بلیط هواپیما

همه چیز درباره «چک این» در فرودگاه

مراحل چک این در فرودگاه

تصور کنید که تا چند ساعت دیگر پرواز دارید شاید برای اولین بار است که می خواهید سفری هوایی را تجربه کنید در این صورت شاید ندانید که قبل از پرواز چه نکاتی را باید رعایت کنید. قبل از اینکه سوار هواپیما شوید و به سمت مقصدی جدیدی پرواز کنید باید مرحله چک این (Check In) را در فرودگاه بگذرانید. چک این مراحل مختلفی دارد که در این پست درباره ی آن حرف می زنیم، در ادامه الی گشت را همراهی کنید.

گیت خروجی

مراحل آماده شدن برای پرواز

مطالب مرتبط:
نکاتی که درباره پرواز با هواپیما نمی دانید
نکاتی در جهت مراقبت از وسایل و مدارک خود در پرواز
تجربه ی پروازی لذتبخش با نکاتی کاربردی

این مرحله برای وقتی است که هنوز به فرودگاه نرفته اید، شب قبل از پرواز است و می خواهیم مطمئن شوید که همه چیز سر جایش است و هیچ چیز از قلم نیفتاده است :

 • مشخصات پرواز را چک کنید

شب قبل از پرواز نگاهی به مشخصات پرواز خود بیندازید و اطمینان حاصل کنید که همه چیز درست مطابق برنامه  است. گاهی برخی از ایرلاین ها مشخصات پرواز را با ایمیل و پیام کوتاه برای شما می فرستند و یا شما را از آخرین تغییرات پیش آمده مطلع می کنند. پس حتما ایمیل و پیامک خود را چک کنید و اگر دیدید که پروازتان تاخیر دارد برنامه ریزی های جدید را انجام دهید. البته تغییرات این چنینی معمولا وقتی پیش می آید که شرایط آب و هوایی خوب نباشد.

 • مدارک را آماده کنید

قبل از پرواز باید بلیط و کارت شناسایی ارائه دهید. برای پروازهای خارجی هم باید حتما پاسپورت داشته باشید. اگر در مرحله چک این کارت شناسایی نداشتید شاید با پر کردن فرم هایی به شما اجازه ی پرواز داده می شود. برای چک این فرودگاه، مدارک خود را در دسترس بگذارید و شاید در این مرحله چندین بار از شما درخواست مدارک شود.

 • چند ساعتی زودتر به فرودگاه بروید

گاهی مرحله چک این بیشتر از زمانی که انتظار داریم طول می کشد پس برای اینکه به پرواز خود برسید برای پروازهای داخلی ۲ ساعت زودتر و برای پروازهای خارجی ۳ ساعت زودتر در فرودگاه حاضر شوید. البته اگر به مقاصد خارجی می روید و همراه خود کودک و یا افراد ناتوان دارید باید حتی از این هم زودتر به فرودگاه برسید تا بتوانید یک ساعت قبل از پرواز خود را به گیت خروجی برسانید. گاهی پارک کردن خودرو در پارکینگ فرودگاه و یا پیدا کردن مکان فرودگاهی که آدرس آن را نمی دانید هم وقت زیادی از شما می گیرد که برای اینکه از پرواز جا نمانید باید همه ی این جنبه ها را در نظر بگیرید.

چک این در فرودگاه

مرحله چک این در فرودگاه

 • به دنبال ایرلاین خود بگردید

بعد از اینکه به فرودگاه رسیدید باید در اولین قدم ایرلاین پرواز خود را پیدا کنید. فرودگاه ها چندین ترمینال دارند پس ایرلاین ها هم دارای ترمینال های مختلفی هستند و هر ترمینال هم دارای مسیر ورود و خروج مخصوص خود هست. برای اطلاع از ترمینال ایرلاین خود می توانید یا از پرسنل فرودگاه سوال کنید و یا به صورت آنلاین اطلاعات لازم را به دست آورید.

 • برای بار هماهنگی کنید

شاید بخواهید در هواپیما همراه خود چندین کیف داشته باشید. در بیشتر ایرلاین ها داشتن یک کیف و یک کیف دستی در هواپیما مجاز است  پس اگر می خواهید در هواپیما به همراه خود کیف داشته باشید به بخش ایرلاین بروید و هماهنگی ها را انجام دهید. حتی اگر همراه خود چمدان یا باری ندارید باز هم باید مرحله بازرسی امنیتی را بگذرانید. درسته که می توانید در هواپیما به همراه خود دو کیف داشته باشید اما برای اندازه و وزن آن ها محدودیت هایی وجود دارد که برای اینکه از این قوانین آگاهی پیدا کنید باید به سراغ ایرلاین خود بروید. در صورتی که بار شما بیشتر از حد استاندارد باشد باید هزینه ی آن را بپردازید.

 • کارت پرواز را دریافت کنید

برای اینکه بتوانید به داخل هواپیما بروید داشتن کارت پرواز الزامی است. اگر هماهنگی های لازم برای داشتن بار صورت گرفته مشخصات خود را به مسئولین پرواز بگویید تا کارت پرواز خود را دریافت کنید. اگر باری هم ندارید برای گرفتن کارت پرواز باز هم باید به سراغ مسئولین بروید. گاهی می توانید کارت پرواز را از طریق گوشی همراه به مسئولین نشان دهید.

چک این

مراحل امنیتی

حالا وقت گذراندن مراحل امنیتی است که برای این مرحله باید نکات زیر را در نظر داشته باشید:

 • وسایل فلزی نداشته باشید

برای مرحله امنیتی چک این برای بهتر کار کردن فلزیاب باید کت، کاپشن، کمربند و کفش را دربیاورید و وسایل فلزی را از خود دور کنید . برای اینکه این مرحله را به سرعت بگذرانید کفشی داشته باشید که پوشیدن و خارج کردن آن وقت گیر نباشد.

 • لپ تاپ را از چمدان در بیاورید

برای اسکن لپ تاپ آن را از کیف خارج و بر روی نقاله بگذارید. وسایل الکترونیکی کوچک تر مثل گوشی را لازم نیست از کیف خارج کنید.

 • مایعات یا ژل را از کیف خود در بیاورید

باید از قبل بدانید که بردن چه وسایلی به داخل هواپیما مجاز است. به هماره داشتن وسایلی مثل عطر و ژل تا حجم ۱۰۰ میلی لیتر مجاز است ولی درب آن ها باید کاملا محکم شده باشد و هر کدام در داخل کیسه های شفاف قرار بگیرند. اگر در داخل کیف شما مایعی هست که بردن آن به داخل هواپیما مجاز نیست باید برای بررسی، آن را از کیف خود در بیاورید. اگر بطری باز شده ای از مایعات با خود داشته باشید اغلب از شما درخواست می شود که آن را در داخل سطل زباله بیندازید می توانید بعد از گذراندن مرحله ی امنیتی دوباره آن ها را بخرید. وسایل زیادی هست که بردن آن ها به داخل فرودگاه مجاز نیست و حتما باید از آن ها اطلاع داشته باشید.

نکات چک این در فرودگاه

مرحله چک این در گیت

این مرحله یعنی شما بیشتر مراحل سخت را با موفقیت گذرانده اید و باید خود را برای پرواز آماده کنید اما این مرحله هم نکات خاص خود را دارد:

 • به دنبال گیت پرواز خود باشید

بعد از گذراندن مرحله امنیتی باید به دنبال گیت پرواز خود باشید. برای پیدا کردن گیت باید نگاهی به کارت پرواز خود بیندازید، مشخصات گیت را با کارت پرواز خود مطابقت دهید تا مطمئن شوید که مثل هم هستند. اگر نتوانستید گیت خود را پیدا کنید به سراغ مسئولین مربوطه بروید تا شما را راهنمایی کنند.

 • در صورت نیاز خوراکی بخرید

اگر پروازتان طولانی است و یا زمان پرواز شما با وعده های غذایی یکی شده می توانید در این قسمت خوراکی و نوشیدنی بخرید.

 • منتظر پرواز بنشینید

حالا که گیت خروج را پیدا کرده اید تنها کاری که از شما بر می آید این است که بنشینید و منتظر پرواز بمانید! گاهی وجود مشکل و یا تاخیر باعث می شود که این انتظار کمی بیشتر طول بکشد.

معرفی شرکت هواپیمایی ایران ایر
معرفی شرکت هواپیمایی ایران ایر
حضور تیم بارسلونا در فیلم امنیتی پروازهای هواپیمایی قطر
حضور تیم بارسلونا در فیلم امنیتی پروازهای هواپیمایی قطر
۱۰ کشور برتر که بیشترین تعداد فرودگاه در جهان را دارند!
۱۰ کشور برتر که بیشترین تعداد فرودگاه در جهان را دارند!
معرفی پرواز بیزینس کلاس شرکت هواپیمایی امارات
معرفی پرواز بیزینس کلاس شرکت هواپیمایی امارات