آبشار زرد لیمه، مقصدی جذاب برای طبیعت گردان

آبشار زرد لیمه

طبیعت گردان همواره در جست و جوی مکان های جدیدی هستند که بتوانند تجربه های تازه ای کسب کنند. استان های بکری همچون چهار محال و بختیاری، طبیعتی بسیار زیبا و نا شناخته دارند و گزینه بسیار مناسبی برای طبیعت گردان به شمار می روند. در گوشه ای از این استان و در میان کوه های مرتفع زاگرس، آبشاری زیبا و با شکوه به نام آبشار زرد لیمه وجود دارد. برای آشنایی بیشتر با این آبشار زیبا، با مجله گردشگری الی گشت همراه شوید.

آبشار زرد لیمه
مطالب مرتبط:
تالاب گندمان، طبیعت زیبای استان چهارمحال و بختیاری
راهنمای سفر به چهارمحال و بختیاری

چهار محال و بختیاری یکی از استان های کمتر شناخته شده کشور از نظر گردشگری است. همین ناشناخته بودن، باعث شده است تا این استان طبیعتی بسیار بکر، زیبا و دست نخورده داشته باشد. اگر از علاقه مندان به طبیعت گردی هستید، سفر به چهار محال و بختیاری را فراموش نکنید. وجود رشته کوه های زاگرس در این استان، چشم اندازهای بسیار زیبایی را پیش روی چشمان گردشگران قرار خواهد داد. یکی از این چشم اندازها و جاذبه های بسیار زیبا، آبشار زرد لیمه در شهرستان اردل است. این آبشار یکی از عریض ترین آبشارهای موجود در کشور است که در میان رشته کوه های رفیع زاگرس جای خوش کرده است.

زرد لیمه - عریض ترین آبشار ایران

موقعیت جغرافیایی آبشار زرد لیمه

آبشار زرد لیمه در مناطق غربی شهرستان اردل چهار محال و بختیاری قرار دارد. این آبشار در منطقه ای به نام دیناران و در انتهای یک دره سرسبز به نام زرد لیمه جای خوش کرده است. فاصله شهرستان اردل با مرکز استان یعنی شهرکرد حدود ۸۰ کیلومتر است و به عنوان یکی از مناطق اصلی عبور عشایر در چهار محال و بختیاری شناخته می شود.

زیبایی های آبشار زردلیمه

آبشار زرد لیمه در میان صخره ها و کوه های بلند زاگرس و در انتهای یک دره بسیار سرسبز و باصفا قرار دارد. ارتفاع این آبشار ۴۰ متر و عرض تاج آن (به جایی که آب شروع به پائین ریختن می کند، تاج آبشار می گویند) حدود ۶۵ متر است که آن را به عنوان یکی از عریض ترین آبشارهای کشور معروف کرده است. هر چیزی که از یک مقصد طبیعت گردی انتظار دارید را می توانید در این منطقه پیدا کنید. کوهستان های مرتفع، رودخانه ای زیبا، جنگل، مراتع سرسبز و البته یک اثر تاریخی ۶۰۰۰ ساله در این منطقه دور هم جمع شده اند.

معروف ترین نوع پوشش گیاهی در کوهپایه های زاگرس، جنگل های پراکنده بلوط آن هستند. این جنگل ها به عنوان دومین منابع طبیعی جنگلی ایران پس از جنگل های شمال کشور، ارزش بسیار زیادی دارند و به عنوان ریه های تنفسی زاگرس شناخته می شوند. گستردگی این جنگل ها در مجاورت آبشار زرد لیمه، منطقه ای بسیار جذاب از منظر طبیعت گردی ایجاد کرده است. درختان بادام وحشی و صنوبر هم نوع دیگر پوشش گیاهی گسترده این ناحیه هستند.

آبشار با شکوه زرد لیمه

در مراتع دره لیمه، انواع و اقسام گیاهان ارزشمند مرتعی کشور را می توان مشاهده کرد. گون گونه اصلی مرتعی این ناحیه است که در مجاورت مزارع دیم گندم و جو محلیان و رودخانه خروشان بازفت خود نمایی می کند. اگر از علاقه مندان به تاریخ باشید هم می توانید پس از بازدید از آبشار زرد لیمه، به دیدار پل خدا آفرین، ایل راه باستانی و سنگ حجاری شده ۶۰۰۰ ساله بروید. بدین منظور، پس از تماشای آبشار زرد لیمه مسیرتان را ادامه دهید. از آبشار تا پل خدا آفرین و ایل راه باستانی دژپات حدود ۳ الی ۴ ساعت دیگر پیاده روی سخت لازم است. وجود راهنمای محلی برای بازدید از این دو اثر، ضروری است.

این منطقه یکی از مناطق کوچ عشایر در چهار محال و بختیاری است و اگر کمی خوش شانس باشید، سیاه چادرهای آن ها را هم در این منطقه خواهید دید.

ایل راه باستانی

سختی های آبشار زرد لیمه

علی رغم تمامی زیبایی های این منطقه و طبیعت بکر و منحصر به فردش، برای رسیدن به آن باید مسیری نسبتا سخت را طی کنید. زرد لیمه یکی از مناطق صعب العبور کشور است و شاید به همین خاطر است که تا به حال به صورت بکر و دست نخورده باقی مانده است. برای دسترسی به این آبشار و همچنین دسترسی به آثار تاریخی موجود در این منطقه، باید ساعت ها پیاده روی و کوه پیمایی کنید. از هنگامی که پیاده روی خود را شروع کنید، حدود ۷ الی ۸ ساعت در راه خواهید بود. بنابراین، قطعا باید یک شب را هم در دل طبیعت کمپ کنید.

مسیر آبشار زرد لیمه

مسیر دسترسی به این آبشار بسیار طولانی است و در برخی نقاط آن از پاکوب هم خبری نیست! بنابراین حتما به صورت گروهی، با تجهیزات مناسب طبیعت گردی و با راهنمای محلی و راه بلد به این منطقه سفر کنید. البته طی این مسیر سخت ارزشش را دارد. تماشای یکی از عریض ترین آبشار های کشور، در کنار جنگل های بلوط گسترده و صخره های مرتفع زاگرس، خستگی این راه را از تنتان بیرون خواهد کرد.

طی مسیر به سمت آبشار

بهترین فصل سفر به این منطقه

دره لیمه، اقلیمی گرم سیری دارد. بدون شک بهترین فصل سفر به این منطقه فصل بهار و از اواسط فروردین تا اواخر اردیبهشت ماه است. در ماه اردیبهشت، گل های وحشی بسیاری در جای جای این دره می رویند.

آبشار از نمای دیگر

مسیر دسترسی به آبشار زرد لیمه

ابتدا باید راهی مرکز استان چهار محال و بختیاری یعنی شهرکرد شوید. از این شهر به سمت ناحیه اردل حرکت کنید. در مسیر اردل، پس از عبور از روستاهای کاج، کریم آباد، رستم آباد، باید راه منطقه دیناران را در پیش بگیرید. آخرین روستایی که به آن خواهید رسید، روستای لشتر است. از اینجا به بعد راه خاکی می شود. پس از ۵ کیلومتر جاده خاکی به یک سه راهی خواهید رسید که باید مسیر وسط را انتخاب کنید. این مسیر شما را به ساختمان متروک تعاونی عشایر که ابتدای مسیر پیاده روی است، می رساند. از ساختمان تعاونی، با حدود ۷ الی ۸ ساعت طبیعت پیمایی، به آبشار زرد لیمه خواهید رسید.

رودخانه بازفت

سخن نهایی

آبشار زرد لیمه یکی از مناطق بکر و دست نخورده چهار محال و بختیاری است. سفر به این منطقه را حتما به صورت گروهی و با یک راهنمای محلی انجام دهید. به همراه داشتن یک GPS هم کمک زیادی به شما خواهد کرد. همراه داشتن آب به مقدار کافی، مواد خوراکی و تجهیزات مناسب طبیعت گردی از دیگر ملزومات سفر به این منطقه هستند.

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد