سفر به شهر زیبای الیگودرز در استان لرستان

دیدنی های الیگودرز

شهر الیگودرز در شرق استان لرستان قرار دارد و به دلیل موقعیت جغرافیایی و قرار داشتن در دل کوه های زاگرس آب و هوایی سرد و کوهستانی دارد.ارتفاع آن از سطخ دریا ۲۱۰۰ متر است. قدمت شهر به ۷۰۰۰ سال پیش می رسد و جمعیتی حدود ۹۰۰۰۰ نفر دارد. در کنار هم قرار گرفتن این عوامل و طبیعت زیبا و دیدنی باعث شده تا دیدنی های الیگودرز بسیار باشد و به یکی از مقاصد گردشگری مهم کشورمان تبدیل شود. اگر می خواهید با این جاذبه ها بیشتر آشنا شوید با الی گشت همسفر شوید.

دیدنی های الیگودرز

دشت لاله های واژگون

مطالب مرتبط:
آبشار آب سفید الیگودرز، عروس آبشارهای ایران
راهنمای سفر به لرستان

دشت لاله های واژگون بزرگ ترین دشت از این نوع در جهان است و یکی از دیدنی های الیگودرز محسوب می شود. الیگودرز بزرگترین لاله های واژگون یکی از گونه های گیاهی نادر ایران هستند که نیازمند توجه و مراقبت بسیار هستند. هر سال از اواخر ماه فروردین تا اوایل ماه اردیبهشت پس از آب شدن برف های زمستانی و گرم شدن هوا می توانید به ۳۵ کیلومتری جنوب غرب الیگودرز سفر کنید تا با تماشای این زیبایی خلقت شگفت زده شوید. وسعت دشت به بیش از ۲۹۰۰ هکتار می رسد و چندین کوه را در بر گرفته است. ارتفاع لاله های واژگون به بیش از ۱۲۰ سانتی متر می رسد و نام های دیگر آن ها عبارت است از سوسن چلچراغ و اشک مریم. اگر به بازدید از این دشت زیبا رفتید دقت داشته باشید که این گونه گیاهی بسیار کمیاب است و با چیدنشان آن ها را از بین نبرید.

لاله

غالیه کوه

غالیه کوه یکی از دیدنی های الیگودرز است. رشته کوهی از کوه های زاگرس که دشت لاله در شمال آن قرار دارد. یکی از زیباترین دره‌ های قالیکوه، دره دام نام دارد و علت نامگذاری این دره وجود مسیرهای صعب‌ العبور و حیوانات وحشی همانند خرس می ‌باشد. بزرگ ‌ترین یخچال قالی کوه در مسیر این دره واقع شده است که طول آن چند کیلومتر می‌ باشد. ارتفاع کوه های منطقه بسیار زیاد است و بلندترین آن ها ۴۰۵۵ متر ارتفاع دارد، که موجب شده کوهنوردان زیادی برای صعود آن را انتخاب کنند. پوشش گیاهی منطقه شامل گونه های بلوط ایرانی، ارس، کیکم، زالزالک، گلابی وحشی، بنه ( پسته وحشی )، انجیر وحشی، نسترن وحشی، تمشک، شنگ، گون، لاله واژگون، لاله ایرانی و … است.

غار بزنوید در غالیه کوه قرار دارد. غار یکى از محل‌ هاى سکونت انسان ‌هاى پیش از تاریخ بوده است. غار پس از یک فرود ۶ مترى تا عمق ۴۲۰ مترى ادامه می یابد. براى بازدید کامل از این غار ، وسایل فنى کامل مورد نیاز است. در قالی کوه شکار ممنوع است.

غالیه

دریاچه گهر

گهر از دو بخش تشکیل شده است که شامل گهر بزرگ (کله گهر) و گهر کوچک (کره گهر) می ‌شود. گهر بزرگ حدود ۱۷۰۰ طول، بین ۴۰۰ تا ۸۰۰ متر (حدود ۸۵ هکتار وسعت) است و عمق آن در برخی نقاط به ۳۰ متر هم می ‌رسد. دقت داشته باشید که هرچند منظره و هوای دریاچه بسیار عالی و مطبوع است و ممکن وسوسه شوید که بخواهید در آن شنا کنید اما این کار بسیار خطرناک است و تضمینی برای امنیت شما وجود ندارد.

ارتفاع این منطقه از سطح دریا ۲۳۶۰ متر است. زمین شناسان احتمال می ‌دهند که دریاچه گهر بر اثر وقوع یک زمین لرزه عظیم به وجود آمده‌ باشد چرا که بر روی گسل اصلی زاگرس قرار دارند. سالانه حدود هفتاد هزار گردشگر از دریاچه دیدن می‌کند که همین موضوع تا حدودی زیستگاه این ناحیه را در معرض خطر قرار می‌ دهد. در گذشته به دلیل دسترسی سخت به دریاچه این مکان یکی از بکرترین نقاط ایران به شمار می‌رفت.

گهر

آبشار وارگ

آبشار وارگ در روستایی هم نام با خود قرار گرفته و جزو دیدنی های الیگودرز است. آب این آبشار بسیار فراوان است و پس از آن که از چشمه های بالای صخره سنگی سرچشمه می گیرد، اولین آبشار را به وجود می آورد و با طی فاصله ۱۵ متری، از صخره دوم نیز فرو می ریزد و آبشار دوم را پدید می آورد و به رود رودبار می ریزد. ارتفاع منطقه وارگ از سطح دریا ۱۳۲۰ متر است. این آبشار ازنوع آبشارهای دو قلو به شمار می آید. راه رسیدن به آبشار سخت است باید خودروی خود را در روستای دستگرد پارک کنید و ادامه مسیر را پیاده طی کنید. ارتفاع آبشار ۵۷ متر و ۵۰ متر عرض آن است.

وارگ

شیرهای سنگی

استفاده از نماد های گوناگون برای آراستن گورها کاری مرسوم در بین مردمان استان لرستان بوده است که شیر سنگی یا برد شیر یکی از این نمادها است. این شیر سنگی ها که قدمتی بیش از چهارصد سال دارند تنها بر روی قبر افرادی خاص نصب می شده اند. گر فردی که شیرسنگی روی مزارش نصب می شده فردی شکارچی یا سوارکار بوده است، نماد شمشیر،نیزه، تمساح یا مرد سواره بر اسب را روی بدنه شیر حکاکی می کردند. در حالت های دیگر اگر آن شخص فردی مومن و با ایمان باشد آیات قرآن یا مهر و تسبیح بر روی بدنه شیر قرار می دادند تا علت نصب شیر سنگی بر روی قبر این بزرگ مرد را گویا شود. متاسفانه در چند سال اخیر این شیر سنگی های موجود در گورستان های تاریخی به دلایل مختلف دچار تخریب شده اند. که عمده دلیل این تخریب ها عوامل انسانی است.

شیرسنگی

کوه تمندر

کوه تمندر در بربرود غربی قرار دارد و از دیدنی های الیگودرز است. اشترانکوه با ارتفاع ۴۰۹۰ متری همسایه کوه تمندر است. رشته کوه تمندر دارای قله هایی مرتفع است که بلندترین آن‌ها در ضلع شمالی با ارتفاع ۳۵۴۷ متر قرار گرفته ‌است. ر انتهای باختری آن قلعهٔ مخروبه قدیمی به نام قلعه دختر قرار دارد. ریخ ساخت و سازنده آن اطلاعات زیادی در دسترس نیست ولی نوع ساخت امکانات این قلعه نشان از اهمیت این قلعه دارد برای رسیدن به این قلعه باید از مسیر الیگودرز به دهستان موگوئی عبور کنید.

گشت و گذار در بلوار ساحلی و اسکله بندر انزلی
گشت و گذار در بلوار ساحلی و اسکله بندر انزلی
کلات نادری، سرزمین گنج های ایران
کلات نادری، سرزمین گنج های ایران
توافق هتل ساز آلمانی برای ساخت ۱۰ هتل در ایران
توافق هتل ساز آلمانی برای ساخت ۱۰ هتل در ایران
راهنمای سفر به گرگان
راهنمای سفر به گرگان

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code