معرفی فرودگاه بین المللی پالما د مایورکا

آشنایی با فرودگاه بین المللی پالما د مایورکا | Palma de Mallorca Airport

فرودگاه بین المللی پالما د مایورکا (Palma de Mallorca Airport) یکی از فرودگاه های کشور اسپانیا است که در شهر مایورکا قرار گرفته است. این فرودگاه بین المللی به عنوان سومین فرودگاه بزرگ کشور اسپانیا نیز به حساب می آید. در واقع پس از فرودگاه های معروف کشور اسپانیا همچون: فرودگاه مادرید باراخاس و فرودگاه بارسلونا این فرودگاه در رده ی سوم فرودگاه های معروف، بزرگ و مهم اسپانیایی قرار گرفته است. در ادامه با ما در الی گشت همراه باشید تا به اتفاق یکدیگر تاریخچه، اطلاعات، ترمینال ها و راه های دسترسی به این فرودگاه را مورد بررسی قرار دهیم.

ترمینال های فرودگاه ببین المللی پالما د مایورکا

تاریخچه ی فرودگاه بین المللی پالما د مایورکا

مطالب مرتبط:
راهنمای سفر به اسپانیا
آشنایی با جملات پرکاربرد اسپانیایی در سفر

فرودگاه بین المللی پالما د مایورکا (Palma de Mallorca Airport) در ۸ کیلومتری شهر مایورکا و در مجاورت روستای کان پاستیلا قرا گرفته است.

این فرودگاه را به عنوان فرودگاه د سن سنت خوآن (Aeroport de Son Sant Joan) نیز می شناسند.

همانطور که در مقدمه نیز اشاره کردیم این فرودگاه را به عنوان سومین فرودگاه بزرگ کشور اسپانیا نیز می شناسند.

بر طبق آمار رسمی منتشر شده از این فرودگاه در سال ۲۰۱۷، ۲۷٫۹ میلیون نفر مسافر جا به جا شده اند. این فرودگاه قطب اصلی شرکت هواپیمایی ایر اروپا (Air Europa) و فرودگاه ثانویه برای شرکت های هواپیمایی رایان ایر (Ryanair)، ایزی جت (EasyJet) و ووئلینگ (Vueling) است. بر طبق آمار در روزهای شلوغ ماه تابستان در ۲۴ ساعت شبانه روز تقریبا ۱۶۰۰ هواپیما پرواز می کنند.

راه های دسترسی به فرودگاه بین المللی پالما د مایورکا

محلی که امروزه آن را فرودگاه بین المللی پالما د مایورکا می نامند در دهه ی ۱۹۲۰ میلادی به عنوان محلی برای پرواز و فرود هلی کوپترهایی که برای اداره ی پست استفاده می شد، شناخته می شد.

در دهه ی ۱۹۳۰ میلادی برای مسیرهای پروازی سن خوآن در این مکان یک میدان پروازی و یک فرودگاه خصوصی افتتاح گشت.

در سال ۱۹۳۸ این فرودگاه به عنوان یک فرودگاه با کاربری نظامی مورد استفاده قرار گرفت. در سال ۱۹۵۴ باند فرودگاه بین المللی پالما د مایورکا را گسترش داده و آن را آسفالت نمودند.

همچنین برای تکمیل نمودن امکانات فرودگاه، تاکسی وی های جدید و پیش ساخته را به آن اضافه نمودند.

برنامه ای که فرودگاه در آن زمان برای مجهز سازی خود انجام داد باعث شد تا بیشتر قادر به خدمات رسانی به هواپیماهای ایرلاین های مختلف برای پروازهای داخلی و خارجی بیشتری باشد.

با افزایش ترافیک هوایی در این منطقه در سال ۱۹۵۸، مسئولان این فرودگاه تصمیم گرفتند که برای ارائه ی خدمات متمرکز تر و بهتر کاملا کاربری نظامی این فرودگاه را لغو نموده و کلیه ی خدمات هوایی خود را بر روی خدمات تجاری و مسافربری متمرکز سازند.

در ۷ ژوئیه ی سال ۱۹۶۰ به بعد برای این که فرودگاه بتواند خدمات خود را گسترش داده و جوابگوی ترافیک های هوایی پروازهای داخلی و بین المللی باشد تصمیم به نوسازی و به سازی گسترده گرفت تا جایی که فرودگاه جدید کاملا با فرودگاه قدیمی جایگزین گشت.

اطلاعات فرودگاه بین المللی پالما د مایورکا

در مدت خیلی کمی به مجموعه ی جدید فرودگاه پالما د مایورکا ایستگاه راه آهن جدید اضافه گشت و همچنین باند فرودگاه را افزایش دادند.

تا پایان همان سال برنامه تاسیساتی بیشتری همچون اضافه شدن ایستگاه آتش نشانی، نیروگاه، مرکز ارتباطات و مرکز اورژانس نیز اضافه گشت.

با توجه به این اقدامات در سال ۱۹۶۲ بر طبق آمار رسمی تعداد مسافرین این فرودگاه مرز ۱ میلیون نفر را رد نمود و این میزان برای اولین بار در این فرودگاه در طی یک سال حضور داشته اند.

در سال ۱۹۶۵ در این فرودگاه ترمینال جدید ساخته شد و خدمات ناوبری این فرودگاه را تا حد قابل قبولی تکمیل کرد.

تعداد مسافرهای این فرودگاه روز به روز بیشتر می شد و در سال ۱۹۶۵ مرز ۲ میلیون نفر را رد نمود.

در همین سال تصویب شد که فرودگاه دومی را به صورت موازی با باند فرودگاه بسازند. ساخت باند جدید در سال ۱۹۷۰ آغاز و در سال ۱۹۷۴ افتتاح گشت. با پیشرفته تر شدن و گسترش این فرودگاه روز به روز بر تعداد مسافرین این فرودگاه افزوده می شد تا آن جا که در سال ۱۹۸۰ این فرودگاه مرز ۷ میلیون مسافر را نیز رد نمود.

البته باید بگوییم که این تعداد مسافر در سال ۱۹۸۶ به ۱۰ میلیون نفر افزایش یافت.

این افزایش تعداد مراجعان فرودگاه باعث شد که ترمینال جدیدی در این فرودگاه ساخته شود که امروز از آن به عنوان ترمینال مرکزی یاد می شود.

آشنایی با فرودگاه بین المللی پالما د مایورکا

در این ترمینال این امکان برای مسافرین وجود دارد که هم پروازهای ورودی و هم پروازهای خروجی را انجام دهند.

در ضمن انجام مراحلی همچون بازرسی و برسی چمدان ها در این ترمینال صورت می پذیرد. ساخت این ترمینال در اواسط سال ۱۹۹۳ آغاز شد ولی در سال ۱۹۹۵ به خاطر ازدحام تعداد مسافران، همانطور که در پروسه ی ساخت قرار داشت نیز مورد استفاده قرار گرفت.

در سال ۱۹۹۵ تعداد مسافران این فرودگاه مرز ۱۵ میلیون نفر را رد کرده بود. در نهایت ترمینال جدید در سال ۱۹۹۷ افتتاح شد.

با توجه به اتفاقاتی که از سال ۲۰۰۱ به بعد همچون ۱۱ سپتامبر رخ داد این فرودگاه تعداد بسیار زیادی از مسافرین خودرا از دست داد ولی در بین بازه ی زمانی سال های ۲۰۰۲ تا ۲۰۰۷ تعداد مسافرین این فرودگاه مجددا افزایش پیدا کرد و به ۲۳٫۲ میلیون نفر رسید.

با این وجود امروزه این فرودگاه میانگین مسافری برابر با ۲۳٫۷ میلیون نفری دارد.

در نوامبر سال ۲۰۱۵ شرکت هواپیمایی ایر برلین اعلام نمود که عملیات پروازی هاب خود را که در این فرودگاه انجام می شده است را پس از ۱۰ سال تعطیل خواهد کرد و این خود تاثیر فراوانی را بر روی تعداد مسافرین این فرودگاه داشت.

به صورت میانگین این فرودگاه با ۱۷۸ هزار و ۲۵۳ پرواز به سمت مقصدهای مختلفی در جهان از جمله اسپانیا، آلمان و انگلیس یکی از دروازه های مهم جا به جای مسافر دراسپانیا به شمار می آید.

اطلاعات فرودگاه بین المللی پالما د مایورکا

نام فرودگاه بین المللی پالما د مایورکا: Palma de Mallorca Airport

کد یاتا: PMI

کد ایکائو: LEPA

نوع فرودگاه: عمومی/ نظامی

ارتفاع از سطح دریا: ۷ متر

وب سایت رسمی فرودگاه بین الملی پالما د مایورکا: www.aena.es

تاریخچه ی فرودگاه بین المللی پالما د مایورکا

ترمینال های فرودگاه ببین المللی پالما د مایورکا

این فرودگاه در واقع دارای ۴ ترمینال است که هر کدام را با حروف الفبای انگلیسی نام گذاری کرده اند. ترمینال A دارای ۲۸ دروازه و ۸ پل هوایی است.

این ترمینال برای پرواز بدون ویزای شینگن و همچنین پرواز به سمت مقاصد پروازی در انگلیس و ایرلند است. ترمینال B از همه ی ترمینال های این فرودگاه کوچک تر است.

ترمینال C یکی از ترمینال های بزرگ این فرودگاه است که در قسمت جنوبی این فرودگاه قرار گرفته است. این ترمینال دارای ۳۳ گیت و ۹ دروازه ی هوایی است.

می رسیم به ترمینال آخر این فرودگاه که دارای ۱۹ گیت و ۱۰ دروازه ی هوایی است. ترمینال D فقط برای پروازهای اروپایی مورد استفاده قرار می گیرد.

راه های دسترسی به فرودگاه بین المللی پالما د مایورکا

برای این که از این فرودگاه به مرکز شهر و یا هر مقصد دیگری که در نظر دارید عزیمت نمایید می توانید از مترو، اتوبوس و از همه در دسترس تر از تاکسی های فرودگاه و یا گذری استفاده نمایید.

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد