بلیط هواپیما

طولانی ترین مسیرهای پروازی جهان

طولانی ترین پروازهای دنیا

اگر تا به حال یکی دو ساعت در هواپیما بوده اید و احساس خستگی کرده اید به این فکر کنید که مسیرهای پروازی واقعا طولانی نیز وجود دارد. تصور کنید قرار است ۱۷ ساعت در هواپیما باشید و از یک قاره به قاره ای دیگر سفر کنید! با توجه به پیشرفت تکنولوژی و تجهیزات پیشرفته امکان پروازهای طولانی مدت بیش از پیش فراهم شده است. هواپیماها می توانند بدون نیاز به سوخت گیری مسافت طولانی را بدون توقف طی کنند و مسیرهای پروازی طولانی در حال گسترش است. اما آیا می دانید طولانی ترین مسیرهای پروازی جهان کدام مسیرها هستند؟ در این مطلب قصد داریم طولانی ترین مسیرهای پروازی جهان را به شما معرفی کنیم و در مورد مقصد و شرکت هواپیمایی آن ها با شما صحبت کنیم. با الی گشت همراه باشید.

طولانی ترین مسیرهای پروازی ایرلاین ها

رکورد طولانی ترین مسیرهای پروازی جهان

 

مطالب مرتبط:
پرواز به سمت غرب سریع تر است یا شرق؟
کوتاه ترین سفر هوایی جهان تنها ۴۷ ثانیه طول می کشد

در سال های اخیر رقابت تنگاتنگی در این مورد به وجود آمده است. هواپیمایی های امارات و قطر ایرویز در مورد پرواز فوق طولانی دبی-اوکلند و دوحه- اوکلند با یکدیگر به شدت رقابت دارند. در ماه مارس ۲۰۱۷ هواپیمایی امارات با راه اندازی مسیر ۱۴۲۰۰ کیلومتری تا اوکلند نیوزلند ادعا کرد که طولانی ترین پرواز تجاری جهان را انجام می دهد.  چندی بعد اما قطر ایرویز اعلام کرد که این ایرلاین نیز پرواز دوحه تا اوکلند نیوزلند را انجام خواهد داد.

طولانی ترین مسیرهای جهان قطر

طولانی ترین مسیرهای پروازی بدون توقف از نظر زمان

 

  • مسیر دوحه به اوکلند

ایرلاین: قطر ایرویز

مسافت: ۱۴۵۳۵ کیلومتر

این عنوان پیش از این متعلق به مسیر دبی-اوکلند امارات بود. اما از آنجا که دوحه به نسبت دبی در فاصله دورتری از اوکلند قرار دارد، قطر ایرویز با راه اندازی این پرواز توانست عنوان طولانی ترین مسیر پروازی بدون توقف را از آن خود کند. هواپیمایی قطر این پرواز طولانی را با هواپیمای بوئینگ ۷۷۷-۲۰۰ انجام می دهد.

 

  • مسیر دبی به اوکلند

ایرلاین: امارات

مسافت: ۱۴۲۰۰ کیلومتر

تا قبل از راه اندازی مسیر دوحه-اوکلند توسط قطرایرویز، هواپیمایی امارات با انجام پرواز دبی-اوکلند طولانی ترین مسیر پروازی بین المللی بدون توقف را انجام می داد. این پرواز با هواپیمای بوئینگ ۷۷۷-۲۰۰ و با ۲۶۶ مسافر انجام می شود. مسیر رفت حدود ۱۶ ساعت و ۲۴ دقیقه و مسیر برگشت تقریبا ۱۷ ساعت و ۱۵ دقیقه طول می کشد.

طولانی ترین مسیرهای جهان امارات

طولانی ترین مسیر پروازی از لحاظ مسافت

 

  • مسیر دهلی به سن فرانسیسکو

ایرلاین: ایر ایندیا

مسافت: ۱۵۱۴۰ کیلومتر

سابق بر این مسیر دهلی تا سن فرانسیسکو از مسیر قطبی انجام می شد، اما در حال حاضر ایر ایندیا این مسیر پروازی را از طریق اقیانوس آرام انجام می دهد. این امر باعث صرفه جویی چشمگیری در مصرف سوخت می شود. مسیر جدید برای هواپیمای بوئینگ ۷۷۷-۲۰۰ ایر ایندیا این امکان را به هواپیما می دهد که در ارتفاع بالاتری پرواز کند و از جریان باد پرسرعت برای حرکت به سمت سن فرانسیسکو بهره مند شود.

طولانی ترین پروازهای جهان

 

طولانی ترین مسیر پروازی داخلی بدون توقف

 

  • مسیر پاریس به جزیره رئونیون فرانسه

ایرلاین: ایر فرانس، فرنچ بلو

مسافت: ۹۳۳۷ کیلومتر

وقتی به طولانی ترین مسیر پروازی داخلی فکر می کنید ممکن است به کشورهای پهناوری مثل روسیه، کانادا یا حتی آمریکا فکر کنید. اما جالب است بدانید که این رکورد متعلق به کشور فرانسه است. البته فرانسه برای کسب این عنوان دست به ترفند جغرافیایی زده است: جزیره رئونیون در اقیانوس آرام و کیلومترها دورتر از فرانسه قرار دارد. اما از آنجا که این جزیره جزو قلمرو فرانسه و خاک این کشور محسوب می شود، پرواز از پاریس به رئونیون در زمره پروازهای داخلی قرار می گیرد.

فرنچ بلو طولانی ترین مسیرهای پروازی

طولانی ترین مسیر پروازی در داخل یک کشور

 

  • مسیر فرودگاه ونوکووا مسکو تا پتروپاولوفسک

ایرلاین: هواپیمایی روسیه

مسافت: ۶۷۶۴ کیلومتر

خب، بعد از رکورد فرانسه در طولانی ترین مسیر پروازی داخلی، رکورد طولانی ترین مسیرهای پروازی در داخل مرزهای یک کشور به کشور روسیه تعلق دارد. روسیه کشور بسیار پهناوری است و مسیرهای پروازی در داخل خاک روسیه می توانند به اندازه مسیر نیویورک تا لندن طولانی باشند. هواپیمایی روسی آئروفلوت (Aeroflot ) پروازهای منظمی از مسکو تا شهر پتروپاولوفسک انجام می دهند.

طولانی ترین مسیرهای پروازی روسیه

طولانی ترین مسیر پروازی داخلی با یک توقف

 

  • مسیر فرودگاه شارل دو گل پاریس تا پاپیته

ایرلاین: ایر فرانس

مسافت: ۱۵۷۱۵ کیلومتر

بار دیگر کشور فرانسه (با کمی ترفند) جزء رکورداران طولانی ترین مسیرهای پروازی قرار می گیرد! پاپیته در پلی نزی فرانسه و در بخش جنوبی اقیانوس آرام قرار دارد. ایر فرانس این مسیر طولانی را با یک توقف در لس آنجلس انجام می دهد. هواپیمای بوئینگ ۷۷۷ ایر فرانس این مسیر را در کمتر از ۲۴ ساعت طی می کند.

طولانی ترین مسیرهای جهان ایرفرانس

یکی دیگر از مسیرهای پروازی که شایان ذکر است یک پرواز بدون توقف نیست. در واقع هواپیما در این مسیر پروازی توقف های متعددی دارد و بر فراز اقیانوس آرام از جزیره ای به جزیره دیگر می پرد! این مسیر از جزیره هونولولو آمریکا شروع می شود، به ماجورو در جزایر مارشال می رود، سپس به کواجالین، پوناپی، مجمع الجزایر میکرونزی و در نهایت به گوام آمریکا می رسد. این مسیر پر فراز و نشیب توسط یونایتد ایرلاین انجام می شود و بیش از ۱۴ ساعت طول می کشد.

معرفی شرکت هواپیمایی ایرفلوت
معرفی شرکت هواپیمایی ایرفلوت
تجربه ی پرواز با اولین هواپیمای عمود پرواز و برقی دنیا
تجربه ی پرواز با اولین هواپیمای عمود پرواز و برقی دنیا
اطلاعات پروازی ایران به ارمنستان
اطلاعات پروازی ایران به ارمنستان
همه چیز در مورد پرواز با جت خصوصی
همه چیز در مورد پرواز با جت خصوصی