حقایقی درباره ی سفرهای هوایی طولانی که آن ها را نمی دانستید!

سفرهای هوایی طولانی

سفرهای هوایی طولانی از آن دسته سفرهایی هستند که به معنای واقعی کلمه حوصله ی هر مسافری را سر می برند و واقعا می توانند اذیت کننده باشند. در برخی از این پروازها که به وسیله ی هواپیماهایی قدیمی تر هم انجام می شوند، مسافران بسیاری به ستوه می آیند و احساس خستگی و ناتوانی بیشتری نیز می کنند. البته در زمینه ی سفرهای هوایی طولانی اکثر شرکت ‌های هواپیمایی نیز تهمیداتی را برای مقابله با مشکلاتشان در نظر گرفته ‌اند اما به هر حال پروازهای طولانی مدت اذیت های مخصوص به خودشان را دارند اما به جز این اذیت ها، رازهایی نیز مخصوص به خود دارند که ما در الی گشت می خواهیم آن ها را برای شما فاش نماییم پس، تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید.

امکان تعویض کلاس پروازی حتی در هنگام پرواز

زبان رمزی مخصوص مهمانداران

مطالب مرتبط:
هواپیماهای آزمایشی که تاکنون در مورد آن ها نشنیده اید
نکاتی برای مسافران هواپیما که دارای اضافه وزن هستند!
معرفی «هواپیمای بوئینگ ۷۳۷ مکس»، عضو جدید و کم مصرف خانواده بوئینگ!

اولین رازی که نه تنها درباره ی سفرهای هوایی طولانی مدت بلکه برای دیگر سفرهای هوایی نیز صدق می کند این است که مهمانداران پرواز زبان رمزی مخصوص به خودشان را دارند. شیوه ی کارکرد این زبان رمزی به این صورت است که آن ها کلماتی بعضا بی ربط را می گویند که نه تنها منظورشان از آن ها معنای متداول آن ها نیست بلکه این کلمات منظور دیگری را می رسانند.

مثلا وقتی مهمانداران شرکت هواپیمایی کانتاس از کلمه ی تام کروز استفاده می‌ کنند، منظورشان شخص تام کروز بازیگر معروف سینمای هالیوود نیست؛ بلکه منظورشان این است که روی چرخ ‌دستی حمل غذاها و نوشیدنی ‌ها، اول فنجان ‌های چایی چیده شود و بعد فنجان های قهوه چیده شوند. گاهی اوقات خدمه ی پرواز از این کلمات خاص برای ارتباط با یکدیگر نیز استفاده می ‌کنند.

زبان رمزی مخصوص مهمانداران

پدیده های طبیعی خطرناک در سفرهای هواپیمایی

در تمامی سفرها و بیشتر در سفرهای هوایی طولانی یکی از پدیده‌ های طبیعی خطرناکی که پیش می آید، پدیده ی توبولانس و یا جت واش است که باعث به وجود آمدن آشفتگی در هوا در پشت سر هواپیماهای در حال عبور می شود. با این که این پدیده در بین پدیده های هوایی بسیار اتفاق افتادنش روال است اما، این پدیده در پشت سر یکی از هواپیماهای بزرگ مسافر بری دنیا یعنی هواپیمای ایرباس A380 به تعداد دفعات بسیار زیادی رخ می ‌دهد. با توجه به این اصل و قانون، امن ‌ترین فاصله برای پرواز یک هواپیمای کوچک، در فاصله ‌ای در حدود ۳۰۵ متر و ۱۱٫۱۱ کیلومتر پشت سر یک هواپیمای بزرگ مسافربری است. چنانچه هواپیمایی کوچک یا سبک در نزدیکی یک هواپیمای بزرگ پرواز کند و گرفتار پدیده تلاطم های هوایی گفته شده شود، احتمال واژگونی آن وجود دارد.

پدیده های طبیعی خطرناک در سفرهای هواپیمایی

اتاق خواب های مخفی در هواپیما

راز بعدی که ما می خواهیم درباره ی سفرهای هوایی طولانی برای شما فاش کنیم این است که؛ در برخی از هواپیماها مخصوصا هواپیماهایی که برای پروازهای طولانی مدت تخصیص داده شده اند، اتاق خواب های مخفی وجود دارد. البته، بیشتر هواپیماها یک اتاق خواب کوچک مخفی در خود دارند تا خدمه ی پرواز بتوانند در آن استراحت کوتاهی داشته باشند و یا مطالعه کنند البته همه ی استفاده ها از این اتاق به این شکل و صورت نیست بلکه گاهی خدمه ی پرواز برای دور ماندن از مسافران قانون ‌شکن یا مسافرین عصبی، مدت زمان کوتاهی را برای تمدد اعصاب در این اتاق مخصوص و مخفی می گذرانند. خدمه ی پرواز می ‌توانند از طریق یک درب ساده‌ که در کابین خلبان قرار گرفته است، وارد این اتاق مخفی و مخصوص شوند. این اتاق‌ خواب‌ ها در برخی از هواپیماها دارای تخت ‌خواب‌ های تاشو، صندلی‌ های کلاس اکونومی و یا حتی یک حمام کوچک هستند.

اتاق خواب های مخفی در هواپیما

تاخیر یک مسافر = تاخیر همه

درباره ی سفرهای هوایی طولانی باید یک اصل نانوشته را بدانید. هنگامی که مسافران بار خود را تحویل فرودگاه دهند اما، زمانی که هواپیما می‌ خواهد پرواز کند داخل هواپیما نباشند، وقت همه ی مسافران قرار است تا تلف شود. در واقع شرکت هواپیمایی موظف است تا صبر کند و دوباره بارهای مسافر خاطی را به او تحویل دهد و بعد پرواز کند. برخی از شرکت های هواپیمایی برای جلوگیری از پیش آمدن این مشکل بین ۱۵ تا ۳۰ دقیقه قبل از پرواز شروع به جستجوی غایبین می کنند و این پیگیری را حتی تا به مرحله ی تماس گرفتن با همراه آنان پیش می برند. بر طبق آمار رسمی منتشر شده، شرکت ‌های هواپیمایی سالانه ۸ میلیارد دلار به دلیل تاخیر هواپیماها زیان مالی می ‌بینند که بخش عمده‌ ای از آن مربوط به هزینه ‌های صرف شده برای تامین سوخت، ارائه ی خدمات به خدمه پرواز و خدمات نگهداری از هواپیما می‌ شود.

تاخیر یک مسافر = تاخیر همه

سرویس بهداشتی هواپیما

چیزی که همه ی ما بر خلاف برخی از باورهای غلط انتظار داریم این است که تانکر سرویس بهداشتی هواپیماها همیشه پس از اتمام هر سفر تخلیه شود و به هر حال کار درست هم همین است زیرا، انتظار ندارید که فاضلاب هواپیما در ارتفاع ۱۰۶۶۸ متری تخلیه شود؟ به هر حال وقتی هواپیما در حال پرواز است هیچ راهی برای تخلیه ی فاضلاب آن در این ارتفاع وجود ندارد و فاضلاب آن پس از فرود هواپیما تخلیه می ‌شود و به یک تانک دیگر در نهایت انتقال داده می‌ شود.

مهمانداران

تعویض وسایل مخصوص غذاخوری در هر پرواز طولانی

در سفرهای هوایی طولانی شرکت‌های ‌هواپیمایی مخصوصا شرکت های معروف و مطرح در هر یک از این سفرها تعداد زیادی از وسایل مورد استفاده برای سرو غذا را تعویض می ‌کنند و این تعویض در حدود ۴۰ هزار وسیله می باشد. به طور مثال یکی از شرکت های هوایی معروف در هر پرواز طولانی ‌مدت هواپیماهای خود، ۷۰ چرخ دستی حمل غذا، ۲ هزار ۵۰۰ لیوان و ۵ هزار قاشق و چنگال را تعویض می‌ کند.

۱ میلیارد پرس غذا در هر سال

۱۲ میلیارد پرس غذا در سال آن هم فقط برای هر ایرلاین! این حجم گسترده از غذایی که سالانه سرو می شود هر کدام تنها در آشپزخانه‌ های بزرگ تنها یک شرکت ارائه ‌دهنده ی خدمات پذیرایی در شهرهای اصلی هر کشور که دفتر مرکزی هر شرکت هواپیمایی در آن وجود دارد، طبخ و تهیه می ‌شود. معمولا این شرکت های هوایی دارای یک آشپزخانه ی بزرگ می باشند که بیش از ۱۰۰ آشپز و بیش از ۵۰۰ کمک آشپز در آن ها کار می کنند که نتیجه ی فعالیت روزانه ی آن ها این است که در روز بیش از ۳۰ هزار پرس غذا تهیه می گردد.

1 میلیارد پرس غذا در هر سال

همسفر شدن با حیوانات عجیب و غریب

یکی از مواردی که در سفرهای هوایی طولانی مدت بسیار عادی است، وجود حیوانات خانگی آشنا و نا آشنا در قسمت حمل بار است. در این پروازها جا به‌ جایی هزارن قلاده سگ و گربه ی خانگی و یا حتی حیوانات رام شده برای باغ وحش ها برای شرکت ‌های هواپیمایی بزرگ؛ کاری بسیار روتین و متداول است. شرکت های هواپیمایی بزرگ، به طور متوسط سالانه بیش از ۷۰ هزار حیوان خانگی را جا به جا می کنند و به مقصد می رسانند. البته چیزی که عجیب است این است که، گاهی اوقات تعداد زیادی از حیوانات عجیب و غریب که انتظارشان را ندارید، با شما همسفر می گردند و ممکن است حتی صدایشان را نیز بشنوید. تا به حال به نقل از مسئولان فعال در زمینه ی حمل و نقل هوایی، از بین عجیب ‌‌ترین حیواناتی که در پروازهای طولانی انتقال داده شده اند، یک کرگدن عجیب ترین آنان بوده است.

همسفر شدن با حیوانات عجیب و غریب

امکان تعویض کلاس پروازی حتی در هنگام پرواز

شاید باورتان نشود اما در سفرهای هوایی طولانی برخی از شرکت هواپیمایی برای مسافرانشان امکان ارتقای کلاس پروازی در حین پرواز را دارند. این سرویس به این خاطر به وجود آمده است که شما در نهایت بتوانید با توجه به دلایل مختلفی همچون مشکلات ایجاد شده در سفر که ناشی از ارتفاع، بارداری، ماه عسل، معیوب بودن صندلی، تمایل برای استفاده از سیستم‌ های صوتی و تصویری سرگرم‌ کننده و سایر دیگر مواردی که ممکن است در طول پرواز پیش بیایند، اندیشیده شده و شما در صورت تشخیص نیاز می توانید از کلاس پروازی بهتری استفاده نمایید.

حقایقی درباره ی سفرهای هوایی طولانی که آن ها را نمی دانستید!

احتمال بیمار شدن مسافران در حین پرواز

یکی از مواردی که ممکن است در طول سفرهای هوایی طولانی پیش بیاید که معمولا از اتفاقات منفی هم نیز هست این می باشد که احتمال مریض شدن در حین سفرهای هوایی بسیار بالا است. در واقع، تحقیقات دانشمندان در این زمینه ثابت کرده است که احتمال ابتلای به سرماخوردگی در هواپیما ۱۰۰ برابر بیشتر از سرماخوردگی در یک محیط می ‌شود و دلیل این موضوع هم عدم وجود رطوبت کافی در داخل کابین هواپیما است. خشک بودن محیط داخلی هواپیما باعث می ‌شود تا افراد در برابر عفونت‌ هوایی، عفونت‌ های تنفسی و ویروس ‌هایی که در محیط‌ های کم رطوبت می ‌توانند رشد کنند، آسیب ‌پذیر شوند.

احتمال بیمار شدن مسافران در حین پرواز

پاک سازی هواپیما

تا به حال برایتان این سوال پیش آمده است که با این که در بالای جو آسمان با این که آلودگی وجود ندارد اما چرا هواپیما کثیف می شود؟ به هر حال هواپیما باید مرتب تمیز شود و علت آن هم عواملی همچون برخورد حشراتی مانند مگس و پروانه با بدنه ی هواپیما، تکه ‌های لاستیک جدا شده در تایرهای هواپیما در هنگام بلند شدن هواپیما از زمین و همچنین گازهایی است که از موتور هواپیما خارج می ‌شود.

پاک سازی هواپیما

اما در این میان، نشتی روغن هیدرولیک هواپیما از همه بیشتر باعث کثیف شدن هواپیما می‌ شود. یادتان نرود که یک هواپیمای تمیز سوخت کمتری مصرف می ‌کند و به همین خاطر، باید زود به زود تمیز شود.

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد