معرفی فرودگاه ولانا در مالدیو

فرودگاه ولانا | Velana International Airport در مالدیو

مالدیو، کشور جزیره ‌ای در اقیانوس هند، از محبوب ترین مقاصد گردشگری دنیاست و توریستان زیادی برای داشتن تعطیلات رویایی راهی این مقصد خیال انگیز می شوند. مالدیو با سواحل شنی، آفتابی درخشان، آب های زلال و درختان نخل عاشقان مقاصد استوایی را به سمت خود می کشاند و سفری خاطره انگیز را رقم می زند. برای سفر به مالدیو باید از فرودگاه ولانا استفاده کنید، فرودگاهی که در جزیره هول هوله قرار دارد و پروازهای زیادی به سمت شهرهای مهم دنیا دارد. می خواهیم درباره فرودگاه ولانا در مالدیو حرف بزنیم، در ادامه الی گشت را همراهی کنید.

معرفی فرودگاه ولانا

درباره فرودگاه

مطالب مرتبط:
راهنمای سفر به مالدیو
تفریحاتی به یاد ماندنی در سرزمین آب های کریستالی، مالدیو
بهترین جاذبه های فرهنگی ماله، پایتخت مالدیو

فرودگاه بین المللی ولانا (Velana International Airport) که به فرودگاه ماله هم معروفه فرودگاه اصلی مالدیو است و در جزیره هول هوله قرار دارد. امروز این فرودگاه به خوبی با دیگر فرودگاه های بزرگ دنیا در ارتباط است و دروازه ای برای ورود گردشگران به سمت جزیره رویایی مالدیو می باشد. برخلاف دیگر کشورها، مالدیو از صدها جزیره کوچک تشکیل شده و جزیره ای که فرودگاه در آن واقع شده جزیره هول هوله (Hulhule) می باشد. این فرودگاه در مناطق مرکزی مالدیو قرار دارد و با موقعیت خوب خود دسترسی راحتی را به دیگر جزایر کشور فراهم کرده است.

پایتخت مالدیو، ماله که در بین دو جزیره بزرگ قرار گرفته در فاصله ۳ کیلومتری فرودگاه است و از فرودگاه با قایق ۱۰ دقیقه فاصله دارد. شروع کار این فرودگاه به سال ۱۹۶۰ برمی گردد و امروز با توجه به تعداد زیاد گردشگران پروازهای مستقیم زیادی را به شهرهای مهم دنیا انجام می دهد.

ایرلاین هایی مثل ایرآسیا، سنگاپور تایرلاینز، بریتیش ایرویز، تایگر ایر، قطر ایرویز، عمان ایر، ایر ایندیا، ایر چاینا و … در این فرودگاه فعال هستند و به سمت شهرهای مهم دنیا پرواز دارند. فرودگاه ولانا یک باند آسفالته در ابعاد ۴۵ در ۳۲۰۰ متر دارد و هواپیماهای آبی هم دارای ۴ باند آبی می باشند.

معرفی فرودگاه ولانا در مالدیو

تاریخچه فرودگاه

فرودگاه ولانا در سال ۱۹۶۰ افتتاح شد و اولین هواپیمای تجاری در تاریخ ۱۰ آوریل ۱۹۶۲ در این فرودگاه فرود آمد. در سال ۱۹۶۴، دولت مالدیو تصمیم گرفت که باند فولادی شکافدار را با یک باند آسفالت باکیفیت جایگزین کند، باندی که ابعاد ۴۵ در ۲۸۴۰ متر داشت. از اواخر سال ۱۹۷۰ بعد از رونق صنعت گردشگری مالدیو، نیاز شدید به گسترش فرودگاه بین المللی استاندارد احساس شد، فرودگاهی که بتواند پاسخگوی تعداد زیاد گردشگران باشد. دیگر زمان آن رسیده بود تا یک سیستم بهتر ترافیک هوایی ایجاد شود و بعد از نوسازی های گسترده در ۱۱ نوامبر سال ۱۹۸۱ فرودگاه جدید با زیرساختی بهبود یافته توسط رئیس جمهور وقت افتتاح شد و پروازهای مهم بین المللی را شروع کرد.

در ۲۶ ژوئیه ۲۰۱۱، فرودگاه ماله به طور رسمی به فرودگاه بین المللی ابراهیم نصیر نامگذاری شد، کسی که رئیس جمهور دوم مالدیو و بنیانگذار فرودگاه بود اما در تاریخ ۱ ژانویه ۲۰۱۷ اسم فرودگاه تغییر و به نام خانه ی خانوادگی ابراهیم نصیر یعنی ولانا تغییر نام داد.

فرودگاه های بین المللی دنیا

اطلاعات کلی درباره فرودگاه

 • نام فرودگاه: Velana International Airport
 • کد یاتا: MLE
 • کد ایکائو: VRMM
 • ارتفاع از سطح دریا: ۲ متر
 • نوع فرودگاه: همگانی
 • ترمینال ها: ۱
 • وب سایت رسمی فرودگاه: macl.aero

امکانات فرودگاه

 • اینترنت رایگان: در سالن خروجی
 • بانک: بانک ها در سالن خروجی پرواز‌های ورودی واقع شده اند و خدمات بانکی و پولی ارائه می دهند.
 • تبدیل ارز
 • دستگاه خودپرداز: در سراسر ترمینال تعدادی عابربانک قرار داده شده است.
 • رستروان و کافه: در طبقه همکف ترمینال تعداد زیادی کافه و رستوران هست، به غیر از آن ها در بیرون ساختمان ترمینال هم یک رستوران به چشم می خورد. در طبقه اول سالن خروجی در کنار فود کورت دو کافه معروف و باکیفیت هست که گردشگران زیادی برای نوشیدن قهوه و استراحت به آنجا می روند.
 • فروشگاه: به غیر از فروشگاه ها و مغازه های بسیار در ترمینال، فروشگاه خرده فروشی به نام Dhovemi محصولات متنوعی عرضه می کند.
 • مرکز درمانی: در این مرکز به صورت ۲۴ ساعته خدمات کمک های اولیه و اورژانسی ارائه می شود.
 • داروخانه: داروخانه در بیرون مرکز کمک های اولیه و در کنار بانک فرودگاه مالدیو قرار دارد. این داروخانه در ساعت های پروازی باز است و بیشتر داروهای عمومی کشور را دارد.
 • اداره پست: این مرکز در نزدیکی ورودی سالن خروجی قرار دارد و از ساعت ۶ صبح تا ۱ نصفه شب باز است.
 • اتاق کنفرانس
 • محوطه بازی کودکان
سفر به مالدیو

ترمینال های فرودگاه

فرودگاه ولانا یک پایانه ساده دارد اما امکانات آن برای ساماندهی تعداد زیاد مسافران کافی می باشد. در طول سال ها با پیشرفت های زیربنایی و پیشرفت های تکنولوژیکی، رشد زیادی در فرودگاه اتفاق افتاد و امکانات زیادی به آن اضافه شد.

دسترسی به فرودگاه

مالدیو همیشه مقصدی منحصربفرد بوده است و سفر به آن آرزوی بسیاری از گردشگران است. مالدیو جزایر زیادی دارد و شامل صدها جزیره کوچک می باشد و همین ویژگی های منحصربفرد است که این کشور را به مقصدی رویایی و محبوب برای سفر تبدیل کرده است. موقعیت جغرافیایی مالدیو به گونه ایی است که نباید انتظار داشته باشید در این کشور هم با سیستم حمل و نقل رایج در کشورها طرف باشید. برای رفت و آمد از فرودگاه به مرکز شهر باید به سراغ قایق یا هواپیماهای سبک دریایی بروید.

 • قایق: قایق های محلی معمول ترین وسیله رفت و آمد بین فرودگاه و مرکز شهر هستند ولی وسایل حمل و نقل پرسرعت هم برای رفت و آمد از فرودگاه تا ماله موجود می باشد. فرودگاه ولانا در جزیره ای قرار دارد که فقط حدود ۳ کیلومتر تا ماله فاصله دارد، جزیره ای که به صورت انحصاری مورد استفاده فرودگاه قرار می گیرد و با قایق فقط ۱۰ دقیقه تا پایتخت فاصله دارد. اگر می خواهید فاصله فرودگاه تا شهر را با قایق طی کنید باید حدود ۰٫۶ دلار کرایه بدهید.
 • هواپیماهای آب نشین: رفت و آمد در مالدیو مملوء از هیجان است می توانید برای رفت و آمد از هواپیماهای دریایی سبک استفاده کنید که علاوه بر اینکه رفت و آمد راحتی را برایتان فراهم می کنند چشم اندازی تماشایی از کشور دارند. فرودگاه بین المللی ولانا میزبان بزرگ ترین اپراتور هواپیماهای دریایی در دنیاست، البته هواپیمای سبک دریایی به خاطر ایمنی بیشتر فقط در روشنایی روز مجاز به پرواز هستند.

منبع: macl.aero

۵ خط هوایی برتر جهان در ارائه خدمات (بخش اول)
آیا پرواز با حیوانات خانگی امن است؟
تمام وسایل سفرتان در این کت جادویی جا می شود!
آشنایی با فرودگاه بین المللی ژنو سوییس

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code