بلیط هواپیما

درباره مهمترین هواپیماهای تاریخ چیزی شنیده اید؟

مهمترین هواپیماهای تاریخ

تا به حال به موزه های هوایی رفته اید؟ بازدید از این موزه ها حتی اگر به تماشای هواپیماها چندان هم علاقه ای نداشته باشید می تواند خیلی هیجان انگیز و جذاب باشد چون تاریخچه هوایی کشور و یا دنیا را در خود جای داده و در پشت هر کدام از هواپیماهایی که در حال تماشای آن ها هستید گذشته ای شنیدنی وجود دارد. به تازگی در شهر فیلتون در شمال انگلستان موزه ای هوایی افتتاح شده که به غیر از اینکه آخرین هواپیمای مافوق صوت در آن به نمایش در آمده چندین و چند هواپیمای مهم دیگر هم دارد که می خواهیم درباره آن ها حرف بزنیم. در ادامه الی گشت را همراهی کنید تا درباره مهمترین هواپیماهای تاریخ بیشتر بدانید.

مهمترین هواپیماهای تاریخ
مطالب مرتبط:
حقایقی جالب درباره ماسک اکسیژن در هواپیما
۱۲ قسمت مخفی هواپیما که از آن بی خبرید!

رفتن به این موزه یعنی تماشای مهمترین هواپیماهای تاریخ! این موزه یکی از مهیج ترین موزه گردی های عمرتان است چون در آن با گردشی چند ساعته تاریخچه ۱۰۰ ساله هواپیما که دو جنگ جهانی را هم از سر گذرانده تماشا می کنید. در اینجا هواپیماهای مهمی را می بینید اجازه بدهید تا شما را با مهمترین هواپیماهای این موزه و همینطور دنیا آشنا کنیم:

هواپیمای Sikorsky Ilya Muromets

شاید با دیدن این هواپیما یاد هواپیمای برادران رایت بیفتید! این هواپیما در سال ۱۹۱۳ ساخته شد و تا به حال ۸۵ مورد از آن درست شده است. فکر می کنید چرا این هواپیما را در لیست مهمترین هواپیماهای تاریخ آورده ایم ؟ این هواپیما با اینکه در ابتدا برای اهداف تجاری درست شد اما جنگ جهانی سرنوشت آن را کاملا تغییر داد! با شروع جنگ جهانی اول ارتش روسیه تصمیم گرفت تا از این هواپیما برای جنگ استفاده کند. از آنجایی که در ابتدا این هواپیما برای اهداف دیگری ساخته شده بود طراحی لوکسی داشت به طوری که وجود صندلی های راحت و قسمت خواب جداگانه از ویژگی های آن بود. این هواپیما در اولین پرواز ۱۶ مسافر را در عرض ۱۴ ساعت از سنت پترزبورگ به کی یف اوکراین برد.

هواپیمای Sikorsky Ilya Muromets

یونکرس اف.۱۳ (Junkers F.13)

این هواپیما اولین بار در سال ۱۹۲۰ درست شد و تا به حال ۳۲۲ فروند از آن ساخته شده است. اما چرا این هواپیما مهم است و از هواپیماهای ماندگار تاریخ به شمار می رود؟ چون اولین هواپیمایی است که تمام قسمت های آن از فلز ساخته شده و گنجایش ۴ مسافر را دارد.

یونکرس اف.۱۳

هواپیمای هندلی پیج از نوع W (Handley Page Type W)   

این هواپیما اولین بار در سال ۱۹۲۱ وارد ناوگان هوایی شد و درکل ۲۵ فروند از آن ساخته شده است. این هواپیما که توسط شرکت هواپیمایی ایمپریال ایرویز استفاده می شد  در کابینی محصور، اتاقی برای ۱۵ مسافر داشت و اولین هواپیمایی بود که در داخل آن سرویس بهداشتی وجود داشت.

بوئینگ ۲۴۷

مگر می شود صحبت از مهمترین هواپیماهای تاریخ در میان باشد و اسمی از هواپیماهای بوئینگ آورده نشود؟ این هواپیما در سال ۱۹۳۳ وارد عرصه هوایی شد و طبق گفته شرکت سازننده اش اولین هواپیمای مدرن مسافربری است. از این هواپیما ۷۵ فروند ساخته شد و مسافران با آن سرعت، اطمینان، ایمنی و راحتی را در کنار هم تجربه می کردند.

بوئینگ 247

داگلاس دی‌ سی-۳ (Douglas DC-3)

رقابت با بوئینگ! در سال ۱۹۳۶ در حالی که بوئینگ ۲۴۷ بدون هیچ رقیبی به یکه تازی ادامه می داد شرکت هواپیماسازی داگلاس این هواپیما را وارد صنعت هواپیمایی کرد تا با بوئینگ رقابت کند. این هواپیما گنجایش ۲۸ مسافر را داشت و انگار دقیقا همان چیزی بود که ایرلاین ها می خواستند! قیمت ارزان و در عین حال ایمنی این هواپیما باعث شد که ایرلاین های تازه تاسیس زیادی مثل «ایسترن» و «ایر ایندیا» آن را بخرند. در طول جنگ جهانی دوم حدود ۱۰ هزار تا از مدل نظامی این هواپیما هم تولید شد.  این هواپیما که حدود ۱۶ هزار فروند از آن وارد صنعت هواپیمایی شده به گفته بوئینگ حمل و نقل هوایی را به سودآوری زیادی رسانده است.

داگلاس دی‌ سی-۳

بوئینگ ۳۰۷ استراتولاینر (Boeing 307 Stratoliner)

چرا می گوییم این هواپیما از مهمترین هواپیماهای تاریخ است؟ چون اولین هواپیمای تجاری با کابین پرفشار بود! ویژگی ای که این توانایی را به هواپیما می داد تا بدون اینکه درگیر آب و هوای بد شود در ارتفاع ۲۰ هزار پا پرواز کند. این هواپیما که در سال ۱۹۳۸ درست شد و کلا ۱۰ فروند از آن وارد صنعت هواپیمایی شده گنجایش ۵ خدمه و ۳۳ مسافر را داشت.

هواپیمای Lockheed Constellation

این هواپیما که سه دم مجزا داشت اولین بار در سال ۱۹۴۳ استفاده شد و آنقدر ایمنی اش بالا بود که یکی از سیاستمداران از آن استفاده می کرد. از این هواپیما برای محاصره برلین استفاده می شد و تا به حال ۸۵۶ فروند از آن ساخته شده است.

هواپیمای Lockheed Constellation

داگلاس دی‌ سی-۶ (Douglas DC-6)

باورتان می شود هنوز هم این هواپیمای قدیمی مسافران را جابجا می کند؟ این هواپیما که اولین بار در سال ۱۹۴۶ استفاده شد یکی از قدیمی تری هواپیماهای تاریخی است که همچنان استفاده می شود. این هواپیما در ابتدا برای اهداف نظامی ساخته شد اما بعد از اینکه جنگ جهانی دوم به پایان رسید از آن برای حمل و نقل مسافران استفاده شد. از این هواپیما تا به حال ۷۰۴ فروند ساخته و وارد صنعت هوایی شده است.

داگلاس دی‌ سی-6

هواپیمای de Havilland Comet

این هواپیما که در بریتانیا ساخته شده اولین هواپیمای جت تجاری است این یعنی این که ویژگی مهمش سرعت بالاست! به طوری که نسبت به «داگلاس دی سی ۶» دو برابر سریع تر پرواز می کرد برای همین  اولین مسافران آن اشخاص مهم سیاسی بودند. از این هواپیما اولین بار در سال ۱۹۵۲  استفاده شد اما فقط یک سال بعد از لندن به سمت مقاصدی مثل توکیو و ژوهانسبورگ پرواز کرد. سال ها بعد سقوط های منجر به مرگی داشت که باعث شد که استفاده از آن به طور موقت کم و کم تر شود.

منبع: telegraph.co.uk

معرفی شرکت هواپیمایی معراج
معرفی شرکت هواپیمایی معراج
دلیل تفاوت در زمان پرواز رفت و برگشت هواپیما چیست؟
دلیل تفاوت در زمان پرواز رفت و برگشت هواپیما چیست؟
معرفی شرکت هواپیمایی ویتنام ایرلاینز
معرفی شرکت هواپیمایی ویتنام ایرلاینز
اطلاعات پروازی کامل سفر به شهر های آفریقای جنوبی
اطلاعات پروازی کامل سفر به شهر های آفریقای جنوبی