بلیط هواپیما

آشنایی با رشته هتلداری

رشته هتلداری

با فراوان شدن هتل ها در تمام جهان، نیاز به افرادی متخصص در این زمینه احساس شدن و در نتیجه رشته هتلداری به وجود آمد. این رشته در ایران نیز جزو پر طرفدارترین رشته ها در صنعت گردشگری است که با نام مدیریت هتلداری تدریس می شود. با پیشرفت گردشگری و همه گیر شدن سفر در دنیا می توان به این نتیجه رسید که رشته هتلداری نیز باید افرادی را به بازار گردشگری روانه کند که با آداب و رسوم، زبان، فرهنگ و رفتارهای خاص مردم دنیا آشنا باشند. در مجله اینترنتی الی گشت به معرفی رشته مدیریت هتلداری برای کسانی که می خواهند در این زمینه تحصیلات تکمیلی و دانشگاهی داشته باشند، می پردازیم.

رشته هتلداری در ایران
مطالب مرتبط:
مشاغل مرتبط با رشته گردشگری و جهانگردی
همه چیز در مورد تحصیل در رشته گردشگری
مهمانداران هواپیما و خدمه پرواز باید چه مهارت هایی داشته باشند؟

اگر بخواهیم از تاریخچه هتلداری بگوییم باید قدمت آن را به حدود ۶ قرن قبل از میلاد برسانیم. با این وجود در این مطلب نمی خواهیم راجع به تاریخ با شما سخن بگوییم؛ بلکه بیشتر می خواهیم رشته هتلداری را در دنیای امروز و در کشورمان بیشتر بشناسیم.

لیست دانشگاه های دارای رشته مدیریت هتلداری در تهران  و کشور

قبل از اینکه به معرفی رشته مدیریت هتلداری و هتلداری در اینجا بپردازیم اشاره می کنیم که این رشته جزو رشته های هنرستانی بوده و می توان تحصیل در آن را از دوران نوجوانی و با هنرستان های غیردولتی در شهرهای بزرگ شروع کرد. اما پس از هنرستان، می توانید با مدرکی که دریافت کرده اید، برای مدارک کاردانی هتلداری، کاردانی پذیرایی و تشریفات، کاردانی گردشگری، کاردانی مهمانداری هواپیما، کارشناسی هتلداری، کارشناسی گردشگری، کارشناسی ارشد مدیریت هتلداری و کارشناسی ارشد مدیریت گردشگری وارد دانشگاه شوید. خوشبختانه هم دانشگاه های دولتی و هم دانشگاه آزاد این رشته را ارائه می دهند. اگر نتوانستید وارد رشته های دانشگاهی شوید، می توانید در نهایت با ثبت نام در موسسات آزاد گردشگری در ایران، تحصیلات مرتبط با مدرک رشته هتلداری را بگذرانید و حتی در بعضی از موسسات مدارک بین المللی این رشته را دریافت کنید. برای ادامه تحصیل در زمینه کارشناسی ارشد متاسفانه در ایران نمی توانید اقدام به تحصیل کنید و باید برای دانشگاه های کشورهایی همچون مالزی اقدام کنید.

نام بعضی از دانشگاه های دارای این رشته:

دانشگاه علامه طباطبایی – تهران مقطع کارشناسی
مؤسسه آموزش عالی مازیار – رویان مقطع کارشناسی
مؤسسه غیر انتفاعی قشم – قشم مقطع کارشناسی
مؤسسه غیر انتفاعی فردوسی طوسی – مشهد مقطع کاردانی

یکی از خوبی های این رشته آشنایی با مردم کشورها و فرهنگ های مختلف است. این موضوع مهارت و انگیزه دانشجویان این رشته را بالا برده و البته باعث پیشرفت روحیات و پیشرفت فردی محصلان در این رشته می شود.

انواع هتل ها- میز پذیرش

مهارت های اولیه برای تحصیل در این رشته

همانند دیگر رشته هایی که مربوط به گردشگری می شوند، رشته هتلداری هم، نیاز به افرادی دارد که مهارت های لازم برای آن را داشته باشند. از جمله این مهارت ها می توان به مسلط بودن به زبان انگلیسی به جز زبان مادری و دانستن زبان سومی همانند آلمانی، فرانسه یا عربی اشاره کرد.  هر چند این زبان ها را در زبان تحصیل نیز می توانید یاد بگیرید اما دانستن آن ها در ابتدا می تواند برای شما مزیتی فوق العاده و تظمینی برای موفقیت شما در این رشته باشد. همچنین اگر قصد تحصیل در رشته هتلداری را دارید، باید از روابط عمومی بالا برخوردار بوده و قدرت تجزیه و تحلیل مسائل را داشته باشید. کسانی که در این رشته مدرک می گیرند در نهایت می توانند در هتل ها، رستوران ها و هر جایی که نیاز به مهارت های هتلداری دارد، کار پیدا کنند. با توجه به گسترش صنعت گردشگری در کشورمان، نیاز به چنین افرادی روز به روز بیشتر می شود.

رشته هتلداری در مقطع کارشناسی همانند دیگر رشته ها حدود ۴ سال طول می کشد و دانشجویان این رشته باید حدود ۱۳۳ واحد دروس عمومی، نظری و عملی را بگذرانند. در این میان دروس آموزش زبان های عربی، زبان آلمانی و زبان فرانسه هر کدام با ۴ واحد از مهم ترین دروس این رشته است.

رشته مدیریت هتلداری

رشته هتلداری چیست؟ معرفی رشته هتلداری

در رشته هتلداری افراد با ۷ استاندارد که مربوط به بخش های مختلف هتل است، آشنا می شوند. این افراد پس از آموزش درس هایی همچون اتاقدار هتل، متصدی البسه در هتل، سرپرست رستوران، استاندارد کاربر رایانه، پذیرشگر هتل و متصدی طبقات و پس از گذراندن دوره کارورزی می توانند مدرک تحصیلی خود را دریافت کنند. با این حال، در هر یک از این استانداردها چه دروس و مهارت هایی آموزش داده می شود؟ راجع به هر یک مختصری برای شما خوانندگان و علاقه مند رشته هتلداری در ایران توضیح می دهیم.

  • کاربر رایانه:

قطعا در اینجا آشنایی با مهارت های کامپیوتری ساده ای همچون خواندن و تایپ متون فارسی و انگلیسی و کار با نرم افزارهای آفیس در اولویت است. باید بتوانند به درستی از وسایلی همچون پرینتر، فتوکپی  و کامپیوتر استفاده کنند. کسانی که تحصیلاتی در زمینه مهندسی کامیپیوتر دارند در این تخصص می توانند مشغول به کار شوند.

  • کارمند پذیرش هتل:

افرادی که برای این بخش فرم استخدامی پر می کنند باید بتوانند مهارت هایی همانند خوشرویی و برخورد عالی با مهمانان، ظاهری تمیز و مرتب، آشنایی با کارهای مربوط به پذیرش افراد در هتل و کارهای کامپیوتری، اشنایی با سیستم های استفاده شده در این بخش همانند کامپیوتر و چاپگر، آشنایی با قوانین هتل داری و در نهایت شناخت جاذبه های منطقه و اطراف را داشته باشد.

کاربر رایانه در هتل و کارمند پذیرش هتل
  • متصدی طبقات در هتل:

افرادی که در این قسمت از رشته هتلداری مشغول به کار می شوند، باید حتما تحصیلات تکمیلی داشته و مهارت هایی چون آشنایی با انواع هتل و نوع سرویس دهی پرسنل اتاق دار، آشنایی با تهیه چک لیست وضعیت اتاقها و مشخص کردن نواقص، آشنایی با پیش بینی اقلام مورد نیاز اتاق و جایگزینی آن، آشنایی با شرایط مطلوب کار داشته باشند. این شخ در واقعه مدیریت بین نیروهای بخش تعمیرات و انبار هتل را به عهده داشته و بازرسی اتاق میهمان و موجودی گرفتن از انبار از مهم ترین وظایف او می باشد.

  • متصدی البسه در هتل:

افراد در این پست سر و کارشان با شستن، اتو کردن و تا کردن انواع لباس هاست. در واقع به نوعی باید تمام کارها و مهارت های لازم مربوط به خشکشویی و اتوکشی را بدانند. جنس لباس ها را بشناسند و با توجه به جنس لباس شستشوی مخصوص آن ها را انجام دهند. پاکیزگی و نظافت برای دریافت رضایت مهمان، در این قسمت بسیار اهمیت دارد.

  • برنامه ریز جشن ها و تشریفات:

همانطور که از نام آن پیداست، این شخص باید مهارت های لازم در برنامه ریزی و برگزاری مراسمات و جشن ها را داشته باشد. تالارهای پذیرایی را آماده نماید و همچنین مدیریت مالی خوبی داشته باشد. به دلیل اینکه تمام مشاغل رشته هتلداری سر و کارشان به طور مستقیم با مهمان است، داشتن مهارت در ارتباط شایسته با مهمان الزامی است.

برنامه ریز جشن ها در رشته هتلداری
  • میز آرای هتل:

چه برای مراسمات و همایش هایی که در هتل ها برگزار می شود و چه برای رستوران هتل در دیگر مواقع، میز آرای هتل باید سلیقه، مهارت و دانش میز آرایی را داشته باشد. زیبایی و استفاده از وسایل خوب در میز آرایی از اهمیت بالایی برخوردار بوده و هر چه فرد، هنرمند تر، خوش برخورد تر باشد، کارش بیشتر مورد پسند خواهد بود. همچنین دانستن آداب معاشرت، آداب نظافت و آداب غذاخوری برای او الزامی است.

  • اتاقدار هتل:

اتاق دار هتل، شخصی است که به نظافت اتاق ها می پردازد و در نهایت گزارشی از عملکرد هتل در این موضوع ارائه می دهد. حتی برای نظافت نیز باید آموزش ببینید و دانش تحصیلات تکمیلی به همراه دانش عملی در آن مزیتی برای افراد متقاضی این شغل است. حتی اگر تحصیلاتتان د رحد راهنمایی باشد نیز، با آموزش درست در این زمینه می توانید وارد این حرفه شده و امانت دار مهمانان باشید. آشنایی با اصول خانه داری، نظافت، چیدمان وسایل اتاق ها و میز، آشنایی با اصول ایمنی و آراستگی ظاهری از جمله خصوصیاتی است که باید در این شغل، داشته باشید.

در دانشگاه چه مطالبی را می آموزید؟

در دانشگاه با ورود به این رشته، واحد هایی را برای آشنایی با تمام اصول رستوران داری، مهمان پذیرها و هتل ها همانند مشخصات انواع مؤسسات پذیرایی، اصول و معیارهای انتخاب، شناخت و خرید وسایل و تجهیزات لازم برای مؤسسات پذیرایی، تقسیم کار دراین گونه مؤسسه ها، رزرواسیون، منوشناسی و منونویسی، شناخت مواد غذایی و انرژی غذایی آنها، چگونگی نگهداری مواد غذایی، تهیه انواع غذاها، پیش غذاها وشیرینی ها، بهداشت مواد غذایی، بهداشت کار و ایمنی در محیط آشپزخانه مؤسسات پذیرایی و… می آموزید. نحوه انجام کارهای نظافتی در هتل ها، چگونگی برخورد با مهمان و خوش آمد گویی، رفتار صحیح با مهمانان، نحوه پذیرایی از آن ها و بسیاری دیگر به شما آموزش داده می شود.

میز آرای هتل در رشته هتلداری

مشاغل رشته هتلداری چیست؟

پس از اتمام تحصیل در رشته هتلداری می توانید در موقعیت های شغلی زیر و در هتل ها و رستوران ها، مشغول به کار شوید:

مدیریت هتل مدیریت گردشگری و جهانگردی
مدیریت تشریفات مدیریت غذا و نوشابه
صندوق داری هتل مهمانداری هواپیما، قطار، کشتی های مسافرتی
رزرویشن هتل آشپزی و قنادی
واحدهای پذیرایی و اقامتی موسسات ملی و جهانگردی
شرکت های حمل و نقل هوایی به عنوان تور لیدر،کارمند فروش بلیط و… کار در هتل ها، پانسیون ها و مراکز اقامتی دولتی و غیر دولتی
مدیر یا کارمند پذیرایی در رستوران ها، تالارها، کافی شاپ ها متصدی امور پذیرش و اطلاعات
متصدی امور طبقات و منسوجات متصدی اماکن عمومی
متصدی لاندری متصدی خانه داری
متصدی امور پذیرایی در هتل متصدی آماده سازی غذا و شیرینی
متصدی آماده سازی غذا و شیرینی کنترل کننده هزینه های غذا و نوشابه در هتل
با زیباترین دانشگاه های دنیا آشنا شوید!
با زیباترین دانشگاه های دنیا آشنا شوید!
بهترین شهرهای اسپانیا برای تحصیل کدام هستند؟
بهترین شهرهای اسپانیا برای تحصیل کدام هستند؟
بهترین دانشگاه های پرتغال برای تحصیل
بهترین دانشگاه های پرتغال برای تحصیل
بهترین دانشگاه های ایرلند برای تحصیل
بهترین دانشگاه های ایرلند برای تحصیل