معرفی فرودگاه کوبه در ژاپن

آشنایی با فرودگاه کوبه | Kobe Airport

فرودگاه کوبه (Kobe Airport) در کشور ژاپن و در جزیره ای مصنوعی ساخته شده است. این فرودگاه بیشتر برای پروازهای داخلی مورد استفاده قرار می گیرد اما پروازهای بین المللی از نقاط مختلفی نیز، به آن انجام می گیرد. در ادامه با ما در الی گشت همراه باشید تا به اتفاق هم تاریخچه فرودگاه کوبه، اطلاعات فرودگاه کوبه، ترمینال ها، راه های دسترسی به آن فرودگاه و در نهایت امکانات این فرودگاه برای مسافرانش را مورد بررسی قرار می دهیم.

آشنایی با فرودگاه کوبه

تاریخچه ی فرودگاه کوبه

مطالب مرتبط:
اطلاعات پروازی کامل سفر به ژاپن
۸ نکته برای کسانی که می خواهند برای اولین بار به ژاپن بروند!

همانطور که در مقدمه ذکر کردیم، فرودگاه کوبه در جزیره ای مصنوعی که در ۸ کیلومتری ساحل کوبه و جنوب ایستگاه سانیومیا واقع شده است، ساخته شده است.

اولویت اول این فرودگاه، در زمینه پذیرش و برنامه ریزی فرود هواپیماها، پروازهای داخلی هستند اما این امر باعث نمی گردد که پروازهای بین المللی را این فرودگاه پذیرش ننماید.

در زبان ژاپنی این فرودگاه را 神 戸 空港 می نویسند و شین هو کوم تان می خوانند. طبق آمار رسمی این فرودگاه در سال ۲۰۰۶، ۲ میلیون و ۶۹۷ هزار نفر را از طریق خود جا به جا نموده است. این عدد در سال ۲۰۱۰ به ۲ میلیون و ۲۱۵ هزار نفر رسید.

زمانی که پیشنهاد ساخت این فرودگاه از طرف مسئولان کوبه ای مطرح شد، سال ۱۹۷۱ بود. در آن زمان برنامه ریزان و مهندسین دولتی، در پی طرحی برای احداث فرودگاهی بودند که جایگزین فرودگاه بین المللی اوساکا گردد.

کوبه

طرح اصلی فرودگاه کوبه عبارت بود از: ۶ باند پرواز با طولی بیش از ۳ هزار متر و ترمینالی با مساحت ۱۱۰۰ هکتار. یکی از موانع اصلی بر سر ساخت این فرودگاه در آن سال ها، تاتسو میازاکی شهردار کوبه بود.

میزاکی با این که، از این سمت کنار رفت اما در انتخابات سال ۱۹۷۳ مجدداً انتخاب شد و بر روی تصمیم خود در دوره ی قبلی مدیریتش برای نساختن این فرودگاه جدید اصرار و پافشاری کرد. با این وجود صاحبان کسب و کارهای کوبه ای هنوز هم به این طرح علاقه مند بودند و با استفاده از روابط خود با دولت، همچنان پیشنهاد ایجاد یک شهر کوچک و یا یک جزیره ی مصنوعی را برای ساخت یک فرودگاه هر چند کوچک تر به دولت می دادند.

در طرح پیشنهادی آنان، باند فرودگاه جدید بسیار کوچک تر از طرح اولیه بود. در آن زمان پیشنهاد ساخت یک فرودگاه بین المللی دیگر به نام کانسیوی در سال ۱۹۸۲ به وزارت حمل و نقل ژاپن ارائه شد و این طرح نیز مورد بررسی قرار گرفت.

تاریخچه ی فرودگاه کوبه

این که این فرودگاه در نهایت چگونه توانست ساخته شود، شرحی طولانی دارد زیرا بسیاری از نهادهای رسمی در ژاپن، مخالف ساخت این مجموعه ی پروازی بودند ولی در نهایت در سال ۱۹۸۵، مسولان کوبه تصمیم گرفتند تا به طور مستقل این فرودگاه را ساخته و تأسیس نمایند.

شاید برایتان عجیب باشد اما ساخت فرودگاه کوبه تا سال ۲۰۰۳ میلادی به طول انجامید. در واقع در شرح این طولانی شدن روند ساخت و ساز این فرودگاه، باید بگوییم که ساخت این مجموعه در سال ۱۹۹۵ به علت کمبود بودجه، متوقف شده بود. در این زمان دولت از بودجه ی ساخت این فرودگاه برای حمایت از زلزله زدگان هانسیل استفاده نمود.

علی رغم تمام وقفه های که در راه ساخت این فرودگاه به وجود آمد، مردم محلی کوبه همچنان حمایت خود را در زمینه ی ساخت این فرودگاه اعلام کردند. در انتخابات سال ۱۹۹۷ شهرداری کوبه حزب ائتلاف موافقان ساخت فرودگاه به پیروزی رسید.

فرودگاه کوبه

ساخت و ساز مجدد فرودگاه، از سپتامبر سال ۱۹۹۹ مجدداً آغاز شد اما بحث های جانب دارانه برای متوقف ساختن این پروژه همچنان ادامه داشت تا اینجا که برای متوقف ساختن این پروژه در سال ۲۰۰۰ امضا جمع شد اما از طرفی، مجددا برای ساخت و ادامه ی این پروژه امضا جمع گردید.

باید بگویم که تا زمانی که این فرودگاه افتتاح گردد، جنجال بر سر ادامه ساخت آن همچنان وجود داشت. در نهایت تمام این جنجال ها همان طور که بالاتر به آن اشاره نمودیم، فرودگاه در تاریخ ۱۶ فوریه ی سال ۲۰۰۶ افتتاح گشت.

اولین ایرلاینی که به این فرودگاه پرواز داشت، شرکت هواپیمایی آل نیپون ایر ویز (All Nippon Airways) کشور ژاپن بود.

امکانات فرودگاه کوبه

این شرکت پروازهای برنامه ریزی شده ای به این فرودگاه انجام می داد. ۲ ایرلاین دیگر برای داشتن قطب پروازی در این فرودگاه، با مسئولان آن وارد مذاکره شدند. اولین نوبت پروازهای خصوصی که به این فرودگاه انجام شد، در سپتامبر سال ۲۰۰۶ بود.

به دنبال ورشکستگی شرکت هواپیمایی JAL، این شرکت تمامی خدمات خود را از فرودگاه کوبه خارج کرده و کلیه پروازهای خود از این فرودگاه را، به صورت تعلیق در آورد. البته این فقدان را شرکت هواپیمایی دیگری به نام اسکای مارک (Skymark) جبران نمود. در حال حاضر این ایرلاین بیش از نیمی از مسافران این فرودگاه را تأمین می نماید.

در سال ۲۰۱۳، شهردار کوبه اعلام نمود که برای مدیریت و توسعه این فرودگاه و همچنین فروش برنامه های آن، برنامه های بزرگی دارد. در آخر اگر بخواهیم این بحث مخالفت با ساخت این فرودگاه را پایان دهیم، باید بگوییم که شهرداری کوبه با داشتن ۳ تریلیون یورو بدهی که ۱ تریلیون آن مربوط به ساخت این فرودگاه است، بسیار زیر ذره بین است.

البته کسانی که از ساخت این فرودگاه حمایت می کنند، در استدلال خود می گویند که ساخت این فرودگاه بسیار لازم بوده است و مردمی که در مناطقی همچون: شیکوکو و جزیره ایواجی زندگی می کنند، بسیار از این فرودگاه استفاده می کنند.

اطلاعات فرودگاه کوبه

نام فرودگاه کوبه: Kobe Airport

کد یاتا: UKB

کد ایکائو: RJBE

ارتفاع از سطح دریا: ۷ متر

نوع فرودگاه: همگانی

ترمینال ها: ۱ ترمینال مسافربری

وب سایت رسمی فرودگاه:  www.kairport.co.jp   

راه های دسترسی به فرودگاه کوبه

ترمینال های فرودگاه کوبه

فرودگاه کوبه دارای ۱ ترمینال مسافربری است که در آن چند ایرلاین داخلی از جمله ایر دو، آل نیپون ایر ویز، سلاسید ایر و اسکای مارک ایر لاینز فعالیت می نمایند. از این ترمینال پروازهایی از اروپا و آمریکا نیز، نشست و برخاست دارند.

راه های دسترسی به فرودگاه کوبه

با استفاده از کشتی های مسافربری، تاکسی هایی که خارج از این فرودگاه هستند، می توان به مرکز شهر کوبه و یا بیرون از آن عزیمت نمود.

امکانات فرودگاه کوبه

این فرودگاه امکانات معمول یک فرودگاه را در خود دارد. امکاناتی همچون: رستوران بین المللی، فروشگاه های مختلف، کاببین مخصوص افراد سیگاری، پلیس بین الملل و… در آن می باشد.

با امن ترین ایرلاین های دنیا آشنا شوید
با امن ترین ایرلاین های دنیا آشنا شوید
معرفی پرواز بیزینس کلاس شرکت هواپیمایی لوفت هانزا
معرفی پرواز بیزینس کلاس شرکت هواپیمایی لوفت هانزا
امن ترین هواپیماهای مسافری جهان کدامند؟
امن ترین هواپیماهای مسافری جهان کدامند؟
اگر همه موتورهای هواپیما خراب شوند، تا چه مدت می تواند به پروازش ادامه دهد؟
اگر همه موتورهای هواپیما خراب شوند، تا چه مدت می تواند به پروازش ادامه دهد؟

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code