آشنایی با ۷ زن رکوردشکن در تاریخ صنعت هواپیمایی

زنان رکوردشکن صنعت هواپیمایی

وقتی بحث حضور زنان در صنعت هواپیمایی پیش می آید ممکن است همه به یاد املیا  ارهارت (Amelia Earhart)، خلبان افسانه ای بیفتند. املیا ارهارت در بسیاری زمینه ها اولین بود: او یکی از اولین زنانی بود که گواهینامه خلبانی اش را دریافت کرد (در سن ۱۶ سالگی) و هنگامی که رکورد اولین زنی که بر فراز آمریکای شمالی پرواز کرده را ثبت کرد شهرت زیادی پیدا کرد. هرچند املیا ارهارت شخصیتی مشهور و مهم در این صنعت است، اما در این مطلب نمی خواهیم در مورد او صحبت کنیم. بلکه قصد داریم زنان رکوردشکن صنعت هواپیمایی را به شما معرفی کنیم که به همان اندازه رکوردشکن و متبحر بوده اند اما کمتر شناخته شده اند. در ادامه با الی گشت همراه باشید تا با ۷ زن رکوردشکن در تاریخ صنعت هواپیمایی آشنا شویم.

7 مورد از زنان رکوردشکن صنعت هواپیمایی

۱- ریموند دو لاروش | Raymonde de Laroche

مطالب مرتبط:
۸ معمای اسرارآمیز صنعت هواپیمایی
۱۰ باند فرودگاه ترسناک در جهان
  • اولین خلبان زن در جهان

اولین مورد از زنان رکوردشکن صنعت هواپیمایی ریموند دولاروش فرانسوی است. اگر امروز دور و برتان زنانی را می بینید که به خلبانی و پرواز علاقمندند یا در این حرفه فعالیت می کنند باید سپاسگزار تلاش های ریموند دو لاروش باشید. ریموند دو لاروش اولین زن خلبان در جهان است! شاید فکر کنید کسب چنین عنوانی برای یک نفر کافی است، اما مطمئنا برای ریموند کافی نبود. در سال ۱۹۱۳ در رقابت پرواز شرکت کرد و با بیش از ۴ ساعت پرواز توانست برنده این رقابت شود. همچنین رکوردهایی را برای طولانی ترین پروازی که توسط یک زن انجام شده به نام خود ثبت کرده است.

ریموند دو لاروش

۲- کیت مک ویلیامز | Kate McWilliams

  • جوان ترین خلبان زن در جهان

کیت ویلیامز در سن ۲۶ سالگی توانست عنوان جوان ترین زن خلبان مسافربری را از آن خود کند. او که عاشق پرواز و خلبانی بود آموزش های خلبانی اش را از سن ۱۳ سالگی آغاز کرد. بنابراین اگرچه در ۲۶ سالگی بسیار جوان بود اما تجربه کافی در این زمینه کسب کرده بود. کیت ابتدا در سن ۲۱ سالگی به ایرلاین ایزی جت پیوست و پس از ۵ سال فعالیت توانست کاپیتان اصلی هواپیما شود.

کیت ویلیامز

۳- صبیحه گوکچن | Sabiha Gokcen

  • اولین خلبان زن در ترکیه

ما ایرانی ها کم و بیش با نام فرودگاه صبیحه گوکچن آشنا هستیم و بسیاری از ما در سفر به استانبول، بلیت هواپیمای خود را به مقصد فرودگاه صبیحه گوکچن رزرو کرده ایم. اما اکثر ما نمی دانیم صبیحه گوکچن کیست و چه کارهایی انجام داده که فرودگاهی تا این حد مهم را به یاد او نامگذاری کرده اند. صبیحه گوکچن در واقع یکی از زنان رکوردشکن صنعت هواپیمایی به شمار می رود و اولین زن ترک بود که موفق به دریافت گواهینامه خلبانی شد. اما علاوه بر این، او اولین زنی در جهان است که توانست خلبان هواپیمای جنگنده شود.

خلبان صبیحه گوکچن

۴- هریت کیمبی | Harriet Quimby

  • اولین خلبان زن در آمریکا

زنانی مثل هریت کیمبی از جمله پیشگامان صنعت هواپیمایی هستند و راه را برای پیشرفت زنانی مثل کیت ویلیامز هموار کرده اند. هریت اولین زنی بود که در ایالت متحده توانست گواهینامه خلبانی دریافت کند. این اتفاق در سال ۱۹۱۱ رخ داد و در آن زمان، خلبان زن مفهومی جدید بود. چندی بعد، هریت کیمبی تبدیل به اولین زنی شد که با هواپیما بر فراز کانال مانش پرواز کرده است. هریت در زندگی حرفه ای اش روزنامه نگار و نمایشنامه نویس نیز بود.

هریت کیمبی

۵- هلن دوتریو | Helene Dutrieu

  • اولین خلبان زن در بلژیک

هلن دوتریو نیز یکی از زنان رکوردشکن صنعت هواپیمایی است. او اولین زنی بود که در بلژیک گواهینامه خلبانی دریافت کرد و از آنجا دوران حرفه ای پروازش را شروع کرد. اگرچه اولین تلاش هایش برای پرواز موفق نبود، اما چندی بعد با ثبت رکوردهایی در زمینه ارتفاع و مسافت مهارت خودش را نشان داد. هلن اولین زنی بود که بیش از یک ساعت پرواز کرد و همچنین اولین زنی بود که همراه با مسافر توانست خلبانی کند. در سال ۱۹۱۰ با انجام پروازی به مدت ۲ ساعت و ۳۵ دقیقه توانست رکورد طولانی ترین پرواز را بشکند و در رقابت مشهور کوپ فمینا (Coupe Femina) برنده شود. هلن دوتریو به خاطر موفقیت ها و دستاوردهای بیشماری که در صنعت هواپیمایی کسب کرد موفق به دریافت نشان لوژیون دونور فرانسه شد.

هلن دوتریو

۶- بسی کولمان | Bessie Coleman

  • اولین خلبان زن آفریقایی-آمریکایی

در بین زنان رکوردشکن صنعت هواپیمایی می توان گفت که بسی الیزابت کولمان با موانع بیشتری روبرو بوده است. او علاوه بر غلبه بر موانعی که پیش روی زنان قرار داشت می بایست بر موانع و محدودیت نژادی نیز غلبه کند. بسی به دلیل سیاه پوست بودن اجازه شرکت در مدرسه پرواز ایالات متحده را نداشت. به همین دلیل زبان فرانسوی یاد گرفت و در فرانسه در دوره های آموزش خلبانی شرکت کرد. در فرانسه توانست گواهینامه خلبانی اش را دریافت کند و به عنوان یک خلبان به ایالات متحده بازگردد. او در آمریکا دستاوردهای بسیاری در زمینه نمایش های هوایی کسب کرد و دوران موفقی را آغاز کرد. هدف شخصی و قلبی او این بود که تا حد ممکن موانع نژادی را از بین ببرد.

بسی کولمان

۷-امی جانسون | Amy Johnson

  • اولین خلبان زن رکورددار مسافت و سرعت

امی جانسون آخرین مورد از زنان رکوردشکن صنعت هواپیمایی است که به شما معرفی می کنیم. امی خلبان انگلیسی بود که گواهینامه خلبانی اش را در سال ۱۹۲۹ دریافت کرد. چندی نگذشته بود که ثبت رکوردهایش را شروع کرد. او اولین زنی بود که به تنهایی از لندن تا استرالیا پرواز کرد و رکوردهای بیشمار دیگری در زمینه مسافت و سرعت از خود به جا گذاشت.

امی جانسون

همان طور که دیدیم در این مطلب با ۷ مورد از زنان رکوردشکن صنعت هواپیمایی آشنا شدیم. این زنان با ثبت رکوردهای بی نظیر در صنعت هواپیمایی تک جنسیتی بودن این صنعت را از بین بردند و مهارت و تبحر خود را به عنوان یک خلبان اثبات کردند. با توجه به شرایط و موقعیتی که این زنان در آن قرار داشتند این رکوردها تحسین برانگیز هستند. این زنان با شهامت و جسارت خود الهام بخش نسل های بعدی شدند و ثابت کردند که هرکاری ممکن است. مهم تر از همه، این زنان توانستند موانع و محدودیت های موجود را از سر راه بردارند و فرصت هایی برابر با مردان به دست بیاورند.

منبع: aviationcv.com

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد