بلیط هواپیما

چرا نروژ در کنار پرازدحام ترین فرودگاهش یک شهر جدید می سازد؟!

ساخت یک شهر جدید در کنار فرودگاه

به نظرتان منطقی تر است که اول یک شهر وجود داشته باشد و بعد فرودگاه کنار آن ساخته شود یا آنکه در کنار یک فرودگاه شهری جدید ساخته شود؟ این هم یکی از آن پرسش های مرغ و تخم مرغ است که ممکن است در نظر اول عجیب به نظر بیاید. اما گاهی یک فرودگاه آنقدر پررفت و آمد و شلوغ می شود که عملا نیاز به ساخت یک شهر جدید را به وجود می آورد. این اتفاق در کشور نروز در حال رخ دادن است و در کنار فرودگاه بین المللی اسلو که مهم ترین فرودگاه این کشور است یک پارک کسب و کار ساخته می شود که بسیار هم مدرن و مجهز است. در ادامه با الی گشت همراه باشید تا در مورد شهر فرودگاهی اسلو بیشتر بدانیم.

شهر سبز نروژ

شهر فرودگاهی اسلو

مطالب مرتبط:
معرفی فرودگاه بین المللی گاردرموئن اسلو در نروژ
واقعیت هایی باورنکردنی درباره انرژی خورشیدی

فرودگاه بین المللی اسلو فرودگاه اصلی و بین المللی پایتخت کشور نروژ ، اسلو است. در سال ۲۰۱۷ بیش از ۲۷ میلیون مسافر از این فرودگاه برای جابجایی استفاده کردند و آن را به پررفت و آمدترین فرودگاه نروژ و دومین فرودگاه پرازدحام در کشورهای شمالی تبدیل کردند. فرودگاه اسلو با شهر اسلو حدود ۳۵ کیلومتر فاصله دارد و اکنون دولت نروژ در حال ساخت یک شهر جدید در کنار فرودگاه است! این منطقه مسکونی قرار است در کنار فرودگاه اسلو و شهر Jessheim  ساخته شود که در حال حاضر مقر شرکت های بزرگ است و در آینده به اصلی ترین قطب تجاری نروژ تبدیل خواهد شد. این شهر جدید «شهر فرودگاهی اسلو» نام دارد که به اختصار OAC نامیده می شود. این شهر مدرن و جدید در مساحتی حدود ۱۰۰ هکتار ساخته می شود و تا ۱۰۰۰۰۰۰ متر مربع نیز گنجایش توسعه و گسترش خواهد داشت. در شهر فرودگاهی اسلو هتل، مرکز همایش، رستوران، ادارات و شرکت های مختلف، قسمت های تجاری و تسهیلات ارتباطی و حمل و نقل وجود خواهد داشت. این پروژه شهرسازی مناطق اطراف را کاملا دگرگون خواهد کرد و باعث رونق اقتصادی منطقه خواهد شد. پروژه ساخت شهر فرودگاه اسلو را شرکت های نروژی Haptic Architects و Nordic Office of Architecture برعهده دارند که در دهه ۹۰ پروژه توسعه و نوسازی فرودگاه اسلو را نیز انجام داده بودند. پیش بینی می شود ساخت شهر فرودگاهی اسلو باعث ایجاد هزاران شغل در طول فرآیند شود و در حال حاضر ۲۳۰۰۰ کارگر، مهندس و پیمانکار را به کار گرفته است. طبق برآوردها این نرخ تا زمان تکمیل پروژه در سال ۲۰۵۰ به دوبرابر افزایش پیدا خواهد کرد.

ساخت شهر جدید در کنار فرودگاه اسلو

اولین شهر فرودگاهی با بهینه سازی انرژی

نکته ای که شهر فرودگاهی اسلو را تا این حد حائز اهمیت می کند بهینه سازی انرژی است. این شهر اولین شهر در شهرهای فرودگاهی است که در ساخت آن از اصول بهینه سازی مصرف انرژی استفاده شده است. یعنی زیرساخت های شهری آن تنها از انرژی های تجدیدپذیر استفاده می کند و با استفاده تکنولوژی های مدرن امکان زندگی پایدار و همیشگی انسان ها را فراهم می کند. انرژی مازاد یا کارائی به ساختمان های اطراف، جوامع و شهرها فروخته خواهد شد و اثر بسیار مثبتی بر محیط زیست خواهد گذاشت. علاوه بر این، اتومبیل ها و کلیه وسایل حمل و نقل در شهر فرودگاهی اسلو بدون راننده و با استفاده از انرژی الکتریسیته انجام خواهد شد و تمام نکات لازم جهت حفط محیط زیست در این شهر جدید به کار گرفته خواهد شد.

شهر جدید نروژ

پروژه های دوستدار محیط زیست

ساخت شهر فرودگاهی اسلو در راستای پروژه عظیم نروژ برای اقتصاد مستقل از نفت است و گذار به سمت استفاده از انرژی های تجدیدپذیر است. استفاده از اتومبیل های برقی هم اکنون هم در بسیاری از شهرهای بزرگ نروژ متدال شده است و برنامه هایی نیز برای ساخت و استفاده از هواپیماهای برقی در دست اقدام است. به همین دلیل، ساخت شهری هوشمند که فناوری هایی مثل اتومبیل برقی و بدون راننده و بسیاری تکنولوژی های جدید در آن منطقی به نظر می رسد.

سال گذشته، فرودگاه اسلو با ساخت ترمینال جدیدش که کاملا دوستدار محیط زیست بود در این زمینه پیشگام شد و اولین ترمینال فرودگاهی در این رده بندی شناخته شد. هدف از ساخت این ترمینال کاهش ۵۰% مصرف انرژی فرودگاه است. ترمینال جدید از چوب و سنگ های جنگل های پایدار تهیه شده است و پنجره های فرودگاه طوری طراحی شده اند که حداکثر نورآفتاب را به داخل بتابانند و به مسافران احساسی طبیعی تر بدهند. اکنون قرار است مسافرانی که به نروژ و اسلو سفر می کنند علاوه بر تجربه ترمینال فرودگاه دوستدار محیط زیست، تجربه یک شهر دوستدار محیط زیست را نیز داشته باشند.

پروژه ساخت شهر فرودگاهی نروژ

شهر فرودگاهی اسلو از بسیاری جهات حائز اهمیت و قابل توجه است. این شهر قرار است استفاده از انرژی های تجدید پذیر را در یک شهر قابل زیستن و با ساکنین معمولی به بوته آزمایش بگذارد. این شهر باعث کاهش مسافت فرودگاه اسلو و مرکز شهر شده است و قرار است یک مرکز تفریحی و شهری بدون اتومبیل باشد. علاوه بر مراکز تجاری و پارک مرکزی عمومی از فناوری های نوین در حمل و نقل عمومی شهر فرودگاهی اسلو استفاده خواهد شد. ساخت این شهر بدون شک پروژه ای بلندپروازانه است و تحولی عظیم در صنعت شهرسازی مدرن ایجاد خواهد کرد. انتظار می رود ساخت این شهر اواخر سال ۲۰۱۹ آغاز شود و اگر همه چیز طبق برنامه پیش برود نخستین ساختمان های شهر آینده تا سال ۲۰۲۲ تکمیل خواهند شد.

به اعتقاد مدیر تیم طراحی، ساخت این شهر فرصتی بی نظیر برای طراحی یک شهر جدید از اول است. کمتر چنین فرصتی پیش می آید که یک شهر را از اول با اصول و قواعد مهندسی و شهرسازی درست و صحیح طراحی کرد و ساخت. در این شهر اصول مدرن شهرسازی مثل پیاده روها، تراکم جمعیت اصولی و حساب شده و ممنوعیت حضور اتومبیل های معمولی در شهر رعایت می شود. به لطف تکنولوژی ها و فناوری های جدید در آینده ای نه چندان دور یک شهر سبز، پایدار و مدرن خواهیم داشت.

منبع: theculturetrip.com

در فرودگاه چه غذایی میل کنیم؟ (قسمت اول)
در فرودگاه چه غذایی میل کنیم؟ (قسمت اول)
خواهرخواندگی شهرهای فرودگاهی امام خمینی و اینچئون کره جنوبی
خواهرخواندگی شهرهای فرودگاهی امام خمینی و اینچئون کره جنوبی
چطور از فرودگاه ناریتا توکیو به هتل برویم؟
چطور از فرودگاه ناریتا توکیو به هتل برویم؟
معرفی فرودگاه شارل دوگل پاریس
معرفی فرودگاه شارل دوگل پاریس