معرفی فرودگاه بین المللی شنژن چین

آشنایی با فرودگاه بین المللی شنژن چین | Shenzhen Bauman International Airport

فرودگاه بین المللی شنژنچین یکی از فرودگاه های بین المللی زیبا با معماری خاص و فوق العاده نه تنها در کشور چین، بلکه در سراسر جهان است. دراولین نگاه این فرودگاه را همچون یک ماهی دریایی مثل سفره ماهی می توانید تصور کنید! فرودگاه شنژن نه تنها از نظر معماری منحصر به فرد است بلکه به عنوان سومین فرودگاه پر رفت و آمد و بزرگ کشور چین نیز  به شمار می آید. در ادامه با ما در الی گشت همراه باشید تا به اتفاق یکدیگر تاریخچه، اطلاعات و راه های دسترسی و امکانات این فرودگاه را به اتفاق یکدیگر مورد بررسی قرار دهیم.

فرودگاه بین المللی شنژن

تاریخچه ی فرودگاه بین المللی شنژن چین

مطالب مرتبط:
چطور از فرودگاه شنزن چین به مرکز شهر برویم؟
چطور ۳ روزه، پکن پایتخت کهن و رمزآلود چین را بگردیم؟

این فرودگاه در تاریخ ۲ اکتبر سال ۱۹۹۱ میلادی در منطقه ی شنژن گواندوگ در قسمت شرقی کشور چین ساخته و افتتاح شد.

این فرودگاه در نزدیکی رودخانه ی مرواردید در این منطقه قرار گرفته است. در زبان ماندارین چینی این فرودگاه را به صورت 深圳 宝安 国际 机场 نوشته می شود.

این فرودگاه برای ساخت در ابتدا مساحتی برابر با ۱۰٫۸ کیلومتر مربع را در اشغال خود درآورد. از این فضای وسیع اختصاص داده شده برای ساخت اند اصلی ۳۴۰۰ متر طول و ۴۵ متر عرض اختصاص داده شده است.

در این فرودگاه مدرن و وسیع ۵۳ ایستگاه فضایی وجود دارد. این فرودگاه قطب اصلی برای شرکت های هواپیمایی همچون: خطوط هوایی شنژن، دونگاهی ایر لاینز (Donghai Airlines)، اس اف ایرلاینز (SF Airlines) و نقطه ی تمرکزی برای شرکت هواپیمایی چین و همچنین هواپیمایی هانان می باشد.

همچنین این فرودگاه به عنوان نقطه ی قوتی برای مراکز و شرکت های حمل و نقل هوایی در منطقه ی مرکزی و آسیا و اقیانوسیه می باشد.

در حال حاضر با این که فرودگاه شنژن به عنوان فرودگاهی جوان و مدرن محسوب می گردد اما همچنان در حال گسترش و نوسازی برخی از بخش های خود است. هم اکنون باند دوم این فرودگاه که چند سال پیش در حال ساخت بود، در سال ۲۰۱۱ به پایان رسید و این فرودگاه را در زمره ی فرودگاه های دو بانده ی کشور چین قرار داد.

آشنایی با فرودگاه بین المللی شنژن

در طی این عملیات یک ترمینال جدید نیز در سال ۲۰۱۳ به مجموعه های این فرودگاه بین المللی اضافه شد.

در ابتدا گفتیم که این فرودگاه در زمره ی ۳ فرودگاه برتر و پر رفت و آمد جنوب غربی کشور چین در کنار فرودگاه های بین المللی هنگ کنگ و فرودگاه بین المللی گوانگژو بایون قرار گرفته است.

از دیگر حسن های این فرودگاه باید به این نکته اشاره نماییم که این فرودگاه مسیرهای مستقیم کشتی هایی که مقصدشان فرودگاه بین المللی هنگ کنگ است را می توانند بدون بوروکراسی های اداری و با شبیه سازی حمل و نقل بین دو پرواز و از طریق ترمینال شماره ی ۳ انجام دهد.

این تونل دریایی که از طرف ترمینال ۳ فرودگاه شنژن همانند یک تونل دریایی به حساب می آید، ۱٫۵ کیلومتر طول دارد و در فرم بخشیدن به آن عوامل طبیعی همچون وزش های باد هم تاثیر داشته اند.

این تاثیرات مثبت طبیعی به آن فرم یک تندیس طبیعی را داده اند. بر طبق آمار رسمی اعلام شده از طرف سازمان هواپیمایی کشوری چین، در سال ۲۰۱۰ میلادی با وجود مسافرت بیش از ۲۶ میلیون مسافر به کشور چین فرودگاه بین المللی شنژن چین چهارمین فرودگاه این کشور و یکی از شلوغ ترین فرودگاه های جهان از لحاظ حمل بار و کارگو بوده است.

در سپتامبر سال ۲۰۱۴ میلادی در این فرودگاه نزدیک به ۱ میلیون تن بار جا به جا شده است. از لحاظ جا به جایی مسافر نیز فرودگاه شنژن در سال ۲۰۱۵ رتبه ی اول را کسب نمود.

اما می رسیم به طراحی جالب این فرودگاه علی الخصوص در ترمینال بین المللی شماره ی ۳ این فرودگاه.

شنژن

طراحی این ترمینال همانند یک سفره ماهی است که گاهی حتی بینندگان خود را به اشتباه می اندازد که گویی در حال نفس کشیدن و یا حتی تغییر شکل اندام خود است.

پروفیل سقف ترمینال شماره ی ۳ این فرودگاه در قسمت های مختلف، ارتفاعات منحنی شکل گوناگونی به خود می گیرد و با توجه به عناصر طبیعی طراحی شده اند.

اما اگر بخواهیم به طراحی این فرودگاه نگاهی کلی بیاندازیم باید اینگونه بگوییم که؛ منبع الهام اصلی در طراحی شنژن بن در واقع استفاده از ۶ ضلعی های سه بعدی است که درون و بیرون طراحی های سازه ی فرودگاه را تحت شعاع قرار می دهند.

از مزیت های این طراحی این است که نور طبیعی بیشتری به داخل فضای فرودگاه راه پیدا می نماید. مسافران و مراجعین این فرودگاه در ابتدا به قسمت انتهایی این سازه دست پیدا می کنند و وارد می شوند و از آن جا به ترمینال دسترسی پیدا می کنند.

در طبقه ی همکف این فرودگاه نیز فضایی دایره ای شکل وجود دارد که اجازه ی دسترسی به بارانداز، کافی شاپ و رستوران، دفاتر اداری و تجاری و سالن های ورود و خروج مسافرین را می دهد.

تاریخچه ی فرودگاه بین المللی شنژن بن

سالن های مخصوص خروج این فرودگاه وظایفی همچون کنترل مدارک و ویزای مسافران، اطلاعات محل پرواز و بخش های مخصوص راهنمایی مسافران می باشد.

و اما می رسیم به ویژگی های ترمینال های خروجی که با استفاده از تکینیک های مخصوص و مختلف معماری، ارتباطی بصری بین سطوح داخلی ترمینال ایجاد می نمایند و با توجه به اصل طبیعت گرایی این فرودگاه، مسیر را برای ورود نور طبیعی به داخل این فرودگاه ایجاد می نماید.

از جمله مناطق کلیدی این فرودگاه، محل قرار گیری و انتظار مسافران این فرودگاه است. این قسمت از ۳ طبقه تشکیل شده است و البته هر کدام از این ۳ طبقه به قسمتی خاص همچون: ورود و خروج و خدمات مسافرین مرتبط می شود.

فرودگاه طراحی لوله مانندی در خود دارد. درواقع این گونه طراحی فرودگاه هدفی خاص را دنبال می نماید. گویال فرودگاه همواره در حال جنبش و حرکت است. فضاهای فروشگاهی فرودگاه در نزدیکی و روبروی هم قرار گرفته اند و در حالت ۶ ضلعی مولد فضا، گویی به دنبال فرمی در خارج از فضای فرودگاه می گردند.

همانطور که گفتیم همه چیز در این فرودگاه از فرم طبیعی ایده گرفته اند. تاسیسات تهویه ی این فرودگاه نیز از این امر مستثنی نیستند زیرا این تاسیسات همچون تنه ی درختان در انواع مختلف و بزرگ در سرتاسر فرودگاه قرار گرفته اند.

این طراحی حتی در نواحی جزیره شکل فرودگاه و قست های تحویل بار نیز به کار گرفته شده است.

اطلاعات فرودگاه بین المللی شنژن چین

نام فرودگاه بین المللی شنژن: Shenzhen Bao’an International Airport

کد یاتا: SZX

کد ایکائو: ZGSZ

نوع فرودگاه: عمومی

ارتفاع از سطح دریا: ۴ متر

وب سایت رسمی فرودگاه بین المللی شنژن : www.szairport.com

اطلاعات فرودگاه بین المللی شنژن بن

راه های دسترسی به فرودگاه بین المللی شنژن چین

برای دسترسی به فضای شهری و رسیدن به مرکز شهر از فرودگاه بین المللی شنژن، چندین راه مختلف برای مسافران این فرودگاه وجود دارد.

در ابتدا می توانید از خدمات ریلی و مترو این فرودگاه استفاده کرده و به راحتی از فرودگاه به هر نقطه ای از شهر و یا حتی چین که البته در مسیرهای مشخص شده ی خطوط ریلی وجود دارد استفاده نمایید.

برای استفاده از اتوبوس های شاتل و یا تاکسی هم می توانید از درب های خروجی فرودگاه استفاده نمایید.

در فرودگاه شنژن این امکان برای مسافران وجود دارد که بتوانند از کشتی های مسافربری مخصوص این فرودگاه به نام فری (Ferry) استفاده نموده و بسته به مسیر خود و مسیرهایی که این بخش در خود دارد، استفاده نمایید.

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد