معرفی فرودگاه بین‌ المللی سوئکارنو- هتا، اندونزی

آشنایی با فرودگاه بین‌ المللی سوئکارنو- هتا | Soekarno–Hatta International Airport

فرودگاهی که امروز درباره ی آن صحبت خواهیم کرد، فرودگاه بین‌ المللی سوئکارنو- هتا (Soekarno–Hatta International Airport) کشور اندونزی است. این فرودگاه در شهر جاکارتای اندونزی واقع شده است و به عنوان شلوغ ترین و پر تردد‌ترین فرودگاه این کشور شناخته می شود. در ادامه با ما در الی گشت همراه باشید تا به اتفاق هم تاریخچه، اطلاعات، ترمینال ها، راه های دسترسی و امکانات و اطلاعات ضروری این ایرلاین را بررسی  نماییم.

ترمینال های فرودگاه بین المللی سوئکارنو- هتا

تاریخچه ی فرودگاه بین‌ المللی سوئکارنو- هتا

مطالب مرتبط:
راهنمای سفارت اندونزی و اخذ ویزای این کشور
چطور از فرودگاه جاکارتا اندونزی به مرکز شهر برویم؟

فرودگاه بین المللی سوئکارنو- هتا همانطور که بالاتر اشاره کردیم به عنوان شلوغ ترین فرودگاه کشور اندونزی و شهر جاکارتا شناخته شده است. این فرودگاه پر تردد در سال ۱۹۸۵ ساخته شد.

این فرودگاه در ابتدا فرودگاه بین المللی سوئکارنو نام داشت ولی در ادامه برای ادای احترام به اولین رئیس جمهور اندونزی آقای محمد هتا، نام این فودگاه به سوئکارنو هتا تغییر داده شد.

در حال حاضر این فرودگاه به عنوان مهم ترین مرکز حمل و نقل جاکارتای بزرگ (Greater Jakarta Area) محسوب می گردد و بیشتر بار حمل و نقل این قسمت با این فرودگاه است. فرودگاه بین المللی سوئکارنو-هتا در جزیره ‌ای به نام جاوا قرار گرفته است.

این فرودگاه بزرگ در فضایی به مساحت ۱۸ کیلومتر مربع ساخته شده است و دارای ۴ ترمینال مختلف است. ترمینال شماره ی ۱ این فرودگاه دارای ظرفیتی برابر با ۱ میلیون نفر در سال است.

فرودگاه بین المللی سوئکارنو- هتا

۳ ترمینال این فودگاه مسافربری هستند و یکی از این ترمینال ها، ترمینال باری است و پروازهای کارگوی داخلی و خارجی در آن نشست و برخاست می نمایند. فاصله ی هوایی فرودگاه بین المللی سوئکارنو- هتا تا تهران برابراست با ۷۴۰۹ کیلومتر که برابر با ۹ ساعت و ۴۲ دقیقه می باشد.

ایرلاین هایی که به سمت این فرودگاه پرواز دارند و از این فرودگاه به عنوان قطب اصلی خطوط هوایی استفاده می کنند عبارتند از: لاین ایر (Lion Air)، نام ایر (Nam Air)، سری ‌ویجایا ایر (Sriwijaya Air)، ایرآسیا اندونزی (Indonesia AirAsia)، گارودا اندونزی (Garuda Indonesia)، باتیک ایر (Batik Air)، کاردیگ ایر (Cardig Air) و سیتی لینک (Citilink).

جالب است که بدانید این فرودگاه به عنوان شلوغ ترین فرودگاه در نیمکره ی جنوبی  کره ی زمین محسوب می گردد. در مجموع فرودگاه بین‌ المللی سوئکارنو- هتا یکی از شلوغ ترین فرودگاه های بزرگ و بین المللی در جهان است.

فرودگاه بین‌ المللی سوئکارنو- هتا، اندونزی

فرودگاه بین المللی سوئکارنو-هتا در سال ۲۰۱۳ به عنوان هشتمین فرودگاه شلوغ جهان معرفی شد. بر طبق آمار رسمی از این فرودگاه، در سال ۲۰۱۷ سوئکارو- هتا بیش از ۷۰ میلیون نفر مسافر را جا به جا کرده است. از این فرودگاه به عنوان یکی از بزرگ ترین و مجهزترین فرودگاه های جهان نام برده می شود.

یکی دیگر از اصولی که در فرودگاه سوئکارنو- هتا جاکارتا رعایت می شود این امر است که مسئولان و برنامه ریزان این فرودگاه تمامی سعی خود را می کنند تا شرایط مناسب برای پرواز بدون تاخیر هواپیماهایی که در این فرودگاه پرواز دارند را فراهم سازد.

اطلاعات فرودگاه بین المللی سوئکارنو- هتا

نام فرودگاه بین المللی سوئکارنو- هتا: Soekarno–Hatta International Airport

کد یاتا: CGK

کد ایکائو: WIII

نوع فرودگاه: همگانی

ارتفاع از سطح دریا: ۱۰ متر

ترمینال ها: ۴ ترمینال مجزا

وب سایت رسمی فرودگاه بین المللی سوئکارنو- هتا: www.soekarnohatta-airport.co.id

اطلاعات فرودگاه بین المللی سوئکارنو- هتا

ترمینال های فرودگاه بین المللی سوئکارنو- هتا

همانطور که بالاتر گفتیم این فرودگاه دارای ۴ ترمینال مختلف است.  ترمینال شماره ی ۱ به عنوان اولین ترمینال این فرودگاه شناخته می شود که در سال ۱۹۸۵هنگامی که فرودگاه ساخته شد، افتتاح گشت. این ترمینال دارای ۳ بخش مختلف است.

هر کدام از این بخش های مختلف دارای ۳۷ گیت مختلف پذیرش است. گنجایش سالانه ی این ترمینال همانطور که بالاتر نیز ذکر کردیم، در حدود ۱ میلیون نفر است. این ترمینال برای پروازهای داخلی فرودگاه مورد استفاده قرار می‌ گیرد.

ترمینال شماره ی ۲، در سال ۱۹۹۱ ساخته و احداث شده است. این ترمینال در بخش شمال غربی فرودگاه و در نزدیکی ترمینال شماره ی ۱ فرودگاه بین المللی سوئکارنو- هتا قرار گرفته است. ترمینال شماره ی ۲ همانند ترمینال شماره ی  ۱ دارای ۳ بخش مختلف است.

معمولا بیشتر پروازهای مقاصد بین المللی شرکت‌های هواپیمایی همچون: ایرآسیا، لاین ایر و باتیک ایر که عضو اتحادیه ی اسکای تیم هم هستند، ازطریق این ترمینال صورت می گیرد. لازم به ذکر است که ترمینال شماره ی ۲ نسبت به ترمینال شماره ی ۱ دارای ظرفیت پذیرش مسافر بیشتری است. این ترمینال سالانه بیش از ۹ میلیون نفر مسافر را در سال پذیرش می نماید.

فرودگاه بین‌ المللی سوئکارنو

ترمینال شماره ی ۳ به عنوان سومین ساختمان اصلی فرودگاه شناخته می شود. این ترمینال در ناحیه ی شمال شرقی فرودگاه سوئکارنو- هتا قرار گرفته است. لازم به ذکر است که ساختمان شماره ی ۳ این فرودگاه تا سال ۲۰۱۷ همچنان در دست ساخت بوده است.

معماری ساختمان این ترمینال نسبت به دو ترمینال دیگر بسیار متفاوت است. المان های طراحی و ساخت این ترمینال عبارتند از ترکیب معماری سنتی و مدرن. در طرح معماری این فرودگاه بسسیار به محیط زیست توجه شده است.

ترمینال شماره ی ۳ هم برای پروازهای داخلی و هم برای پروازهای خارجی مورد استفاده قرار می گیرد.

ترمینال باربری فرودگاه بین المللی سوئکارنو- هتا در بخش شرقی ترمینال شماره ی ۱ قرار گرفته است. از این ترمینال برای پروازهای کارگوی داخلی و خارجی استفاده می‌ شود.

برای افزایش ظرفیت ترمینال باربری این فرودگاه، مقرر شده است که این ترمینال را به بخش غربی ترمینال شماره ی ۲ منتقل کنند.

ترمینال مسافربری شماره ی ۴ فرودگاه سوئکارنو- هتا جاکارتا در بخش شمالی فرودگاه تا سال ۲۰۲۰ افتتاح خواهد شد.

راه های دسترسی به فرودگاه بین المللی سوئکارنو- هتا

راه های دسترسی به فرودگاه بین المللی سوئکارنو- هتا

برای این که در بین ترمینال های فرودگاه به صورت رایگان جا به جا شوید می توانید از اتوبوس های شاتل داخل فرودگاه محوطه ی فرودگاه استفاده نمایید.

البته اتوبوس های شاتل تنها راه مسافران این فرودگاه برای جا به جایی در فرودگاه نیست. برای این کار می توان از قطارهای داخل فرودگاه نیز استفاده نمایید.

برای رسیدن به مرکز شهر و یا به عکس، برای رسیدن به فرودگاه از شهر نیز می توان از اتوبوس‌های شهری، تاکسی و قطار استفاده کرد.

تاریخچه ی فرودگاه بین‌ المللی سوئکارنو- هتا

امکانات فرودگاه بین المللی سوئکارنو- هتا

  • مسافران کلاس اقتصادی در این فرودگاه می توانند با خرید بلیط مخصوص به سالن های مجهز فرودگاه که حمام دارند بروند و از امکانات آن استفاده نمایند.
  • اینترنت وای فای این فرودگاه به صورت رایگان در دسترس تمام مراجعین این فرودگاه قرار گرفته است.
  • چرخ دستی رایگان برای حمل چمدان های مسافران به صورت رایگان در اختیار همه قرار گرفته است.
  • فرودگاه به صورت ۲۴ ساعته فعال است.
  • دستگاه های خودپرداز در فرودگاه موجود است.

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد