لیست پررفت و آمدترین فرودگاه های جهان ۲۰۱۸ منتشر شد!

پررفت و آمدترین فرودگاه های جهان

این روزها همه سرشان شلوغ است و فرودگاه ها نیز از این قاعده مستثنی نیستند! امنیت پرواز و سفر هوایی به لطف تکنولوژی های مدرن افزایش پیدا کرده است و سال ۲۰۱۷ به عنوان امن ترین سال سفرهای هوایی انتخاب شد. به همین دلیل فرودگاه ها روز به روز شلوغ تر می شوند و افراد بیشتری هواپیما را به عنوان گزینه حمل و نقل انتخاب می کنند. اتحادیه بین المللی فرودگاه ها (Airports Council International) داده های مربوط به ترافیک هوایی فرودگاه ها را هفته پیش اعلام کرد. به این ترتیب لیست پررفت و آمدترین فرودگاه های جهان مشخص شد و فرودگاه هارتسفیلد جکسون آتلانتا با جابجایی بیش از ۱۰۰ میلیون مسافر به عنوان شلوغ ترین فرودگاه جهان انتخاب شد. از نظر جابجایی مسافر بین الملی نیز فرودگاه دبی عنوان شلوغ ترین فرودگاه جهان را به خود اختصاص داده است. در ادامه لیست فرودگاه های پر رفت و آمد جهان برای سال ۲۰۱۸ را به شما معرفی می کنیم. با الی گشت همراه باشید.

لیست پررفت و آمدترین فرودگاه های جهان
مطالب مرتبط:
شلوغ ترین فرودگاه های جهان در سال ۲۰۱۷
دورترین فرودگاه های جهان!

با بررسی داده های ترافیک هوایی متوجه می شویم که افزایش قابل توجهی در تعداد مسافر، بار و محموله، پروازهای بین المللی و به طور کل جابجایی هوایی صورت گرفته است. منطقه آتلانتا شاهراه اصلی ارتباطی دنیا با آمریکای شمالی به شمار می رود. امسال فرودگاه هارتسفیلد جکسون آتلانتا در صدر پررفت و آمدترین فرودگاه های جهان قرار گرفت، اما این عنوان ممکن است سال آینده تغییر کند. زیرا این فرودگاه علیرغم کسب این عنوان، با کاهش ترافیک مسافر جابجا بوده است.

ترافیک هوایی مسافر در سالی که گذشت ۶٫۶% افزایش پیدا کرد، در حالی که تعداد مسافر بین المللی ۸٫۴% افزایش داشت. ترافیک کارگو و بار نیز با افزایش روبرو بود و فرودگاه هنگ کنگ بار دیگر به عنوان بزرگ ترین قطب کارگو دنیا انتخاب شد. اتحادیه بین المللی فرودگاه ها با ارزیابی داده های ترافیک هوایی بیش از ۱۲۰۰ فرودگاه در سرتاسر جهان، لیست پررفت و آمدترین فرودگاه های جهان ۲۰۱۸ را منتشر کرده است.

فرودگاه بین المللی پکن (Beijing Capital International) رقیب سرسخت و دیرین فرودگاه هارتسفیلد جکسون است و در دو دهه گذشته همواره در زمره شلوغ ترین فرودگاه های جهان قرار داشته است.  امسال این فرودگاه چینی توانست با افزایش ۱٫۵% و جابجایی ۹۴٫۴ میلیون مسافر در رتبه دوم پررفت و آمدترین فرودگاه های جهان قرار بگیرد.

فرودگاه هارتسفیلد جکسون آتلانتا

پررفت و آمدترین فرودگاه های جهان از نظر تعداد مسافر بین المللی

فرودگاه های دبی، توکیو و لس آنجلس در رده های بعدی قرار می گیرند. از نظر مسافر بین المللی فرودگاه دبی  با ۸۷ میلیون مسافر در صدر پررفت و رفت آمدترین فرودگاه های جهان قرار گرفت و پس از آن، فرودگاه های هیترو لندن با ۷۳ میلیون ترافیک مسافر بین المللی قرار می گیرد. فرودگاه های هنگ کنگ، آمستردام و پاریس نیز ۵ فرودگاه پررفت و آمد از نظر مسافر بین المللی هستند.

فرودگاه های ایالت متحده اما از نظر ترافیک مسافر خارجی آمار چندان چشمگیری ندارند و فرودگاه نیویورک در لیست شلوغ ترین فرودگاه از نظر مسافر بین المللی در رتبه ۱۹ قرار می گیرد.

فرودگاه هیترو لندن

رشد سریع فرودگاه دهلی

فرودگاهی که در این رده بندی توجه همه را به خود جلب کرد فرودگاه بین المللی ایندیرا گاندی دهلی است. این فرودگاه در رده بندی سال گذشته در رتبه ۲۲ پررفت و آمدترین فرودگاه های جهان قرار گرفته بود. اما امسال با ۱۴٫۱ % رشد ترافیک هوایی به رتبه شانزدهم ارتقا پیدا کرده است.

اتحادیه بین المللی فرودگاه ها در گزارش خود این طور نوشته است: «هندوستان پتانسیل تبدیل شدن به یکی از بزرگ ترین بازارهای صنعت هواپیمایی در جهان را دارد.» طبق آمارهای این اتحادیه، فرودگاه های سایر شهرهای هند مثل کلکته، حیدرآباد، بنگلور و ایالت مدرس نیز رشدی بین ۱۰ و ۲۷% داشته اند.

آنجلا گیتنز (Angela Gittens)، مدیر کل اتحادیه بین المللی فرودگاه ها می گوید: «افزایش آمار ترافیک هوایی و بار در سرتاسر جهان نشان دهنده افزایش اعتماد مشتری به صنعت هواپیمایی است. علیرغم مشکلات و موانع اقتصادی پیش آمده در برخی مناطق جهان، مرتبط کردن افراد، کسب و کارها و مکان ها به یکدیگر همچنان مهم ترین هدف صنعت هواپیمایی به شمار می رود. دومین فرودگاه پرتردد آمریکایی در این لیست، فرودگاه بین المللی لس آنجلس است که به نسبت سال گذشته با ۴٫۴۹% افزایش ترافیک هوایی روبرو بوده است.

در ادامه لیست پررفت و آمدترین فرودگاه های جهان را با شما در میان می گذاریم. این لیست شامل ۲۰ فرودگاه پرتردد جهان است که بر اساس داده های ترافیک هوایی در طول سال ۲۰۱۷ رده بندی شده اند. همان طور که گفتیم فرودگاه هارتسفیلد جسکون با جابجایی ۱۰۴ میلیون مسافر در صدر این لیست قرار گرفته است.

فرودگاه هانه دا توکیو

لیست پررفت و آمدترین فرودگاه های جهان

۱- فرودگاه هارتسفیلد جسکون آتلانتا | Hartsfield-Jackson Atlanta International Airport

(۱۰۴ میلیون مسافر)

۲- فرودگاه بین المللی پکن | Beijing Capital International Airport

(۹۶ میلیون مسافر)

۳- فرودگاه بین المللی دبی | Dubai International Airport

(۸۸ میلیون مسافر)

۴- فرودگاه بین المللی هانه دا توکیو | Tokyo Haneda International Airport

(۸۵ میلیون مسافر)

۵- فرودگاه بین المللی لس آنجلس | Los Angeles International Airport

(۸۴٫۶ میلیون مسافر)

۶- فرودگاه اوهر شیکاگو | Chicago’s O’Hare International Airport

(۸۰ میلیون مسافر)

۷- فرودگاه هیترو لندن | London Heathrow Airport

(۷۸ میلیون مسافر)

۸- فرودگاه بین المللی هنگ کنگ | Hong Kong International Airport

(۷۳ میلیون مسافر)

۹- فرودگاه پودنگ شانگهای | Shanghai Pudong International Airport

(۷۰ میلیون مسافر)

۱۰- فرودگاه بین المللی شارل دوگل پاریس | Aéroport de Paris-Charles de Gaulle

(۶۹ میلیون مسافر)

۱۱- فرودگاه بین المللی اسخیپول آمستردام | Amsterdam Airport Schiphol

(۶۸٫۵ میلیون مسافر)

۱۲- فرودگاه دالاس فورت ورث |

Dallas/Fort Worth International Airport

(۶۷ میلیون مسافر)

فرودگاه پکن

۱۳- فرودگاه بایو گوانگجو | Guangzhou Bai Yun International Airport

(۶۶ میلیون مسافر)

۱۴- فرودگاه فرانکفورت | Frankfurt Am Main Airport

(۶۴٫۵ میلیون مسافر)

۱۵- فرودگاه بین المللی آتاتورک | Atatürk International Airport

(۶۴ میلیون مسافر)

۱۶- فرودگاه ایندیرا گاندی | Indira Gandhi International Airport

(۶۳٫۵ میلیون مسافر)

۱۷- فرودگاه سوئکارنو- هتا | Soekarno-Hatta International Airport

(۶۳ میلیون مسافر)

۱۸- فرودگاه چانگی سنگاپور | Singapore Changi Airport

(۶۲٫۲۲ میلیون مسافر)

۱۹- فرودگاه اینچئون سئول | Incheon International Airport

(۶۲٫۱۶ میلیون مسافر)

۲۰- فرودگاه بین المللی دنور | Denver International Airport

(۶۱ میلیون مسافر)

منبع: newshub.co.nz

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد