موفق ترین شهرهای خاورمیانه در جذب گردشگر

دوبی

دوبی بهترین عملکرد را در صنعت گردشگری داشته است

بر اساس آمار و ارقام ارائه شده در گزارش شاخص جهانی شهرهای گردشگری مسترکارت، شهر دوبی در امارات با جذب ۱۴/۳ میلیون گردشگر در سال ۲۰۱۵ پیشتاز بی‌رقیب صنعت گردشگری در این منطقه مهم و استراتژیک است و اختلاف قابل ملاحظه‌ای با شهر ژوهانسبورگ در آفریقای جنوبی دارد که با جذب ۴/۴۴ میلیون گردشگر در مکان دوم ۱۰ شهر پربازدید منطقه قرار دارد.

مطالب مرتبط:
عمان به صنعت گردشگری خود، جان دوباره می بخشد
نگرانی از افزایش روزافزون گردشگران به ایتالیا

بر اساس این گزارش،‌ همچنین شهر ریاض، پایتخت عربستان و ابوظبی دیگر شیخ‌نشین امارات نیز به ترتیب با ۴/۲۷ و ۲/۷ میلیون گردشگر جایگاه‌های سوم و چهارم را در گزارش مستر کارت به خود اختصاص داده‌اند. «کیپ تاون»، پایتخت آفریقای جنوبی (۱/۹۸ میلیون گردشگر)، قاهره (۱/۷ میلیون گردشگر) و عمان پایتخت کشور اردن (۱/۳۱ میلیون گردشگر) و همچنین بیروت و کازابلانکا در رتبه‌های بعدی ۱۰ شهر پربازدید در منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا در سال ۲۰۱۵ هستند. در جدول زیر فهرست این ۱۰ شهر اصلی گردشگری منطقه خاورمیانه و آفریقا و همچنین روند صعودی جذب گردشگر در این شهرها را از سال ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۴ مشاهده می‌کنید.

شاخص جهانی جذب گردشگر

گردشگران اهل دوحه قطر اصلی‌ترین تأمین‌کننده گردشگران دوبی هستند، به طوری که در سال ۲۰۱۵ میلادی بیش از یک میلیون گردشگر از دوحه به دوبی سفر کرده‌اند. ۹۵۱ هزار لندنی نیز در سال گذشته میلادی برای گذراندن تعطیلات خود دوبی را انتخاب کردند، در حالی که گردشگران دوحه ۷۴۰ میلیون دلار و گردشگران لندنی ۱/۳۴ میلیارد دلار در دوبی هزینه کردند.
اما از لحاظ رشد سالانه در جذب گردشگر خارجی، شهر ابوظبی در امارات موفق‌ترین عملکرد را در منطقه خاورمیانه و آفریقا داشته است که از سال ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۵ رشد ۲۰/۴ درصدی را در عرصه گردشگری تجربه کرده است. ابوظبی در سال ۲۰۱۵ در مجموع پذیرای ۲/۷ میلیون گردشگر بود که این تعداد گردشگر ۲/۲ میلیارد دلار در این شیخ‌نشین عربی خرج کردند. ریاض، پایتخت عربستان، دومین شهر موفق از لحاظ رشد گردشگری در سال ۲۰۱۵ در منطقه خاورمیانه و آفریقا بوده است که از سال ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۵، حدود ۱۸درصد رشد را در عرصه گردشگری ثبت کرده است که البته به نظر می‌رسد علت اصلی آن حضور گردشگران مذهبی و زائران خانه خدا در این کشور باشد. ریاض در سال گذشته میلادی در مجموع ۴/۲۷ میلیون گردشگر را میزبانی کرد که ۱/۹ میلیارد دلار در این شهر هزینه کردند.

دورترین فرودگاه های جهان!
معرفی ۸ هتل زیردریایی در جهان
می دانستید این جاذبه های گردشگری معروف اصلا وجود خارجی ندارند؟!
بهترین کروز سواری در رودخانه های مشهور جهان

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code