آداب و رسوم مردم هندوستان

حلقه گل هند

سرزمین های واقع در مشرق زمین مهد آداب و رسوم و سنت های کهن هستند. هندوستان یکی از متنوع ترین فرهنگ های دنیا را دارد. تنوع فرهنگی و آداب و رسوم هندوستان یکی از مهمترین جاذبه های گردشگری هندوستان می باشد. هرساله گردشگران زیادی برای تجربه فرهنگ غنی و متنوع این کشور وسیع، اقدام به خرید تور هند می کنند. در این مقاله به مهمترین رسوم مردم هند اشاره می کنیم:

نمسکار

این کلمه یادآور متداول ترین و مشهور ترین نوع سلام و علیک در هند است که درهنگام خوش آمد گویی و یا خداحافظی به کار می رود. در این شیوه سلام کردن، کف دو دست را به هم می چسبانند و در زیر صورت به سمت بالا نگه می دارند و کمی خم می شوند و سپس به شخصی که دیده اند به این روش سلام می کنند.

مردم هندوستان معتقدند که چسباندن دو دست به یکدیگر نشانه هم فکری و هم رنگی با شخص مقابل است و از طرفی دست راست را مظهر روح و طبیعت معنوی انسانی و دست چپ را نشانگر جهان مادی و جسم انسانی می دانند و با این حرکت می خواهند یکی بودن جسم و جان خود را به شخص مقابل نشان بدهند.

تیلاک

تیلاک نشان مذهبی ای است که آن ها برروی پیشانی خود می گذارند و معتقدند برای آن ها سعادت، خیر و برکت به ارمغان می آورد. این نشان معمولاً از خمیر قرمز رنگی که ترکیبی از زردچوبه، زاج سفید، ید و کافور است تهیه می شود و سپس به صورت لکه ای کوچک در بین ابروان گذاشته می شود. به عقیده مردم هند، این نقطه از پیشانی محل خرد نهفته، تمرکز و عقل انسانی است. در ضمن از نظر مسائل عبادی هم کانون مهمی به حساب می آید و از طرفی آن را چشم سوم وجود خود می دانند و تمام مراسم مذهبی آن ها با گذاشتن تیلاک و چند دانه برنج با انگشت نشانه شست روی این نقطه انجام می شود.

آراتی

انجام این سنت نشانی از عشق و تکریم است و در شرایط و موقعیت های متفاوت چون ستایش و درخواست برکت از خدا، تولد کودکان، خوش آمد گویی به میهمان، شرکت در محافل شعری و سرود و خوش آمدگویی به عروس و داماد جدید به فراخور موضوع استفاده می شود. روش کار هم بسیار ساده است؛ پنج لامپ یا چراغ کوچک را با کره یا روغن پر می کنند و در سینی فلزی کوچکی قرار می دهند. در کنار آن نیز صدف حلزونی با آب پر می شود و اطرافش را با گل و برگ تزئین می کنند. بخور کافور هم به عنوان عطر سینی استفاده می شود و در نهایت سینی تهیه شده به حالت چرخان در محافل ذکر شده حرکت داده می شود تا ارواح شیطانی و تأثیرات چشم های شیطانی از آن مجلس دور شود.

حلقه های گل

درست کردن حلقه های گل در هند بسیار مرسوم است. در هنگام نشان دادن ادب و احترام بیشتر دسته گل هایی از یاس سفید با گل های جعفری یا همیشه بهار ( نارنجی رنگ) تهیه می کنند و به شکل ریسمانی به هم می بافند و ته آن را گره می زنند و آن را در مراسم مختلف بر گردن کسی که می خواهند به او احترام بگذارند می اندازند. استفاده از حلقه گل در مراسم ازدواج بسیار مرسوم است.

سنجاق روی بینی

سنجاق روی بینی که یک نگین براق است، مظهر اخلاص و نشان دادن ازدواج و تأهل زنان هندی است. اگرچه با گذشت زمان این زینت مورد استفاده دختر ها هم قرارگرفته است.

۱۰ مورد از افسانه ها و اسطوره های تایلندی
۱۰ مورد از افسانه ها و اسطوره های تایلندی
تاریخچه هفت سین و رمز و رازهایی که نمی دانید!
تاریخچه هفت سین و رمز و رازهایی که نمی دانید!
مهمترین نمایشگاه های استانبول در اپریل ۲۰۱۹ | بخش دوم
مهمترین نمایشگاه های استانبول در اپریل ۲۰۱۹ | بخش دوم
تصاویری زیبا از «جشن نوروز» در کشورهای مختلف دنیا
تصاویری زیبا از «جشن نوروز» در کشورهای مختلف دنیا

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code