بلیط هواپیما

معرفی فرودگاه بین المللی آلماتی

آشنایی با فرودگاه بین المللی آلماتی | Almaty International Airport

امروز می خواهیم تا شما را با فرودگاه بین المللی آلماتی (Almaty International Airport) در شهر آلماتی در کشور قزاقستان آشنا نماییم. این فرودگاه بین المللی به عنوان بزرگ ترین فرودگاه کشور قزاقستان در حال فعالیت است و سالانه مسافران زیادی را در خود پذیرا است. این فرودگاه در بیرون از شهر آلماتی قرار گرفته است و با آن در فاصله ای ۳۵ کیلومتری قرار گرفه است. اگر قصد مسافرت به قزاقستان و شهر آلماتی را دارید و بلیط شما برای این فرودگاه صادر شده است، در ادامه با ما در الی گشت همراه باشید تا به اتفاق یکدیگر کلیه ی مشخصات و اطلاعات و همچنین راه های دسترسی به این فرودگاه را مورد بررسی و مطالعه قرار دهیم.

اطلاعات فرودگاه بین المللی آلماتی

تاریخچه ی فرودگاه بین المللی آلمالتی

مطالب مرتبط:
راهنمای سفر به آلماتی
تجربه های دوست داشتنی در سفر به آلماتی
چطور از فرودگاه آلماتی قزاقستان به مرکز شهر برویم؟

فرودگاه بین المللی آلماتی همانطور که گفتیم، به عنوان بزرگ ترین فرودگاه کشور قزاقستان در حال فعالیت است و در فاصله ی ۱۵ کیلومتری شهر آلماتی قرار گرفته است. سالانه مسافران زیادی با اهداف تفریحی کاری به شهر آلماتی و این فرودگاه سفر می کنند. در واقع، فرودگاه بین المللی آلماتی پذیرای بیش از نیمی از مسافرانی است که به کشور قزاقستان سفر می کنند.

فرودگاه بین المللی آلماتی در سال ۱۹۳۵ میلادی در فاصله ی ۱۵ کیلومتری از شهر قدیم آلماتی ساخته شد. این فرودگاه بین المللی در ابتدا برای مقاصد باربری و کشتیرانی ساخته شد ولی بعدها تغییر کاربری داد. این فرودگاه در سال ۱۹۷۵ میلادی به کاربری حمل و نقل هوایی تغییر کاربری داد و در تاریخ ۲۶ دسامبر ۱۹۷۵ شروع به کار کرد و اولین پروازش هم بین آلماتی و مکزیکو سیتی انجام شد. این فروگاه تا سال ۱۹۹۰ میلادی بخشی از مراکز تحت نظارت وزارت حمل و نقل و دارایی قزاقستان بود و در سال ۱۹۹۱ این فرودگاه به نا فرودگاه آلما اتا تغییر نام داد. البته دو سال بعد یعنی در یسال ۱۹۹۳ میلادی این فرودگاه به عنوان واحدی مجزا و فرودگاهی معرفی شد. این فرودگاه در سال ۱۹۹۴ به فرودگاه بین المللی JSC International Airport تغییر نام داد.

این فرودگاه در سال ۱۹۹۸ مجددا بازسازی شد و تبیدل به فرودگاه بین المللی آلماتی شد. البته این فرودگاه در سال ۱۹۹۹ در بخش آشپزخانه ی فرودگاه دچار حریق و سوختگی شد که البته خوشبختانه صدمات جدی نداشت ولی بخش های ساختمانی محدودی از ترمینال را دچار سوختگی نمود. در سال ۲۰۰۴ میلادی بود که کار ساخت ترمینال جدید به پایان رسید و ترمینال جدید افتتاح شد.

راه های دسترسی به فرودگاه بین المللی آلماتی

در تاریخ ۳۰ سپتامبر ۲۰۰۸، یک باند دیگر به مجموعه ی فرودگاهی آلماتی اضافه شد و اولین پرواز آن از فرودگاه بین المللی هیترو لندن انجام شد. این باند جدید به عنوان بلندترین و طولانی ترین باند پرواز قاره ی آسیا شناخته می شود. از دیگر خصوصیات این باند پروازی این است که انواع هواپیماها را از جمله پهن پیکر و بالاتر از آن را با هر وزنی که باشند می تواند پدیرش نماید.

به علت وجود برخی مشکلات فنی که در این فرودگاه وجود داشت، کنسرسیوم یاتا از مسئولین فرودگاه بین المللی آلماتی خواستند تا از قوانین ایکائو تبعیت نماید و اختلالات موجود را از بین ببرد. یک ترمینال جدید با گنجایش ۲۵۰۰ مسافر در این فرودگاه ساخته شد که در واقع یک مجتمع زیربنایی توسعه یافته است که دارای امکاناتی همچون: هتل ماریوت، سالن کنفرانس، مرکز همایش های کسب و کار، مرکز خرید و سینما است.

ساخت ترمینال جدید در این فرودگاه بسیار کمک کرد تا ترافیک در این فرودگاه به شدت کاهش پیدا کند و این برای این فرودگاه پیشرفت بسیار بزرگی بود. از آن جایی که آلماتی پایتخت قبلی قزاقستان است و در حال حاضر بزرگ ترین شهر و مرکز تجاری و اقتصادی این کشور محسوب است، فرودگاه بین المللی آلماتی، اهمیت ویژه ای دارد. شرکت های هواپیمایی مشهور و بین المللی مثل ایرفلوت، ایرآستانا، فلای دبی، لوفت هانزا و ترکیش ایرلاینز پروازهای منظمی را در این فرودگاه انجام می دهند.

فرودگاه آلماتی حدود ۲۵ کیلومتر با مرکز شهر فاصله دارد و می توان با استفاده از اتومبیل در مدت زمان ۳۰ دقیقه به آلماتی برسید. فرودگاه بین الملیل آلماتی یک ترمینال مسافربری برای پروازهای داخلی و خارجی دارد. این فرودگاه در سال ۲۰۱۷ حدود ۵ میلیون مسافر را از این فرودگاه جا به جا کرده است. فرودگاه آلماتی دسترسی خوبی به مرکز شهر دارد.

تاریخچه ی فرودگاه بین المللی آلمالتی

اطلاعات فرودگاه بین المللی آلماتی

نام فرودگاه بین المللی آلماتی: Almaty International Airport

کد یاتا: ALA

کد ایکائو: UAAA

نوع فرودگاه: عمومی

ارتفاع از سطح دریا: ۶۸۱ متر

وب سایت رسمی فرودگاه بین المللی آلماتی: www.alaport.com

راه های دسترسی به فرودگاه بین المللی آلماتی

برای این که راه های دسترسی به فرودگاه آلماتی را بدانید، اولین نکته این است که باید بدانید که به محض این که وارد سالن پرواز می شوید رانندگان تاکسی های شخصی و تاکسی های فرودگاه از شما می خواهند که سوار تاکسی آن ها شوید. این تاکسی ها هم امن هستند و می توانید سوار آن ها شوید ولی پیشنهاد ما این است که از تاکسی های فرودگاه استفاده نمایید تا با خیال راحت به مرکز شهر و مقصد خود بروید.

لازم است بدانید که ایستگاه تاکسی ها بیرون از ساختمان ترمینال قرار دارند و به محض این که از سالن ترمینال خارج شوید ردیف تاکسی های فرودگاه را می بینید. این تاکسی ها توسط شرکت Eko-taxi مدیریت می شوند و کاملا مشخص هستند. ارزان ترین گزینه ی حمل و نقل در فرودگاه بین المللی آلماتی استفاده از اتوبوس است. در فرودگاه آلماتی اتوبوس های مختلفی وجود دارند که مسافران را به مرکز شهر آلماتی می رسانند.

در این شهر ایستگاه های اتوبوس بسیاری وجود دارد که البته هر کدام از این ها می توانند مقصد شما باشند. علاوه بر این اتوبوس ها، اتوبوس شماره ی ۳ نیز یکی دیگر از گزینه های حمل و نقل در فرودگاه بین المللی آلماتی است و به صورت ۲۴ ساعته و هفت روز هفته کار می کند. این اتوبوس ها هر ۳۰ دقیقه یک بار مسافران را از فرودگاه به سمت مرکز شهر و بالعکس جا به جا می کنند و یکی از گزینه های خوب برای دسترسی به شهر هستند.

معرفی هتل قزاقستان آلماتی | ۴ ستاره
معرفی هتل قزاقستان آلماتی | ۴ ستاره
نکاتی که برای سفر به قزاقستان باید بدانید!
نکاتی که برای سفر به قزاقستان باید بدانید!
پرسه زدن در آلماتی
پرسه زدن در آلماتی
کلیسا جامع زنکوف در آلماتی
کلیسا جامع زنکوف در آلماتی