کوچک ترین فرودگاه های جهان!

آشنایی با کوچک ترین فرودگاه های جهان

امروزه در هر شهر و کشوری فرودگاه وجود دارد و امکان سفر هوایی برای اکثر افراد فراهم شده است. برخی فرودگاه ها بسیار بزرگ و وسیع هستند و از بخش های مختلفی تشکیل شده اند، به طوریکه ممکن است در آن ها گم شویم. اما برخی فرودگاه ها هم هستند که بسیار کوچکند و از یک یا دو باند فرود کوچک تشکیل شده اند. قبلا در مطالب جداگانه ای در مورد بزرگ ترین فرودگاه های جهان و بهترین فرودگاه های جهان صحبت کردیم و این فرودگاه ها را به شما معرفی کردیم. در این مطلب اما قصد داریم کوچک ترین فرودگاه های جهان را به شما معرفی کنیم و در مورد باند فرود و محل قرارگیری آن ها صحبت کنیم. اگر دوست دارید با این فرودگاه ها آشنا شوید در ادامه با الی گشت همراه باشید.

معرفی کوچک ترین فرودگاه های جهان

فرودگاه سیبا | Saba Airport

مطالب مرتبط:
بزرگ ترین فرودگاه های جهان در سال ۲۰۱۸
بهترین فرودگاه های جهان در سال ۲۰۱۸
  • منطقه کارائیب

جزیره سیبا در منطقه کارائیب واقع شده و به کشور هلند تعلق دارد. فرودگاه سیبا با نام رسمی فرودگاه یوانخو ئی. یروسخین (Juancho E. Yrausquin Airport) در صدر کوچکترین فرودگاه های جهان قرار می گیرد. باند این فرودگاه تنها ۴۰۰ متر طول دارد و یکی از کوتاه ترین باندهای فرودگاه در جهان به شمار می رود. طول این باند تنها کمی طولانی تر از هواپیماهای بزرگ مسافربری است، به همین دلیل بسیاری از هواپیماهای بزرگ و پهن پیکر اجازه فرود در این باند را ندارند.

تنها ایرلاینی که در حال حاضر در این فرودگاه فعالیت می کند وینر (Winair) است که پروازهای روزانه و منظمی را به مقصد جزایر سنت مارتین و سنت یوستیشس انجام می دهد. پرواز از جزیره سیبا تا سنت مارتین تنها ۱۲ دقیقه طول می کشد.

فرودگاه سیبا

فرودگاه موشویشوی آی | Moshoeshoe I Airport

  • شهر ماسرو/ لسوتو

کشور لسوتو تماما توسط کشور آفریقای جنوبی احاطه شده و با هیچ کشور دیگری مرز مشترک ندارد. فرودگاه موشویشوی آی در شهر ماسرو لسوتو قرار دارد و یکی از کوچک ترین فرودگاه های جهان است. همان طور که می بینید این فرودگاه را نیز در لیست کوچک ترین فرودگاه های بین المللی معرفی می کنیم، اما تنها یک پرواز بین المللی در این فرودگاه انجام می شود. فرودگاه موشویشوی آی اگرچه به عنوان فرودگاه بین المللی شناخته می شود، اما تنها پرواز خارجی اش به مقصد ژوهانسبورگ است که توسط ساوت افریکن ایرویز انجام می شود. فرودگاه موشویشوی آی در ارتفاع ۱۶۳۰ متری از سطح دریا قرار دارد و دو باند فرودگاهش کمی بیش از ۱۰۰۰ متر طول دارند. یک فروشگاه سوغاتی، رستوران، کافه و یک کیوسک امکانات این فرودگاه را تشکیل می دهند.

فرودگاه موشویشوی

فرودگاه مورگان تاون | Morgantown Municipal Airport

  • ایالات متحده

فرودگاه مورگان تاون نیز در لیست کوچک ترین فرودگاه های جهان قرار دارد و تنها یک ایرلاین به این فرودگاه پرواز دارد. شرکت هواپیمایی یونایتد ایرلاینز پروازهای مستقیمی به مقاصد کلارکسبرگ و واشنگتن انجام می دهد. باند فرود این فرودگاه تنها نیم مایل (۸۰۴ متر) طول دارد و از رستوران فرودگاه می توانید پرواز و فرود هواپیماها را از نزدیک مشاهده کنید. یک پارکینگ کوچک، یک کافه و اینترنت وای فای از جمله امکانات این فرودگاه کوچک هستند.

 

فرودگاه لوآنگ پرابانگ | Luang Prabang Airport

  • لائوس

این فرودگاه در ۴ کیلومتری شهر لوآنگ پرابانگ کشور لائوس قرار دارد. فرودگاه لوآنگ پرابانگ یکی از کوچک ترین فرودگاه های جهان است و تنها یک باند فرود به طول ۲۲۰۰ متر دارد. البته قرار است این فرودگاه توسعه پیدا کند و باند فرودش قادر به پذیرش هواپیماهای غول پیکر مسافربری بشود. اما تا آن زمان این فرودگاه همچنان در لیست کوچک ترین فرودگاه های جهان قرار دارد. این فرودگاه دومین فرودگاه پررفت و آمد در لائوس است.

فرودگاه لوانگ پروبانگ

فرودگاه گوستاو ۳ | Gustaf III Airport

  • کارائیب

مورد بعد در لیست کوچک ترین فرودگاه های جهان فرودگاه گوستاو ۳ است. این فرودگاه نیز در منطقه کارائیب و جزیره سنت بارتلمی قرار دارد و به احترام شاه گوستاو سوئد به این اسم نامگذاری شده است. در این فرودگاه پروازهای منظم و چارتر انجام می شود، با این حال تنها هواپیماهای تک و دو موتوره که کمتر از ۲۰ مسافر دارند اجازه فرود در این باند را دارند. فرودگاه گوستاو ۳ به دریا بسیار نزدیک است و طول باند نسبتا کوتاهی دارد (۶۴۳ متر). به همین دلیل به عنوان یکی از خطرناک ترین فرودگاه های جهان نیز شناخته می شود.

 

فرودگاه بارا | Barra Airport

  • اسکاتلند

فرودگاه بارا در کشور اسکاتلند و در ارتفاع ۲ متری از سطح دریا قرار دارد. این فرودگاه در جزیره بارا واقع شده و تنها چند ساعت در روز و از دوشنبه تا جمعه فعال است. فرودگاه بارا یک باند شنی دارد و در واقع، تنها فرودگاه در جهان است که از باند شنی استفاده می کند.

با توجه به شرایط ناپایدار آب و هوا در این جزیره، زمانبندی پروازها متغیر است و ورود و خروج هواپیماها با توجه به آب و هوا انجام می شود. با این حال، این فرودگاه که جزء کوچک ترین فرودگاه های جهان است امکاناتی مثل پارکینگ، کرایه اتومبیل و حمل و نقل توریست ها را نیز به خوبی ارائه می کند.

فرودگاه بارا

فرودگاه تنزینگ هیلاری | Tenzing-Hillary Airport

  • نپال

لوکلا (Lukla) شهری کوچک در نپال است و اکثر گردشگرانی که برای ماجراجویی اورست به نپال سفر می کنند به این شهر می آیند. به همین دلیل فرودگاه بر اساس نام اولین کوهنوردانی که با موفقیت در سال ۱۹۵۳ به اورست صعود کردند نامگذاری شده است (ادموندی هیلاری و شرپا تنزینگ نورگی). با توجه به موقعیت قرارگیری این فرودگاه و باند فرود کوتاهش، فرود و پرواز در این فرودگاه اغلب چالشی بزرگ برای خلبان ها محسوب می شود.

فرودگاه گوستاو 3

فرودگاه سوالبارد | Svalbard Airport

  • نروژ

این فرودگاه آخرین مورد از کوچک ترین فرودگاه های جهان است که ذکر می کنیم و در شهر سوالبارد نروژ قرار دارد. سولبارد از لحاظ جغرافیایی بین نروژ و قطب شمال قرار گرفته است. فرودگاه سوالبارد اگر چه فرودگاهی بسیار کوچک است اما اکثر ایرلاین ها پروازهایی را به مقصد این فرودگاه انجام می دهند. اسکاندیناوین ایرلاینز حتی امکان رزرو بلیت به اوسلو با استکهلم را نیز به مسافران ارائه کرده است.

منبع: businesstraveller.com

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد