معرفی فرودگاه بین المللی پراگ

آشنایی با فرودگاه بین المللی پراگ

با یکی از فرودگاه های مهم کشور جمهوری چک، فرودگاه بین المللی پراگ یا فرودگاه بین المللی پراگ واتسلا(Václav Havel Airport Prague) آشنا شوید. بیایید با هم در الی گشت تاریخچه، اطلاعات، ترمینال ها و امکانات فرودگاهی که سالانه بیش از ۱۳ میلیون مسافر را پذیرا است را به اتفاق هم بررسی کنیم.

آشنایی با فرودگاه بین المللی پراگ

تاریخچه ی فرودگاه بین المللی پراگ

مطالب مرتبط:
راهنمای ویزا و سفارت چک
گردش در مناطق روستایی جمهوری چک + ویدیو

فرودگاه بین المللی پراگ فعالیت خود را از۵ آوریل سال ۱۹۳۷ در شهر پراگ، بزرگ ترین شهر و پایتخت کشور جمهوری چک آغاز کرد. تصور کنید که شهری که خود دارای جمعیتی در حدود ۴ میلیون نفر است، در سال ۱۳ میلیون مسافر را پذیرا است و عنوان پر رفت و آمد ترین فرودگاه کشورش را نیز دارا است! این فرودگاه به عنوان یکی از شلوغ ترین فرودگاه های کشورهای عضو اتحادیه ی اروپا نیز شناخته می شود. به علت پروازهای زیاد و همچنین ترافیک مسافری که در این فرودگاه وجود دارد، این فرودگاه از شروع فعالیتش تا به حال چندین بار مورد بازسازی و توسعه قرار گرفته است و جزء فعال ترین های صنعت حمل و نقل هوایی کشور جمهوری چک به حساب می آید. طبق آماری که به تازگی منتشر شده است. فرودگاه پراگ در سالی که گذشت، به بیش از ۱۵۴ مقصد داخلی و خارجی دنیا پرواز در خود پذیرا بوده است.

ترمینال های فرودگاه بین المللی پراگ

این فرودگاه در ۱۲ کیلومتری غرب مرکز شهر پراگ قرار گرفته است. فرودگاه پراگ به عنوان قطب اصلی شرکت های هواپیمای رایان ایر، ویز ایر، اسمارت وینگز، تراول سرویس و چک ایرلاین  نیز شناخته می شود. از سال ۲۰۱۵ به بعد فرودگاه رشد بسیار زیادی از نظر تعداد مسافران خود را شاهد بود به طوری که در سال ۲۰۱۶  تنها ۱۵ درصد رشد تعداد مسافر نسبت به سال قبل برای این فرودگاه اعلام گردید. یکی از بزرگ ترین جوایز فرودگاه پراگ، کسب دیپلم و مدال طلایی است که در سال ۱۹۳۷ به مناسبت نمایشگاه بین المللی هنر و فنی در پاریس به خاطر معماری داخلی به دست آورد. این طراحی ها توسط آدولف بنش انجام شده بود. این فرودگاه در سال ۱۹۶۸ توسط نیروهای شوروی و در زمانی چک هنوز جزئی از کشور چکسلواکی بود تصرف شد.

اطلاعات فرودگاه بین المللی پراگ

هنگامی که تاریخچه ی این فرودگاه را می خوانیم می توانیم ببینیم که ۷۰ سال تغییرات سیاسی و حکومتی، تاثیرات خود را بر روی این فرودگاه گذاشته است. برخی از شرکت های هواپیمایی که این فرودگاه را به عنوان قطب اصلی خود داشته اند تعطیل و به جای آن ها شرکت های دیگری تاسیس شده است.  آیا می دانید شلوغ ترین خطوط هوایی که در این فرودگاه است متعلق به کدام پرواز ها می باشد؟ ما به شما می گوییم. شلوغ ترین خطوط هوایی بین المللی که در این فرودگاه موجود است عبارتند از: پاریس فرودگاه  بین المللی شارل دوگل، مسکو فرودگاه بین المللی شرمتیوو، آمستردام و فرانکفورت و شلوغ ترین پروازهای طولانی نیز به به دبی و سئول_اینچون می باشد.

سالن انتظار فرودگاه پراگ

در این فرودگاه صحنه های یکی از سری فیلم های جیمز باند که در سال ۲۰۰۶ تولید شده است را بازی کرده اند. درباره ی تغییر اسم این فرودگاه نیز باید بگوییم که در ۲۰ دسامبر سال ۲۰۱۱ بنا بر تصمیم دولت و مجلس نام این فرودگاه از پراگ به فرودگاه بین المللی واتسلاو هول تغییر نام پیدا کرد اما هنوز هم بسیاری این فرودگاه را با نام پراگ می شناسند. در حال حاضر از سمت ایرن فرودگاه به تهران و بالعکس، پروازی انجام نمی گیرد.

اطلاعات فرودگاه بین المللی پراگ

نام فرودگاه بین المللی پراگ: Václav Havel Airport Prague

کد یاتا: PRG

کد ایکائو: LKPR

نوع فرودگاه: همگانی

فاصله ی هوایی تا تهران: ۳۳۷۲ کیلومتر

طول پرواز تا تهران: در حدود ۵ ساعت

ارتفاع از دریا: ۳۷۶ متر

ترمینال ها: این فرودگاه دارای ۲ ترمینال مسافربری، ۲ ترمینال هوانوردی و ۱ ترمینال باری می باشد.

وب سایت رسمی فرودگاه بین المللی پراگ: www.prg.aero

بخش های مختلف فرودگاه پراگ

ترمینال های فرودگاه بین المللی پراگ

فرودگاه بین المللی پراگ  همان طور که در پاراگراف بالاتر اشاره کردیم، دارای ۲ ترمینال مسافربری اصلی، ۲ ترمینال هوانوردی که در دسترس عموم است و همچنین ۱ ترمینال مخصوص باری است. ترمینال شماره ی ۱ برای پرواز‌های خارج از منطقه شینگن مورد استفاده قرار می گیرد و در سال ۱۹۹۷ افتتاح گردیده است. ترمینال ۱ از دو بخش A و B تشکیل شده است که هر کدام از این بخش ها وظایف مختلفی را بر عهده دارند. ترمینال شماره ی ۲ نیز برای پروازهای منطقه شینگن استفاده  می‌شود و در سال ۲۰۰۶ افتتاح شده است. این ترمینال از ۲ بخش C و D تشکیل شده است. ترمینال شماره ی ۳ برای پروازهای خصوصی و چارتر است و در سال ۱۹۹۷ افتتاح شد. ترمینال شماره ی ۴ نیز به‌ صورت اختصاصی و ویژه برای پروازهای VIP و امنیتی مورد استفاده قرار می گیرد. قدیمی ‌ترین ترمینال فرودگاه، ترمینال شماره ی ۴ می باشد که در سال ۱۹۳۷ افتتاح شده است.

راه های دسترسی به فرودگاه بین المللی پراگ

راه های دسترسی به فرودگاه بین المللی پراگ

برای استفاده از تاکسی باید بهای تقریبا سنگینی به نسبت وسایل حمل و نقل عمومی بپردازید. با ماشین بدون احتساب بحث ترافیک، ۲۵ تا ۳۰ دقیقه طول می کشد تا به مرکز شهر پراگ برسید. کلیه ی وسایل حمل و نقل عمومی در پراگ قیمت بسیار کمتری به نسبت وسایل حمل و نقل شخصی  دارند و با هر کدام از آن ها چه اتوبوس و چه مترو می توان در ۳۰ دقیقه به مرکز شهر رسید. می توانید از اتوبوس و مترو به صورت مکمل هم برای رسیدن به مرکز شهر استفاده کنید البته اگر بارتان سنگین است، هزینه ی تاکسی را متقبل شوید بهتر است.

فرودگاه بین المللی پراگ

امکانات فرودگاه بین المللی پراگ

  • شما در فرودگاه پراگ می توانید از بیش از ۷۰ نوع فروشگاه مختلف دیدن کرده و خرید نمایید.
  • رستوران هایی با غذاهای مخصوص و بین المللی و همچنین کافه های متنوع در تمامی ترمینال های این فرودگاه وجود دارد.
  • دستگاه های خود پرداز و صرافی ها در این فرودگاه شعبات فعالی دارند.
  • اتاق پزشکی مخصوص این فرودگاه ۲۴ساعته آماده ی ارائه خدمات پزشکی است.
  • در سراسر فرودگاه می توانید از اینترنت رایگان استفاده کنید.
  • دفتر پست و دفتر اشیاء گمشده در این فرودگاه موجود است.
جلوه ای از تاریخ چک را در میدان قدیمی شهر پراگ ببینید
جلوه ای از تاریخ چک را در میدان قدیمی شهر پراگ ببینید
معرفی هتل امباسادر زلاتا هوسا پراگ | ۵ ستاره
معرفی هتل امباسادر زلاتا هوسا پراگ | ۵ ستاره
پراگ از آسمان + ویدئو
پراگ از آسمان + ویدئو
سنت ویتوس، بزرگ ترین کلیسای پراگ
سنت ویتوس، بزرگ ترین کلیسای پراگ

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code