آسمان را در آینه این دریاچه نگاه کنید!

دریاچه نمک چاکا

دریاچه ای زیبا و کم عمق را تجسم کنید که آنقدر عمق کمی دارد که می توانید به راحتی در آن راه بروید، دریاچه ای که پهنه آسمان را در خود منعکس می کند و دست آسمان و زمین را به هم می رساند. شب هنگام، چراغانی ستاره های آسمان نمای دیگری به دریاچه می دهد و روی دیگرش را به نمایش می گذارد. داریم درباره دریاچه نمک چاکا در چین حرف می زنیم الی گشت را همراهی کنید و با  این دریاچه بیشتر آشنا شوید.

دریاچه آینه آسمان
مطالب مرتبط:
این دریاچه پر از سنگریزه های رنگی است + تصویر
رنگ این دریاچه هر لحظه تغییر می کند!

بلورهای نمک در کناره های دریاچه و در کف آب خبر می دهند که با دریاچه ای روبرو هستیم که غلظت بالایی نمک دارد. در قسمت هایی چند ضلعی های نمکی کف آب چیزی است که فقط در دریاچه های نمک کم عمق دیده می شود حتی می توانید در کناره های دریاچه مجسمه های بزرگی از نمک را پیدا کنید. دریاچه نمک چاکا در نزدیکی شهر چاکا در چین یکی از زیباترین دریاچه های نمکی دنیاست. چاکا در واقع یک دریاچه نمک بزرگ است که حدود ۹ کیلومتر طول و ۱۵ کیلومتر عرض دارد و رویش را لایه ضخیمی از نمک پوشانده است.

دریاچه چاکا

در طول فصل های خشک، اندازه دریاچه خیلی کوچک می شود و فقط در هنگام بازندگی دریاچه به اندازه واقعی اش می رسد. این دریاچه بسیار کم عمق است و در قسمت هایی وقتی پا در داخل پهنه آب می گذارید و می خواهید در طول دریاچه راه بروید آب فقط تا مچ پایتان می آید. گاهگاهی، وقتی آسمان با ابرهای سپید ظاهری خیال انگیز پیدا می کند آب های آبی و زلال دریاچه انعکاسی از آسمان لاجوردی را به نمایش می گذارند و انگار آینه ای بزرگ بر روی زمین پهن شده است پس بی دلیل نیست که به دریاچه نمک چاکا «آینه آسمان» می گویند آینه ای که آسمان هر وقت اراده کند می تواند گوشه ای از زیبایی هایش را در این دریاچه به تماشا بنشیند. با دیدن این دریاچه نمک زیبا، دریاچه «سالاردو ییونی بولیوی» در نظرتان مجسم می شود هرچند که اینجا بسیار کوچکتر از دریاچه بولیوی ست.

دریاچه نمکی چاکا

اما چه شد که این دریاچه نمک به وجود آمد و چرا غلظت نمکش در این حد بالاست؟ محلی که این دریاچه در آن قرار دارد روزگاری دریایی کم عمق بود، حرکات جنبشی زمین باعث شد که سطح زمین به  اندازه ۳ هزار متر بالا برود و فلاتی بزرگ و گسترده را شکل دهد. آب های کوچک باقی مانده از دریا در این فلات دریاچه های نمک را به وجود آوردند که یکی از آن ها دریاچه نمک چاکا ست. با گذشت سال ها آب باران و رودخانه های فصلی، نمک های کوه ها را به سمت دریاچه سرازیر کردند و غلظت نمکش را افزایش دادند به طوری که امروز این دریاچه بیش از ۵ متر نمک دارد.

دریاچه شور ساکا

نمک این دریاچه استخراج می شود و به مصرف خوراکی می رسد و جالب است بدانید که بیش از ۳ هزار سال است که مردم نمک این دریاچه را برداشت می کنند. در زمان سلسله «هان غربی» در سال های ۲۰۶ پیش از میلاد تا ۲۵ پس از میلاد زندگی مردم قبایل به نمک این دریاچه بستگی داشت.

نمک غلیظ دریاچه

در نیمه دوم قرن هجدهم بهره برداری زیادی ازاین دریاچه به عمل آمد، به دلیل منابع عظیم نمک استخراج از این دریاچه اصلا کار سختی نبود چون فقط با کنار زدن لایه بالایی دریاچه می شد به نمک خیلی زیادی رسید. این روزها استخراج نمک از این دریاچه به روش مکانیکی انجام می شود و این به کارخانه نمک چاکا اجازه می دهد تا هر سال صدها تن نمک باکیفیت تولید کند نمکی که در سراسر چین به فروش می رسد و حتی به کشورهایی مثل ژاپن، نپال و خاورمیانه هم صادر می شود.

منبع: amusingplanet.com

رودخانه ای که ۵ رنگ مختلف دارد!
رودخانه ای که ۵ رنگ مختلف دارد!
آبشار دودوزن خرمکش، جلوه گر طبیعت گیلان
آبشار دودوزن خرمکش، جلوه گر طبیعت گیلان
هیجان و تفریح در پارک های آبی هند
هیجان و تفریح در پارک های آبی هند
لذت و هیجان اسکی روی آب + ویدئو
لذت و هیجان اسکی روی آب + ویدئو

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code