بلیط هواپیما

معرفی فرودگاه بین المللی بوریسپیل

آشنایی با فرودگاه بین المللی بوریسپیل | Boryspil International Airport

با بزرگ ترین فرودگاه بین المللی در اوکراین آشنا شوید، فرودگاه بین المللی بوریسپیل (Boryspil International Airport). می توان گفت که این فرودگاه بزرگ به تنهایی ۶۵ درصد از بار ترافیک هوایی کشور اوکراین را بر دوش دارد. در ادامه با الی گشت همراه باشید تا به اتفاق هم تاریخچه، اطلاعات، ترمینال ها، راه های دسترسی و امکانات لازم برای مسافران این فرودگاه را مورد بررسی قرار دهیم.

امکانات های فرودگاه بین المللی بوریسپیل

تاریخچه ی شرکت هواپیمایی بوریسپیل

مطالب مرتبط:
معرفی شرکت هواپیمایی اوکراین اینترنشنال
راهنمای سفارت اوکراین و اخذ ویزای این کشور

فرودگاه بین المللی بوریسپیل در ۲۹ کیلومتری قسمت شرقی شهر کی یف، پایتخت کشور اوکراین قرار گرفته است. نام این فرودگاه به زبان اوکراینی Міжнародний аеропорт تلفظ می گردد. این فرودگاه همانطور که در مقدمه نیز گفتیم، بزرگ ترین فرودگاه کشور اوکراین است و بیش از ۶۵ درصد از ترافیک هوایی اوکراین به خصوص در زمینه ی پروازهای بین المللی و بین قاره ای در این منطقه می باشد. این فرودگاه در واقع یکی از دو فرودگاهی است که در شهر کیف واقع شده است.

فرودگاه دیگر، فرودگاه ژولانی نام دارد و از این فرودگاه از نظر مساحت بسیار کوچک تر است. فرودگاه بوریسپیل عضو شورای بین المللی فرودگاه های جهان است.

فرودگاه بین المللی بوریسپیل در تاریخ ۲۲ ژوئن سال ۱۹۵۹ به دستور شورای وزیران شوروی ساخته شد. هدف از ساخت این فرودگاه در ابتدا استقرار نظم در مدیریت ترافیک هوایی اوکراین، به ویژه در زمینه ی نظامی بود. در واقع این فرودگاه در ابتدا به عنوان یک فرودگاه نظامی ساخته شد ولی از آن برای کاربری مسافربری استفاده شد. طولی نکشید که این فرودگاه اولین پرواز منظم و برنامه ریزی شده ی خود را پذیرا شد. این پرواز با یک هواپیمای ایرفلوت با ۱۰۰ تن مسافر و ۱۶۰۰ کیلوگرم بار به سمت مسکو حرکت کرد.

امکانات فرودگاه بین المللی بوریسپیل

در واقع اولین مسیرهایی که این فرودگاه پوشش داد عبارت بودند از: مسکو- کیف، مسکو- لنینگراد و کی یف- لنینگراد. در نوامبر سال ۱۹۰۶، اولین دسته ی هواپیماهای توپولوف ۱۰۴ به اوکراین وارد شده بود و این هواپیماها که از آن ها در قاره ی اروپا، تنها در اوکراین وارد شده بود، دراین فرودگاه استفاده نمودند. در سال ۱۹۶۵ یک ترمینال مسافربری جدید در این فرودگاه ساخته و افتتاح شد. در همان زمان برای اولین بار از سیستم پشتیبانی خودکار در برج مراقبت فرودگاه، در این فرودگاه به کار گرفته شد. این فرودگاه هر چه به سال های پایانی جنگ سرد و پایان کار حکومت شوروی نزدیک تر شد، بیش از پیش پیشرفت کرده و هواپیماهای بیشتری را در خود جای داده است.

از سال ۱۹۸۰ به بعد، فرودگاه بین المللی بوریسیپول به صورت محدود شروع به پذیرفتن پروازهای بین المللی محدود کرد. برای این منظور در ابتدا قسمت های مختلفی همچون: قسمت خدمات مسافرتی و گروه های گمرکی و مرزی ایجاد شدند. با این وجود شاید برایتان جالب باشد که بدانید در آن زمان، شهروندان معمولی اوکراینی که تبعه ی شوروی بودند اجازه ی خارج شدن از کیف را نداشتند!

فرودگاه بین المللی بوریسپیل

در سال ۱۹۹۳، وزارت حمل و نقل کشور اوکراین که حالا دیگر پس از فروپاشی شوروی به صورت مستقل فعالیت می کرد، کاربری فرودگاه را به فرودگاه بین المللی بوریسپیل تغییر داد. از آن زمان به بعد نه تنها درهای فرودگاه بلکه درهای اوکرلاین به روی مردم همه ی کشورها باز بود. هر کسی می توانست از کی یف، خارج و یا داخل شود. دیگر فرقی نداشت که فرد تبعه ی کجا باشد، فرودگاه بوریسپیل به یکی از دروازه های ارتباط با بیرون از خاک های اوکراین تبدیل شده بود. از آن دوره به بعد بود که تعداد مسافران و پروازها در این فرودگاه رو به فزونی گذاشت.

در سال ۲۰۰۰، طی یک برنامه ی توسعه و بازسازی دراین فرودگاه، به علت بالا رفتن حجم درخواست سفر های داخلی در این فرودگاه، یک خط مترو به این فرودگاه اختصاص داده شد. در سال ۲۰۰۱ در این فرودگاه یک باند جدید ساخته شد و ظرفیت حمل و نقل این فرودگاه را به ۱٫۵ میلیون نفر در سال رساند.

در سال ۲۰۰۲ فرودگاه بوریسپیل توانست گواهی کیفیت سیستم مدیریت کیفیت ISO 9001  را دریافت نماید.

بوریسپیل

این فرودگاه یکی از بزرگ ترین فرودگاه های اروپای شرقی به حساب می آید. طبق آمار منتشر شد ه در سال ۲۰۰۸ از طریق این فرودگاه بیش از ۶ میلیون نفر مسافر جا به جا شده اند. از دیگر آمار جالبی که درباره ی این فرودگاه وجود دارد این است که بیش از ۶۰ تا ۷۰ درصد ترافیک هوایی این منطقه فقط از طریق این فرودگاه تامین می گردد.

البته در سال ۲۰۰۹ این عدد به نسبت سال ۲۰۰۷ با کاهشی ۱۳ درصدی روبرو بود اما پس از گذر از این سال، مجددا فرودگاه بوریسپیل، پر ترافیک ترین فرودگاه کل اوکران شنا خته شد. در پایان سال ۲۰۱۲ این فرودگاه اعلام کرد که در سالی که گذشت، حتی ۱مورد پرواز لغو شده نداشته است. برنامه های بسیاری برای توسعه ی این فرودگاه در دست برنامه ریزی است و در آینده ای نه چندان دور، مسئولان این فرودگاه برای توسعه و بهبود بوریسپیل برنامه های بسیاری را اجرا خواهند نمود.

اطلاعات فرودگاه بین المللی بوریسپیل

نام فرودگاه بین المللی بوریسپیل: Boryspil International Airport

کد یاتا: KBP

کد ایکائو: UKBB

نوع فرودگاه: همگانی

ارتفاع از سطح دریا: ۱۳۰ متر

ترمینال ها: ۴ ترمینال مجزای مسافربری و حمل بار

وب سایت رسمی فرودگاه بین المللی بوریسپیل: www. kbp.aero

تاریخچه ی شرکت هواپیمایی بوریسپیل

ترمینال های فرودگاه بین المللی بوریسپیول

فرودگاه بین المللی بوریسپیل دارای ۴ ترمینال مجزا است. یکی از این ۴ ترمینال، ترمینال VIP است. ترمینال E این فرودگاه، گنجایش ۲۰۰۰ نفر در ساعت را دارد. بازسازی این فرودگاه در سال ۲۰۱۵ به اتمام رسید. ترمینال A، ترمینال داخلی این فرودگاه است و به عنوان یکی از شلوغ ترین ترمینال های این فرودگاه شناخته می شد البته، این ترمینال را در تاریخ ۱۵ سپتامبر سال ۲۰۱۱، به خاطر گسترش ترمینال B تعطیل نمودند. ترمینال F این فرودگاه مخصوص کارگو و حمل بار است.

فرودگاه بوریسپیل

راه های دسترسی به فرودگاه بین المللی بوریسپیل

فرودگاه بین المللی بوریسپیل از طریق شبکه ی جاده ای به سراسر شهر کی یف و مناطق دیگر متصل است. اتوبوس ها و مینی بوس های بسیاری در اختیار بخش حمل و نقل زمینی فرودگاه است که مسافران در هم می توانند به نقاط مختلف شهر کی یف برسانند و هم می توانند مسافران را به ایستگاه مرکزی راه آهن برسانند. تاکسی هایی که در محوطه ی این فرودگاه نیز حضور دارند مسافران را با کرایه ای بیشتر به به هر مقصدی که بخواهند می رسانند.

ترمینال های فرودگاه بین المللی بوریسپیول

امکانات فرودگاه بین المللی بوریسپیل

  • در ترمینال های این فرودگاه برای مراجعین این فرودگاه، اینترنت رایگان موجود است.
  • فروشگاه های مختلف، رستوران ها و کافه های مختلفی در ترمینال های مسافربری این فرودگاه موجود می باشد.
  • دستگاه های خودپرداز بانک های مختلف اروپایی و اوکراینی و همچنین شعبات صرافی در این فرودگاه موجود است.
معرفی اوکراین و ویژگی‌های جذاب آن + ویدیو
معرفی اوکراین و ویژگی‌های جذاب آن + ویدیو
طبیعت بکر کوه های کارپات اوکراین
طبیعت بکر کوه های کارپات اوکراین
تجربه زندگی شبانه در شهر کیف اوکراین
تجربه زندگی شبانه در شهر کیف اوکراین
دیدنی ترین ویدیوی ممکن از شهر کی یف
دیدنی ترین ویدیوی ممکن از شهر کی یف