بلیط هواپیما

۱۰ حقیقت جالب در مورد ایرباس

۱۰ چیزی که در مورد هواپیماهای ایرباس باید بدانید

به عنوان بزرگترین تولید کننده هواپیما، شرکت ایرباس تقریباً‌ نیمی از تقاضا بازار برای هواپیماهای بالای ۱۰۰ صندلی را از آن خود کرده است. در ادامه ده حقیقت جالب در مورد این غول عرصه هواپیمایی را برای شما معرفی می‌کنیم.  با الی گشت همراه باشید.

مطالب مرتبط:
۸ حقیقت جالب در مورد هواپیمایی ترکیه
۱۰ حقیقت که درباره این کشورها باور نمی کنید

۱۰- خیلی‌ها فکر می‌کنند که هواپیما A380 بزرگترین هواپیمای دنیا است. اما اینطور نیست!‌ یک هواپیما از این هم بزرگتر است. این هواپیما Antonov An-225 نام دارد و از A380 هم بزرگتر است.

۹- در نمایشگاه هواپیمایی ۲۰۱۱ پاریس، شرکت ایرباس سفارش‌هایی با مجموع ارزش ۷۲٫۲ میلیارد دلار دریافت کرد. این سفارش‌ها مربوط به ۷۳۰ فروند هواپیما می‌شدند که رکوردی جدید در این زمینه به شمار می رفت.

ایرباس

۸- اگر تمام سیم‌های به کار رفته در هواپیما A380 را به هم ببندیم و به خط کنیم،‌ طول آنها ۳۲۰ مایل (۵۱۵ کیلومتر) می‌شود. طولی برابر با فاصله‌ی بین ادینبورگ و لندن.

۷- هواپیما A380 بزرگترین هواپیما مسافربری دنیا در طول تاریخ است. هنگام پرواز، این هواپیما قدرتی برابر با حدود ۵۴۹۳ کیلونیوتن دارد. وزن این هواپیما ۵۶۰ تن است و ۷۲٫۷ متر طول دارد و تنها کمی از هواپیما A320 طول کمتری دارد. با این حال طول بال‌های هواپیما A380 برابر با ۸۰ متر است و ۶۰۰۰ مهندس و نکنسین روی پروژه‌ی ساخت آن کار کرده بودند. در این هواپیما حدود ۱۰هزار پیچ به کار رفته است تا ۳ قسمت اصلی آن را به هم متصل کنند.

۶- برای رنگ‌آمیزی تنها بخش خارجی هواپیما، ۳۶۰۰ لیتر رنگ لازم است.

۵- در اواسط سال ۲۰۱۴، شرکت Aerion  و ایرباس یک همکاری را با هم شروع کردند تا روی طراحی پروژه‌ی Aerion AS2 کار کنند. یک هواپیما مافوق سرعت صوت با ۱۱ سرنشین که کاربری آن مانند یک جت خصوصی است. پیش بینی می‌شود که این هواپیما در سال ۲۰۲۱ وارد بازار شود.

ایرباس

۴- در ۱۰ ژانویه ۲۰۰۶ (۲۰ دی ماه سال ۱۳۸۴) هواپیما A380 اولین پرواز خود بر فراز اقیانوس‌ها را انجام داد.

۳- هواپیمایی سنگاپور اولین شرکت هواپیمایی بود که بزرگترین هواپیما مسافربری دنیا را تهیه کرد. اولین پرواز این هواپیما،‌با ۴۵۰ مسافر و از سنگاپور به سیدنی انجام شد. مقامات فرودگاه سیدنی حدود ۱۲۸ میلیون برای تجهیز فرودگاه خود خرج کردند تا این هواپیما بتواند در آنجا فرود بیاید.

۲- در حال حاضر تنها ۲۰ فرودگاه در جهان می‌توانند امکان فرود هواپیما A380 را فراهم کنند.

۱- هواپیما یرباس A380 فقط برای ۱۴۰هزار ساعت پرواز طراحی شده است. یعنی،‌ این هواپیما در طول عمر خود می‌تواند طول دنیا را ۲۰۰۰ مرتبه بگردد.

منبع: aviationcv.com

ایرباس
اطلاعات پرواز ایران به تایلند با شرکت هواپیمایی تای
اطلاعات پرواز ایران به تایلند با شرکت هواپیمایی تای
اگر حین پرواز خلبان دچار سانحه شد، چه کنیم؟
اگر حین پرواز خلبان دچار سانحه شد، چه کنیم؟
سفر در زمان: هواپیمای گمشده ای که بعد از ۳۷ سال در ونزوئلا فرود آمد!
سفر در زمان: هواپیمای گمشده ای که بعد از ۳۷ سال در ونزوئلا فرود آمد!
۶ دانستنی جالب در مورد هواپیما و پرواز
۶ دانستنی جالب در مورد هواپیما و پرواز