صداهای دلهره آوری که در حین پرواز شنیده می شود

صداهای حین پرواز

کوچکترین صداهای در حین پرواز می تواند باعث شود تا عصبی شوید اما واقعا چه صداهایی هستند که می توانند باعث نگرانی شده و یا حتی ترسناک باشند؟ این موضوع اخیرا در انجمن Quora.com مطرح شده و توسط دو کارشناس هواپیما پاسخ هایی به آن داده شده است که ممکن است بتواند اضطراب شما را در هواپیما کاهش داده و بتوانید از پرواز خود لذت بیشتری ببرید. افرادی که به طور مکرر پرواز می کنند می دانند که هواپیما عموما پر سر و صدا می باشد به خصوص زمانی که در شرایط آشفته قرار می گیرد این صداهای حین پرواز بسیار پیچیده می شود. با الی گشت همراه شوید تا بیشتر بدانیم کدام صداهای حین پرواز می تواند ترسناک و نگران کننده یا عادی باشد.

صداهای حین پرواز هواپیما

صدای وزوز کردن

مطالب مرتبط:
زیباترین رنگ آمیزی هایی که روی بدنه هواپیماها انجام شده است
۵ مورد از مهمترین دلایلی که باعث فاجعه در هواپیماها می شود
شگفت آورترین وسایل ممنوعه و مجاز در هواپیما

صدای وزوزی که می شنوید در واقع یک زنبور یا عنکبوت نمی باشد بلکه در واقع نیروی کمکی واقع شده در عقب هواپیما است. در واقع این صدای وزوز آهسته بیشتر در زمانی که در حال سوار شدن به هواپیما هستید و یا در زمانی که موتورها خاموش می شوند قابل شنیدن است. علاوه بر این در اکثر فرودگاه ها، هواپیما را به واحد های زمینی متصل کرده تا بتواند هوای داخلی و برق آن را تا پیش از برخاستن تامین کند و بدین شکل در میزان هزینه صرفه جویی نمایند. زمانی که درب های هواپیما بسته می شوند ممکن است متوجه تغییراتی در نور چراغ ها شوید. این همان زمانی است که خلبان در حال تغییر سیستم از واحد زمینی به هواپیما می باشد. پس از اینکه موتورها روشن می شوند ابتدا یک صدای گردش را شنیده و پس از آن صدای غرش موتورها است که همه جا را فرا می گیرد شاید کمی نگران کننده باشد.

صدای وزوز هواپیما بر روی زمین

صدایی شبیه به عوعو کردن سگ

این یکی از صداهای حین پرواز که می شنوید در واقع یک سگ واقعی نیست که به داخل هواپیما قاچاق شده است بلکه یک دستگاه صرفه جویی در مصرف سوخت بوده که به نام PTU شناخته می شود. این سیستم اطمینان می دهد که فشار هیدرولیکی در دو پیشرانه زمانی که هواپیما در حال حرکت بر فرودگاه و یا حرکت رو به عقب می باشد و تنها از یکی از موتورهای خود استفاده می کند یکسان می باشد. شرکت هایی که می خواهند در مصرف سوخت صرفه جویی کنند از این گزینه استفاده می نمایند. این سر و صداهای حین پرواز آزار دهنده بوده اما ترسناک نمی باشد و به علت نوسانات فشار و روشن و خاموش شدن سیستم است که صدایی همانند عوعو کردن یک سگ خواهد داشت اما این ها نگران کننده نیست.

صدای بالانس هیدرولیکی موتورها

صدای جیغ کشیدن موتورها

هنگامی که هواپیما بر روی باند قرار گرفته و آماده برخاستن از زمین می شود این مورد از صداهای حین پرواز تا زمانی که هواپیما به انتهای باند می رسد ادامه خواهد داشت. دلیل اصلی شنیدن صدای جیغ کشیدن از موتورها این است که خلبان نیروی مورد استفاده آن ها را در زمان برخاستن تقریبا دو برابر حد معمول می نماید. در صورتی که شما در پشت بال ها نشسته باشید می توانید به خوبی این صدا را متوجه شوید.

صدای بالانس هیدرولیکی موتورها

صدای چرخ ها وقتی در دست انداز می افتد

برای بسیاری از افرادی که در طول پرواز عصبی هستند یکی از بدترین قسمت های پرواز، زمان برخاستن از زمین می باشد. زمانی که آماده برخاستن از زمین می شوید صدای بالارفتن گردش موتورها را می شنوید و هواپیما به سوی جلو حرکت می کند. با افزایش دور گردش چرخ ها صداهای حین پرواز که در اثر برخورد چرخ های هواپیما با ناهمواری های سطح باند می باشد همه جا را فرا گرفته و این می تواند تا اندازه ای کلافه کننده باشد اما ترسناک یا نگران کننده نیست. اما این صدا زیاد طول نکشیده و زمانی که متوقف می شود شما در آسمان خواهید بود.

صدای جیغ کشیدن موتورها

صدای جا به جایی چرخ ها و باله ها

پس از برخاستن از زمین صداهای حین پرواز از موتورهای الکترونیکی کوچکی را می شنوید که ممکن است کمی برایتان نگران کننده باشد. اما این ترسناک نیست زیرا چرخ ها به داخل هواپیما کشیده شده و با ضربه ای محکم و ناگهانی درب های آن ها بسته خواهد شد اما به سرعت آرام می گیرند. پس از آن شما صدایی همانند ناله خواهید شنید که این صداهای حین پرواز به دلیل جمع کردن فلپ های روی بال بوده و خلبان در حال تنظیم آن ها به حالت اولیه است.

صدای چرخ ها وقتی در دست انداز می افتد

صدای موتور هواپیما

پس از اینکه هواپیما به ارتفاع مورد نظر خود دست می یابد موتورها آرام گرفته و از حداکثر قدرت آن ها کاسته می شود. بنابراین اینجا زمانی است که شما می توانید در یک فضایی بدون استرس و آرام از پرواز خود لذت ببرید.

صدای موتور هواپیما

چیزی شبیه به صدای محکم بسته شدن

زمانی که هواپیما در حال فرود می باشد تمامی صداهای حین پرواز مجددا تغییر می کنند. اولین چیزی که تغییر می کند صدای موتورها بوده و هواپیما کم کم دماغه خود را به سمت پایین می آورد. این تغییر زاویه گاهی اوقات ممکن است کمی تندتر باشد زیرا آن ها می بایست در جایی که برایشان تعریف شده فرود بیایند. در این مرحله صداهای حین پرواز شامل موتورهای الکتریکی و باز شدن باله ها را مجددا خواهید شنید. علاوه بر این ممکن است کمی نیز سر و صدای باد را احساس نمایید. زمانی که خلبان به نزدیکی انتهای باند فرود می رسد باله ها را برای کنترل فشار هوا باز کرده که صداهای موتور الکتریکی به وضوح شنیده خواهند شد. از طرف دیگر چرخ ها نیز باز شده و با یک ضربه محکم دیگر که ناشی از قفل شدن آن ها در جای خود دارد صداهای حین پرواز را ادامه می دهند. در این حالت صدای باد شنیده شده بسیار بیشتر خواهد شد اما نگران هیچ چیز نباشید.

چیزی شبیه به صدای محکم بسته شدن

صدای سگ باز می گردد

به محض اینکه هواپیما به محل فرود می رسد، خلبان قدرت موتورها را به شدت کاهش داده و تنها به اندازه ای نگه می دارد که چرخ ها بتوانند زمین را لمس کنند. در این هنگام چرخ ها که تاکنون ایستاده بودند ناگهان با سرعتی بیش از صد مایل شروع به چرخش کرده و این صدایی مشابه شدای سگ تولید می نماید. پس از اینکه خلبان از قرارگیری روی زمین و امکان توقف تا انتهای باند مطمئن شد، باله ها را رو به پایین قرار داده و موتورها را در شرایطی قرار می دهد که هوا را به سوی جلو منتقل نمایند. تمامی این فرایند برای کاهش سرعت پرواز می باشد که در این مرحله یکی از وحشتناک ترین و ترسناک ترین صداهای حین پرواز را تجربه خواهید کرد اما هیچ جای نگرانی نیست. هرچه به سوی انتهای باند نزدیک می شویم از حجم صداها کاسته شده و اینجا زمانی است که حتی افرادی که از پرواز عصبی می شوند نیز از اینکه بر روی زمین فرود آمده آرام خواهند شد.

صدای سگ باز می گردد

صداهای حین پرواز دیگر که نگران کننده است

مواردی که اینجا مطرح شد صداهای حین پرواز بود که به صورت طبیعی در تمامی هواپیماها خواهید شنید. ممکن است شدت و ضعف آن ها بر اساس سن، نوع و کیفیت ساخت هواپیما متفاوت باشد اما از شنیدن آن ها نگران نباشید. برخی دیگر از صداهایی که ممکن است در یک پرواز بشنوید می تواند ترسناک بوده و باعث نگرانی و اضطراب در مسافران شود. یکی از این صداهای حین پرواز که ترسناک است سکوت می باشد. سکوت نشان دهنده این است که هر دو موتور از کار افتاده اند. اگرچه موتورها نمی توانند مجددا در آسمان راه اندازی شوند اما هواپیما می تواند فاصله طولانی را در آسمان بدون نیروی پیشرانه حرکت نماید. هرچند این اتفاق می تواند بسیار نگران کننده و ترسناک باشد.

صداهای حین پرواز دیگر که نگران کننده است

لرزش بدنه پس از یک صدای انفجار در زمانی که هواپیما بر روی باند حرکت می کند می تواند نشانه ای از ترکیدن تایرها باشد. هرچند هواپیما بر روی زمین است اما این یکی از صداهای حین پرواز است که می تواند بسیار ترسناک و نگران کننده باشد زیرا در صورتی که خلبان نتواند شرایط را به خوبی کنترل کرده و یا سرعت آن زیاد باشد ممکن است از باند خارج شود. صدای آتش از پشت موتور معمولا در هنگامی شنیده می شود که هواپیما در نزدیکی زمین حرکت کرده و با پرندگان برخورد می نماید. پرنده به داخل موتور کشیده شده و می تواند موجب آسیب در سیستم آن شود که اغلب با شعله های آتش دیده می شود.

صداهای حین پرواز دیگر که نگران کننده است

برخورد رعد و برق به هواپیما از جمله صداهای حین پرواز است که ترسناک است اما نباید نگران کننده باشد زیرا به هواپیما آسیبی وارد نمی کند. در صورتی که صدایی غیر از این موارد شنیده شود، آن چیزی است که شما نمی توانید در مورد آن کاری انجام دهید پس سعی کنید آرامش خود را حفظ نمایید.

منبع: www.stuff.co.nz

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code