بلیط هواپیما

معرفی فرودگاه بین المللی بیرجند

آشنایی با فرودگاه بین المللی بیرجند | Birjand International Airport

امروز قصد داریم تا یکی از قدیمی ترین فرودگاه های ایران را برای شما معرفی نماییم، فرودگاه بین المللی بیرجند (Birjand International Airport). این فرودگاه بر حسب موقعیت استراتژیکی که دارد به عنوان فرودگاه اصلی این شهر و استان مرکزی و سومین فرودگاه کشور ساخته شده است. فرودگاه بین المللی بیرجند یکی از نخستین فرودگاه‌هایی است که در ایران تأسیس شد. در ادامه با ما در الی گشت همراه باشید تا به اتفاق هم این فرودگاه را از نظر تاریخچه، اطلاعات، ترمینال ها و در آخر راه های دسترسی و از آن را برای مسافرانش مورد بررسی قرار دهیم.

اطلاعات فرودگاه بین المللی بیرجند

تاریخچه ی فرودگاه بین المللی بیرجند

مطالب مرتبط:
سفر به شهر کویری بیرجند
قلعه بیرجند، قلعه ای که نگهبان واقعی شهر بود!

فرودگاه بین المللی بیرجند به دلیل دارا بودن موقعیت سیاسی و استراتژیکی که شهر بیرجند دارد، به عنوان سومین فرودگاه کشور شناخته می شود که در سال ۱۳۱۲ و پس از فرودگاه قلعه‌ مرغی که نخستین فرودگاه تاسیس شده در تهران است و همچنین فرودگاه بوشهر، در این شهر طراحی و ساخته شد.

مصادف با سال ۱۳۱۲ شمسی بود که از ایده ی ساخت فرودگاه بین المللی بیرجند با تلاش های یکی از نخست وزیران وقت آن زمان، به عنوان سومین فرودگاه کشور رونمایی شد و این فرودگاه تاسیس و مورد بهره ‌برداری قرار گرفت. درباره ی تاریخ این فرودگاه باید بگوییم که تا پیش از شروع جنگ جهانی دوم، مقامات سیاسی و کنسولگری‌های دو کشور انگلستان و روسیه در شهر بیرجند و در اطراف این فرودگاه مشغول فعالیت بوده ‌اند. این فرودگاه که بی شک یکی از قدیمی ترین فرودگاه های ایران است، تا به امروز به فعالیت های فرودگاهی و پروازی خود ادامه ادامه داده است و فعالیت های آن همچنان نیز برقرار است. ب

ر طبق آمار منتشره از این فرودگاه، مصادف با سال ۲۰۱۶ میلادی برابر با ۱۰۲۵ نشست و برخاست هواپیما از مقاصد مختلف در این فرودگاه انجام شد. همچنین این آمار رسمی می گویند که بیش از ۱۱۷ هزار کیلوگرم بار و در نهایت بیش از ۱ میلیون و صد هزار نفر مسافر از طریق این فرودگاه در مقاصد مختلف جا به جا شده اند.

تاریخچه ی فرودگاه بین المللی بیرجند

از جمله مشخصات فنی این فرودگاه باید بگوییم که فرودگاه بین المللی بیرجند در زمینی به مساحت و ابعاد ۲ کیلومتر در ۲ کیلومتر که در واقع چهار میلیون مترمربع می شود، از طرف دولت وقت آن زمان تهیه شد. درابتدا برای ساخت آن با طرح مسطح کردن اراضی و ایجاد یک مجموعه ی ساختمانی با دارا بودن دو اتاق فرودگاهی، فرودگاه بین المللی بیرجند احداث شد.

با توجه به اسناد موجود باید بگوییم که از تاریخ تاسیس اداره ی کل هواپیمایی کشوری در مهرماه سال ۱۳۲۷، این فرودگاه در اختیار سازمان اداره ی کل هواپیمایی کشوری قرار گرفت. در همین سال ها بود که باند خاکی شرقی و غربی ان فرودگاه به طول حدود ۱۰۰۰ متر با دارا بودن علائم فرودگاهی در دو طرف باندهای فرودگاه بین الملی بیرجند مورد ساخت و بهره برداری قرار گرفت. از مجموعه ی باند فرودگاهی و تاسیسات و تجهیزاتی که تا سال ۱۳۴۴ در این فرودگاه مورد استفاده قرار می گرفت و همچنین هواپیماهای یک موتوره ای که در آن نشست و برخاست می ‌کردند می توان گفت که این فرودگاه یکی از پیشرفته ترین فرودگاه های موجود در زمان خود در منطقه بوده است.

مصادف با سال ۱۳۴۴ شمسی بود که مشخص شد باند مذکوری که در آن زمان در فرودگاه موجود بوده و پروازها را می پذیرفته است، به طور قطع دیگر جوابگوی ترافیک هواپیماهای جدید در آینده نیست و به همین خاطر در امتداد باند قدیمی و خاکی این فرودگاه، یک باند دیگر به طول ۲۲۰۰ متر و به عرض ۴۵ متر در جهت شرقی و همچنین در جهت غربی که ۱۶ متر آن در وسط آسفالت سرد و بقیه ی عرض باند شنی بود، احداث شد.

ترمینال های فرودگاه بین المللی بیرجند

البته بعدها دو مرتبه روکش این باند آسفالت سرد شد. همچنین در راستای نوسازی و بهسازی این فرودگاه، در سال ۱۳۴۱ یک دستگاه آشیانه ی پرواز توسط ژاندارمری منطقه ی بیرجند به این مجموعه ی فرودگاهی اضافه شد که مورد استفاده هواپیماهای یک نفره قرار می گرفت. البته این مسئله گفتنی است که روند توسعه ی فرودگاه بین المللی بیرجند در سال‌‌های پس از انقلاب اسلامی نیز همچنان ادامه داشت.

مصادف با اردیبهشت ماه سال ۱۳۸۷ بود که با انجام پرواز بیرجند به مقصد مدینه ی مکرمه، فرودگاه بین المللی بیرجند به فرودگاه بین ‌المللی بیرجند ارتقا پیدا کرد. در آخرین روزهای سال ۱۳۸۹ بود که اولین پرواز از فرودگاه بین المللی بیرجند به مقصد دمشق نیز انجام شد. همچنین در تاریخ ۲۸ اردیبهش سال ۱۳۹۰ بود که اولین پرواز به مقصد بغداد از این فرودگاه انجام شد.

درحال حاضر ۱۵ پرواز در هفته و توسط ۶ شرکت هواپیمایی هما، شرکت هواپیمایی ماهان، شرکت هواپیمایی آسمان، شرکت هواپیمایی تابان ایر و شرکت هواپیمایی کیش ایر در مسیرهای بیرجند به تهران، بیرجند به مشهد، بیرجند به دمشق، و بیرجند به مدینه و بیرجند به بغداد انجام می ‌شود. هواپیماهای مورد استفاده ی این شرکت‌ ها که در این فرودگاه فرود می آیند به ترتیب عبارتند از فوکر ۱۰۰، ام دی، بوئینگ ۷۲۷، ایرباس ۳۲۰ و ایرباس ۳۰۰ و توپولوف ۱۵۴ می باشد، در این فرودگاه مورد استفاده قرار می گیرند. فاصله ی هوایی فرودگاه بین المللی بیرجند تا تهران، ۷۴۷ کیلومتر است که معادل یک ساعت و بیس و شش دقیقه پرواز می شود.

اطلاعات فرودگاه بین المللی بیرجند

نام فرودگاه بین المللی بیرجند: Birjand International Airport

کد یاتا: XBJ

کد ایکائو: OIMB

نوع فرودگاه: مسافری

ارتفاع از سطح دریا: ۱,۵۰۹ متر

ترمینال های فرودگاه: ۱ ترمینال

وب سایت رسمبی فرودگاه بین المللی بیرجند: birjand.airport.ir

معرفی فرودگاه بین المللی بیرجند

ترمینال های فرودگاه بین المللی بیرجند

فرودگاه بین المللی بیرجند تنها دارای یک ترمینال جهت استفاده ی مسافران پروازهای وروردی و خروجی از پروازهای داخلی و خارجی است. این ترمینال دارای غرفه‌‌ و فروشگاه های فرودگاهی و خرید سوغاتی، رستوران کافه تریا و همچنین و شعبه ‌‌های بانک های مختلف است.

راه های دسترسی به فرودگاه بین المللی بیرجند

با توجه به این که فرودگاه بین المللی بیرجند در بلوار فرودگاه، واقع در شمال شهر بیرجند، قرار گرفته است، بهترین و راحت ترین پیشنهاد ما برای دسترسی از این فرودگاه به مرکز شهر و یا بالعکس، استفاده از تاکسی های فرودگاه و تاکسی های گذری است زیرا شما به این صورت با راحتی هر چه تمام تر به مقصد خود خواهید رسید.

ارگ بهارستان بیرجند، بازمانده ای از دوران افشاریه
ارگ بهارستان بیرجند، بازمانده ای از دوران افشاریه
سفر به شهر کویری بیرجند
سفر به شهر کویری بیرجند
موزه میراث پهلوانی بیرجند و آشنایی با ورزش زورخانه ای
موزه میراث پهلوانی بیرجند و آشنایی با ورزش زورخانه ای
بند دره بیرجند، سدی در دل کویر ایران
بند دره بیرجند، سدی در دل کویر ایران

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code