامه سیستم توزیع جدید در چند سال اخیر مورد توجه قرار گرفته تا استانداردهای لازم را برای صنعت هواپیمایی ایجاد کند.

منبع: internationalairportreview.com

اسپورت جت; ساخت هواپیمایی مخصوص ورزشکاران
نکات ضروری در سفرهای هوایی
۱۰ دلیل مهم که شما را برای خلبان شدن مجاب می کند
معرفی فرودگاه یوتاپائو تایلند

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code