معرفی فرودگاه یوتاپائو تایلند

آشنایی با فرودگاه یوتاپائو تایلند | U-Tapao International Airport

فرودگاه یوتاپائو (U-Tapao International Airport) فرودگاهی در رایونگ پاتایا در کشور تایلند است که دسترسی راحت و امکانات فراوانی را برای این ناحیه از تایلند فراهم می آورد. فرودگاه بین المللی یوتاپائو تایلند یک فرودگاه نظامی بوده که به عنوان فرودگاهی بین المللی نیز فعال است. در سفر به کشور تایلند می توانید به راحتی از فرودگاه سووارنابومی بانکوک به این فرودگاه یا برعکس پرواز بگیرید. در مجله اینترنتی الی گشت این بار به معرفی فرودگاه یوتاپائو تایلند می پردازیم تا اگر برای تعطیلات فصل سرد، قصد سفر به تایلند را دارید، بتوانید به راحتی با اولین مقصدهای تایلند که به آن ها قدم می گذارید، آشنا شوید.

فرودگاه یوتاپائو تایلند

تاریخچه ی فرودگاه یوتاپائو

مطالب مرتبط:
چطور از فرودگاه پاتایا به مرکز شهر برویم؟
معرفی فرودگاه کوه سامویی در تایلند
معرفی فرودگاه بین المللی کرابی تایلند

فرودگاه یوتاپائو را که در زبان بومی به این شکل (ท่าอากาศยานนานาชาติอู่ตะเภา) نوشته و خوانده می شود، به دلیل افزایش تقاضا برای پروازهای بین المللی پس از ساخت تبدیل به فرودگاهی بین المللی شد. این فرودگاه، هر چند ابتدا به عنوان فرودگاهی نظامی تاسیس شده است اما به عنوان فرودگاهی عمومی نیز به فعالیت خود ادامه می دهد. به دلیل شلوغی بیش از حد دو فرودگاه بین المللی بانکوک، مقامات تایلند به دنبال انتقال بسیاری از پروازها از آن ها به فرودگاه یوتاپائو تایلند هستند.

بر طبق آمار در سال ۲۰۱۵ حدود ۱۷۰ هزار نفر مسافر و در سال ۲۰۱۶ نزدیک به ۷۱۰ هزار مسافر از این فرودگاه استفاده کردند. این رقم در سال ۲۰۱۷ بسیار بیشتر شده و به ۱ میلیون و ۲۰۰ هزار نفر رسیده است. این آمار و ارقام فرودگاه یوتاپائو تایلند را به سریع ترین فرودگاه رو به رشد در جهان تبدیل کرده است.

بیشتر پروازهای این فرودگاه از کشور چین و پروازهای ایرآسیا بوده و ترمینال ۲ این فرودگاه پس از تکمیل به گسترش آن کمک خواهد کرد. یعنی پس از تکمیل ساخت ترمینال ۲، این فرودگاه می تواند گنجایش حدود ۳ میلیون نفر را به طور همزمان داشته باشد. باند دوم این فرودگاه به طول ۳۵۰۰ متری در آن در حال ساخت است تا هواپیمای ایرباس A380 نیز بتواند در این فرودگاه فرود بیاید.

فرودگاه بین المللی یوتاپائو تایلند

موقعیت فرودگاه یوتاپائو

این فرودگاه در شرقی ترین استان پاتایا در خلیج پاتایا به نام رایونگ Rayong، در ناحیه بن چانگ Ban Chang و در ۱۴۰ کیلومتری جنوب شرقی بانکوک قرار گرفته است. در مقابل دو فرودگاه دیگر بانکوک که بسیار شلوغ هستند، اگر مقصد خود را این فرودگاه انتخاب کنید، با جمعیت شلوغ فرودگاه های بانکوک روبه رو نشده و ابتدا می توانید وارد شهر پاتایا شوید و بازدید از جاذبه های پاتایا را در ابتدای سفر خود قرار دهید. از شهر پاتایا تا فرودگاه حدود ۴۵ تا ۵۰ دقیقه رانندگی دارید. بنابراین در بیشتر تورهای اجرایی به تایلند و شهر پاتایا فرودگاه یوتاپائو به عنوان مقصد ورودی در نظر گرفته می شود. این فرودگاه به شهرهایی مانند دوحه، کوالالامپور، پوکت، شانگهای، شنزن، لندن، منچستر و بسیاری از دیگر کشورها پرواز مستقیم دارد. برای آشنایی بیشتر می توانید به مطلب زیر مراجعه کنید:

معرفی فرودگاه بین المللی پاتایا در تایلند

 

فرودگاه یوتاپائو و خدمات آن

اطلاعات معرفی فرودگاه یوتاپائو

نام انگلیسی معرفی فرودگاه یوتاپائو: U-Tapao International Airport

کد یاتا: UTP

کد ایکائو: VTBU

نوع فرودگاه: همگانی و نظامی

ارتفاع از سطح دریا: ۱۳ متر بالاتر از سطح دریا

وب سایت رسمی معرفی فرودگاه یوتاپائو: utapao.com
فرودگاه یوتاپائو تایلند-امکانات

امکانات معرفی فرودگاه یوتاپائو

فرودگاه یوتاپائو تایلند دو ساختمان ترمینال دارد که پروازهای بین المللی و محلی در آن ها اجرا می شود. ترمینال اصلی، ترمینال شماره ۱ است که ۳۰۰۰ متر مربع مساحت داشته و گنجایش ۴۰۰ مسافر را به طور همزمان دارد. به دلیل اینکه این ترمینال گنجایش اکثر پروازها مخصوصا پروازهای ایرآسیا را نداشت در سال ۲۰۱۷ ترمینال دوم ساخته شد. مساحت ترمینال دوم ۲۰۰۰۰ متر مربع بوده و گنجایش ۱ هزار و ۲۰۰ نفر مسافر را به طور همزمان دارد. با این حساب این ترمینال سالانه ظرفیتی معادل ۳ میلیون مسافر را داشته و برای توسعه آن راهکارهای دیگری نیز مانند ساخت باند دوم در نظر گرفته شده است.

اگر چه این فرودگاه به بزرگی دو فرودگاه بین المللی دیگر در بانکوک نیست اما در آن می توانید خدمات و امکانات راضی کننده ای را پیدا کنید. برخی از این ویژگی ها شامل یک استراحتگاه مرکزی، میز اطلاعات در مورد مراقبت های پزشکی، گم شده ها و اموال پیدا شده، خدمات گمرکی و مبادلات مالی است. دیگر امکانات در زیر نام برده می شود:

  • امکانات کامل پارکینگ با خدمات بلند مدت و کوتاه مدت
  • کافی شاپ و رستوران های متعدد
  • کافی نت
امکانات فرودگاه یوتاپائو تایلند

راه دسترسی به فرودگاه یوتاپائو

اگر برای بار اول است که به این فرودگاه سفر می کنید، رفت و آمد و دسترسی ها را در این فرودگاه بسیار راحت یافت خواهید کرد. دسترسی به فرودگاه یوتاپائو تایلند آسان است چرا که بسیاری از سرویس های حمل و نقل عمومی به این فرودگاه سرویس رفت و آمد دارند. صرف نظر از شهری که در آن هستید، می توانید با استفاده از خدمات حمل و نقل عمومی آن شهر خود را به فرودگاه یوتاپو تایلند برسانید. اگر می خواهید از پاتایا به فرودگاه یوتاپائو بروید می توانید در جشنواره مرکزی مینی بوس سوار شوید. اگر در بانکوک هستید، می توانید اتوبوس های تهویه مطبوع مستقر در ترمینال اتوبوسی شرقی را سوار شوید. همچنین تاکسی ها، تاکسی های خصوصی، تاکسی های کوچک و ون هایی هستند که از شهرهای دیگر به فرودگاه حرکت می کنند.

اگر در فرودگاه باشید به چند روش می توانید خود را به مقصد بعدی خود یعنی هتل و محل اقامت برسانید. از این فرودگاه می توانید تاکسی شخصی یا ماشین کرایه ای بگیرید. با این حال بسیاری از هتل ها، امکانات ترانسفر فرودگاهی را در اینجا برایتان فراهم می آورند. پس حتما از هتل خود راجع به چنین امکاناتی پرس و جو کنید.

همچنین در انتهای فرودگاه، ایستگاه تاکسی و اتوبوس قرار دارد که می تواند شما را به مقصد بعدیتان هدایت کند.

راه دسترسی به فرودگاه بین المللی پاتایا

نکات مربوط به فرودگاه

  • به دلیل اینکه این فرودگاه، به نوعی فرودگاه نظامی هم محسوب می شود، پس نباید از دیدن افراد نظامی متعدد در آن تعجب کنید یا نگران شوید.
  • در هنگام فرود یا پرواز در هواپیما، در این فرودگاه نباید به هیچ عنوان عکس بگیرید.
  • برای دریافت بهترین خدمات از به همراه داشتن تمام مدارک پرواز و سفر خود مطمئن شوید.
  • از تمام وسایلی که به همراه دارید، خاطر جمع باشید تا با مقامات و امنیت این فرودگاه به مشکلی برخورد نکنید.

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد