alexaa

آتن را جور دیگری نیز می توان دید (بخش اول)

دیدنی ها در آتن کم نیست.

هر چه قدر در این شهر رویایی بچرخید و بگردید می بینید از حیث جاذبه و زیبایی تمامی ندارد. در این مطلب می خواهیم دیدنی های دیگر آتن را که شاید کمتر به آن پرداخته می شود، شرح دهیم.

مطالب مرتبط:
راهنمای سفر به آتن
با جاذبه های شهر آتن بیشتر آشنا شوید

باغ ملی آتن

باغ ملی آتن که قبلا به باغ سلطنتی معروف بوده است، یک پارک عمومی ۱۵٫۵ هکتاری در مرکز شهر آتن می باشد. این باغ همچون حصاری برای خرابه های باستانی مانند ستون ها، موزاییک ها و دایره های زنگی عمل می کند. دستور ساخت باغ سلطنتی در سال ۱۸۳۸ توسط ملکه آمیلا صادر شد و طراحی آن را یک کشاورز آلمانی بنام فردریک اشمیت انجام داد. واردات بیش از ۵۰۰ گونه از گیاهان و انواع حیوانات از جمله طاووس، مرغابی و لاک پشت به باغ نیز از ابتکارات این طراحی آلمانی بود اما متاسفانه از آن جایی که آب و هوای خشک مدیترانه ای این منطقه برای رشد و نمو بسیاری از این گیاهان مناسب نبود، بسیاری از آنان از بین رفتند. قسمت فوقانی پشت کاخ قدیمی، عمارت خصوصی پادشاه و ملکه قرار داشت. باغ سلطنتی همچنین صحنه غیر معمول یک نقطه عطف در تاریخ یونان بود. در سال ۱۹۲۰ ، زمانی که آلکساندر یونانی برای بسط قلمرو خود به این پارک آمده بود، یک میمون وی را گاز گرفت و سه هفته بعد الکساندر به علت بیماری سپسیس در گذشت. امروزه، باغ ملی در همه پرسی سال ۱۹۷۴ از باغ سلطنتی به باغ ملی تغییر نام داد و درهایش به روی عموم مردم گشوده شد. در این باغ همچنین تالاب اردک، یک باغ وحش کوچک، موزه گیاه شناسی، کافه های کوچک و زمین بازی و کتاب خانه کودکان فراهم شده است.

باغ ملی آتن

بنای المپیک زئوس

این بنا که در مرکز آتن قرار گرفته است، به‌عنوان بزرگ ‌ترین بنای کل یونان شناخته‌ می شود. اینجا توسط فیدیاس برای زئوس در منطقه باستانی المپیا ساخته شده است. ساختمان شش گوش و با شکوه این سازه، بین سال‌های ۴۷۰ تا ۴۵۶ قبل از میلاد توسط یک معمار محلی با سنگ‌های آهکی بزرگی که ستون‌های تو پُر و بزرگی آن ها را احاطه کرده بودند، ساخته شد و نمای آن نیز توسط گچ تزیین شد. تا چند سال پس از پایان کار ساختمان، تندیس از زئوس در آن وجود نداشت. به همین دلیل مجسمه ساز ماهری را از آتن برای ساخت تندیس زئوس انتخاب کردند و وی کار ساخت مجسمه را در این بنا آغاز کرد. ارتفاع هریک از ستون‌ها ۱۷ متر بوده و هر یک توسط اتاقکی احاطه‌ شده و درون آن دو مجسمه بزرگ قرار‌ گرفته است.

بنای المپیک زئوس

کوه لیکابتوس

کوه افسانه ای لیکابتوس، تپه‌ ای سنگ آهکی متعلق به دوران کرتاسه است که در شهر آتن واقع شده است. ارتفاع این تپه ۲۷۷ متر بالاتر از سطح دریا است و مناطق شهری اطراف آن را احاطه کرده است. این کوه همچنین بلندترین نقطه شهر محسوب می شود. دامنه‌های کوه لیکابتوس پوشیده از درختان کاج است و کلیسای قرن نوزدهمی سنت جرج، یک تئاتر و یک رستوران بر قله آن واقع شده است. این تپه یکی از جاذبه ‌های گردشگری شهر آتن است که با راه ‌آهنی صخره ‌ای که از پایانه کولانکی تا بالای آن کشیده شده است می توان به آن رسید. در افسانه‌های مختلفی به کوه لیکابتوس اشاره شده است. بر اساس یکی از این افسانه ها، این کوه زمانی پناهگاه گرگ‌ها بوده و احتمالا نام کوه نیز، که به معنای تپه ‌ای برای قدم زدن گرگ ‌ها است، برگرفته از همین داستان می باشد. در یکی دیگر از اسطوره های یونانی کوه لیکابتوس را به آتنا نسبت داده‌ و گفته ‌اند این کوه زمانی ساخته شد که یکی از کوه‌ هایی که آتنا برای ساخت آکروپولیس از پالن حمل می‌ کرد پس از باز شدن جعبه حاوی اریختونیوس بر زمین افتاد. این تپه، دارای تئاتر فضای باز بزرگی است که در بالای آن واقع شده و بسیاری از کنسرت ‌های یونانی و بین ‌المللی در این محل برگزار می گردد.

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد