معرفی فرودگاه شارجه امارات

همه چیز درباره ی فرودگاه شارجه امارات

فرودگاه بین المللی شارجه، سومین فرودگاه بزرگ خاورمیانه است که مرکز بزرگ باربری های هوایی خاورمیانه بر حسب تن است. فرودگاه بین المللی شارجه، پایگاه اصلی شرکت هواپیمایی ایر عربیا است. این فرودگاه یکی از فرودگاه های اصلی و مهم کشور امارات است و در تمامی جهان شناخته شده است. بزرگ ترین ویژگی فرودگاه شارجه برای مسافران این است که اگر هواپیمای پرواز دبی موجود نبود، می توان با پرواز های فرودگاه شارجه به این شهر آمد و در عرض تنها ۳۰ دقیقه به دبی رسید. در ادامه با الی گشت همراه باشید تا به اتفاق هم فرودگاه بین المللی شارجه را بهتر بشناسیم.

نمایی از هواپیماهای فرودگاه شارجه امارات
مطالب مرتبط:
ازدحام بی سابقه گردشگران در فرودگاه دبی
معرفی فرودگاه تائویوان تایوان

فرودگاه بین المللی شارجه با ۱۵٫۲۰۰٫۰۰۰ متر مربع، فرودگاهی واقع در ۷ مایلی قسمت جنوب شرقی شارجه امارات متحده ی عربی است. همانطور که بالاتر اشاره شد، این فرودگاه در سال ۲۰۱۵ از طرف شورای بین المللی فرودگاه ها به عنوان سومین مرکز بزرگ باربری هوایی خاورمیانه شناخته شده است. مقدار باربری این فرودگاه نسبت به سال گذشته تا به الان، ۱۶٫۱ درصد افزایش داشته است. ترمینال مسافربری این فرودگاه ۱۲۵هزار متر مربع مساحت دارد. البته درباره ی تاریخ شروع به کار این فرودگاه این گفتنی است که این فرودگاه در روز ۱ ژانویه سال ۱۹۷۷ افتتاح شد و جایگزینی برای فرودگاه آر ای اف شارجه شد. فرودگاه آر ای اف شارجه در سال ۱۹۳۲ افتتاح شده بود و از نظر کارایی دیگر برای شهر شارجه کارآمد نبود و این شهر به فرودگاهی مجهزتر و مدرن تر احتیاج داشت.  فرودگاه شارجه امارات به عنوان اولین فرودگاه در امارات متحده عربی و شورای همکاری کشورهای عربی حوزه خلیج فارس و همچنین برای استفاده ی امپریال ایرویز بوده است.

سالن انتظار فرودگاه شارجه

امکانات فرودگاه شارجه

این فرودگاه در ارتفاع ۳۵ متری از سطح دریا قرار گرفته است. این فرودگاه یک باند تعیین شده ۱۲٫۳۰ سانتی متری با سطح آسفالتی به اندازهی ۱۳۳۲۰ فوتی دارد. فرودگاه شارجه امارات در فاصله ی ۱۵ کیلومتری و به دور از دبی است. این فرودگاه از سال ۱۹۳۲ از طریق فرودگاه بین المللی شارجه برای خدمات ترافیکی منطقه ای و مقاصد بین المللی کشور امارات انجام می شود. امروزه این فرودگاه با قبول بسیاری از پروازهای بین المللی و خطوط هوایی منطقه رشد پیدا کرده است. این فرودگاه از سال ۲۰۰۳، مرکز رسمی پرواز ایرعربیا و خطوط هوایی ارزان قیمت در خاورمیانه است که به جرات می توان گفت به مناطق جدید و بکر با شعاع پروازی ۵ ساعت شده است. فرودگاه بین المللی شارجه، دارای خدمات مدرن، راحت و فعالی است که آماده ی خدمت رسانی به مسافرانی است که در این فرودگاه رفت و آمد می کنند. بین راهروی ورودی و خروجی فرودگاه بین المللی شارجه تنها ۲۰ دقیقه می باشد. امروزه این فرودگاه پرواز های بسیاری را از پرواز های بین المللی مهم را در خود دارد. فاصله ی این فرودگاه از مرکز شهر شارجه ۱۰ کیلومتر و از دبی ۱۵ کیلومتر است. از طرف شهرهای عجمان، ام القوین، راس الخیمه و فجیره نیز می توان به این فرودگاه با فاصله ای مناسب، عزیمت کرد. این فرودگاه با دسترسی به بنادر اصلی خلیج با جاده های مستقیم و به بندر شارجه را نیز فراهم می کند. همچنین این فرودگاه به دیگر شهرها و ایالات امارات نیز متصل است.

فرودگاه شارجه امارات

تصادفات و حوادث

  • در ۱۵ دسامبر سال ۱۹۹۷، یک هواپیما از تاجیک ایر از نوع توپولف به شماره ی پرواز ۳۱۸۳ در نزدیکی باند فرود SHJ سقوط مهیبی کرد. در ۱۳ کیلومتری شارجه هواپیما به زمین برخورد کرد . از ۸۶ سرنشین آن، ۸۵ نفر کشته شدند. از ۷ خدمه ی این پرواز، تنها ۱ نفر زنده ماند.
  • پرواز ۷۱۷۰ کیش ایر، در ۱۰ فوریه ۲۰۰۴ توسط یک فوکر ۵۰ در نزدیکی باند فرود، سقوط کرد و از ۴۶ سرنشین ان، ۴۳ نفر کشته شدند. از این ۴۳ نفر، ۳ نفر خدمه و ۴۰ نفر مسافر بوده اند.
  • در ۷ نوامبر سال۲۰۰۴ هواپیمای باربری بوئینگ ۲۳۰-۷۴۷ به دلیل سقوطش در زمان تیک آف با باند پروازبه علت این که محیط کافی نداشته است هواپیمایش آسیب دید. هیچ یک از ۴ خدمه ی این پرواز مجروح نشدند. این تیک آف یا همان پرواز این هواپیما، پس از گزارش دود از برج و شنیدن صدای انفجار بلندی که در کابین خلبان به وجود آمد، سریعا سقوط کرد و از ضررهای بیشتر به وسیله ی سقوطش جلوگیری شد.
  • در تاریخ ۲۱ اکتبر سال ۲۰۰۹، پرواز شماره ی ۲۲۴۱ عزه ترانسپورت، که توسط یک بوئینگ ۳۲۰-۷۰۷ کنترل می شد، هنگام تیک آف و یا همان پرواز سقوط کرد. این پرواز فقط جنبه ی حمل بار داشته است و علاوه بر نابود شدن محموله اش، همه ی ۶ خدمه آن کشته شدند.
پروازهای فرودگاه شارجه امارات

بیشتر درباره ی فرودگاه شارجه بدانید

  • پرواز ۴۸۳ شرکت هواپیمایی ایرعربیا که در این فرودگاه انجام شد، مقصدش به احمدآباد اولین پروازی بوده است که از فرودگاه شارجه در ساعت ۱۲:۳۵ صبح به پرواز در امده است. پس از این پرواز، پرواز شماره ی ۹۶۷ شرکت هواپیمایی اجیپت ایر اکسپرس به قاهره در ساعت ۱۲:۳۵ صبح به حرکت درآمده بوده است. در حالی که پرواز شماره ی ۶۵۵ شرکت هواپیمایی ایرعربیا به خارطوم آخرین پروازی است که از فرودگاه شارجه در ۱۱:۵۰ صبح آن روز پرواز کرد.
  • هماننطور که بالاتر اشاره کردیم فرودگاه بین المللی شارجه، در سال ۱۹۷۷ ساخته شد. کد یاتا (IATA) برای فرودگاه بین المللی شارجه SHJ است. برنامه ی کاربردی Cleartrip اطلاعاتی در رابطه با نام شرکت های هواپیمایی مختلف که برای فرودگاه شارجه کار می کنند می تواند به شما ارائه دهد. همچنین فهرستی از مسیرهای مناسب و خوب داخلی و بین‌المللی این فرودگاه از شارجه را برای شما فراهم می کند.
  • شرکت های هواپیمایی داخلی و بین ‌المللی مختلفی در سراسر جهان وجود دارند که برای فرودگاه بین المللی شارجه کار می کنند. در میان این ایرلاین های مختلف، شرکت های هواپیمایی که بیشتر کار می کنند و از همه مشهور تر هستند؛ شرکت های هواپیمایی ایرعربیا، اجیپت ایر اکسپرس (Egyptair Express)، قطر ایرویز (Qatar Airways) و فلای ناس (FlyNas) هستند. علاوه بر این شرکت های هواپیمایی، محبوب ترین پرواز ها در فرودگاه بین المللی شارجه،  از شارجه به دوحه و شارجه به قاهره به ترتیب با ۴۲ و ۲۳ پرواز در هفته است.

شماره تماس: +۹۷۱ ۶ ۵۵۸ ۱۱۱۱

آدرس:  شارجه – امارات متحده عربی

دبی و دیدنی هایی بی‌شمار
دبی و دیدنی هایی بی‌شمار
معرفی هتل مدیا وان دبی | ۴ ستاره
معرفی هتل مدیا وان دبی | ۴ ستاره
فصل حراجی در دبی چه زمانی است؟
فصل حراجی در دبی چه زمانی است؟
رستوران های خوشمزه هتل آتلانتیس در دبی
رستوران های خوشمزه هتل آتلانتیس در دبی

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code