۲۰۱۷ بی خطرترین سال در سوانح هوایی بود؛ اما مرگبارترین سال کی بوده است؟

سوانح هوایی

آن هایی که از پرواز می ترسند، احتمالا بارها و بارها تاریخ سوانح هوایی را چک می کنند. بررسی می کنند که چه هواپیماهایی از چه ایرلاینی بیشترین سقوط را داشته است و امن ترین ایرلاین ها کدام بوده، آن ها همچنین مدام از خود سوال می کنند که چه شد که در حال حاضر امن ترین روش حمل و نقل، رفت و آمد با هواپیما است. اگر شما از این دسته افراد هستید باید به شما بگوییم که سال ۲۰۱۷، امن ترین و بی خطرترین سال از لحاظ سوانح هوایی بوده که این موضوع، پیشرفت روز افزون این صنعت را به رخ می کشد. الی گشت در ادامه شما را با مرگبارترین و امن ترین سال های صنعت هواپیمایی آشنا خواهد کرد.

سوانح هوایی

سال ۲۰۱۷، بی خطرترین سال در تاریخ هواپیمایی

مطالب مرتبط:
چند سقوط هواپیما که این صنعت را برای همیشه دگرگون کرد
اولین سقوط مرگبار هواپیما کی بود؟
ماجرای کامل سقوط جت شخصی ترکیه ای در شهر کرد

صنعت هواپیمایی تا سال ۲۰۱۷ هرگز تا این اندازه امن نبوده است. در حقیقت، سال ۲۰۱۷ از بسیاری لحاظ ها، بی خطرترین سال در تاریخ هواپیمایی بوده است. طبق شبکه ایمنی حمل و نقل هوایی (ASN) که همه سقوط ها و سوانح هوایی در جهان را ثبت می کند، در این سال تنها ۱۰ سانحه در سراسر جهان رخ داده است که طی آن ها، ۴۴ نفر جان خود را از دست دادند که این رقم در مقایسه با سوانح و تصادفات زمینی بسیار بسیار پایین بوده است. در سال ۲۰۱۶، ۱۶ حادثه و ۳۰۲ کشته وجود داشته است. این را هم بهتر است بدانید که هیچ کدام از سوانح سال ۲۰۱۷، مربوط به هواپیمای مسافربری جت نبوده است.

رییس شبکه ایمنی حمل و نقل هوایی گفت:

از سال ۱۹۹۷، متوسط تعداد حادثه های هواپیمایی، کاهش قابل ملاحظه ای را نشان می دهد که به دلیل تلاش های مداوم ایمنی توسط سازمان های بین المللی حمل و نقل هوایی مانند ICAO، سازمان بین المللی حمل و نقل هوایی یاتا، بنیاد ایمنی پرواز و صنعت حمل و نقل هوایی بوده است».

از بین ۱۰ تصادفات سال ۲۰۱۷، ۵ مورد آن ها هواپیماهای باربری بوده و ۵ مورد دیگر هواپیماهای مسافربری با موتور توربوپراپ بوده است.

2017 امن ترین سال سوانح هوایی

سوانح هوایی مربوط به هواپیماهای مسافربری از سال ۲۰۰۰ تا ۲۰۱۷

سالتعداد حوادث مرگبار تعداد کشته شدگان
۲۰۰۸۲۶۵۵۲
۲۰۰۷۲۹۷۷۱
۲۰۰۶۲۴۸۸۱
۲۰۰۵۳۴۱۰۵۶
۲۰۰۴۳۲۵۴۱
۲۰۰۳۲۴۶۶۶
۲۰۰۲۳۳۱۰۶۹
۲۰۰۱۳۶۱۱۲۵
۲۰۰۰۳۷۱۱۳۹
سالتعداد حوادث مرگبار تعداد کشته شدگان
۲۰۱۷۱۰۴۴
۲۰۱۶۱۶۳۰۳
۲۰۱۵۱۰۵۳۷
۲۰۱۴۱۸۹۶۱
۲۰۱۳۲۳۲۵۶
۲۰۱۲۱۸۴۱۸
۲۰۱۱۳۲۵۱۱
۲۰۱۰۲۷۸۳۱
۲۰۰۹۲۳۷۲۵
2017 امن ترین سال سوانح هواپیمایی

سوانح مرگبار سال ۲۰۱۷

هواپیمااپراتور/ایرلاینتعداد کشته شدگان
بوئینگ ۷۴۷-۴۱۲Fبابری ترکیش | THY Turkish Airlines/MyCargo۴
سسنا ۲۰۸ کارواناسپیریت اویا سنتوسا – باربری | Spirit Avia Sentosa۱
سسنا ۲۰۸B گرند کاراوانگرنت اوییشن | Grant Aviation۱
شورت ۲۰۰-۳۳۰ایر کارگو کریر – باربری | Air Cargo Carriers۲
لت L-410UVP-E20سامیت ایر – باربری | Summit Air۲
آنتونوف An-26-100والان اینترنشنال – باربری |Valan International Cargo Charter۴
لت L-410UVP-E20خابورفسک ایرلاینز | Khabarovsk Airlines۶
سسنا ۲۰۸B گرند کاراوانکوستال اوییشن | Coastal Aviation۱۱
ای تی آر ۴۲-۳۲۰وست ویند اوییشن | West Wind Aviation۱
سسنا ۲۰۸B گرند کاراوانناتوره ایر | Nature Air۱۲
مرگبارترین سال سوانح هوایی

مرگبارترین سال ها

با توجه به این که در سال گذشته حدود ۳۶٫۸ میلیون مسافر پرواز کرده اند، از لحاظ آماری، تنها یک حادثه مرگبار برای هر ۷٫۳۶ میلیون است. در میان مرگبارترین سالها در سوانح هوایی سال ۲۰۱۴ پررنگ تر است. در این سال ۱۸ صانعه مربوط به پروازهای مسافربری اتفاق افتاد که بر اثر آن ها، ۹۶۱ نفر از بین رفتند؛ دو فروند هواپیمایی مالزی بیشترین امتیاز را کسب کردند. جالب است بدانید که در تقویم های سالیانه در دهه های قبل، بیش از یک هزار مرگ و میر در هر سال عادی بود. در سال ۲۰۰۵، ۱،۰۵۶ نفر مردند و این رقم برای سال ۱۹۹۶، به ۱۹۲۴ نفر مربوط می شد.

اما مرگبارترین سال در میان تمام سال ها، ۱۹۷۲ بود؛ زمانی که ۴۴۶۹ نفر در ۵۵ حادثه از جمله پروازهای مسافربری کشته شدند. اگر در نظر بگیرید که در آن سال، چقدر تعدا پروازها کمتر از حالا بوده است، این مقدار مرگ و میر، تعداد قابل توجهی است. در آن سال که مرگبارترین سال از لحاظ سانحه هوایی در نظر گرفته می شود، ۱۱ سقوط با تعداد کشته بالا اتفاق افتاد. از میان هواپیمایی هایی که در آن سال سقوط کردند، نام ایرلاین های ایبریا، استرلینگ ایرویز، بریتیش یوروپین ایرویز، اینترفلاگ، اسپاتنکس و ایسترن ایر لاینز دیده می شود.

مرگبارترین سال سوانح هواپیمایی

سوانح هوایی | مرگبارترین سال ها در طول تاریخ

سالتعداد کشته شدگانتعداد سوانح هواپیمایی
۱۹۷۲۲۴۶۹۶۴
۱۹۸۵۲۴۲۱۳۹
۱۹۷۳۲۲۶۸۶۰
۱۹۷۴۲۱۰۹۵۸
۱۹۹۶۱۹۲۴۴۹
سالتعداد کشته شدگانتعداد سوانح هواپیمایی
۱۹۸۹۱۷۸۴۵۴
۱۹۷۹۱۷۴۹۵۵
۱۹۶۲۱۷۲۴۵۷
۱۹۷۷۱۷۱۲۵۱
۱۹۷۶۱۷۰۸۵۱
سوانح هواپیمایی

اگر از آن دسته انسان ها هستید که ترس از پرواز دارید، باید خدا را شکر کنید که در دهه ۷۰ پرواز نمی کند. در سال ۱۹۷۶ در مجموع ۴۳ سقوط اتفاق افتاد که به خاطر این همه اتفاق دردناک، ۲۲۲۳ نفر جان خود را از دست دادند. این سوانح توسط شرکت های مختلفی از جوله رویال جورانیان، لیبیا عرب ایرلاینز، اینویکتا اینترنشنال ایرلاینز، واریگ و پن امریکن انجام شده بود. حالا اگر به سال ۱۹۷۴ هم برویم، اوضاع چندان خوب نبوده است. در این سال ۴۶ سانحه هوایی اتفاق افتاده که در نتیجه آن ۲۰۶۵ نفر کشته شدند (۸ مورد آن ها توسط شرکت ایرفلوت برگزار شده بودند).

یکی از موارد جالبی که می توان اشاره کرد این است که از آن سال ها در خطوط هواپیمایی روسی، ارزیابی های امنیت بسیار زیادی صورت گرفته که در نتیجه آن ها، از سال ۱۹۹۶ هیچگونه سوانح هوایی برای آن ها ثبت نشده است. در هر صورت به طور کل اینطور می توان برآورد که در طول دهه ۷۰ میلادی، هر ساله بیش از ۱۰۰۰ نفری که می خواستند به مقصدشان چه برای کار و چه برای تفریح پرواز کنند، جان خود را از دست دادند. این دهه، مرگبارترین دهه در طول تاریخ هواپیمایی بوده است که البته با اینکه این افراد جان خود را از دست دادند، اما باعث شدند تا صنعت هواپیمایی روز به روز امن تر و قابل اطمینان تر شود.

منبع: telegraph.co.uk

هواپیماها باید چه رنگی باشند؟
معرفی شرکت هواپیمایی آلیتالیا
چه دلایلی باعث تغییر طعم غذای هواپیما می شود؟
آشنایی با فرودگاه امام خمینی

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code