بلیط هواپیما

معرفی هواپیمای ایرباس A318

آشنایی با هواپیمای ایرباس A318 | Airbus A318

امروز می خواهیم تا درباره ی یکی از هواپیماهای ساخت شرکت ایرباس صحبت کنیم که ساخت این شرکت چند ملیتی است و از سال ۱۹۹۸ میلادی اقدام به ساخت آن می نموده اند. ما امروز درباره ی هواپیمای ایرباس (Airbus A318) A318 صحبت خواهیم کرد. درواقع هواپیمای ایرباس A318به نوعی کوچک ترین هواپیماهای ایرباس است که پیشرفته تر مدل ایرباس Airbus A320 می باشد. د ادامه با ما در الی گشت همراه باشید تا به اتفاق یکدیگر، تاریخچه ی هواپیمای ایرباس A318، اطلاعات فنی و دیگر اطلاعات آن را به اتفاق یکدیگر مورد بررسی قرار دهیم.

آشنایی با هواپیمای ایرباس A318
مطالب مرتبط:
معرفی هواپیمای ایرباس آ ۳۳۰
معرفی هواپیمای ایرباس A300
چطور مدل های هواپیما را از یکدیگر تشخیص بدهیم؟

در ابتدا کمی از شرکت هواپیماسازی ایرباس برای شما صحبت خواهیم کرد. پایه های اولیه ی شکل گیری هواپیما سازی ایرباس زمانی به وجود آمد که در سال ۱۹۵۶ و در نمایشگاه هوایی پاریس، نمایشگاه هواپیمایی برگزار شد. می توان گفت که اکثر صاحبان شرکت های هواپیمایی اروپایی، چه کوتاه برد و چه میان برد در حاشیه ی برگزاری این نمایشگاه درباره ی نیاز به یک هواپیمای جدید مسافربری، نظرات و خواسته های خود را به بحث و تبادل گذاشتند. در سال ۱۹۶۶ بود که درخواست تامین بودجه ی ایرباس از طرف ۳ شرکت به نام آربایتش گِماینشافت ایرباس آلمانی، سود اوییسن فرانسوی و هاوکر سیدلی انگلیسی به دولت هایشان ارسال و برای یک سال بعد از تاریخ ارسال، تایید شد. اولین پروژه ی ساخت هواپیمایی که در دست گرفتند، هواپیمایی به نام ایرباس A300با ظرفیت جا به جایی ۳۲۰ مسافر و به همراه ۲ موتور جت در قسمت فنی هواپیما بود.

ساخت اجزای مختلف این هواپیما پس از منتشر کردن بیانیه ای مشترک بین اعضا، بین شرکایی که در این ساخت مشارکت داشتند، تقسیم شد ولی در همان سال اتفاقات مختلفی پیش آمد. به طور مثال انگلیس به طور کامل خود را از این پروژه خارج کرد و در این بین شرکت آلمانی که در این کار شرکت کرد، سهام خود را به ۵۰ درصد رساند. بالاخره در سال ۱۹۷۰، صنایع هواپیما سازی ایرباس به صورت رسمی تاسیس شد. اولین مدل هواپیمای ساخت این شرکت در سال ۱۹۷۲، پرواز اولیه ی خود را به صورت آزمایشی انجام داد.

ایرباس A318

در سال ۱۹۷۲ اولین مدل تجاری این هواپیما وارد بازار جهانی شد. با این کهئ شرکت هواپیما سازی ایرباس امروزه بسیار معروف شده است اما این نکته را باید بدانید که این شرکت در ابتدا روند کندی در پیشرفت و توسعه ی خود داشت. یکی از دلایلی که کارشناشان این عرصه درباره ی کندی توسعه ی این شرکت بیان می دارند این است که رونمایی از پروژه ی هواپیمای ایرباس A300 با رونمایی و معرفی هواپیمای فراصوتی کنکورد هم زمان شد و تبلیغات ایرباس در زیر سایه ی معرفی این هوایپما قرار گرفت.

این تاثیر به حدی بود که تا سال ۱۹۷۲ شرکت ایرباس تنها ۱۵ سفارش قطعی برای ساخت هواپیمای خود دریافت کرده بود. تا سال ۱۹۷۱ نیز تنها ۸۱ فروند هواپیمای ایرباس A300 در شرکت های مختلف هواپیمایی در سراسر جهان خدمت می کردند. این وضعیت ادامه داشت تا زمانی که این شرکت مدل هواپیمای ایرباس A320 را وارد بازار کرد. این مدل از ایرباس موفق شد تا قبل از پروازش، ۴۰۰ سفارش قطعی برای ساخت این مدل دریافت نماید. جالب است درباره ی هواپیمای ایرباس ۳۰۰ این نکته را بدانید که این هواپیما اولین هواپیمای پهن پیکر دنیاست. به طور مثال، طراحی داخلی این هواپیما به گونه ای است که کابین مسافران دارای ۲ راهروی موازی است و از ۲ موتور جت نیرو می گیرد.

ایرباس

آخرین فروند هواپیمای ایرباس ۳۰۰ در ژوئیه ‌ی سال ۲۰۰۷ به شرکت هواپیمایی فدکس اکسپرس تحویل داده شد و بعد از آن دیگر نیز تولید نشد. به هواپیمای ایرباس ۳۲۰ که می رسیم، کمی روایت موفقیت های ایرباس متفاوت می شود. این مدل سرآغاز موفقیت های این شرکت بوده است و برای اولین بار در آن سیستم ناوبری به نام Fly-by-wire به کار برده شده است. مدل های کوچک تر ایرباس ۳۲۰ نیز با شماره کدهای ایرباس ۳۱۸ و ایرباس ۳۱۹ تولید شده است.

ایرباس ۳۲۱ نیز از مدل موفق قبلی خود بسیار بزرگ تر است و رقیبی بلا منازع برای هواپیماهای بوئینگ ۷۳۷ محسوب می گردد. مهندسان و طراحان شرکت ایرباس همواره در حال تحقیق و مطالعه برای طراحی هواپیماهای بزرگ تر و پیشرفته تر به جای مدل های قبلی خود هستند. هواپیمای ایرباس ۳۲۰ نئو، یکی از جدید ترین مدل هایی است که این شرکت به بازار عرضه کرده است. اگر بخواهیم از هواپیماهای مدرن ایرباس صحبت کنیم بی شک باید از ایرباس های۳۳۰ با ۲ موتور جت و هوایپمای ۳۴۰ با داشتن ۴ موتور جت، دارای بردی معادل با ۱۶۷۰۰کیلومتر است، نام ببریم. هر دوی این هواپیماها مناسب برای سفر با مسافت های طولانی هستند. اما می رسیم به هواپیمای ایرباس A318. خانواده ی هواپیمای ایرباس A320 خانواده‌ ای از جمله هواپیماهای لاغرپیکر ساخت کمپانی ایرباس است. این مدل از هواپیماها، مزایایی مانند مصرف کمتر سوخت نسبت به سایر مدل‌های ایرباس دارند. هواپیماهایA318 و A319 مدل ‌هایی از این خانواده ی لاغر پیکر هستند.

هواپیمای ایرباس A318

هواپیمای ایرباس A318 یکی از زیر مجموعه‌ ها و در واقع کوچک ترین عضو خانواده ی این مدل هواپیما می ‌باشد. هواپیمای مسافربری ایرباس A318، در سال ۱۹۹۸ ساخته شد و برای اولین بار در سال ۱۹۹۸ میلادی یعنی در همان سال، پرواز رسمی خود را آغاز کرد.

این هواپیما برای اولین بار در سال ۲۰۰۲ میلادی در ایران به پرواز در آمد. این هواپیمای کوچک به عنوان مینی ایرباس و بیبی باس نیز معروف است زیرا کوچک ‌تر از A319 و کوچک ترین نمونه از ایرباس ‌های A320 می ‌باشد. در مورد ویژگی‌ های ظاهری این هواپیمای لاغر و باریک پیکر باید به این نکته ی مهم اشاره کرد که دو موتور توربوفن در زیر دو بال این هواپیما قرار گرفته است و ۵/۳۱ متر طول و ۶/۱۲متر ارتفاع دارد و می ‌تواند ۱۲۹ نفر مسافر را در هر پرواز در برد متوسط جا به ‌جا کند. در میان هواپیماهای تک راهرو، هواپیماهای ایرباس A318این مزیت را دارد که بین صندلی ‌ها، فضای بیشتری قرار دارد و همچنین عرض تکیه ‌گاه‌ های کنار پنجره نیز بیشتر نسبت به مدل های دیگر است.

این هواپیما که در کل کوتاه برد و کمتر متوسط برد است، دارای دو کلاس پروازی مختلف (بیزنس کلاس و معمولا اکونومی کلاس) است. ۸ صندلی در کلاس پروازی بیزینس و ۹۹ صندلی در کلاس پروازی اکونومی مجموع صندلی ‌های این هواپیما را تشکیل می‌دهد. جالب است بدانید که این هواپیما اجازه ی پرواز در فرودگاه‌ هایی همانند فرودگاه ‌های شهر لندن و استانداردهای آنان را دارد. اولین پرواز هواپیمای A318 پرواز خود را در فرودگاه فینکنور شهر هامبورگ انجام داد.

آیا هواپیما بدون چرخ هم می تواند فرود بیاید؟
آیا هواپیما بدون چرخ هم می تواند فرود بیاید؟
ایر نیوزلند با استفاده از عینک هوشمند، ذهن مسافران را می خواند!
ایر نیوزلند با استفاده از عینک هوشمند، ذهن مسافران را می خواند!
آیا هواپیما می تواند دنده عقب برود؟!
آیا هواپیما می تواند دنده عقب برود؟!
معرفی هواپیماهای بوئینگ md، تلفیق دو شرکت با یک هواپیما
معرفی هواپیماهای بوئینگ md، تلفیق دو شرکت با یک هواپیما