سان فلایر، اولین نسل پیشرفته ی هواپیماهای الکتریکی جهان

سان فلایر | Sun-flyer

در ادامه ی آرزوهای جاه طلبانه ی انسان ها و بهبود بخشیدن آرزوی پرواز برایشان، رسیدن به خواسته هایشان به سمت و سویی رفته است که در هر گام به سمت پرنده ای تندرو شدن با سرعت بیشتری پیشروی می کنند. حال که انسان ها توانسنته اند تا هواپیماهایی را بسازند که با نیروی الکترونیکی کار می کند و بدون شک می تواند تحول و انقلابی عظیم را در عرصه ی سفرهای هوایی جهان و هواپیماها سبب شود. این هواپیماهای الکترونیک را که با نام سان فلایر می شناسند، دارای تحولات و پیشرفت ها و حتی محدودیت هایی هست که در هواپیماهایی که ما به طور معمول می شناسیم آن را در ترازویی از بهتر و بدتر بودن قرار می دهد. در ادامه با ما در الی گشت همراه باشید تا به اتفاق یکدیگر، هواپیماهای سان فلایر را بهتر بشناسیم و مورد بررسی قرار دهیم.

هواپیما
مطالب مرتبط:
معرفی امن ترین و ناامن ترین هواپیمایی های جهان
با هواگرد فلایر آشنا شوید
آیا اگر اتفاقی در هواپیما بیوفتد، آن را به شما می گویند؟!

داستان از اینجا شروع شد که این هواپیما یکی از هواپیماهایی بود که برای پروازهای آزمایشی پیشنهاد می شده است. اما داستان این هواپیما به اینجا ختم نمی شود زیرا شرکت کوچکی که دفتر اصلی اش در شهر دنور کلورادو قرار دارد اقدام به تهیه ی نمونه ای اولیه از یک هواپیمای تمام الکتریک کرد که البته طولی هم نکشید که این هواپیما را رونمایی کرده و درباره ی آن صحبت های جالبی را با رسانه ها مطرح نمود.

این شرکت در معرفی هواپیمای خود مدعی شده است که همان انقلابی که هم اکنون در صنعت خودرو به پا شده است ممکن است به زودی به قلمرو هوایی وارد شود و اصلا این مساله برای صنعت هواپیمایی دور نیست.

این هواپیما که هواپیمای سان فلایر نام دارد، در واقع ترکیبی جالب از خلاقیت و رویاست و طرح اولیه ی آن از تصور خلاق مهندسی به نام جرج بای به وجود آمده است. جرج بای، خلبان نیز هست و شرکتی به نام Aero Electric Aircraft در کلرادو دارد. این خلبان و مهندس هواپیما، برای آموزش دادن خلبانی به علاقه مندان خلبانی این هواپیما را در ابتدا طراحی کرده است.

سان فلایر بر طبق اعلام شرکت سازنده ی آن، این توانایی را دارد که پس از هر بار شارژ و اتصال به نیروی برق، به مدت ۳ ساعت کامل پرواز کند. این هواپیما برای شارژ مجدد نیز تنها به ۳۰ دقیقه ی مفید نیاز دارد.

سان فلایر

از داستان ساخت و چگونگی شکل گرفتن ایده ی ساخت آن که بگذریم، باید بگوییم که ساخت این هواپیما ممکن است به زودی اثراتی قابل توجه بر روی هوانوردی عمومی بگذارد و در نهایت تمامی خطوط هوایی جهان را تحت تاثیر قرار دهد. مهندس بای در مصاحبه اش با مجله ی بیزنس اینسایدر درباره ی سان فلایر گفت: هزینه ی انرژی ۱ ساعت پرواز با این پرنده می تواند حتی مبلغ ناچیزی در حدود یک دلار باشد و خرج نگهداری موتور آن که تنها یک بخش متحرک دارد نیز از این بیشتر نخواهد شد.

نمونه ی اولیه ی ساخته شده از این هواپیما توسط این شرکت در حال گرفتن مجوزهای خود است و باید بگوییم که پروسه ای طولانی در پیش روی این کمپانی وجود دارد که البته راه زیادی از آن را طی نموده است. طبق برآوردها، قیمت این هواپیما در مراحل نخست فروش ممکن است بیش از ۲۵۰ هزار دلار تمام شود.

البته در نگاه اول ممکن است تا این رقم برای یک هواپیمای دو نفره کوچک کمی زیاد به نظر برسد اما این هواپیما در مدل بنزین سوز Cessna 172 که مدت زمان بسیاری است که در اقصی نقاط دنیا برای آموزش پرواز به کار می رود بیش از ۳۰۰ هزار دلار تمام می شود و اغلب دانشکده های پروازی هم آن را ساعتی ۱۰۰ دلار اجاره می دهند که با این حساب به نظر می رسد که این رقم مناسب باشد.

فلایر

در مقابل هزینه های نگهداری یک موتور الکتریکی در این هواپیما که تنها یک جزء متحرک دارد، به مراتب نسبت به انواع بنزین سوز که بعضا از هزار قطعه ساخته شده اند، کمتر است. سردبیر نشریه  بسیار معروف هوانوردی AOPA Pilot در مصاحبه با سایت بیزنس اینسایدر درباره ی سان فلایرها اعلام نمود که: نیاز به تحول در صنعت هوایی مدت هاست که احساس می شود و اگر هواپیمای ساخته شده واقعا همان قدر که گفته می شود ارزان باشد، آن زمان عرضه ی آن را می توان لحظه ای فراموش نشدنی در هوانوردی عمومی اعلام نمود.

خلبانان مدت هاست که رو به کاهش گذاشته است و این که بتوانیم چیزی را به مردم نشان دهیم و از این طریق نظرشان را به این صنعت جلب نماییم و ترس از هزینه های سنگین آموزش را در میان آن ها از میان ببریم، بسیار خوب است. جالب است در زمنه ی این اظهار نظر بدانید که برخی از مطرح ترین خطوط هوایی جهان نیز خودشان کار آموزش خلبانان را به صورت داخلی بر عهده گرفته اند

. فرانک آنتون رئیس واحد هواپیماهای الکتریکی زیمنس در کنار یکی از موتورهای تولیدی این واحد فرانک آنتون رئیس واحد هواپیماهای الکتریکی زیمنس در کنار یکی از موتورهای تولیدی این واحد با در نظرداشتن وضعیت پیش آمده و آنچه که تا به حال گفته شد، هواپیماهای الکتریکی نظیر سان فلایر را معجزه نامیدند.

سان فلایر، اولین نسل پیشرفته ی هواپیماهای الکتریکی جهان

آن خا می گویند که سان فلایر می تواند تاثیری قابل توجه بر روی صنعت هوایی داشته باشند، هرچند که تا تولید انبوه آن ها زمان زیادی باقی مانده است. ایرباس که به عنوان بزرگ ترین تولید کنندگان هواپیما در دنیا محسوب می شود، اخیرا توافقی را با شرکت زیمنس به امضا رسانده که به موجب آن قرار است این دو شرکت بر روی سیستم های رانشی الکتریکی تحقیق کنند.

مدیر عامل ایرباس در مصاحبه ای که اخیرا در همین رابطه انجام داده، می گوید که: ما باور داریم که تا سال ۲۰۳۰ میلادی، هواپیماهای مسافربری با ظرفیت کمتر از ۱۰۰ نفر می توانند از سیستم های رانشی هیبریدی استفاده نمایند.

زیمنس چندی پیش از یک موتورهای الکتریکی خود را در جریان کنفرانسی در آلمان معرفی کرد که روی یک هواپیمای ۲ نفره آموزشی به نام Extra EA-330 سوار شده بود. این شرکت باور دارد که به سرعت می تواند تکنولوژی ابداعی اش را توسعه داده و آن را در هواپیماهای چند نفره نیز به خدمت بگیرد.

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد