۱۰ هواپیمای عجیب دنیا با طراحی های عجیب تر!

هواپیماهای عجیب دنیا

همه ی ما تا حالا با هواپیما پرواز کرده ایم و از سطح امنیت و راحتی آن آگاهیم، به خصوص اینکه هواپیماها را از بهترین و مدرن ترین و به روز ترین وسایل حمل و نقلی می شناسیم که در حال حاضر وجود دارد. با شنیدن نام هواپیما به احتمال زیاد یاد یک وسیله ی عظیم سفید رنگ با دو باله ی بزرگ می افتیم، اما آیا واقعا همه ی هواپیماهای این چنین اند؟ در جواب باید گفت خیر. در واقع هواپیماها راهی طولانی را طی کرده اند تا شبیه آن چه شوند که ما امروزه می شناسیم و هم در گذشته و هم در امروز هواپیماهایی طراحی شده اند که شکل و شمایل عجیبشان آن ها را معروف کرده است از هواپیماهایی که شبیه به تانک و ماشین های جنگی هستند تا هواپیماهایی شبیه سفینه های بیگانگا فضایی! این ها نشان دهنده ی این موضوع است که شاید مفهوم و ماهیت پرواز تغییر نکرده باشد ولی شکل آن عوض شده است. با وجود اینکه هدف اصلی طراحی بسیاری از انواع مختلف هواپیماها عملکرد و ایمنی می باشد، دسته دیگری دارای طراحی غیر معمول و تجربی هستند. در این جا می خواهیم نگاهی به همین طرح های عجیب بیندازیم، طرح هایی که به دلایلی که در ادامه گفته می شود، هیچ وقت رنگ واقعیت نگرفتند. در این جا می توانید ۱۰ نوع از هواپیماهای عجیب دنیا را ببینید. با الی گشت همراه شوید:

۱۰ . بارتینی بریوف   VVA-14

مطالب مرتبط:
زبان های هواپیمایی!
آیا هواپیما بدون چرخ هم می تواند فرود بیاید؟

این هواپیماست! یا قایقی با بال های جداشدنی؟ در هر صورت، این وسیله دوکاره (شناور و پرنده) در اوایل دهه ۱۹۷۰ توسط شوروی طراحی شده بود. هدف از طراحی این هواپیما این بود که علاوه بر پرواز در ارتفاع بتواند روی سطح آب هم پرواز کند. خیلی زود طراحی تکمیلی آن کنار گذاشته شد.

هواپیمای . بارتینی بریوف VVA-14

۹ . بال اریب AD-1

هدف ناسا از ایده طراحی این هواپیما، عوض کردن موقعیت بال ها بود که مصرف سوخت را کارآمدتر می کرد. این تئوری درست بود، اما با به پرواز درآوردن هواپیما نتایج ناخوشایندی در پی داشت.

۸ . آبی خاموش ( Tacit Blue )

بعضی از مواقع مشکل ما از دید پنهان کردن هواپیما می باشد. آبی خاموش، در دهه ۱۹۸۰ برای حل این مسئله ساخته شد. این هواپیمای جعبه مانند به ما اجازه پرواز در آسمان، بدون شناخته شدن توسط رادار را می دهد.

هواپیمای Avro Canada VZ-9AV Avrocar

۷ . Avro Canada VZ-9AV Avrocar

کسی هست که دوست نداشته باشد یک بشقاب پرنده شخصی داشته باشد؟ ساخت این بشقاب پرنده توسط مهندسین در دهه ۱۹۵۰، با مشکل بزرگی روبرو بود طوری که با ارتفاع گرفتن بیش از ۳ فوت از زمین کنترلش را از دست می داد.

۶ . مک دونل XF-85،‌ گوبلین.۱

ایده اصلی طراحی این هواپیما این است که هواپیماهای کوچک جنگنده را درون بمب افکن بزرگ،‌ برای اهداف بمب گذاری حمل کنند؛ اما هیچ گاه این کار به درستی انجام نشد. هر چند که اگر به گذشته برگردید آزمایش های خطرناکی بر روی این هواپیما انجام شده است.

Convair XFY-1 Pogo

۵ . Vought V-173

یکی دیگر از هواپیماهای عجیب دنیا برای پرواز های کوتاه برد، یک چنین باله بزرگ یک تیکه ای مناسب به نظر می رسد. نام مستعار این یکی پنکیک است که نتوانست نظر نهایی نیروی هوایی را به خود جلب کند.

۴ . جت X-29 Forward Swept Wing

بال های این هواپیما برعکس هستند،‌ اما این مشکلی نیست که هواپیما را در مرحله آزمایش رد کند؛ مشکل اصلی این است که اگر سیستم های کامپیوتری به هر دلیلی از کار بیفتد خلبان کنترل هواپیما را از دست می دهد. همه ما می دانیم که سیستم های کامپیتری آن زمان چگونه بوده اند!

۳ .  Convair XFY-1 Pogo

یکی از مشکلات هواپیماها این است که شما نمی توانید آن ها در جای کوچک پارک کنید. در این مواقع سراغ Pogo می رویم که برای پرواز افقی و توقف عمودی طراحی شده است. این هواپیما مجهز به دنده توقف مجزا است.

۲ .  Antonov A-40

تانک ها ماشین های جنگی هستند که سرعت حرکتشان محدود است. مهندس روسی با هدف برداشتن این محدودیت در حرکت تانک ها به آن ها بال هایی اضافه کرد تا هر جا که می خواهند بتوانند بروند؛ اما حرکت این هواپیما در مرحله آزمایش متوقف شد.

Antonov A-40

۱ . Goodyear Inflatoplane

از دیگر هواپیماهای عجیب دنیا هواپیمایی بادی است که در بدنه یک ماشین جا افتاده است و توان پرواز تا ارتفاع ۱۶۰۰۰ فوت در آسمان را دارد. این طرح هرگز جدی گرفته نشد؛ چون عمر آن به یک جسم نوک تیز بستگی داشت.

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد