بلیط هواپیما

وظیفه ی کمک خلبان چیست؟

کمک خلبان

در هدایت هواپیما، معمولا در بین عموم مردم اسم شخصی که پر رنگ برده می شود و در اذهان آنان شخص اول پرواز هستند، خلبان ها همه کاره ی پرواز هستند! اما در پرواز، با این که هدایت بر عهده ی خلبان است اما نباید از نقش دیگر پرسنل پرواز گذشت. افرادی همچون خدمه ی پرواز، مهندس پرواز و کمک خلبان نقش بسیار مهمی دارند. در واقع کمک خلبان پرواز می شود همه کاره و هیچ کاره! در انواع وسیله های پروازی همچون هواپیما، هلیکوپتر، … و بسیاری از وسیله های دیگر، کمک خبان نقش اصلی را در هدایت انواع هواپیما و هلیکوپتر را بر عهده دارند. در ادامه با ما در الی گشت همراه باشید تا کمک خلبان را بهتر بشناسیم.

خلبان

کمک خلبان را بهتر بشناسید.

مطالب مرتبط:
بگویید در هواپیما صندلی کنار پنجره یا راهرو را انتخاب می کنید، تا بگوییم چه شخصیتی دارید!
در حال حاضر چند هواپیما در دنیا وجود دارد؟
به زودی پرواز دارید؟ پس این اشتباهات ناشیانه را در هواپیما انجام ندهید

در ابتدا باید بگوییم که برای درک بهتر وظایف کمک خلبان، دانستن این نکته ضروری است که کمک خلبان در کنار خلبان اصلی یا همان کاپیتان، مسئول هدایت انواع هواپیما و هلیکوپتر را بر عهده دارند. معمولا به اشتباه به شخصی که خلبان دوم هواپیما است، کمک خلبان گفته می شود. خلبان دوم به کسی گفته می شود که تمام مراحل آموزشی و دروس پروازی را با موفقیت طی نموده و صرفا به دلیل تجربه ی کمتر و ساعت پرواز کمتر نسبت به خلبان اول پرواز به اصطلاح به آن، خلبان دوم نیز گفته می شود.

در واقع خلبان های شرکت ‌های هواپیمایی مسئول انتقال مسافران و محموله‌ ها براساس زمان بندی های خاص و برنامه ریزی شده هستند که تمام برنامه های کاریشان از طرف شرکتی که با آن کار می کنند، تنظیم شده است و دست خود آنان نیست. کمک خلبان هم مانند خلبان، مسئول هدایت و انتقال مسافرین را بر عهده دارد و همانطور که از اسم شغلش نیز پیدا است. کمک خلبان، در تقسیم وظایف به کمک خلبان اصلی می آید و زیر نظر او فعالیت های خود را انجام می دهد.

اگر بخواهیم به صورت موردی توضیح دهیم باید این گونه تنظیم کنیم که؛ در ابتدا باید بررسی کنیم که کمک خلبان چه کاری انجام می دهد؟

بررسی چک لیست موتور، هیدرولیک‌ ها و دیگر سیستم‌ های هواپیما، کمک خلبان باید مطمئن شود از این که محموله و بارها به درستی در سر جای خود قرار گرفته ‌اند و وزن هواپیما از حد مجاز خود تجاوز نکرده است. سوخت و شرایط هوا را کاملا بررسی می کند.

کمک

با برج کنترل برای نشست و برخاست ارتباط برقرار کند. کمک خلبان باید موتور هواپیما را روشن کند و آن را تا مسیر اصلی برای تیک آف هدایت کند. وی باید شرایط موتور و سوخت را در طول پرواز بررسی نماید. کمک خلبان باید با استفاده از ابزارهای در دست و مورد نظر مسیر پرواز را بررسی کند.

او باید از نشست و برخاست کامل درست هواپیما مطمئن شود. در توضیح این وظایف، یک یاز معتبرترین مقالات فنی درباره ی هواپیما این گونه درباره ی کمک خلبان آورده شده است که؛ از جمله ی مهم ترین وظایف کمک خلبان این است که قبل از پرواز، روند را به دقت برنامه ریزی می ‌کند، سیستم‌ های مختلف هواپیما را چک می کند و حتما مطمئن می‌ شود که تمامی بارها و محموله‌ ها به درستی در جای خود قرار گرفته اند.

البته این وظایف بین خلبان، کمک خلبان و مهندس پرواز تقسیم می ‌شود. همچنین کمک خلبان باید با برج مراقبت ارتباط برقرار کرده تا از شرایط جوی مطلع شود و در صورتی که هوا نا مناسب بود آن را به خلبان اصلی گزارش دهد. مهم ترین بخش پروازی یک هواپیما، قسمت نشست و برخاست آن است که نیازمند هماهنگی دقیقی بین خلبان و کمک خلبان می‌ باشد.

در طول پرواز، گاهی اوقات خلبان و کمک خلبان مسئولیت ‌های خود را با هم تعویض می ‌کنند و به نوعی دیگر وظایف را بین همدیگر تقسیم می‌ کنند. بعد از پرواز باید یک گزارش کامل از پرواز و تمامی اطلاعات و اتفاقات نیز نوشته شود.

کمک خلبان را بهتر بشناسید.

کمک خلبان‌ ها معمولا بعضی اوقات وظایف غیرپروازی هم انجام می ‌دهند، البته همانطور که گفتیم این وظایف بین خدمه هواپیما تقسیم می ‌شود. اما وظایفی مانند بررسی زمان پرواز، قرار داده شدن مناسب بارهای مسافران و غیره از جمله کارهایی است که یک کمک خلبان انجام می ‌دهد.

در هلیکوپترها، کمک خلبان باید به طور مداوم درختان، پل ها، خطوط برق، برج های انتقال و سایر موانع خطرناک را بررسی کند. در واقع مسئول بررسی هشدارهای پروازی نیز بر روی دوش کمک خلبان است. تمامی این ‌‌ها فقط وظایف کمک خلبان نیست، خود خلبان هم برروی آن ‌ها نظارت دارد و انجام می‌ دهد.

خلبانان یک پرواز باید به صورت واضح با برج مراقبت صحبت کنند، با دقت به دستورالعمل‌ ها گوش کنند و بتوانند در کمترین زمان ممکن بهترین مسیر را در شرایط اضطرای انتخاب کنند، همچنین همیشه باید بر روی سیستم پروازی نظارت داشته باشند، زیرا هر تغییر کوچکی می تواند عواقب و اثرات بدتری داشته باشد، خلبان‌ ها باید توانایی حل مشکلات را نیز داشته باشند.

کمک خلبان

در هنگامی که شرایط آب و هوایی نامناسب است، باید بتوانند بهترین مسیر را انتخاب کنند یا از انجام پرواز خودداری کنند که البته این با هماهنگی شرکت هواپیمایی انجام می ‌شود. یک کمک خلبان باید همیشه در طول پرواز هوشیار باشد و به سیگنال‌ های خطرناکی که در سیستم دریافت می ‌کند، سریعا پاسخ دهد و خلبان را در جریان بگذارد.

باز هم در این زمینه به عنوان توضیحات تکمیلی تاکید می‌ کنیم که، این وظایف بین خلبان، کمک خلبان و مهندس پرواز به عدالت تقسیم می ‌شود و در واقع هر اتفاقی که برای پرواز پیش بیاید، تمامی خدمه ی اصلی پرواز مسئول این اتفاق می‌ با شند و کسی به تنهایی در این زمینه مواخذه نمی گردد.

در انتها باید بگوییم که خلبان دوم پرواز با کسب تجربه و افزایش ساعات پرواز خود به حداقل ۲۵۰۰ ساعت می تواند در امتحان ATPL شرکت و اقدام به دریافت این مدرک پروازی در سطح خلبان اول نموده و در صورت نیاز شرکت های هواپیمایی، بعد از گذراندن چک های مخصوص پروازی زیر نظر معلم تیپ مربوطه به درجه ی خلبان اول و یا همان کاپیتانی نائل گردد.

سفر با هواپیما در هوای طوفانی امن است؟
سفر با هواپیما در هوای طوفانی امن است؟
با این اپلیکیشن، مسیر پروازتان را در هواپیما دنبال کنید!
با این اپلیکیشن، مسیر پروازتان را در هواپیما دنبال کنید!
معرفی فرودگاه آتاتورک استانبول
معرفی فرودگاه آتاتورک استانبول
معرفی شرکت هواپیمایی آتا
معرفی شرکت هواپیمایی آتا