بلیط هواپیما

آیا سفر تفریحی به دور ماه امسال عملی می شود؟

سفر به دور ماه

سفر تفریحی به دور ماه و مریخ ما را بیشتر به یاد فیلم های علمی تخیلی می اندازد، اما جالب است بدانید که پروژه ای عظیم برای عملی کردن این کار راه اندازی شده است. اسپیس ایکس (SpaceX) قرار است چند روز دیگر احتمال این موضوع را عملا آزمایش کند. اگر این آزمایش با موفقیت انجام شود تحولی عظیم در سفرهای بشر به وجود خواهد آمد. با الی گشت همراه باشید تا در مورد این خبر شگفت انگیز بیشتر بدانیم.

سفر تفریحی به دور ماه در سال 2018

آزمایش راکتی اسپیس ایکس

مطالب مرتبط:
سفر به فضا، تفریح جدید فوق پولدارها!
رویای سفرهای فضایی به کمک خواب انجمادی

قرار است روز سه شنبه ششم فوریه ۲۰۱۸، راکت فالکن سنگین (Falcon Heavy) اسپیس ایکس اولین پرواز طولانی مدت خود را آغاز کند. این راکت با نیروی رانش ۱۴۰۶۶۰ پوند، قدرتمندترین راکت در جهان به شمار می رود. پرتاب این راکت در راستای پروژه مسافرت انسان ها به مریخ انجام می شود. اگر همه چیز خوب پیش برود و این ماموریت با موفقیت انجام شود، این شرکت هوافضای خصوصی قراردادهایی را برای ایجاد ارتباطات ماهواره ای برای کشورهای عربی و ماموریت های ترابری باری نیروی هوایی ایالات متحده انجام خواهد داد. البته، ناگفته نماند که یکی از اهداف اصلی این آزمایش راکتی راه اندازی سفر تفریحی به دور ماه است که قرار است امسال عملی شود.

پروژه سفر تفریحی به دور ماه

چالش های سفر به فضا

اما همه چیز به پرتاب موفقیت آمیز این راکت دارد. دسترسی به فضا کار دشواری است و شرکت هوافضای اسپیس ایکس در این مسیر بارها شکست خورده است. در ۱ سپتامبر ۲۰۱۶ راکت فالکون ۹ در دماغ کاناورال (Cape Canaveral,) منفجر شد و باعث نابودی یک ماهواره ۲۰۰ میلیون دلاری شد. ایلان ماسک (Elon Musk) مدیرعامل این شرکت و بنیانگذار شرکت های مشهور پی پال (PayPal) و تسلا موتورز (Tesla Motors) است؛ وی در رابطه با این ازمایش گفته که اگر این بار نیز با شکست مواجه شوند غافلگیر نخواهد شد. ماسک در این رابطه گفته است: «امیدوارم این راکت فالکون سنگین به اندازه ای از سکوی پرتاب دور شود که در صورت بروز مشکل، منجر به خسارات سنگین نشود. البته قلبا امیدوارم که این آزمایش با موفقیت انجام شود.»

البته این آزمایش بسیار حساس است و مشکلات بسیاری ممکن است پیش بیاید. این راکت دو مرحله ای در هنگام پرتاب نیروی رانشی بیش از ۵ میلیون پوند خواهد داشت که معادل ۱۸ هواپیمای بوئینگ ۷۴۷ است. مرحله اول این آزمایش شامل پرتاب یک جفت راکت فالکون ۹ است که به راکت اصلی متصل می شوند.  در مجموع، راکت ۷۰ متری (۲۳۰ فوت) نیروی پرتاب خود را از ۲۷ موتور مرلین در مرحله اول و یک موتور مرلین در مرحله دوم می گیرد.

سفر به ماه و مریخ

ماموریت فالکون برای سفر به دور ماه

اجرای موفقیت آمیز هرکدام از این مراحل اهمیت زیادی دارد و اگر کوچکترین مسئله و مشکلی در هر مرحله ایجاد شود کل پروژه با شکست مواجه خواهد شد. هسته اصلی این راکت طوری طراحی شده که این فشار زیاد را بتواند به خوبی تحمل کند؛ به همین دلیل ساخت و تکمیل آن سه سال طول کشیده است. راکت فالکون سنگین می تواند در ماموریت های مختلف استفاده شود؛ فرستادن ماهواره در مدار نزدیک زمین (LEO) و مدار انتقال ثابت (GTO) و مهم تر از همه سفر تفریحی به ماه ، مریخ و سیارات دیگر از جمله قابلیت های این راکت هستند. این راکت می تواند ۱۴۰۶۶۰ پوند بار را تا مدار نزدیک زمین، ۵۸۸۶۰ پوند تا مدار انتقال ثابت، ۳۷۰۰۰ پوند تا مریخ و ۷۷۲۰ پوند تا سیاره پلوتون حمل کند. برای اولین سفر قرار است تسلا رودستر شخصی ایلان ماسک (Tesla Roadster) به عنوان بار مصنوعی در داخل راکت قرار داده شود.

فالکون سنگین نیز مثل ماهواره و موشک های دیگر این شرکت قرار است مجددا به زمین برگردد؛ و باعث صرفه جویی در هزینه های سفر به فضا شود. اگرچه هنوز هم موانع بسیاری بر سر راه فرستادن انسان ها به سفر تفریحی دور ماه و مریخ وجود دارد، فرود موفقیت آمیز یک راکت روی مریخ و آماده سازی برای سفر بازگشت نیز به نوبه خود چالشی بزرگ محسوب می شود.

آزمایش سفر تفریحی به دور ماه اسپیس ایکس

سفر تفریحی به دور ماه تا آخر امسال

در حال حاضر، شرکت اسپیس ایکس تمام تمرکزش را روی اولین پرواز آزمایشی قرار داده است. اگر همه چیز خوب پیش برود و آزمایش با موفقیت انجام شود طرح فرستادن دو توریست به سفر تفریحی دور ماه تا آخر سال جاری در یک کپسول فضاپیمای دراگون (Dragon space capsule) قوت خواهد گرفت.

اسپیس ایکس چند سال پیش هدف جاه طلبانه ای را مبنی بر فرستادن دو انسان به سفر تفریحی دور ماه اعلام کرده بود. طبق برنامه ریزی ها این سفر قرار است تا پایان سال ۲۰۱۸ عملی شود. نکته جالب توجه این است که مسافران این سفر فضانورد نیستند، بلکه دو گردشگر ثروتمند هستند که با پرداخت میلیون ها دلار می خواهند نخستین توریست های فضایی باشند.  در صورتی که پروژه سفر انسان به دور ماه با موفقیت عملی شود شرکت اسپیس ایکس اولین شرکت خصوصی خواهد بود که افراد عادی را به مسافتی دورتر از مدار نزدیک زمین (LEO) فرستاده است.

پروژه سفر به فصا اسپیس ایکس

قبلا در مورد پروژه سفر تفریحی انسان به فضا نوشتیم. شرکت اسپیس ایکس در کنار دو شرکت دیگر، ویرجین گالاکتیک و بلو اوریجین، سرمایه گذاران خصوصی پروژه سفر تفریحی به فضا هستند. در صورت عملی شدن این پروژه هیجان انگیز با پدیده گردشگری فضایی روبرو خواهیم شد و در آینده ای نه چندان دور شاهد به وجود آمدن شرکت های مسافرتی فضایی و برگزاری تورهای مسافرتی به فضا خواهیم بود! تصور چنین آینده ای به خودی خود هیجان انگیز است، اما باید منتظر ماند و دید که در عمل این پروژه چگونه اجرا خواهد شد.

منبع: gizmodo.com

چرا خلبان باید غذای متفاوتی از مسافران و کمک خلبان بخورد؟
چرا خلبان باید غذای متفاوتی از مسافران و کمک خلبان بخورد؟
چرا همیشه از سمت چپ وارد هواپیما می شویم؟
چرا همیشه از سمت چپ وارد هواپیما می شویم؟
صداهای دلهره آوری که در حین پرواز شنیده می شود
صداهای دلهره آوری که در حین پرواز شنیده می شود
هواپیمایی سنگاپور چطور روزانه ۵۰٫۰۰۰ وعده غذا آماده می کند؟!
هواپیمایی سنگاپور چطور روزانه ۵۰٫۰۰۰ وعده غذا آماده می کند؟!

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code