چه کسانی اجازه دارند روی صندلی های کنار خروج اضطراری هواپیما بنشینند؟

صندلی های کنار خروج اضطراری

اگر به فضای داخل کابین هواپیما دقت کرده باشید حتما متوجه شده اید که چند در به عنوان درب خروج اضطراری در هواپیما وجود دارد و یک ردیف صندلی هم کنار این درها قرار دارد. در مواقع اورژانسی و سوانح هوایی این درب ها باز می شوند تا مسافران بلافاصله از هواپیما خارج شوند. بنابراین مسافرانی که روی صندلی های کنار خروج اضطراری نشسته باشند اول از همه از هواپیما بیرون می روند و زودتر نجات پیدا می کنند. اگر علاقمند شده اید که شما هم روی این صندلی ها بنشینید باید بدانید که قوانین خاصی در مورد این ردیف خاص وجود دارد و هرکسی اجازه نشستن روی این صندلی ها را ندارد! به نظرتان این قوانین چه هستند و مسافران خوش شانسی که روی صندلی های کنار خروج اضطراری می نشینند چه ویژگی هایی باید داشته باشند؟ در ادامه با الی گشت همراه باشید.

صندلی هواپیما
مطالب مرتبط:
چگونه بهترین صندلی هواپیما را پیدا کنیم؟
به نظرتان آلوده ترین قسمت های هواپیما کجاست؟

هرکس که تابحال سفر هوایی را تجربه کرده باشد می داند که تمام صندلی های هواپیما مثل هم نیستند و برخی از صندلی ها طرفداران بیشتری دارند. مثلا صندلی کنار پنجره یکی از محبوب ترین صندلی هاست و اکثر مسافران دوست دارند روی این صندلی بنشینند. از طرفی صندلی وسط زیاد محبوب نیست و اگر بنا به انتخاب باشد هیچ کس دوست ندارد روی این صندلی بنشیند. مسافرانی هم که همراه با کودکانشان سفر می کنند ترجیح می دهند به سرویس بهداشتی نزدیک تر باشند تا در مواقع لزوم بتوانند خودشان را راحت تر به دستشویی برسانند. البته اکثر ما چون با بلیط اکونومی سفر می کنیم حق انتخاب صندلی نداریم و این موضوع بیشتر به شانس ما بستگی دارد. اما در حال حاضر برخی ایرلاین ها امکان انتخاب صندلی را برای مسافران خود فراهم کرده اند و مسافران هنگام رزرو بلیط هواپیما می توانند صندلی شان را انتخاب کنند. با این حال، ردیف صندلی های کنار خروج اضطراری برای همه مسافران قابل انتخاب نیست و مسافران باید واجد شرایط لازم باشند تا بتوانند روی این صندلی ها بنشینند. به مهمانداران و کارکنان ایرلاین دستورالعمل های خاصی در این مورد ابلاغ شده است تا مسافران خاصی را روی این صندلی بنشانند. البته این دستورالعمل ها به دلیل مسائل امنیتی و برای حفظ جان مسافران وجود دارد. به این ترتیب، حتی اگر مسافری این صندلی ها را انتخاب کرده باشد و واجد شرایط لازم نباشد مهمانداران این اجازه را دارند که جای او را عوض کنند.

صندلی های کنار در هواپیما

مزایای نشستن روی صندلی های کنار خروج اضطراری چیست؟

مسافرانی که زیاد با هواپیما سفر می کنند خوب می دانند که فضای کافی برای قرار دادن پا نعمت بزرگی محسوب می شود. اگر فضای کافی برای قرار دادن پاها وجود نداشته باشد باعث خستگی و اذیت شدن در سفر می شود. یکی از مزیت های نشستن روی صندلی های کنار خروج اضطراری این است که فضایی بسیار زیاد برای قرار دادن و دراز کردن پاها وجود دارد.

البته اگر امکان انتخاب صندلی برای شما وجود دارد به اندازه و مدل هواپیما هم دقت کنید. در هواپیماهای بزرگ و پهن پیکر انتخاب این صندلی ها بهترین انتخاب است، چون هم فضای کافی در جلوی صندلی وجود دارد و هم صندلی ها کاملا به عقب خم می شوند. اما در هواپیماهای کوچک به دلیل فضا و فاصله کم بین صندلی ها، ممکن است این صندلی ها زیاد به عقب خم نشوند و از این بابت برایتان مشکل ساز شوند.

مزیت بعدی صندلی های کنار خروج اضطراری در واقع، مهم ترین مزیت است. در صورتی که سانحه هوایی رخ بدهد فرصتی بسیار کوتاه (در حد چند ثانیه) برای خارج شدن از هواپیما وجود دارد. مسلما می توان حدس زد که در هنگام سانحه مسافران دستپاچه می شوند و ممکن است جلوی همدیگر را بگیرند و مانع از خروح سریع از هواپیما شوند. اگر شما روی صندلی های کنار خروج اضطراری نشسته باشید و خدای ناکرده اتفاق و سانحه ای رخ بدهد اولین نفر خواهید بود که از هواپیما خارج می شوید و نجات پیدا می کنید! مزیت بسیار مهمی است، نه؟

صندلی های هواپیما

چه کسانی می توانند روی این صندلی ها بنشینند؟

همان طور که گفتیم در صورت بروز سانحه هوایی درب های خروج اضطراری باز می شوند و مسافران باید بلافاصله از هواپیما خارج شوند. سرعت در تخلیه مسافران بسیار حائز اهمیت است و باعث نجات جان تعداد بیشتری از مسافران می شود. بنابراین فردی که روی این صندلی ها می نشیند باید سرعت عمل بالایی در هنگام سانحه داشته باشد تا مانع از خروج سایر مسافران نشود. همچنین مسافران این ردیف صندلی ها باید بیشتر از ۱۵ سال سن داشته باشند و نشستن کودکان روی این صندلی اکیدا ممنوع است. تصور کنید در صورت بروز سانحه هوایی مسافرانی که روی این صندلی ها نشسته اند بسیار کند عمل کنند و عملا سر راه بقیه را بگیرند! در سوانح هوایی زمان اهمیتی فوق العاده بالا دارد و هر یک ثانیه می تواند باعث نجات جان مسافران شود. بنابراین ایرلاین قوانینی تدوین کرده اند تا احتمال به خطر افتادن جان مسافران را به حداقل برسانند. یکی از این قوانین امنیتی در مورد صندلی های کنار خروج اضطراری است.

انتخاب صندلی هواپیما

هرچند ممکن است هر ایرلاین قوانین خاص خود را داشته باشد اما به طور کلی نشستن روی صندلی های کنار خروج اضطراری برای این مسافران ممنوع است:

  • کودکان زیر ۱۲ سال (گاهی زیر ۱۵ سال)
  • نوزادان
  • کودکان و نوجوانان بدون همراه
  • مسافرانی که محدودیت های جسمی و ذهنی دارند و قادر به عکس العمل و خروج سریع از هواپیما نیستند
  • مسافرانی که با حیوان خانگی شان سفر می کنند و حیوان خانگی را با خود به داخل کابین آورده اند
  • مسافرانی که به زبان هایی غیر از زبان بین المللی یا زبان مهمانداران صحبت می کنند (در مواقع اورژانسی مسافران باید دستورالعمل های امنیتی مهمانداران را بشنوند و طبق آن عمل کنند)
  • مسافرانی که نیازمند کمک و دستیار شخصی هستند و برای خروج از هواپیما نیازمند کمک هستند
  • مهمانداران موظف هستند برای حفظ امنیت پرواز و جان مسافران این شرایط را به دقت کنترل کنند. بنابراین حتی اگر مسافری صندلی اش را کنار درب خروجی رزرو کرده باشد و واجد شرایط لازم نباشد مهمانداران اجازه نشستن روی این صندلی ها را به او نمی دهند.

منبع: tripsavvy.com

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد