معرفی فرودگاه بین المللی تبریز

آشنایی با فرودگاه بین المللی تبریز | Tabriz International Airport

امروز می خواهیم یکی از فرودگاه های بسیار معروف و مجهز کشورمان را به همراه شما مورد نقد و بررسی قرار دهیم، فرودگاه بین المللی تبریز (Tabriz International Airport). این فرودگاه را به نام فرودگاه بین المللی شهید مدنی تبریز نیز می شناسند. فرودگاه تبریز به عنوان بزرگ ترین فرودگاه ناحیه ی شمال غرب کشور نیز محسوب می گردد. از فرودگاه تبریز هم برای کاربری نظامی و هم برای کاربری مسافر بری استفاده می گردد. در ادامه با ما در الی گشت همراه باشید تا به تفکیک تاریخچه، اطلاعات، ترمینال ها، راه های دسترسی و امکانات این فرودگاه را بررسی نماییم.

تاریخچه ی فرودگاه بین المللی تبریز

تاریخچه ی فرودگاه بین المللی تبریز

مطالب مرتبط:
۱۰ جاذبه ی دیدنی شهر تبریز
عمارت های تاریخی و باشکوه تبریز

در مقدمه ذکر کردیم که فرودگاه بین المللی تبریز، از بزرگ ترین فرودگاه های ناحیه ی شمال غرب کشور محسوب می گردد.

این فرودگاه بزرگ و عظیم در سال ۱۳۲۹ با اهدافی همچون ارائه ی خدمات هوایی، برگزاری پروازهای آموزشی و نظامی تحت نظر ضوابط سازمان جهانی هوانوردی ایکائو در تبریز تأسیس گشت.

جالب است بدانید که فرودگاه بین المللی تبریز، به دلیل موقعیت استراتژیک و مهم خود به خاطر قرارگیری جغرافیایی در مرز و همچنین راه های هوایی ایران به اروپا، آسیای میانه و همچنین نزدیکی بسیار با پایگاه دوم شکاری تبریز، به عنوان یکی از مهم ‌ترین فرودگاه ‌های کشور محسوب می‌ گردد.

در ابتدا فرودگاه بین المللی شهید مدنی تبریز یا همان فرودگاه تبریز، تحت نظارت ارگان‌های کشوری و ضوابط سازمان های معتبر جهانی هوانوردی تاسیس گشت البته در ابتدا این فروگاه به این صورت افتتاح نشده بود.

ترمینال های فرودگاه بین المللی تبریز

هسته ی اولیه ی شکل گیری این فرودگاه برای اولین بار در سال ۱۳۲۶ شکل گرفت که دفتری با عنوان بی ‌سیم هوایی در تبریز و در ساختمانی مشهور به همین نام و در انتهای خیابانی که امروزه خیابان ارتش نام دارد، فعالیت خود را آغاز نمود.

و در سال ۱۳۲۹ از بی ‌سیم هوایی به ایستگاه هوایی تبریز تغییر نام داد و باند پروازی خاکی که در محل فعلی فرودگاه قرار گرفته، مورد استفاده قرار گرفت.

با نصب دستگاه‌های مخصوص ناوبری در سال ۱۳۳۵ و در محوطه ی ایستگاه هوایی، این ایستگاه به ‌نام فرودگاه تبریز تغییر نام یافت و از آن روز به بعد سرنوشت این فرودگاه دچار تغییر شد.

۲ سال بعد یعنی در سال ۱۳۳۷، عملیات تهیه و ساخت ساختمان مرکزی ۳ طبقه به همراه برج کنترل پروازی در طبقه ی چهارم آن در محوطه ی فرودگاه بین المللی تبریز آغاز گشت.

طولی نکشید که این ساختمان مرکزی در سال ۱۳۳۸ ساخته شد و مورد افتتاح قرار گرفت. از آن زمان به بعد، کلیه ی واحدهای اداری مختلف ایستگاه هوایی که حالا تبدیل به فرودگاه شده بود به ساختمان مرکزی نقل مکان کردند.

اداره ی مرکزی فرودگاه توانست با راه اندازی دستگاه‌های مخابراتی و نصب یک دستگاه سانترال که در آن سال ها برای خود تکنولوژی مدرن محسوب می شده است، با خرید تلفن و ۲۵ خط داخلی و خرید و نصب یک رشته ی تلفن جهت ارتباط با راه های دور و همچنین شهر تبریز به ساختمان فرودگاه عزیمت نمود.

اوایل برنامه های پرواز منظمی که در این فرودگاه وجود داشت عبارت بودند از: سرویس های هوایی بین تبریز و تهران که با هواپیماهای DC3،به صورت هفته ‌ای ۲ پرواز که توسط شرکت هواپیمایی ایران ایر یا هما انجام می شد، دایر گشت.

این فرودگاه زمانی پروازهای خارجی را پذیرا شد که در سال ۱۳۵۶، پرواز حجاج به مقصد مکه مکرمه و کشور عربستان از این فرودگاه صورت گرفت.

البته ثبت نام بین المللی فرودگاه کمی طولانی شد زیرا بالاخره در سال ۱۳۷۰، با تصویب هیئت دولت وقت به عنوان فرودگاه بین ‌المللی تبریز نام ‌گذاری شد.

جالب است بدانید که این فرودگاه در سال ۱۳۷۸، یعنی ۸ سال بعد از آن که این فرودگاه به عنوان یک فرودگاه بین المللی شناخته شد، به عنوان یکی از فرودگاه‌های درجه ی ۱ کشور نیز انتخاب گردید.

فرودگاه تبریز از آن سال به بعد، در واقع  ۱۹ سال است که به عنوان یکی از ۴ فرودگاه آسمان باز در حریم هوایی ایران، خدمات هواپیمایی خود را به پروازهای داخلی، خارجی، عبوری و همچنین نظامی ارائه می دهد.

امکانات فرودگاه بین المللی تبریز

در حال حاضر این فرودگاه، با داشتن بیش از ۲۰۰ پرواز داخلی و ۲۰ پرواز خارجی ورودی و خروجی در طول روزهای هفته و به صورت برنامه ریزی شده، یکی از بهترین فرودگاه های کشور از نظر تعداد پرواز و تجهیزات ناوبری می باشد.

جلب است بدانید که فرودگاه بین المللی تبریز دارای یک فرودگاه اقماری به نام فرودگاه سهند در تبریز می باشد. فرودگاه بین‌المللی تبریز و یا فرودگاه بین المللی شهید مدنی، در زمینی به مساحت ۴۲۰ هکتار در شمال غرب تبریز قرار گرفته است.

این فرودگاه از شمال و شرق به پایگاه دوم شکاری این شهر، از جنوب به بلوار شهید بابایی و از سمت غرب به جاده ی۱۴ که جاده ی تبریز- صوفیان نام دارد، منتهی می گردد.

این فرودگاه قطب اصلی پروازی شرکت ها هواپیمایی آتا ایر و ایران ایر تور می باشد.

فرودگاه بین المللی تبریز

اطلاعات فرودگاه بین المللی تبریز

نام فرودگاه بین المللی تبریز: Tabriz International Airport

کد یاتا: TBZ

کد ایکائو: OITT

نوع فرودگاه: غیرنظامی و نظامی

ارتفاع از سطح دریا: ۱٬۳۵۹ متر

وب سایت رسمی فرودگاه بین المللی تبریز: tabriz.airport.ir

راه های دسترسی به فرودگاه بین المللی تبریز

ترمینال های فرودگاه بین المللی تبریز

فرودگاه تبریز دارای ترمینال هایی برای پروازهای داخلی، خارجی و همچنین ترمینالی برای حجاج می باشد.

راه های دسترسی به فرودگاه بین المللی تبریز

اگر می خواهید با اتوبوس به این فرودگاه بروید و یا بالعکس، اتوبوس‌های شهری وابسته به سازمان اتوبوسرانی شهرداری شهر تبریز، حرکت های منظم و زمان دار از داخل فرودگاه به مقصد بازار تبریز که آن را راسته کوچه نیز می گویند و بالعکس، فعال می باشند.

اگر می خواهید از خدمات تاکسیرانی فرودگاه استفاده نمایید، تاکسی های فرودگاه نیز وابسته به سازمان تاکسیرانی شهرداری می باشد. دفتر این تاکسی ها و همچنین محل استقرار این تاکسی ها در خروجی ترمینال پروازهای داخلی می باشد. تاکسی ها به صورت شبانه روزی سرویس ارائه می‌کنند.

آشنایی با فرودگاه بین المللی تبریز

امکانات فرودگاه بین المللی تبریز

  • غرفه‌های مختلف که اغلب از فروشگاه‌ های معروف در محوطه داخلی فرودگاه که شامل: مواد غذایی تازه روز، سوغاتی‌های مختلف و مشهور شهر تبریز و همچنین صنایع دستی این شهر در محیط فرودگاه می باشد.
  • غرفه‌هایی مخصوص برای لباس و پارچه و همچنین محصولات مخصوص حج و زیارت در ترمینال حجاج نیز موجود است.
  • بانک‌های ملی و ملت در سالن اصلی فرودگاه دارای شعبات فعال هستند.
  • دستگاه‌های خودپرداز در ترمینال های فرودگاه موجود است.
  • رستوران ها و غذاخوری های مختلف، کافی شاپ با ارائه صبحانه، انواع فست فود و نوشیدنی‌ها در سالن اصلی ساختمان فرودگاه موجود است.
  • اتاق‌های سیگار، بخش اشیای گمشده، بسته ‌بندی بار، اتاق مادر و کودک، تسهیلات گمرک، سالن VIP، فوریت‌های پزشکی و خدمات ویژه‌ی افراد کم توان از جمله ی دیگر امکانات فرودگاه بین المللی تبریز است.

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد