معرفی فرودگاه بین المللی اسخیپول آمستردام

فرودگاه بین المللی اسخیپول آمستردام | Schiphol Amsterdam Airport

در سال ۱۹۱۶ در زمینی  کشاورزی که در منطقه ی هارلمیر (Haarlemmermeer) قرار گرفته بود، پایه های بنا گذاشتن یکی از قدیمی ترین فرودگاه های جهان گذاشته شد. فرودگاهی با ۱۰۰ سال قدمت، فرودگاه بین المللی اسخیپول (Schiphol) آمستردام. در سال های اخیر این فرودگاه به عنوان یکی از ۳ فرودگاه برتر جهان و اروپا و کشور هلند شناخته شده است. در ادامه با ما در الی گشت همراه باشید تا به اتفاق هم با فرودگاه اسخیپول آمستردام آشنا شویم.

معرفی فرودگاه بین المللی اسخیپول آمستردام

تاریخچه و اطلاعات فرودگاه اسخیپول آمستردام

مطالب مرتبط:
هزینه سفر به آمستردام هلند
راهنمای سفر به هلند

فرودگاه اسخیپول آمستردام یک فرودگاه همگانی و مسافربری است که در جنوب غربی آمستردام، پایتخت هلند قرار گرفته است. این فرودگاه یکی از پر رفت و آمد ترین فرودگاه های دنیا است و در آن بحث ترانزیت هوایی بار هم انجام می پذیرد. از نظر ترانزیت بار می توان به این مورد اشاره نمود که بسیاری از پروازهای آمریکای شمالی به آسیا از این فرودگاه انجام می شود. فرودگاه اسخیپول آمستردام در ابتدا به عنوان یک مقر هوایی و نظامی افتتاح شد اما در نهایت طولی نکشید که در این فرودگاه، هواپیماهای مسافربری نیز به کار گرفته شدند و زمینه ی کاری این مقر هوایی را از نظامی به مسافربری تغییر پیدا کرد.

آیا می دانید معنای اسخیپول چیست؟ از آن جایی که فرودگاه اسخیپول آمستردام در ابتدا تنها یک پایگاه هوایی نظامی بوده است، نام این فرودگاه برگرفته از نام بارویی در منطقه ی هارلمیر است که به عنوان بخشی از خط دفاعی آمستردام محسوب می شده است. این خط دفاعی از سال ۱۸۸۰ تا ۱۹۲۰ در دست ساخت بوده است.

نام فرودگاه: Schiphol Amesterdam Airlines

نام فرودگاه به زبان هلندی: Luchthaven Schiphol

کد یاتا: AMS

کد ایکائو: EHAM

وب سایت فرودگاه اسخیپول آمستردام: www.schiphol.nl

اطلاعات فرودگاه بین المللی اسخیپول آمستردام

نوع فرودگاه: همگانی

فاصله ی زمانی با مرکز شهر آمستردام: ۱۵ الی ۲۰ دقیقه

فاصله هوایی آمستردام تا تهران: ۴۰۷۱ کیلومتر

خطوط هوایی اصلی: کورندون داچ ایرلاینز(Corendon Dutch Airlines)، دلتا ایر لاینز(Delta airlines)، کی ال ام(KLM)، کی ال ام سیتی هارپر(KLM City Harper)، مارتین ایر کارگو(Martinair Cargo)، تی یو آی ایرلاینز(TUI Airlines ).

ارتفاع از سطح دریا: ۴٫۹ مایل

ترمینال: ۱ ترمینال که به سه بخش تقسیم می شود.

هواپیماهای اسپیخول

راه های رفت و آمد به فرودگاه بین المللی اسخیپول آمستردام

اتوبوس: اتوبوس خط ۱۹۷ به مقصد مرکز شهر آمستردام هر ۱۵ دقیقه یک بار حرکت می کند.

تاکسی: گزینه ای گران اما راحت است و البته همیشه هم در دسترس مسافران است.

مترو: ایستگاه مترو دقیقا در زیر ترمینال فرودگاه قرار گرفته است و بعد از اتوبوس یکی از راه پیشنهادی برای شما است.

سالن غذایی اسپیخول

 ترمینال فرودگاه بین المللی اسخیپول آمستردام

همانطور که در پاراگراف بالایی اشاره کردیم، اسخیپول یک ترمینال سه بخشی دارد که همه ی این ۳ سالن به وسیله ی گذرگاه ها به هم وصل و متلاقی اند. در محوطه ی داخلی فرودگاه اسخیپول، امکان پیاده روی میان پایر ها(Pier)، وجود دارد و مسافران می توانند بین پایرهای مختلف، قبل و بعد از بازرسی رفت و آمد کنند. پایر به معنای ستون های چوبی و یا سازه هایی از جنس فلز است که بر روی آن ها پل، ساختمان و راه های پیاده روی ممکن قرار گرفته است. در میان تمامی پایرهایی که در فرودگاه اسخیپول آمستردام قرار گرفته است، پایر M استثنا است و مسافرین و افراد عادی اجازه ی رفت و آمد به آن را ندارند. فرودگاه اسخیپول در حدود ۱۶۵ گیت پرواز در سه سالن مختلف خود دارد. در بخش کنترل مرزی سالن، محوطه ای است که ویزای شینگن از غیر شینگن جدا می شود. در ادامه جداگانه دسترسی های مختلف سال های ۳ گانه ی اسخیپول را با هم بررسی می نماییم:

گیت های پرواز اسپیخول

سالن شماره ۱: این سالن شامل پایر ها ی B و C است که هر دو جزئی از محوطه های شینگن محسوب می گردند.

سالن شماره ۲: پایر های D و E در این سالن قرار گرفته اند. پایر D بزرگ ترین پایر موجود در این فرودگاه است که در ۲ طبقه قرار گرفته است. طبقه ی پایین مختص به پروازهای غیر شینگن و طبقه ی بالای مختص به پرواز های شینگن است. پایر E  متعلق به بخش غیر شینگن است و ۱۴ گیت مجزا در این پایر وجود دارد. پروازهای شرکت های هواپیمایی از جمله بلیط ایران ایر و اتحاد در این پایر پرواز می کنند.

سالن شماره ۳: این سالن پایرهای بیشتری را در خود جای داده است. پایرهای F، G، H، M در این سالن قرار گرفته اند. پایر F دارای ۸ گیت است که بیشتر مختص به پرواز های اسکای تیم است. پایر G دارای ۱۳ گیت است. پایرهای H و M نیز هر کدام دارای ۷ گیت هستند. که بیشتر پرواز های گران قیمت در آن ها انجام می شود.

ترمینال هوانوردی: در بخش شرقی فرودگاه، در سال ۲۰۱۱ یک ترمینال که برای هوانوردی عمومی است افتتاح گردید.

باند پرواز فرودگاه اسپیخول

خدمات فرودگاه اسخیپول آمستردام

 • اگر چمدان خود را قبل از پرواز  یا در خلال پرواز و یا حتی بعد از پرواز در محوطه ی فرودگاه گم کردید، می توانید با مرکز تماس مشتری ارتباط بگیرید و یا به کارکنان فرودگاه اطلاع دهید.
 • در صورتی که لازم داشته باشید می توانید وسایل خود را از طریق بخش Seal & Go، با روکش های مخصوص که معمولا پلاستیکی اند، بسته بندی کنید.
 • می توانید از لاکرها و یا کمدهای مخصوص فرودگاه برای ۷ روز الی ۱ ماه با پرداخت هزینه ی آن، استفاده کنید.
 • برای حمل بارهایتان می توانید به صورت رایگان از چرخ دستی ها استفاده کنید.
 • اگر توانایی حمل وسایلتان را ندارید می توانید حداقل ۵ روز قبل از پرواز به sdbv ایمیل بزنید(اطلاعات کامل داخل و ایمیل آدرس داخل سایت رسمی فرودگاه اسخیپول آمستردام موجود است) و با پرداخت هزینه از این خدمت فرودگاه استفاده کنید.
 • سرویس آن لاین چک این فرودگاه برای شما این امکان را فراهم می سازد تا امکانات مورد نظر خود را به وسیله ی شرکت هواپیمایی که انتخاب کرده اید، در هر زمان که بخواهید داشته باشید.
گیت های اسپیخول
 • سرویس پیرویوم(Privium) برای مسافرینی است که از فرودگاه اسخیپول آمستردام بسیار استفاده می کنند و می توانند از خدمات ویژه ای برخوردار شوند.
 • در قسمت VIP می توانید از خدمات متفاوت بهره بگیرید و از فضای آن قبل و یا بعد از پروازتان لذت ببرید.
 • با استفاده از سرویسMeeting Point می توانید مسافر خود را در قسمت ملاقات پیدا کنید. شما باید اسم مسافر خود +Meet را به شماره ی ۵۰۳۰ پیامک کنید تا فرد مورد نظر را به راحتی پیدا کنید.
 • فرودگاه اسخیپول آمستردام، رستوران های متنوع و زیادی در خود دارد. البته این رستوران ها در قسمت قبل از کنترل پاسپورت و بعد از کنترل پاسپورت متفاوتند. قبل از کنترل شما می توانید به رستوران هایی همچون لا پلاس اکسپرس، داکوتاز، داچ اند دلیشز و کافه رامبراند بروید. بعد از کنترل هم می توانید به برد، بابلز سی فود، هلند بولوار و داچ چیکن بروید.
هتل هیلتون اسپیخول
 • خدمات تبدیل ارز در این فرودگاه انجام می پذیرد.
 • خدماتی همچون: مراقبت از کودکان، هتل، اقامتگاه، کتابخانه، گالری، اینترنت رایگان، سالن سیگار، خدمات مخصوص پزشکان و معلولین نیز ارائه می شود.
 • فرودگاه اسخیپول دارای فروشگاه های مختلفی است. از جمله فروشگاه برندهای معروفی همچون: هرمس، مون بلان ،رولکس بونتیک، سواروسکی در این فرودگاه نمایندگی دارند.
موزه ون گوگ در آمستردام، مجموعه ای از شاهکارهای هنری
موزه ون گوگ در آمستردام، مجموعه ای از شاهکارهای هنری
معرفی هتل فرانس آمستردام | ۳ ستاره
معرفی هتل فرانس آمستردام | ۳ ستاره
معرفی هتل امگا آمستردام | ۳ ستاره
معرفی هتل امگا آمستردام | ۳ ستاره
معرفی هتل ۳ ستاره بست وسترن میدان دام در آمستردام
معرفی هتل ۳ ستاره بست وسترن میدان دام در آمستردام

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code