«صندلی ایستاده هواپیما»، ابتکاری جدید برای سفر هوایی ارزان!

صندلی ایستاده هواپیما

آیا شما هم در پرواز از کمبود فضا برای قرار دادن پا رنج می برید؟ آیا دوست دارید در پرواز پاهایتان را دراز کنید، بدون اینکه مزاحم مسافر جلویی تان بشوید؟ خب، پس باید بدانید که یک شرکت طراحی صندلی هواپیما به تازگی از صندلی های جدیدش رونمایی کرده است. در این صندلی ها تا جایی که می توانید پاهایتان را باید دراز کنید، تا حدی که عملا به صورت ایستاده قرار بگیرید!! طراحی جدید صندلی ایستاده هواپیما در نمایشگاه دکوراسیون داخلی هواپیما ۲۰۱۸ در هامبورگ رونمایی شد و به صندلی ایستاده یا اسکای رایدر (Skyrider) شهرت پیدا کرده است. در ادامه با الی گشت همراه باشید تا با صندلی ایستاده هواپیما آشنا شویم!

طراحی جدید صندلی هواپیما
مطالب مرتبط:
امن ترین صندلی هواپیما کدام است؟
چگونه بهترین صندلی هواپیما را پیدا کنیم؟

صندلی ایستاده هواپیما که اسکای رایدر ۲٫۰ نامیده شده توسط شرکت ایتالیایی Aviointeriors طراحی شده است و در واقع، نسخه اصلاح شده صندلی ای است که در سال ۲۰۱۰ ارائه شده است. صندلی ایستاده هواپیما در نمایشگاه طراحی داخلی هواپیما ۲۰۱۸ در هامبورگ رونمایی شد و این بار به رنگ های زرد و آبی تولید شده است. وزن این صندلی ها ۵۰% کمتر از صندلی های استاندارد هواپیماست و ابعاد و اندازه شان نیزبه گونه ای است که ۲۰% مسافر بیشتری را در هواپیما جا می دهد.

در این طراحی فضای بین صندلی ها نیز کمتر شده و به ۵۸ سانتی متر کاهش پیدا کرده است. برای اینکه تصور صحیحی از این فاصله داشته باشید باید بدانید که فاصله بین صندلی ها در ایرلاین های ارزان قیمتی مثل ایزی جت و جت۲ حدود ۷۳ سانتی متر است.

طراحی جدید صندلی ایستاده

اصلاح صندلی ایستاده هواپیما

همان طور که گفتیم طراحی صندلی ایستاده چیز جدیدی نیست و برای اولین بار در سال ۲۰۱۰ ارائه شد. خوشبختانه یا متاسفانه در طول این هشت سال هیچ ایرلاینی خریدار این صندلی ها نبود. اما با توجه به اینکه استفاده از صندلی ایستاده می تواند باعث کاهش چشمگیر قیمت بلیت هواپیما شود شاید بهتر است امیدوار باشیم زودتر این صندلی ها کاربرد پیدا کنند! حذف یا اضافه کردن یک مورد کوچک می تواند باعث هزینه ها شود چه برسد به صندلی ایستاده هواپیما! سابق بر این، شرکت هواپیمایی رایان ایر با حذف پاکت موجود در صندلی توانست هزینه های پرواز و در نهایت قیمت بلیت هواپیما را به میزان قابل توجهی کاهش دادند. با این حساب، صندلی های ایستاده اگرچه ممکن است از رفاه و راحتی شما کم کند اما اگر باعث ارزان تر شدن قیمت بلیت بشود در پروازهای کوتاه قابل تحمل خواهد بود.

نسخه اصلی صندلی ایستاده هواپیما که در سال ۲۰۱۰ رونمایی شد به سبک زین اسب ساخته شده بود و توسط اداره هوانوردی فدرال تایید نشد. طراحان با الهام از کابوهای آمریکایی این صندلی ها را به شکل زین اسب طراحی کرده بودند و معتقد بودند که کابوها ساعت ها اسب سواری می کنند بدون اینکه احساس ناراحتی و خستگی کنند. نسخه جدید صندلی ایستاده اصلاح شده و کف صندلی کمی عریض تر شده است. همچنین میله هایی این صندلی ها را از کف هواپیما به سقف متصل می کنند.

صندلی اسکای رایدر هواپیما

صندلی ایستاده هواپیما تنها در پروازهای کوتاه استفاده می شود!

اگر تصور نشستن در چنین صندلی هایی برایتان ناخوشایند است باید بدانید که صندلی ایستاده هواپیما تنها برای پروازهای کوتاه مدت طراحی شده است. پس حداقل فعلا قرار نیست چندین ساعت سرپا بایستید! یکی از اولین تبعات صندلی ایستاده هواپیما این است که بخش سرگرمی حذف می شود، چون عملا فضایی برای قرار دادن مانیتور وجود ندارد! علاوه بر این، صندلی ها به عقب هم خم نمی شوند، چون شما به صورت ایستاده هستید نه نشسته! اما سازندگان خلاق این صندلی ها نسبت به آینده صندلی ها خوشبین هستند و اینطور می گویند: «طراحی این صندلی ها بسیار ابتکاری و خلاقانه است زیرا باعث می شود تعداد بیشتری مسافر در هواپیما جا بشود و در نتیجه، هزینه های سوخت و پرواز را کاهش می دهد. کف صندلی به گونه ای طراحی شده است که بخش اعظم وزن بدن را تحمل می کند و اینطور نیست که همه وزن روی پاها باشد.»

 

مزایای صندلی ایستاده هواپیما

بله، البته در صندلی ایستاده هواپیما نمی توانید لم بدهید یا صندلی خود را به عقب خم کنید. امکان تماشای فیلم را نخواهید داشت و فضای زیادی نیز بین شما و نفر جلویی وجود ندارد. اما همین که می توانید بلیت هواپیما را با هزینه ای بسیار ارزان تر تهیه کنید شاید به تمام دردسرهایش بیارزد. صندلی ایستاده هواپیما با افزایش ظرفیت مسافر باعث کاهش هزینه های سفر می شود و در نتیجه، قیمت بلیت کاهش پیدا می کند.

صندلی هواپیما

آیا ایرلاین ها از صندلی ایستاده هواپیما استفاده خواهند کرد؟

بله، طبق نظر شرکت طراح، به زودی شرکت های هواپیمایی این صندلی های جدید را خریداری خواهند کرد. به گفته این شرکت: «ما به کاربرد و سودمندی این صندلی ها معتقدیم. البته شاید استقبال عمومی نسبت به صندلی ایستاده هواپیما به همین زودی اتفاق نیفتد اما در آینده ای نه چندان دور این صندلی ها شیوه سفر در پروازهای کوتاه مدت را دگرگون خواهد کرد.»

ایرلاین ها در خرید این صندلی ها مرددند چون فکر می کنند کاهش راحتی و رفاه صندلی ها مسافران را ناامید خواهد کرد. اما از طرفی، بسیاری افراد هستند که طرفدار سفر ارزان هستند و به دنبال راهی برای کاهش هزینه های سفر و به ویژه پرواز هستند. با توجه به اینکه تعداد این افراد هم کم نیست می توان به آینده صندلی ایستاده هواپیما امیدوار بود.

هواپیمای ایرباس

شرکت هواپیماسازی ایرباس در سال ۲۰۰۳ و به تبع آن در سال ۲۰۱۰ ایده صندلی ایستاده هواپیما را مطرح کرده بود. مدیر عامل رایان ایر که به خاطر پروازهای ارزان قیمتش شهرت دارد اعلام کرده که احتمال استفاده از این صندلی ها را بررسی خواهد کرد. اما استفاده از صندلی ایستاده هواپیما نیازمند تغییراتی در ساختار هواپیماست و شاید کمی زمان لازم باشد تا این صندلی ها کاربرد وسیعی پیدا کنند. در هر صورت اگر ایده صندلی ایستاده هواپیما عملی شود می توانیم امیدوار باشیم که با هزینه ای بسیار کمتر بتوانیم بلیت هواپیما رزو کنیم و به سفر برویم. طراحان این صندلی ها که بسیار خوش بین هستند، اما باید منتظر ماند و دید چه آینده ای در انتظار صندلی ایستاده هواپیما خواهد بود.

منبع: edition.cnn.com

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد