معرفی هواپیماهای خانواده ای جتز امبرائر

آشنایی با هواپیماهای خانواده ای جتز امبرائر | E-Jets

شرکت هواپیما سازی امبرائر یکی از شرکت های هواپیماسازی در کشور برزیل است که بعد از شرکت های هواپیمایی ایرباس و بوئینگ، یکی از شرکت های مهم تولید و ساخت هواپیا در این عرصه محسوب می گردد. درباره ی ان شرکت به صورت مفصل توضیحاتی را داده ایم، حال می خواهیم یکی از محصولات این شرکت در زمینه ی هواپیماهای مسافربری سری ای جتز (E-Jets) بپردازیم. در ادامه با ما در الی گشت همراه باشید تا به اتفاق یکدیگر از تاریخچه و اطلاعات فنی این هواپیماها را به همراه یکدیگر مورد بررسی قرار دهیم.

تاریخچه ی هواپیماهای خانواده ای جتز امبرائر

تاریخچه ی هواپیماهای خانواده ای جتز امبرائر

مطالب مرتبط:
معرفی شرکت هواپیماسازی امبرائر
چند دقیقه ای در بزرگ ترین شهر برزیل

از مشخصات سری هواپیماهای ای جتز که از محصولات هواپیمایی شرکت هوا و فضا امبرائر هستند، هواپیماهایی با مشخصات فنی همچون این موارد هستند: ۲ موتوره اند، باریک پیکر هستند و برد مسافتشان متوسط می باشد.

در یکی از مطالب به صورت کامل به معرفی شرکت امبرائر و تمامی فعالیت هایش پرداخته ایم. اولین نمونه های سری هواپیماهای ای جتز در نمایشگاه هوایی پاریس در سال ۱۹۹۹ معرفی شد و برای تولید انبوهش در نمایشگاه تصمیم گرفته شد.

شروع ساخت این هواپیماها نیز سال ۲۰۰۲ میلادی به قطعیت رسید و تولید شد.

با توجه به مدتی که گذشت، همین که این هواپیماها به مرحله ی ساخت رسیدند خود برای این سری به نوعی موفقیتی بزرگ محسوب می شد.

و اما می رسیم به مشخصات طراحی و تولید این هواپیماها. هواپیماهای ای جتز به ۲ دسته ی مختلف تقسیم می شوند؛ هواپیماهای مسافربری و هواپیماهای تجاری.

هواپیماهای مدل های ۱۷۰ و ۱۷۵ که از نظر جثه ی هواپیما کوچک تر از باقی هواپیما ها هستند، به عنوان مدل ها و استندهای اولیه ی سری ای جتز محسوب می گردند.

هواپیماهی ۱۹۰ و ۱۹۵ ای جتز به عنوان هواپیماهایی پیشرفته تر و بهبود یافته ی هواپیماهای مدل های ۱۷۰ و۱۷۵ به حساب می آیند.

ای جتز امبرائر

به طور مثال هواپیماهای ۱۹۰ و ۱۹۵، بدنه ای به نسبت بزرگ تر و کشیده تر نسبت به هواپیماهای ۱۷۰ و ۱۷۵ ای جتز امبرائر دارند و بال های بزرگتری نیز دارند نسبت به این مدل.

البته این مدل ها نسبت به مدل های قبل خود درصد شباهت بالایی دارند. سیستم های ایویونیک، بدنه ی هواپیما و همچنین سیستم تجهیزات پرواز الکترونیک این هواپیماها از جمله ویژگی های یکسان آنان است.

هواپماهای سری ۱۹۰ و ۱۹۵ امبرائر با هواپیماهایی همچون ۷۳۷ بوئینگ و DC-9 مشخصات یکسانی دارد. امبرائر برای ساخت این هواپیماها از تکنولوژی حبابی استفاده کرده است.

این تکنولوژی این امکان را در اختیار مسافران قرار می دهد که به طور مثال در فضای هواپیما به راحتی بایستند. به دلیل اینکه سری هواپیماهای ۱۹۰ و ۱۹۵ امبرائر در کلاس های پروارزی با ظرفیت بیش از ۱۰۰ نفر قرار می گیرند، جز هواپیماهای پر طرفدار هستند.

معمولا این هواپیماها برای شرکت هایی که پرواز اکونونومی و یا بیزینسی برگزار می نمایند، خریداری می شود.

این هواپیماها معمولا برای شرکت های هواپیمایی که ۲ کلاس پروازی را با هم ادغام می کنند، بسیار مناسب و به صرفه است.

از جمله ی این شرکت ها می توان به شرکت هواپیمایی ایرکانادا اشاره نمود.

هواپیماهای خانواده ای جتز امبرائر

● هواپیماهای E-170 و E-175  

این هواپیماها نسبت به دیگر هواپماهای خانواده ی ای جتز، کوچک تر می باشند. در ۲۹ اکتبر ۲۰۰۱ ازاین هواپیما ۱۷۰ سری تولید و به صاحبانشان تحویل داده شد.

اولین پرواز این هواپیماها در ۱۱۹ روز بعد صورت گرفت.

اولین باری که هواپیمای ای جتز ۱۷۵ به نمایش درآمد نیز در سال ۲۰۰۲ بود که ۱۷۵ روز بعد از نمایش موفقیت آمیز آن، در ژوئن ۲۰۰۳ اولین پرواز این هواپیما صورت گرفت.

ازاین هواپیما در سری اول، ۱۷۵ فروند تحویل مشتریانش شد.

 ● ۱۰۰۰ هواپبیماهای امبرائر لین ایج  | Embraer Lineage 1000 

شرکت هواپیمایی امبرائر در می سال ۲۰۰۶ برنامه ای مبنی بر ساخت جت های تجاری خود با الهام از مدل ۱۹۰ خود اعلام نمود.

در ساخت این جت های تجاری از بدنه ی ۱۹۰ استفاده شده است. برد این هواپیما ۴۲۰۰ ناتیکال مایل است.

این هواپیمای لوکس ظرفیت ۱۹ نفر را دارد و به عنوان جت شخصی استفاده می گردد.

 ●هواپیماهای امبرائر ای- ۱۹۵ ایکس | E-195X  

از برنامه های در دست تهیه و مهم شرکت هواپیماسازی امبرائر، طراحی و تولید هواپیمایی بود که مدلی کشیده تر از مدل موفق هواپیماهای ساخت خود یعنی هواپیمای ای جتز امبرائر ۱۹۵ ساخته و وارد بازار نماید.

این هواپیمای جدید برای حمل و جا به جایی ۱۳۰ مسافر را در خود دارد. البته بنا بر دلایلی گفته می شود که شرکت هواپیماسازی امبرائر تولید و ساخت این سری را متوقف نموده است.

یکی از دلایل ذکر شده برای لغو ساخت این هواپیما کم بودن برد این هواپیماها بوده است.

آشنایی با هواپیماهای خانواده ای جتز امبرائر

دانستنی هایی از هواپیماهای خانواده ای جتز امبرائر

  • چیدمان صندلی های مسافرین در هواپیماهای E-Jets به صورت هر ردیف چهار صندلی می باشد.
  • آیا می دانید چرا به این هواپیماها ای جتز (E-Jets) گفته می شود؟
  • دلیل این که به این جت ها E-Jets گفته می شود این است که زمانی که بخش توسعه بازار امبرائر قصد تبلیغ این هواپیماها را داشته اند، مخفف ERJ را از روی سری محصولات خود حذف کرده است اما در نهایت هنوز هم این هواپیماها را با نام فنی آن ها می شناسند.
  • تا سپتامبر سال ۲۰۱۰ نزدیک به ۲۴۵ سفارش برای دریافت و خرید این هواپیما ثبت شده است.
  • شرکت هواپیمایی امبرائر گزارش داده است که تا سال ۲۰۱۲، ۶۷۱ فروند از سری هواپیماهای ای جتز تحویل مشتریان خود داده است.
  • امبرائر تا سال ۲۰۱۶ میلادی بیشتر از ۱۱۰۰ فروند از هواپیماهای ای جتز امبرائر را به خطوط مختلف پروازی جهان ارائه داده است.
  • اولین ثبت سفارشی که برای خرید و دریافت هواپیماهای ای جتز شد، توسط شرکت هواپیمایی رجینال ایرلاین اروپا با حق سفارش ۱۰ مدل از هواپیمای ۱۷۷۰ بود. پس از آن شرکت هواپیمایی، شرکت هواپیمایی سوئیس با ۱۰ مدل و کراس ایر با ۵ سفارش در اولویت ان شرکت برای تحویل هواپیماها بودند.
  • بزرگ ترین سفارش این هواپیما از شرکت هواپیمای جت بلو (Jetblue) بود که با بیش از ۱۰۰سفارش برای هواپیماهای مدل ۱۹۰ رکورد دار می باشد.
  • طولانی ترین پرواز این هواپیماها با مدل ۱۹۰ در تاریخ ۶ نوامبر ۲۰۰۸ به مقصد نیویورک بوده است.

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد