معرفی شرکت هواپیمایی ایر صربیا

آشنایی با شرکت هواپیمایی ایر صربیا | Air SERBIA

امروز می خواهیم یکی از شرکت های قدیمی و ریشه دار هواپیمایی در کشور صربستان را مورد بررسی قرار دهیم، شرکت هواپیمایی ایر صربیا (Air SERBIA) که تا ۵ سال پیش نام دیگری داشت. در ادامه با ما در الی گشت همراه باشید تا به اتفاق هم تاریخچه، اطلاعات، کلاس های پروازی و اطلاعات و قوانین ضروری این ایرلاین برای مسافرانش را به اتفاق یکدیگر مورد بررسی قرار دهیم.

هواپیمایی ایر صربیا

تاریخچه ی شرکت هواپیمایی ایر صربیا

مطالب مرتبط:
راهنمای سفر به بلگراد، صربستان
معروف ترین غذاهای صربستان

شرکت هواپیمایی ایر صربیا که به زبان صربستانی Ер Србија نوشته می شود و ار ایستریا خوانده می شود، در سال ۱۹۲۷ در شهر بلگراد، پایتخت کشور صربستان تاسیس شد. در حال حاضر نیز دفتر مرکزی این شرکت هواپیمای در بلگراد قرار دارد. همانطور که اشاره نمودیم این شرکت تحت تابعیت پرچم کشور صربستان است. مرکز و قطب اصلی این ایرلاین، فرودگاه بین المللی بلگراد نیکولا تسلا (Belgrade Nikola Tesla Airpor) می باشد. این شرت هواپیمایی در ابتدا نام دیگری داشت.

در واقع این شرکت از سال ۱۹۲۷ تا ۲۰۱۳ یعنی به مدت ۸۰ سال، با نام ایروپات (Aeroput) فعالیت می کرده است و همانطور که گفتیم از اکتبر سال ۲۰۱۳ به بعد با نام ایر صربیا خدمات پروازی خود را ادامه داده است.

در سال ۲۰۱۶ این شرکت به عنوان چهارمین شرکت بزرگ هواپیمایی در زمینه ی حمل و نقل هوایی و زمینی در منطقه ی اروپای مرکزی و همچنین اروپای شرقی شناخته شد. این شرکت از زمانی که تغییر نام داد، تا مدتی با نام شرکت هواپیمایی جت ایر ویز (Jat Airways) فعالیت می نمود. این شرکت در سال ۱۹۴۸ به عنوان خطوط هوایی ملی صربستان به جای شرکت هواپیمایی یوگوسلاوی سابق (Jugoslavenski Aerotransport)، شناخته شد.

مهمانداران ایر صربیا

البته لازم به ذکر است که بعد از فروپاشی یوگوسلاوی سابق شرکت های هواپیمایی دیگری نیز به وجود آمد. سرآمد این ایرلاین های تازه تاسیس، شرکت هواپیمایی ایر صربیا کشور صربستان است. در تاریخ ۲۹ فوریه ی سال ۱۹۹۲، سهام شرکت هواپیمایی ایر صربیا در بازار سهام عمومی عرضه گشت و به این ترتیب مالکیت این شرکت از حالت خصوصی به صورت عمومی درآمد.

البته این نکته درباره ی این بخش از سال های فعالیت این ایرلاین لازم به ذکر است که، در سال ۲۰۰۳ این شرکت نام خود را به نام جت ایر ویز (Jat Airways) تغییر داد و به مدت ۱۰ سال در زمینه ی حمل و نقل هوایی با این نام، فعالیت می نمود.

در ادامه این ایرلاین به علت قدیمی و به اصطلاح پیر بودن بیشتر هواپیماهایش و همچنین کمبود سرمایه ی مالی، پس از گذشت سال ها از فعالیت خود، رکود سرمایه ی مالی خود را ثبت نمود. پس از این اتفاق، دولت صربستان به صورت عملی برای ارائه و عمل به برنامه ای استراتژیک برای گذر این شرکت از این شرایط وارد عمل شد.

شرکت هواپیمایی ایر صربیا

در پی همین مسئله در تاریخ ۱ آگوست سال ۲۰۱۳، شرکت هواپیمایی Jat Airways با شرکت هواپیمایی اتحاد (Etihad Airways) در پی یک توافقنامه با یکدیگر وارد مشارکت استراتژیک شدند.

در طی این توافقنامه شرکت هواپیمایی اتحاد، ۴۹ درصد از سهام این شرکت هواپیمایی را به دست آورد. همچنین این شرکت طی یکی از بندهای این توافقنامه توانست حق مدیریت این ایرلاین را برای مدت ۵ سال به دست آورد.

بر اساس این توافقنامه، کشور صربستان و ایر صربیا ۵۱ درصد از سهام این شرکت را همچنان حفظ نمودند. با این توافقنامه، شرکت هواپیمایی Jat Airways در حال حفظ و احیای خود بود. Jat Airways در اوت همان سال، نام خود را به نام فعلی ایر صربیا تغییر داد. این شرکت در تاریخ ۲۶ اکتبر سال ۲۰۱۳، با نام جدید خود اولین پروازش از بلگراد به مقصد ابوظبی کشور امارات را آغاز نمود.

ایر صربیا

این شرکت در تاریخ ۲۳ ژوئن سال ۲۰۱۶ برنامه ی پروازهای بدون توقف خود را از بلگراد به نیویورک که با هواپیمای ایرباس A330-200 انجام می شدند را به اتحاد جت ایرویز (Etihad Jet Airways) اجاره داد.

البته این نکته را نباید چشم پوشی نماییم که اولین پرواز طولانی و بدون توقف این ایرلاین در سال های قبل یعنی از زمانی که این شرکت عضوی از شرکت هواپیمایی یوگوسلاوی بوده است انجام می شده اما با رسیدن سال ۱۹۹۲ و تغییر نام این ایرلاین به نام JAT و یا همان Jat Airways، تمامی پروازهای طولانی مدت این شرکت از جمله همین پرواز، متوقف شد.

مدیریت هیئت مدیره ی ایر صربیا در حال حاضر با دانکن نامسمیت است و نظارت کلی بر امور از طرف این فرد صورت می گیرد. قابل ذکر است که شرکت هواپیمایی ایر صربا در سال ۲۰۰۲، سرویس حمل و نقل زمینی خود را نیز تاسیس نمود.

آشنایی با شرکت هواپیمایی ایر صربیا

سرویس زمینی این شرکت اقدام به ارائه ی خدماتی همچون:  حمل مسافران، حمل بار، محموله ها و پست می نماید. تا به الان این سرویس سالانه به بیش از  میلیون مسافر خدمات زمینی ارائه نموده است.

از جمله خدمات دیگری که شرکت هواپیمایی ایر صربیا ارائه می نماید می توان به کترینگ اختصاصی این شرکت اشاره نمود که اقدام به ارائه ی بهترین غذاهای هواپیمایی برای این شرکت می نماید.

این کترینگ علاوه بر ایر صربیا برای دیگر شرکت های هواپیمایی و حمل و نقل در بلگراد نیز خدمات ارائه می نماید. این کترینگ در سال ۱۹۶۷ تاسیس شد و از سال ۲۰۰۵ به عنوان یک شرکت مستقل فعالیت نمود اما در اوایل سال ۲۰۱۴، مجددا به یکی از اعضای تشکیل دهنده ی ایر صربیا تبدیل گشت.

اپلیکیشن ایر صربیا

اطلاعات شرکت هواپیمایی ایر صربیا

نام شرکت هواپیمایی ایر صربیا: Air SERBIA

کد یاتا: JU

کد ایکائو: ASL

وب سایت رسمی شرکت هواپیمایی ایر صربیا: www.airserbia.com

کلاس های پروازی شرکت هواپیمایی ایر صربا

کلاس های پروازی شرکت هواپیمایی ایر صربا

اکونومی کلاس: سرویس این شرکت هواپیمایی در این کلاس پروازی را در بلگراد، آمستردام، بیروت، بخارست، دوسلدورف، لندن، پراگ، مسکو، آتن، وین، رم، میلان، فرانکفوت و چندین مقصد دیگر ارائه می شود.

اگر پرواز شما در مسیرهای طولانی همچون نیویورک باشد، می توانید ۲ چمدان ۳۲ کیلوگرمی را با خود حمل نمایید. مسافرین این پرواز می توانند در هنگام خرید بلیط هواپیمای خود، خدمات و سرویس های اضافه ای که در هنگام پرواز نیاز دارند را انتخاب نموده و هزینه ی آن را بپردازند.

بیزینس کلاس: در بیزینس کلاس ایر صربیا مسافرین این ایرلاین می توانند فضای استراحت و کار را با هم داشته باشند. در پروازهای بالای ۸۰ دقیقه ی این ایرلاین غذای مسافرین به صورت مجانی حساب می شود.

سرگرمی های حین پرواز نیز عبارتند از: فیلم های روز جهان، ۲۰ شبکه ی تلویزیونی بین المللی، بازی های ویدئویی، اینترنت، … و بسیاری از سرگرمی های دیگر.

غذای ایر صربیا

اطلاعات ضروری برای مسافرین شرکت هواپیمایی ایر صربیا

  • چک این پرواز خود را تا ۲۴ ساعت قبل از پرواز نهایی نمایید.
  • اپلیکیشن همراه این ایرلاین را بر روی گوشی های خود نصب نمایید و به صورت آنلاین امور پرواز خود را مدیریت نمایید.

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد