پنجاه و هفتمین سالگرد تاسیس ایران ایر

سالگرد تاسیس ایران ایر

امروز ۵ اسفند ۱۳۹۶ مصادف است با پنجاه و هفتمین سالگرد تاسیس شرکت هواپیمایی ایران ایر. این شرکت هواپیمایی پرسابقه که به نام هما شناخته می شود یکی از قدیمی ترین ایرلاین های فعال در خاورمیانه است و در طول بیش از ۵ دهه میلیون ها مسافر را به سرتاسر دنیا منتقل کرده است. به مناسبت سالگرد تاسیس ایران ایر، قصد داریم مروری داشته باشیم بر تاریخچه این ایرلاین خوشنام و فعالیت های این ایرلاین را از ابتدا تا به امروز با یکدیگر بررسی کنیم. با الی گشت همراه باشید.

مراسم سالگرد تاسیس ایران ایر هما

تاریخچه ی ایران ایر

مطالب مرتبط:
معرفی شرکت هواپیمایی ایران ایر
میزان بار مجاز هواپیمایی ایران ایر چقدر است؟

در سال ۱۳۲۱ دو بازرگان ایرانی به نام های غلام ابتهاج و رضا افشار نخستین شرکت هواپیمایی ایرانی را با نام ایرانیان ایرویز تاسیس کردند. این ایرلاین در ابتدا تنها در مسیر تهران-مشهد فعالیت می کرد اما پس از مدتی شبکه پروازی اش را گسترش داد. در سال  ۱۳۳۳ نیز یک شرکت هواپیمایی به نام پرشین ایرسرویس در تهران تاسیس شد. سرانجام در ۵ اسفند ۱۳۴۰ دو شرکت ایرانیان ایرویز و پرشین ایرسرویس با یکدیگر ادغام شدند و شرکت هواپیمایی ایران ایر (IranAir) یا شرکت هواپیمایی ملی ایران (هما) را به وجود آوردند. برای انتخاب لوگو فراخوان مسابقه ای اعلام شد و در نهایت لوگوی هما برگرفته از پرنده افسانه ای هما به عنوان لوگوی رسمی ایران ایر انتخاب شد. شرکت هواپیمایی ایران ایر در سال ۱۳۴۲ با کد شناسایی IR به عضویت یاتا درآمد.

سالگرد تاسیس شرکت ایران ایر

لوگوی ایران ایر

پس از آنکه شرکت هواپیمایی ایران ایر به عنوان شرکت هواپیمایی ملی ایران به ثبت رسید با نام هما فعالیتش را آغاز کرد. نام هما هم نشانگر ابتدای نام این ایرلاین (هواپیمای ملی ایران) است و هم به پرنده افسانه ای هما اشاره دارد. چیزی که در مورد این لوگو حائز اهمیت است این است که این لوگو حاصل یک مسابقه طراحی بوده است. در سال ۱۳۳۹ در روزنامه های کیهان و اطلاعات مسابقه ای برای انتخاب لوگوی برتر برگزار شد و داورانی از دانشگاه هنرهای زیبا برای قضاوت انتخاب شدند.

تاریخچه و تاسیس ایران ایر

یک طراح جوان به نام ادوارد زهرابیان که تنها ۲۲ سال داشت توانست با الهام از ستون های پرسپولیس برنده این مسابقه شود. این طراح جوان پرنده افسانه ای هما که بر ستون های تخت جمشید نقش بسته را به عنوان منبع الهام اثرش انتخاب کرد. طرح برنده به عنوان لوگوی رسمی ایران ایر انتخاب شد و هما، پرنده افسانه ای ایرانی را نشان می دهد که «همیشه در پرواز» است و هرگز خسته نمی شود. شرکت هواپیمایی ایران ایر تصمیم گرفت این پرنده اسطوره ای را به عنوان نماد خود انتخاب کند تا نمایانگر پروازهای طولانی اش باشد. از آن زمان این لوگو به عنوان لوگوی رسمی شرکت هواپیمایی ایران ایر انتخاب شد و پس از حدود ۵۷ سال همچنان به عنوان یکی از بهترین و زیباترین لوگوهای جهان شناخته می شود. ایران ایر بیش از ۵۰ سال قدمت دارد و یکی از قدیمی ترین و پرسابقه ترین ایرلاین های ایران و خاورمیانه محسوب می شود. در سال ۱۳۹۲ لوگوی ایران ایر به عنوان یکی از ۱۰۰ برند برتر ایران انتخاب شد.

لوگوی ایران ایر

ناوگان هواپیمایی ایران ایر

شرکت ایران ایر در حال حاضر دارای ۴۳ فروند هواپیماست. این هواپیماها عبارتند از: فوکر ۱۰۰، ایرباس ۳۱۰-۳۰۰، ایرباس ۳۰۰ بی تو کی، ایرباس۳۰۰-۶۰۰، بوئینگ ۷۴۷ اس پی، بوئینگ ۷۴۷-۲۰۰، ایرباس ۳۰۰ بی ۴، ایرباس ۳۰۰-بی ۴-اف، بوئینگ ۷۴۷-اف، ایرباس ۳۲۰

ایران ایر پس از برجام امکان بازسازی ناوگان هواپیمایی خود را پیدا کرد. در همین راستا، قرارداد ۱۰۰ فروند هواپیمای ایرباس به ارزش ۱۰ میلیارد دلار بین شرکت هواپیمایی ایران ایر و ایرباس به امضا رسید. علاوه بر هواپیماهای ایرباس، ایران ایر سفارش ۸۰ فروند هواپیمای بوئینگ را نیز به این شرکت ارائه داده است.

منبع: iranair.com

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد