بلیط هواپیما

۱۰ باند فرودگاه ترسناک در جهان

فرود آمدن در این باندها کار هر خلبانی نیست!

اکثر باندهای فرودگاه در سراسر جهان بسیار بزرگ و طولانی هستند و فرود آمدن روی آن ها کار ساده ای است. اما در گوشه کنار این دنیا چندین باند فرودگاه وجود دارند که فرود آمدن در آن ها بسیار ترسناک و هولناک است. این باندها یا خیلی کوچک هستند یا در مناطق طبیعی خطرناک قرار گرفته اند. حتی نگاه کردن به تصاویر این باندهای فرودگاه هم ترسناک است چه برسد به اینکه هواپیمایی واقعا بخواهد روی آن فرود بیاید. در ادامه ۱۰ باند فرودگاه ترسناک جهان را با هم مرور می کنیم. با الی گشت همراه باشید.

باند فرودگاه

۱- فرودگاه گوستاو ۳ در جزیره سنت بارتلمی

مطالب مرتبط:
فرودگاه جدید بیجینگ بزرگترین فرودگاه جهان خواهد بود
ساخت فرودگاهی عجیب با ریل راه آهنی در وسط آن

فرودگاه گوستاو ۳ (Gustaf III Airport) که به نام فرودگاه سنت جان نیز شناخته می شود در جزیره سنت بارتلمی (Saint-Barthélemy) قرار دارد. باند فرودگاه این منطقه در لبه جزیره قرار گرفته و بسیار باریک و کوچک است. خلبان ها باید مراقب باشند هنگام فرود یا بلند شدن از این باند فرودگاه لیز نخورند و داخل آب نیفتند! در این باند محاسبه دقیق زمان بلند شدن و فرود آمدن بسیار حیاتی است، چون اگر هواپیما چند ثانیه دیرتر از زمین بلند شود ممکن است داخل آب بیفتد.

باند فرود ترسناک

۲- فرودگاه بارا در اسکاتلند

فرودگاه بارا (Barra Airport) در مجمع الجزایر هبرید در ساحل غربی کشور اسکاتلند قرار دارد. در این فرودگاه هواپیماها برای فرود و برخاستن از ساحل دریا استفاده می کنند! بله، باند فرودگاه در این منطقه برای پروازهایی که در طول روز انجام می شود از سطح مسطح ساحلی است.

باند فرود پرینسس جولیا

۳- فرودگاه بین المللی پرینسس جولیانا در سنت مارتین

فرودگاه بین المللی پرینسس جولیانا (Princess Juliana International Airport) بی شک یکی از ترسناک ترین و شاید ترسناک ترین باندهای فرودگاه در جهان است.  این باند فرودگاه دقیقا در نزدیکی ساحل گردشگری پرازدحام این منطقه قرار دارد. اما جالب است بدانید که نزدیک بودن هواپیما به ساحل نه تنها باعث ترس و نگرانی مردم نشده، بلکه به  یک جاذبه گردشگری هم تبدیل شده است. افرادی که برای تفریح و آفتاب گرفتن به این ساحل می آیند می توانند تجربه از فاصله بسیار نزدیک هواپیماها را مشاهده کنند که از بالای سرشان عبور می کنند. تصور کنید زیر آفتاب داغ تابستان در این ساحل نشسته اید و ناگهان سایه بزرگ و هولناکی همه جا را تاریک می کند. بالای سرتان را نگاه می کنید و یک هواپیمای غول پیکر را می بینید که در ارتفاع نزدیکی دارد عبور می کند.

ترسناک ترین باند فرود

۴- فرودگاه جبل الطارق در کشور جبل الطارق

فرودگاه بین المللی جبل الطارق (Gibraltar International Airport) هم یکی از ترسناک ترین باندهای فرودگاه است و در قلمرو بریتانیا در جبل الطارق قرار دارد. این باند فرودگاه از هر دو طرف به آب منتهی می شود، و ترسناک تر از همه اینکه، ساختمان های مسکونی، ترافیک شهری و صخره جبل الطارق در همان نزدیکی قرار دارند. یکی از ترسناک ترین قسمت های این باند این ست که هواپیما در مسیر حرکت روی باند از یک چهارراه عبور می کند!

باند فرودگاه چوبو

۵- فرودگاه چوبو سنترایر در ژاپن

فرودگاه بین المللی چوبو سنترایر (Chubu Centrair International Airport) در شهر ناگویا آیچی کشور ژاپن قرار دارد و همانطور که در تصویر می بینید چیزی نیست به جز یک جزیره خیلی کوچک و مصنوعی در دل اقیانوس بزرگ! از این ترسناک تر؟

باند فرود فرانسه

۶- فرودگاه کورشول در فرانسه

فرودگاه کورشول (Courchevel Airport) در شهر کورشول فرانسه و در ارتفاع ۲۰۰۸ متری از سطح دریا واقع شده است. این باند فرودگاه در وسط رشته کوه های آلپ قرار دارد و باند پرواز و فرود دقیقا لبه یک کوه قرار گرفته است! این باند فرودگاه هولناک نه تنها شیب دار است و شیبی حدود ۱۸% دارد، بلکه طول مسیر این باند هم خیلی کوتاه است و تنها ۵۰۰ متر است! برای بلند شدن و فرود آمدن در این باند جای کوچک ترین اشتباهی هم وجود ندارد.

باند فرودگاه ترسناک

۷- فرودگاه صحرایی ماتکان در لسوتو

فرودگاه صحرایی ماتکان (Matekane Air Strip) در کشور لسوتو (آفریقا) و در ارتفاع ۲۳۰۰ متری از سطح دریا قرار دارد. تصویر این باند به خوبی نشان می دهد که فرود و بلند شدن در این فرودگاه تا چه حد می تواند هولناک باشد. این باند فرودگاه مسافتی ۴۰۰ متری است که به دره ای عمیق منتهی می شود. اگر توانستی در فاصله این ۴۰۰ متر بلند شوی یا فرود بیایی که هیچ، وگرنه باز هم هیچ!

ترسناک ترین باند فرودگاه

۸- فرودگاه کای تک در هنگ کنگ

فرودگاه بین المللی کای تک (Kai Tak International Airport) در کشور هنگ کنگ قرار دارد و به دلیل باند فرودگاه دلهره آورش همزمان مشهور و منفور بود! این باند فرودگاه در سال ۱۹۹۸ بالاخره به ۷۳ سال حکومت وحشت و ترس خود پایان داد. خدا را شکر!

باند فرود سیبا

۹- فرودگاه یوانخو ئی. یروسخین در سیبا

فرودگاه یوانخو ئی. یروسخین (Juancho E. Yrausquin Airport) در جزیره کارائیبی سیبا قرار دارد. این باند فرودگاه تنها ۳۹۵ متر طول دارد و از این لحاظ، رکورددار کوتاه ترین باند فرودگاه در کل جهان است.

باند فرود نپال

۱۰- فرودگاه تنزینگ-هیلاری

فرودگاه تنزینگ-هیلاری (Lukla Airport) در کشور نپال و در ارتفاع ۲۸۶۰ متری از سطح دریا قرار گرفته است. این باند فرودگاه طی نظر سنجی شبکه هیستوری چنل (History Channel) به عنوان هولناک ترین باند فرودگاه جهان معرفی شد و حداقل از این جهت شهرت زیادی کسب کرد! معمولا کوهنوردانی که قصد صعود به قله اورست را دارند از این باند فرود استفاده می کنند. باند فرود تنزیگ-هیلاری بین کوهستان از یک سمت و دره ای عمیق از سوی دیگر قرار دارد. تصور چنین باندی به خودی خود ترسناک است، اما برای اینکه ترستان تکمیل شود باید بگوییم که طول این باند تنها ۵۲۶ متر است!

منبع: www.aviationcv.com

اطلاعات پرواز ایران به هند
اطلاعات پرواز ایران به هند
معرفی هواپیمای ایرباس آ ۳۲۰ نئو
معرفی هواپیمای ایرباس آ ۳۲۰ نئو
نکاتی که درباره پرواز با هواپیما نمی دانید
نکاتی که درباره پرواز با هواپیما نمی دانید
چطور از فرودگاه آستانه قزاقستان به مرکز شهر برویم؟
چطور از فرودگاه آستانه قزاقستان به مرکز شهر برویم؟