بلیط هواپیما

۱۰ حقیقت جالب درباره صنعت هواپیمایی!

۱۰ حقیقت جالب درباره ی صنعت هواپیمایی ها

از جذاب ترین صنعت های جهان که در عین مخاطره آمیز بودن و حساس بودنش بسیار زیباست و هیجان دارد، صنعت هواپیمایی است. درباره ی این صنعت حقیقت های جالبی وجود دارد اما همیشه از بین این ها مواردی هستند که بیشتر از دیگر حقایق می توانند جالب باشند. در این مطلب ما ۱۰ حقیقت جالب صنعت هواپیمایی را برای شما بازگو خواهیم کرد. درادامه با الی گشت همراه باشید .

فرودگاه هارتسفیلد جکسون آمریکا

۱- با شلوغ ترین فرودگاه تجاری جهان آشنا شوید!

مطالب مرتبط:
۸ معمای اسرارآمیز صنعت هواپیمایی
میزان بار مجاز هواپیمایی لوفت هانزا چقدر است؟

فرودگاه هارتسفیلد جکسون آمریکا با بیش از ۱۰۰ میلیون نفر مسافر، به عنوان شلوغ ترین فرودگاه جهان شناخته شده است. البته این روند شلوغی برای این فرودگاه متعلق به سال های اخیر نیست و از سال ۱۹۹۸ این روند شروع شده بوده است. بزرگ ترین شرکت هواپیمایی که در این فرودگاه پرواز دارد، فرودگاه آتلانتا است. پس از هارتسفیلد، فرودگاه هیترو لندن با ۷۵ میلیون نفر مسافر در رتبه ی بعدی قرار گرفته است.

1.5 لیتر آب

۲- ۱٫۵ لیتر آب!

این یک حقیقت علمی است که بدن ما می تواند در زمانی که در آسمان هستیم، ۱٫۵ لیتر آب را بدون هیچ مشکلی به طور میانگین در ۳ ساعت پرواز مصرف کند که البته این امر به خاطر کمبود اکسیژن اتفاق می افتد. این نکته را فراموش نکنید که در هنگام پرواز، آب زیاد بنوشید.

طولانی ترین پرواز جهان

۳- طولانی ترین پرواز جهان

اکثر پرواز های مستقیم جهان معمولا دارای طولانی ترین مسافت ها هستند. خیلی از شرکت های هواپیمایی علاقه مندند که بتوانند این پرواز ها را به نام خود ثبت کنند. در حال حاضر طولانی ترین پرواز بدون توقف جهان از دوحه ی قطر به اوکلند نیوزیلند است. این سفر ۱۷ ساعت به طول انجامید و توسط ۴ خلبان هدایت شد. کانتاس ایر ویز این سفر را انجام داد. البته قرار است در ماه مارس سال ۲۰۱۸ سک پرواز طولانی به مقصد لند از پرث صورت بگیرد.

چراغ های تیره

۴- چراغ های تیره

بسیاری از مسافران سوال می کنند که چرا شرکت های هواپیما سازی کابین هواپیما های خود را حاوی چراغ های  تیره می کنند یا به زبانی بهتر، کابین ها را تاریک می کنند؟ این کار باعث می شود تا در شرایط اضطراری مسافران و خلبانان، نشانه ها را بهتر ببینند.

جوان ترین کاپیتان جهان

۵- جوان ترین کاپیتان جهان

آنی دیویای ۱۹ ساله که در هند متولد شده است، اولین پرواز خود را در هواپیمای بوئینگ ۷۷۷ در سال ۲۰۱۷ انجام داد. این کاپیتان جوان و با استعداد با استفاده از یک بورسیه ی تحصیلی به این جایگاه رسیده است. این دختر جوان از تمامی دختران جهان و هموطن خود خواسته است که به دنبال رویاهای خود بروند و هیچ وقت خواسته های خود را رها نکنند.

بوئینگ 747

۶- بوئینگ ۷۴۷

خانم ها وآقایان! با مشهور ترین و محبوب ترین هواپیمای تجاری جهان آشنا شوید. این شما و این هم،…. هواپیمای بوئینگ ۷۴۷! این هواپیما را از ۶ میلیون قطعه ی مجزا ساخته اند. در واقع این هواپیما یک جمبو جت واقعی به حساب می آید. اگر تمامی قطعات این هواپیما را در سراسر جهان بخواهیم پراکنده کنیم ،اگر ۲۴ ساعت شبانه روز را در این مدت با گروه های مختلف به صورت گردشی وقتمان را تنظیم کنیم، حدودا ۴ ماه طول خواهد کشید تا این قطعات را پیدا کنیم.

بیزینس کلاس

۷- بیزینس کلاس

اولین شرکت هواپیمایی که اقدام به ارائه ی کلاس پروازی تجاری و یا همان بیزینس کلاس نمود، شرکت هواپیمایی کانتاس ایر ویز بود. این شرکت از سال ۱۹۷۹ این کلاس پروازی را به ناوگان پروازی و هواپیمایی خود اضافه نمود. البته طولی نکشید که اکثر شرکت های هواپیمایی جهان نظیر: بریتیش ایر ویز و آمریکن ایر لاین راه کانتاس ایر ویز را در پیش گرفتند. امروزه می توان گفت که بیش از ۹۰ درصد شرکت های هواپیمایی دارای کلاس پروازی بیزینس کلاس هستند.

ترس از پرواز

 

۸- ترس از پرواز!

آیا شما هم از آن دسته افرادی هستید که از پرواز می ترسند؟ کف دستانتان یخ می کند؟ عرق سردی بدنتان و مخصوصا پیشانیتان را می پوشاند؟ دهانتان خشک می شود؟ شاید با شنیدن این که در جهان ۲۰ در صد از مردمی که سوار هواپیما می شوند همانند شما از پرواز می ترسند، کمی با عث دلگرمی شما شود که، تنها نیستید! در واقع بهتر است بگوییم که از هر ۵ مسافر هواپیما به طور پیدا و پنهان ترس از پرواز دارند. ریشه ی ترس از هواپیما به فوبیای ارتفاع باز می گردد و می توان گفت که امکان دارد بیشتر کسانی که حتی ۱ بار هم سوار هواپیما نشده اند، دارای خاطره ای بد از آن هستند و دچار ترس از پرواز هستند. بسیاری از شرکت های هواپیمایی جهان اقدام به مبارزه با ترس افراد از پرواز کرده اند. ایزی جت یکی از شرکت هایی است که اقدام به برگزاری سمینار و کلاس های آموزشی مبازه با ترس از پرواز را راه انداخته است.

سیستم پذیرش

۹- سیستم پذیرش

آیا می دانید برای اولین بار در جهان کدام شرکت هواپیمایی از سیستم پذیرش یا چک این در پرواز های خود نمود؟ این که مسافران بتوانند به وسیله ی اینترنت و آن لاین وضعیت بلیط های خود را چک کنند و از راه دور بدون مراجعه به دفاتر شرکت های هواپیمایی پرواز خود را مدیریت کنند، در سال ۱۹۹۹توسط هواپیمایی آلاسکا به تمامی جهان معرفی شد. روال کار چک این به صورت سنتی به این گونه است که ۲۴ ساعت قبل از پرواز شما، سیستم حساب کاربری شما را برای تغییرات مورد نظر برای شما باز کند. البته با گذشت سالیان و پیشرفت این سیستم در جهان، این زمان بیشتر شده اما در اکثر شرکت های هواپیمایی قوانین مختلفی دارد. گوشی شما و یا لپ تاب شما حکم یک آژانس هواپیمایی را برای شما خواهد داشت.

- خلبانان در طول پرواز غذاهایی متفاوت از مسافران می خورند!

۱۰- خلبانان در طول پرواز غذاهایی متفاوت از مسافران می خورند!

تقریبا تمامی شرکت های هواپیمایی این اصل را برای خلبانان خود اجرا می کنند. شاید در ابتدا کمی برایتان عجیب باشد که چرا باید سلامت غذای خلبانان بسیار بیشتر از مسافران در نظر گرفته شود اما، این را در نظر بگیرید که سلامت جسمی آن ها، سلامت ما را هنگام فرود تا حدود زیادی تضمین می کند! حتی یک دل درد هم می تواند برای خلبانان و تمرکزشان مکل آفرین باشد. به همین خاطر خدمه ی پرواز بسیار مواظب سلامت غذای خلبانان هستند.

منبع:www.fta-global.com

ساخت جدیدترین هواپیمای بوئینگ با بال های تاشو!
ساخت جدیدترین هواپیمای بوئینگ با بال های تاشو!
معرفی هواپیمایی امارات
معرفی هواپیمایی امارات
معرفی هواپیمای ایرباس آ ۳۲۰ نئو
معرفی هواپیمای ایرباس آ ۳۲۰ نئو
معرفی شرکت هواپیمایی یو ام ایر
معرفی شرکت هواپیمایی یو ام ایر