بلیط هواپیما

آبشار برنجه شول آباد، یکی از مرتفع ترین آبشارهای ایران

آبشار برنجه شول آباد در استان لرستان

شول آباد نام منطقه ای است که در ۹۷ کیلومتری شهرستان الیگودرز در استان لرستان قرار دارد. این منطقه بسیار صعب العبور است و اندازه گیری آبشار برنجه شول آباد تقریبا غیرممکن به نظر می رسد برخی از منابع ارتفاع آن را ۷۹۶ متر اعلام کرده اند که در این صورت لقب بلندترین آبشار آسیا را از آن خود می کند. البته لازم به ذکر است هنوز به صورت رسمی این عدد به ثبت نرسیده است، به هر حال این آبشار و محیط پیرامونش منظره ای خارق العاده را شکل داده که تماشای آن تجربه ای به یادماندنی خواهد بود. برای آشنایی بیشتر با آبشار برنجه شول آباد با الی گشت همراه شوید.

آبشار برنجه شول آباد

موقعیت قرار گیری

مطالب مرتبط:
سفر به شهر زیبای الیگودرز در استان لرستان
تنگه شیرز، دره رویایی استان لرستان

آبشار برنجه شول آباد در استان لرستان در فاصله ۹۷ کیلومتری شهرستان الیگودرز در منطقه ززوماهرو، روستایی با قدمت چند هزار ساله بنام پیرامام قراردارد. روستای پیرامام تشکیل شده از دو کلمه پیر و امام است، کلمه پیر در لهجه بختیاری اصطلاحی است که برای زیارتگاه بکار می رود و کلمه امام شاید به این دلیل بکار رفته که این زیارتگاه به امامان معصوم (ع) منتسب است. منطقه شول آباد یکی از مناطق محروم و تقریبا بکر استان لرستان است که مملو از زیبایی های طبیعی و رازهای تاریخی است. شول، یکی از طوایف بسیار قدیمی لرستان بوده و نام این ناحیه برگرفته از آن قوم است.

کوه برنجه ارتفاعی بیش از۳۵۰۰ متر از سطح دریا دارد. همچنین وجود پوشش جنگلی و جانوری گوناگون و آبشار زیبای برنجه (تاف) در سه پلکان با بلندای تاج بسیار در ارتفاعات این کوه، زیبایی چشم نوازی به طبیعت این منطقه بخشیده است. آبشار برنجه در ۲ کیلومتری غرب روستای پیرامام و همجوار روستای سرتنگ برزه در بخش زز و ماهرو از توابع شهرستان الیگودرز استان لرستان قرار دارد. به علت دور بودن این آبشار چندان که باید شناخته شده نیست برای دسترسی به این آبشار می ‌توان از طریق محور الیگودرز شول آباد فرعی پیرامام استفاده کرد.

محیط اطراف آبشار

رودخانه پرآب زز که در تمام طول سال آب دارد از این منطقه می گذرد. رودخانه زز یکی از سرشاخه های عمده سد دز به حساب می آید. این رود باعث شده بسیاری از مردم منطقه به پرورش ماهی قزل آلا مشغول شوند و علاوه بر آن محل مناسبی را برای تفریح و استراحت و برگزاری پیکنیک به همراه اعضای خانواده در فصل گرما شکل داده است. آبشار برنجه بیشتر مواقع، در طول سال آب دارد ولی،مقدار آب آن در تابستان و پاییز چنان کم است که می توان در لیست آبشارهای فصلی لرستان قرار داد، اطراف آبشار تاف، انحراف مسیر سرچشمه های دائمی وجود داره و مقدار حجم خروجی آب این آبشار افزایش، می یابد.

در کنار رودخانه پوشش گیاهی متنوعی شکل گرفته است و می توان انواع درختان گردو، انجیر وحشی، انگور وحشی، گلابی کوهی، زال زالک و تمشک را در آن منطقه یافت. در این منطقه گیاهان دارویی زیادی نیز یافت می شوند که از آن ها استفاده می شود. این منطقه همچنین تبدیل به مکان مناسبی برای زندگی حیواناتی از جمله خرس، گراز، گرگ، خرگوش، کبک و کلاغ شده است.

محیط اطراف

بهترین زمان سفر

رودهای این آبشار در اواخر فصل زمستان و فصل بهار بسیار پر آب می شوند و زیبایی آبشار را دو چندان می سازند. در این فصل درختان سرسبز می شوند و سبزی خیره کننده ای به طبیعت می بخشند. در فصل بهار لاله های واژگون بر روی ارتفاعات کوه برنجه می رویند و بهشتی تماشایی را پدید می آورند. در فصل تابستان آب آبشار کاسته می شود اما هوای مطبوع و محیط مناسب باز هم مکان مناسبی برای گشت و گذار را فراهم می کند.

فصل پاییز و رنگ های خیره کننده اش جلوه ای منحصر به فرد به آبشار برنجه شول آباد می بخشند و می توانند فرصتی باشد برای غرق شدن در زیبایی های طبیعت. فصل زمستان اما با سرما سخت و طاقت فرسا از راه می رسد ولی تماشای آبشاری که علی رغم جوش و خروش فراوان یخ زده خالی از لطف نخواهد بود.

زمان سفر

کوهنوردی

اگر اهل کوهنوری باشید می توانید علاوه بر بازدید از آبشار برنجه شول آباد به کوه برنجه بروید. این کوه بیش از ۳۵۰۰ متر از سطح دریا ارتفاع دارد و می تواند محل مناسبی برای علاقه مندان به سنگ نوردی و صخره نوردی باشد. ممکن است راه رسیدن به ارتفاع قلعه دشوار باشد اما پس از رسیدن به بالای آن می توانید از تماشای منظره فوق العاده پیش رویتان لذت ببرید. در آن جا می توانید به تماشای حرم مطهر سه تن از فرزندان امام موسی کاظم (ع) در همان نزدیکی بنشینید و از دیدن این چشم انداز نیز لذت ببرید. یادتان باشد که در ماه اردیبهشت، در ارتفاعات کوه برنجه و به ویژه در محلی به نام سرپیا، گل های رنگارنگ و لاله های واژگون در انتظار شما هستند و یکی از زیباترین مناظر را پیش روی شما قرار می دهند.

کوهنوردی

یکی از افراد خوش ذوقی که به تماشای آبشار برنجه شول آباد (تاف) رفته بود شعر زیر را در وصف آن سروده است:

هر که بیند آبشار تاف را / منظره ی این زلال  صاف  را

پای تاف  دیدنی  تا سرپیا / فرش سبز  و نرم ومخمل باف   را

می ستاید به یقین  بی  اختیار /  خلقت  سیمرغ کوه قاف را

سبزه زاران و نسیم  پای  تاف /  شد  تفرجگاه  همه  اکناف  را

بس که گل روییده بر زیبا کنار/ چون  بهشتی  ساخته  اطراف را

زینتی چندان ببخشد آبشار/ این مبارک بقعه ی  اوقاف   را

هر که شد مهمان تاف اردیبهشت /  لمس خواهد کرد این  اوصاف  را

این نشان قدرت ذات حق است / گر بگیری  جانب   انصاف  را

شکر آن خالق که بر روی زمین / مرحمت فرموده این  الطاف را

معرفی جاذبه های قشم، جزیره شگفتی های ایران
معرفی جاذبه های قشم، جزیره شگفتی های ایران
در اینجا واقعا به درک می روید!
در اینجا واقعا به درک می روید!
کلیسای سنت استپانوس در جلفا، دومین کلیسای ارامنه در ایران
کلیسای سنت استپانوس در جلفا، دومین کلیسای ارامنه در ایران
آشنایی با باغ موزه هنر ایرانی
آشنایی با باغ موزه هنر ایرانی