معرفی شرکت هواپیماسازی بوئینگ

آشنایی با شرکت هواپیماسازی بوئینگ | Boeing

امروز می خواهیم درباره ی یکی از شرکت های بزرگ هواپیماسازی جهان و اصلی ترین رقیب شرکت هواپیماسازی ایرباس را برای شما معرفی نماییم، شرکت هواپیما سازی بوئینگ (Boeing). این شرکت به همراه ایرباس یکی از عوامل تحول صنایع هواپیمایی جهان شدند. در ادامه با ما در الی گشت همراه شوید تا به اتفاق یکدیگر تاریخچه، فعالیت ها و محصولات این شرکت هواپیماسازی را به اتفاق یکدیگر بررسی نماییم.

هواپیماسازی

تاریخچه ی شرکت هواپیماسازی بوئینگ

مطالب مرتبط:
بازدید از بزرگ ترین ساختمان دنیا: کارخانه هواپیماسازی بوئینگ
چرا بوئینگ ۷۴۷ محبوب ترین هواپیمای تاریخ است؟

شرکت هواپیماسازی بوئینگ که تحت نام شرکت هوا و فضا و صنایع هوایی بوئینگ فعالیت می نماید در سال ۱۹۱۶ توسط شخصی به نام ویلیام بوئینگ تاسیس شد.

شرکت هواپیما سازی بوئینگ در طول سال‌های سال، فعالیت خود در ساخت هواپیماهای مختلف چه در حوزه ی مسافری و چه در حوزه های دیگر را به بازارهای جهانی و فن آوری ارائه نمود.

این شرکت از سوی دیگر با خرید و ادغام بسیاری از شرکت های هواپیمایی دیگر همچون مک دانل داگلاس و همچنین خرید شرکت های هواگرد ساز تبدیل به یکی از بزرگ ترین شرکت های هواپیماسازی جهان شده است.

شرکت هواپیماسازی بوئینگ یکی از بزرگ ترین شرکت های حوزه ی فن آوری هوا و فضا در جهان است و توانست در سال ۲۰۱۱ در مقام دومین تولید کننده ی بزرگ تجهیزات دفاعی جهان دردنیا شناخته شد.

یکی دیگر از افتخاراتی که شرکت هواپیمایی بوئینگ دارد این است که به عنوان بزرگ ترین صادرکننده ی کالا و خدمات هواپیمایی و در کل حوزه ی هوایی در قاره ی آمریکا و جهان می باشد. سهام شرکت هواپیمایی بوئینگ در بزرگ ترین بازارهای بورس جهان در بالاترین حد ممکن معامله می گردد.

شرکت بوئینگ به عنوان بخشی از میانگین صنعتی بسیاری از شرکت های معروف بزرگ جهان که در زمینه ی هوایی فعالیت می نمایند نیز به ‌شمار می ‌آید.

تاریخچه ی شرکت هواپیماسازی بوئینگ

کمی بالاتر گفتیم که شرکت بوئینگ با خرید شرکت هواپیماسازی مک دانل داگلاس تبدیل به یکی از بزرگ ترن شرکت های هواپیمایی جهان شد.

این اتفاق در سال ۱۹۹۷ افتاد. از سال ۲۰۰۱ به بعد دفتر شرکت هواپیماسازی بوئینگ به شهر شیکاگو منتقل شده است.

شرکت هواپیماسازی بوئینگ از نظر چارت سازمانی خود به ۴ قسمت مختلف تقسیم شده است. گفتنی است که این ۴ بخش که عبارتند از بوئینگ کپیتال،هواپیماهای تجاری، حفاظت و خدمات اشتراکی، توسط  شرکت هایی که تابعیت بوئینگ را دارند، هدایت و مدیریت می گردد.

حال کمی به این می پردازیم که بوئینگ درابتدا با چه انگیزه ای و چگونه افتتاح گشت. آقای ویلیام بوئینگ در مارس سال ۱۹۱۰ شرکت گرین وود تیمبر را تأسیس کرد و برای توسعه ی آن در ۲  سال بعد سهام شرکتی به نام شیپ یارد را خریداری نمود.

همه ی این کارها تنها مقدمه ی این بود که بتواند به مرور زمان مقدمات تهیه و ساخت یک شرکت و کارخانه ی هواپیماسازی را به وجود آورد و به همین خاطر کم کم پایه های ساخت و تاسیس بوئینگ گذاشته شود.

البته شاید برایتان جاللب باشد تا بدانید که بوئینگ در ابتدا علاقه مند بود تا تجارتی بزرگ در زمینه ی کارخانه ی الوار و چوب داشته باشد.

بوئینگ

در این راه اطلاعات بسیار مفیدی نیز کسب کرده بود اما در نهایت او با ارائه ی طرح هایی بسیار در زمینه ی مونتاژ و سرهم بندی و همچنین ساخت هواپیما او را مجاب کرد تا شانس خود را در زمینه ی احداث یکی از مهم ترین کارخانه های ساخت هواپیمای دنیا سازد.

او نمی دانست که کارخانه ی کوچکش در آینده ای دور تبدیل به یکی از مهم ترین و بزرگ ترین کارخانه های ساخت هواپیمای جهان می گردد.

بالاخره شرکت بوئینگ دقیقا مصادف با تاریخ ۱۵ ژوئیه ی سال ۱۹۱۶ با سرمایه ای چندین هزار دلاری تاسیس شد و اولین هواپیمایش را با طولی کمتر از ۸ متر که تنها ۹۰۰ پا ارتفاع می گرفت را روانه ی بازار ساخت.

شاید برایتان جالب باشد که بدانید شرکت بوئینگ در ابتدا پسفیک نام داشت و بعدها به نام موسسش تغییر نام داد. بوئینگ در ابتدا برای حمل بار و نامه ها پستی هواپیما تولید می کرد که این هواپیماها مدل C نام داشتند.

اولین هواپیمای مدل تجاری بوئینگ که روانه ی بازار شد B1 نام داشت. در سال های بعدی فعالیت بوئینگ این شرکت راه پیشرفت را نه تنها در ارائه ی هواپماهای گوناگون بلکه در زمینه ی ارائه ی خدمات نوین و تکنولوژی های جدیدتر باز نمود.

روند خریداری شرکت های هواپیمایی توسط بوئینگ از سال ۹۲۹ با خرید چند شرکت بزرگ اما در حال ورشکستگی بزرگ همچون: یونایتد ایر ترانسپورت، همیلتو استاندارد، ووت و پرت اند ویتنی آغاز نمود.

هواپیماسازی بوئینگ

شرکت هواپیماسازی بوئینگ در جاده ی پیشرفت و تاسیس قرار داشت و ویلیام بوئینگ نیز این روند را هدایت می نمود اما در سال ۱۹۳۴ با تصویب قانونی جدید در شرکت و همزمان با شکوفایی شرکت، آقای بوئینگ سهام خود را فروخت و از شرکت به عنوان رئیس مجموعه کناره گیری کرد اما تا آخر عمر خود به عنوان مشاور در این شرکت فعالیت نمود.

بوئینگ در تمام این سال ها فعالیتی فوق العاده داشت اما زمانی این شرکت بر سر زبان ها افتاد که هواپیمای مسافربری بوئینگ ۳۰۷ را ساخت و به معنایی واقعی انقلابی بزرگ و عظیم در صنعت هواپیماسازی به راه انداخت.

در سال ۱۹۵۷ نیز اولین هواپیمای مجهز مسافربری خود به نام بوئینگ ۷۰۷ معروف خود را وارد بازار جهانی نمود و مجموعه ی موفقیت های سریالی خود را تکمیل نمود.

اما بوئینگ تنها به ساخت همین هواپیماها راضی نشد و پس از ۷۰۷ هواپیمایی های بوئینگ ۷۲۷، بوئینگ۷۳۷ و در نهایت بوئینگ ۷۴۷ را به بازار حمل و نقل هوایی در جهان ارائه نمود.

بوئینگ در این سال ها به گسترش فعالیت های خود پرداخت و با سازمان هوا و فضای ناسا وارد مشارکت و همکاری شد.

شرکت هواپیماسازی بوئینگ

در طی سال های ۱۹۷۴ به بعد شرکت هواپیماسازی بوئینگ پس از همکاری با ناسا و ساخت مشترک سفینه ی فضایی آپولو و مارینر ۱۰، در سال ۱۹۹۰ با ساخت و ارائه ی هواپیمای بوئینگ ۷۳۷ و با فروش ۲ هزار فروند از این هواپیما تبدیل به یکی از پر فروش ترین هواپیماهای جهان شد. مدیرعامل فعلی شرکت بوئینگ، فردی به نام جیمز مک ‌نرنی است و از سال ۲۰۰۱ به عنوان عضو هیئت مدیره و از سال ۲۰۰۵ به عنوان مدیرعامل بوئینگ، مشغول به کار شده است.

جدیدترین محصول شرکت هواپیماسازی بوئینگ بوئینگ ۷۳۷ مکس (Boeing 737 Max) است که اولین پرواز آزمایشی خود را به مقصد فرودگاه مخصوص صحرائی بوئینگ پروازی ۲ ساعت و ۴۷ دقیقه ای انجام داد.

سفری آرام و بی دغدغه با اپلیکیشن FlyFeet
سفری آرام و بی دغدغه با اپلیکیشن FlyFeet
۲۰۱۷ بی خطرترین سال در سوانح هوایی بود؛ اما مرگبارترین سال کی بوده است؟
۲۰۱۷ بی خطرترین سال در سوانح هوایی بود؛ اما مرگبارترین سال کی بوده است؟
آفر استثنایی الی گشت: کد تخفیف ۱۰ درصدی روی تمامی محصولات
آفر استثنایی الی گشت: کد تخفیف ۱۰ درصدی روی تمامی محصولات
معرفی فرودگاه چمپینو در رم
معرفی فرودگاه چمپینو در رم

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code