روز جهانی توریسم و گردشگری مبارک

روز جهانی گردشگری

شاید تعریف شما از گردشگر شخصی باشد که به اهداف تفریحی از جایی دیدن می کند، این تعریف تا اندازه ای درست است اما اگر بخواهیم کامل تر آن را از دید سازمان ملل بیان کنیم باید بگوییم گردشگر و یا جهانگرد شخصی است که از کشوری به غیر از کشور خود بازدید می کند و آن هم به این شرط که این کار را بدون اهداف شغلی انجام دهد. به مناسبت روز جهانی گردشگری قصد داریم در این مورد بیشتر اطلاع رسانی کنیم، با الی گشت باشید:

روز جهانی گردشگری

روز جهانی گردشگری چه روزی است؟

روز ۲۷ سپتامبر به عنوان روز جهانی گردشگری انتخاب شده است و سازمان جهانی گردشگری ملل متحد (UNWTO) که در شهر مادرید اسپانیا واقع شده است، از سال ۱۹۸۰ به بعد هر سال این روز را جشن می گیرد. هدف از انتخاب روزی با این نام و جشن گرفتن آن در واقع بالا بردن دانش و آگاهی مردم دنیا در مورد گردشگری و نشان دادن تاثیر آن بر ابعاد مختلف جامعه از بعد فرهنگی گرفته تا بعدهای اجتماعی و اقتصادی است.

طبق تعریفی که سازمان ملل برای واژه ی جهانگرد در نظر گرفته است، جهانگرد کسی است که کشوری به غیر از کشور محل زدگی خود را بازدید کند و این بازدید او با هدف شغلی، مهاجرت و اقامت دائم نباشد. اهداف یک جهانگرد می تواند به دلایل زیر باشد: تفریح و استراحت، امور خانوادگی، امور پزشکی، امور ورزشی و مذهبی، ماموریت و یا شرکت در کنفرانس.

نگاهی بر تاریخچه ی جهانگردی

جهانگردی تاریخچه ای بسیار طولانی دارد، طبق آنچه که بر جای مانده، رومیان باستان در دوران قبل از اسلام به ایران سفر کرده  و در این مورد هم سفرنامه هایی نوشته اند. در ابتدا برای این افراد واژه ی صیاح در نظر گرفته شد تا اینکه در قرن نوزدهم این واژه عوض شد و اصطلاح جهانگرد و یا توریست به جای آن رسمی شد. در ابتدا کلمه ی توریست به جوان های اشراف زاده ی فرانسوی ای اطلاق می شد که برای تکمیل تحصیلاتشان سفر می کردند، بعدها هم به افرادی که برای سرگرمی و تفریح به فرانسه سفر می کردند گفته شد. کم کم این اصطلاح به خارج از فرانسه تعمیم داده شد و در یک سطح بزرگ تر، به همه ی افرادی که به خارج از کشور خود مسافرت کردند اطلاق شد.

گردشگری چه انواعی دارد؟

انواع مختلفی از گردشگری وجود دارد که در زیر به معرفی مختصر آن ها می پردازیم:

  • گردشگری تفریحی: افرادی که به اهداف تفریح و استراحت به کشور دیگری سفر می کنند.
  • گردشگری پزشکی و سلامت: افرادی که با اهداف پزشکی و تغییر آب و هوا و استفاده از آب های معدنی، سفر می کنند.
  • گردشگری فرهنگی: افرادی که برای آشنایی با فرهنگ کشورهای دیگر وآداب و رسومشان و دیدن آثار تاریخی، سفر می کنند.
  • گردشگری مذهبی: گردشگری ای است که در آن افراد برای زیارت اماکن مذهبی از مساجد گرفته تا کلیساها و یا شرکت در مراسم مذهبی راهی جایی دیگر می شوند.
  • گردشگری ورزشی: گردشگری ای که به هدف فعالیت های ورزشی انجام شود.
  • گردشگری تجاری: گردشگری ای که افراد برای شرکت در نمایشگاه ها و بازارها و … سفر می کنند.
  • گردشگری سیاسی: گردشگری ای که برای شرکت در جشن ها، مراسم ها و کنفرانس ها انجام می شود.

حالا که صحبت از روز جهانی گردشگری شد و روز آن هم رسید، باید گفت همه ی مردم دنیا این حق را دارند که از زیبایی ها و دیدنی هایی بی نظیری که در جهان وجود دارد، بهره مند شوند. سالی پر سفر برایتان آرزو می کنیم، روز جهانی گردشگری مبارک.

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد